1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
  2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
    2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

چگونه از خواستگار، پذیرایی کنیم؟

شروع موضوع توسط xp30 ‏Jun 12, 2011 در انجمن ازدواج

1. آفلاین

xp30 دوست تازه وارد

آقا پسر ،دختر خانم ! توصیه سوم د ر باب :

چگونه از خواستگار، پذیرایی کنیم؟

تا اینجا به کمک هم نقش یک خواستگار معقول و مودب را بازی کردیم! حالا ببینیم برای این که در نقش یک عروس خانم ظاهر شویم، چه کارهایی باید بکنیم تا شاه داماد به قول معروف « جا » نزند! مادرش نگوید عروس چه پر رو بود؛ خواهرش نگوید عروس، چه کم حرف و خجالتی بود؛ و...خانواده عروس باید از پیش، خانه را آماده کنند! فقط کافی است خانه، تمیز باشد. زیرا دراین مهمانی خاص همه کنجکاو هستند که ببیند خانواده عروس، تمیز و مرتب هستند یا خیر؟ همه چیز سرجایش هست یا نه؟ لذا مثل همیشه روی میز به اندازه کافی شیرینی و میوه بچینید. معمولاً رسم بر این است که اولین چای را عروس خانم می آورد! این کار در حقیقت فرصتی است تا خانواده داماد، به رفتار عروس خانم «نظر» انداخته و به گونه ای او را «برانداز» کنند. قد و بالایش را ببینند؛ چاقی و لاغریش را بسنجند؛ زیبایی و ظرافتش را محک بزنند؛ خلاصه به معیاری برای «قضاوت» برسند. و ... بدیهی است که همه می دانیم تماماً فقط «آداب خواستگاری» است؛ ... همین!
    دلم برای عروس بیچاره که زیر ذره بین چشم های نکته بین مدعون قرار گرفته کباب است! تمام دوربین های چشم حاضران، روی طفلکی «زوم» شده است. به راستی که ماهرترین هنرپیشه هم دست و پای خود را گم می کند؛ چه رسد به یک دختر معصوم و بی تجربه! امروزی ها میگویند آخر این چه رسمی است که یک نفر پذیرایی کند و ده- بیست چشم کنجکاو، نظاره گر او باشند؟!... خدا عالم است.
    خب! حالا با این چشم های تیزبین، عروس خانم چه لباسی باید بپوشد؟ آیا آرایش باید داشته باشد یا نه؟ خلاصه او چگونه باید ظاهر شود که هم نمایشی و تصنعی نباشد، و هم بی اعتنایی به خواستگاران عزیز و محترم تلقی نشود؟!
    در این باره، مشخص ترین توصیه مفید، این است که عروس خانم باید سعی کند که «خودش» باشد؛ این «خود بودن»، بر همه چیز و هر کاری ترجیح دارد؛ اتفاقاً همه را خلع سلاح می کند! صداقت، قدرت زیادی دارد؛ خودتان باشید و نگران اظهار نظرهای متفاوت نباشید.
    یادتان نرود که هر ارتباطی دارای یک ماهیت دوسویه است. یعنی فقط خوب حرف زدن مهم نیست. خوب گوش کردن هم مهم است. مخصوصا" چون حرف های این جلسات ، در زندگی اینده شما بسیار تاثیر گذار باشد​

مطمئن باشید که نتایج «خود بودن» آن قدر زیاد است که نیاز به کارهای دیگری ندارد؛ حتی با داشتن استرس اگر «خود» باشد و «راحت» باشد، همه چیز به خودی خود، جا می افتد. پس با این ترتیب، لباسش نیز باید ساده و متناسب با همان مجلس باشد.

5ثانیه طلایی

رابرت هلر، کارشناس ارتباطات و نویسنده کتاب «ارتباط مؤثر» می گوید: «پنج ثانیه اول هر ملاقاتی از 5 دقیقه بعدی اش مهم تر است». نمی دانم شما خودتان هم این موضوع را تجربه کرده اید یا نه، ولی فکر کنم واقعاً راست می گوید. شاید در چند ثانیه اول یک خواستگاری شاید هیچ حرفی رد و بدل نشود؛ اما نیمی از راه ارتباط در همین مدت کوتاه طی می شود. حقیقت این است که هر «کل» خوب و چشمگیری را «جزئیات»اش شکل می دهد، هر چند که آن جزئیات در نگاه اول اصلاً به چشم نیایند. «تقریباً همیشه، توجه به نکات ریزی که گهگاه بی اهمیت به نظر می رسند، تأثیر چشمگیری در نتیجه نهایی خواهد گذاشت».[​IMG]
    وقتی پدر یا مادر داماد شروع به صحبت کردند، کمی متمایل نگه داشتن سر نشان می دهد که در حال گوش دادن هستید و نگاه مستقیم و لبخندتان هم می تواند تلقین کننده توجه دوستانه تان باشد.
    سعی کنید نگاه تان غیر مستقیم (یا زیر چشمی)نباشدو اگر نشسته اید، راحت و صاف بنشینید، قوز نکنید. نگاه مستقیم وصاف نشستن حاکی از توجه مثبت است و نگاه غیرمستقیم وقوز کردن ذهن طرف مقابل تان را ناخودآگاه به این سمت می برد که شما به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارید.

در ستایش گوش و زبان

جنس صدا و نحوه صحبت کردن هم در برقراری ارتباط مؤثر است. مثلاً ممکن است با تند صحبت کردن تان، فقط ناآرامی و اضطراب تان را به ذهن مهمانان تلقین کنید و از آن طرف، با آرام صحبت کردن تان، حس ملاطفت و ارامش را انتقال بدهید. اما یادتان نرود که هر ارتباطی دارای یک ماهیت دوسویه است. یعنی فقط خوب حرف زدن مهم نیست. خوب گوش کردن هم مهم است. مخصوصا" چون حرف های این جلسات ، در زندگی اینده شما بسیار تاثیر گذار باشد.

منبع: ایران ویچ
  2. آنلاین

~!Ala!~ کاربر ویژه

• به گمانم"یادت "پنجره ی احساسم را میکوبد، چرا که در دلم هوای دلتنگی به پاست..
    بابا خواستگاره بياد ك من هول كردم چاييا رو ريختم روش!!!:d
  3. آفلاین

::Shirin:: دوست تازه وارد

شغل :
    .
    ما خودمون این درسا رو حفظیم
    مشکل چیز دیگس :d:yoho
  4. آنلاین

~!Ala!~ کاربر ویژه

• به گمانم"یادت "پنجره ی احساسم را میکوبد، چرا که در دلم هوای دلتنگی به پاست..
    كلا خواستگار بياد...پذيرايي پيشكشش!:d
  5. آفلاین

::Shirin:: دوست تازه وارد

شغل :
    .
    البته خواستگار داریم تا خواستگار :ssq
  6. آفلاین

KOOCHE دوست تازه وارد

شغل :
    Pharmacist
    khoobasho toor kardan tamoom shode:p:pd:d
  7. آفلاین

Amin-Rkh دوست تازه وارد

شغل :
    در..........کار می کنم ورشته تخصصیم هم حقوقه
    جالبه ....
    اقا گفتید خواستگاری یاد یه خاطره ایی افتادم یه بنده خدایی از همکارای قبلیم یه روز اومد محل کار رو گفت میخوام برم خواستگاری چیکار کنم دوستان تموم کاراهاشون و ارباب رجوع هارو رها کردند یه تومار سوال برای اقا دوماد جور کردند که بپرسه من مونده بودم برخی از این سوالات رو واقعا روش میشد بپرسه یانه؟خلاصه اقا دوماد چندین جلسه رفت همه سوالا رو پرسید اخرم گفت ولش کن بابا همون ...........................
    ولی واقعا از شوخی گذشته سوالات خوبی شد که بنظرم پاسخ مثبت به اونا ادم رو به تفاهم می رسونه واونجاست که هم کفو بودن مصداق پیدا می کنه
    رفقا من این صحبت رو واقعا روش تاکید می کنم چون بواسطه شغلم مشکلات خانوادگی زیادی دیدم که تو دینمون هم زیاد روش تاکید شده واون اینکه حتما کسی رو انتخاب کنید که هم کفوتون باشه یعنی از نظر فرهنگی اقتصادی و.....دریک سطح باشید والا.....
    ...
    @};-@};-@};-