باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

مکان های دیدنی شیراز

شروع موضوع توسط ansherli ‏Mar 30, 2011 در انجمن کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان

 1. آفلاین

  ansherli دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 26, 2010
  ارسال ها:
  1,922
  تشکر شده:
  50
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  شغل:
  ☻☻☻☻
  محل سکونت:
  آسمون آبی
  [FONT=&quot]برای دیدن مکان های دیدنی شیراز به زمان زیادی نیاز دارید.اما با توجه به محدودیت زمانی شما نیازمند برنامه ای از پیش تعیین شده هستید تا بتوانید از زمان محدود خود بیشترین استفاده را بنمایید.در مدت اقامتم در شیراز موفق به دیدن تعداد کمی از این اماکن شدم که در زیر به آنها اشاره می کنم. [​IMG] [/FONT]
  [FONT=&quot]
  ارگ کریم خان
  [​IMG]
  [/FONT]

  ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز قرار دارد.این ارگ در دوره سلطنت کریم خان زند ساخته شده است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت بر گزید و این مکان را بعنوان محل زندگی خود انتخاب کرد به ارگ کریم خان معروف گردید.ساخت ارگ بین سالهای ۱۷۶۷و ۱۷۶۶میلادی انجام شده است.در دوره پهلوی این بنا بعنوان زندان مورد استفاده قرار گرفته است که آسیب های فروانی به کاشیها و آثار بجای مانده از دوره زندیه وارد شده است.

  [​IMG]


  بنای افراشته ارگ کریمخانی، هر مسافر تازه وارد به شهر شیراز را تا مدتها بخود مشغول میدارد. بنای ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ با ایوانها و اتاقهای نقاشی شده، آبنماها و باغچه ها از ظرافت خاصی برخوردار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است. ضلع شرقی شامل حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی است.

  برج و باروی چهارگانه به انضمام خندقی که سابقاً دور آن حفر شده بود نیز نقش دفاعی بنا را بر عهده داشته اند. ضخامت دیوارها در پایه ۳ متر و در بالا ٨/٢ متر است. ارتفاع برجها نیز ۱۵ متر میباشد و از آجر ساخته شده‌اند.در درون ارگ نیز تندیس هایی در ابعاد واقعی از کریم خان و نزدیکانش قرار دارد.بهای بلیط ورودی ارگ ٢٠٠ تومان می باشد.

  [​IMG]  حافظیه
  پس از در گذشت حافظ، گنبدی بر آرامگاه وی افراشته شد که در جلوی آن حوضی بزرگ قرار داشت که از آب رکنی پر می‌گشت. در سال ۱۱۸۹ ه.ق کریم‌خان زند بر مقبرهٔ حافظ عمارتی زیبا بنا کرد، که مشتمل بر تالاری با چهار ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی بزرگ در جلو آن بود و بر قبر حافظ سنگی مرمرین نهاده شد که هنوز موجود است.

  بعد از عمارتی که کریم خان زند بر مقبره حافظ ساخت، در طول یکصد و شصت سال بی مهری قاجار بر این گور، و با وجود تعمیرات متعددی که به وسیله اشخاص خیرخواه انجام گرفت، آرامگاه به کلی تخریب شد و تنها حصاری توسط افراد خیر به دور آن کشیده شد. در سال ۱۳۱۵ به کوشش علی اصغر حکمت بنای کنونی با بهره‌گیری از عناصر معماری روزگار کریم خان زند و یادمانهای حافظیه توسط آندره گدار فرانسوی طراحی شد و به اجرا در آمد.بهای بلیط ورودی آرامگاه حافظ ٣٠٠تومان می باشد.
  [​IMG]  باغ جهان نما
  باغ جهان نما با فاصله ای کم از آرامگاه حافظ در نزدیکی چهارراه حافظیه در شیراز قرار گرفته است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است.
  [​IMG]  این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته‌است.
  کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل آورد. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم میخورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است.بهای بلیط ورودی باغ جهان نما ٢٠٠ تومان می باشد.در زمان بازدید من از این باغ آرامش در آنجا موج میزد.پس از بازدید از این باغ زیبا می توانید با کمی پیاده روی از آرامگاه خواجوی کرمانی و دروازه قرآن که در کنار هم قرار گرفته اند نیز بازدید نمایید.

  [​IMG]
   
موضوعات مشابه با: مکان دیدنی
انجمن عنوان تاریخ
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان تصاویری از مکان دیدنی شش پیر شیراز ‏Oct 13, 2014
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان مکان های دیدنی استان سیستان و بلوچستان ‏Sep 6, 2011
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان سردار فهیمی راد: هیچ مکان امنی برای مجرمان در سیستان و بلوچستان وجود ندارد ‏Jul 3, 2012
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان قلعه تاریخی "تبر" همچنان بکر است/ امکانات گردشگری بنا فراهم شود ‏Aug 30, 2011
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان دیدنی‌ها و عجایب سیستان و بلوچستان؛ از قبرستان جن‌ها تا ناف دریا ‏Sep 10, 2014
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان شهرهای سیستان بلوچستان- دیدنی های سیستان بلوچستان ‏Aug 27, 2011
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان شهرهای کهکیلویه و بویر احمد- دیدنی های کهکیلویه ‏Aug 27, 2011
کهکیلویه وبویر احمد ، فارس ، سیستان و بلوچستان جاهای دیدنی اردبیل ‏Apr 17, 2011