باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

نقاط دیدنی کرمانشاه

شروع موضوع توسط ! ! physic ! ! ‏Jan 29, 2011 در انجمن کرمانشاه ، همدان ، قزوین

 1. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  نقش برجسته آنوباني‌ني اثري به جا مانده از "آنوباني‌ني" پادشاه "لولوبي‌ها" است. "لولوبي‌ها" از اقوام زاگرس نشين بوده و پيش از آريايي‌ها (پارس و ماد )، در چهارهزار و هشتصد سال پيش زندگي مي‌كردند. نقش برجسته آنوباني‌ني در 120 كيلومتري و در برصخره‌اي معروف به "ميان‌كل" قرار دارد.

  [​IMG]
  سنگ برجسته آنوبانی نی؛
  در آخرین بازدید تیم آنوبانینی که در تاریخ 5 اسفندماه 1385 صورت گرفت؛ علاوه بر دو نقش شناخته شده، دو نقش برجسته دیگر توسط اهالی محل نشان داده شد که حکایت از غنای تاریخی منطقه و در عین حال ناشناخته بودن آن دارد. یکی از آثار بر روی کوه سمت راست و در ضلع شمالی کوه، در زیر غاری کوچک واقع شده و اثر دیگر بر روی کوه سمت چپ و در ضلع جنوبی آن حک شده است. البته این دو نقش برجسته نیز به سرنوشت هم نوعان خود دچار شده اند و فرسایش های طبیعی و غیر طبیعی باعث گردیده دیدن آنها به سختی امکان پذیر باشد. به هر حال در ادامه، محور صحبت بر روی نقش شناخته شده و معروف آنوبانی نی خواهد بود.
  با توجه به شباهت بسيار بين نقش برجسته آنوبانی نی و كتيبه
  ، مي‌توان مقدمات آن را براي ثبت در فهرست آثار جهاني به عنوان الحاقيه ماده كرد. اين نقش برجسته يكي ازقديمي‌ترين نقش برجسته‌هاي كشور است كه ‌حداقل دو هزار سال از كتيبه داريوش قديمي‌تر است. این اثر در ارتفاع نسبتا زیادی از سطح زمین (حدودا 16 متر) و در منطقه ای دور از دسترس قرار دارد. همین عامل احتمالا مهمترین دلیل برای سالم ماندن آن در طول هزاران سال می باشد. جنگ تحمیلی در سالهای اخیر شاید بیشترین آسیب را در طول تاریخ به این اثر زده باشد. 30 درصد اين اثر بر اثر تركش‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران آسيب ديده است.
   
 2. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  سنگ نوشته آنوباني ني

  [​IMG]
  موقعیت سنگ برجسته آنوبانی نی و سنگ برجسته اشکانی؛ سرپل ذهاب
  اين نقش برجسته تصويري از آنوباني‌ني‌، الهه "ني‌ني" و 9 اسير است. سطحي كه نقش بر آن حجاري شده به دو قسمت تقسيم شده در قسمت بالا و سمت چپ "آنوباني‌ني" كه پاي چپ خود را روي سينه اسيري نهاده ، قرار دارد. او در دست چپ كه روي سينه نهاده كمان و نيزه‌اي و در دست راست تبري دارد. نيم‌تنه شاه برهنه است و دامني از كمر تا زانو او را مي‌پوشاند. كمربندي با تزئين ويژه اين دامن را نگه ‌مي‌دارد. آنوباني‌ني كفش‌هاي بندي به پا دارد. در زير پاي چپ او اسيري قرار دارد كه يك حلقه بيني و دست راست او را به هم گره زده است. شست چپ پاي الهه ني‌ني از ميان اين حلقه رد شده‌است. الهه با پيراهني مطبق (طبقه‌طبقه) كه شانه راست او را نمي‌پوشاند در مقابل پادشاه ايستاده‌ و با دست راست حلقه‌اي را رو به شاه گرفته است. در دست چپ نيز نيزه‌اي فلزي دارد. اين نيزه از بيني دو اسير پشت سر او گذشته است. تمامي اسيران نقش آنانوباني‌ني برهنه هستند و تنها يكي از آن‌ها كلاه بر سر دارد. آرايش موي اين اسير با بقيه اسيران متفاوت است.  [​IMG]
  تصویری بازسازی شده از سنگ برجسته آنوبانی نی؛ سرپل ذهاب
  در زير پاي الهه و دو اسير پشت سر وي کتيبه اي به زبان اکدي بدین مضمون نوشته شده است:

  “آنوباني ني پادشاه لولو بوم تصوير خويش و تصوير ني ني را بر کوه بادير نقش کرد. آن کس که اين لوح را محو کند به نفرين و لعنت آنو، آنونوم، بل، بليت، رامان، ايشتار، سين و شمش گرفتار باد و نسل او بر باد رواد”.

  به دليل شباهت زياد، بسياري اعتقاد دارند كه داريوش كتيبه
  بيستون را با الهام از آنوباني‌ني بر دل كوه بيستون حك كرد. هر دو نقش در يك شاهراه ارتباطي باستاني قرار دارند. اين شاهراه پس از گذر از بيستون، طاق‌گرا را پشت سر مي‌گذارد، از سرپل‌ذهاب محل نقش آنوباني‌ني مي‌گذرد و به بين‌النهرين مي‌پيوندد. همچنين در هر دو نقش پادشاهان فاتح تجسم شده‌اند و هر دو تير و كمان دارند. تعداد اسيران در هر دو نقش 9 نفر هستند. البته بعد‌ها آخرين پادشاه سكاها تصوير خود را روي كتيبه بيستون نقش مي‌كند.
  در هر دو نقش قد اسيران از قد پادشاهان كوتاهتر است. هر دو پادشاه پا روي سينه يكي از اسيران گذاشته‌اند. در هر دو نقش دست اسيران از پشت بسته شده و قدرت پادشاهان به توجه و توفيق خدايان بستگي دارد. در هر دو نقش الهه‌ها نقش نماينده خدا را دارند كه حلقه قدرت را به پادشاهان مي‌دهند.
  البته تفاوت هایی مابین این دو اثر نیز وجود دارد. برخلاف كتيبه
  بيستون، در نقش آنوباني‌ني از ملازمان خبري نيست. همچنين در كتيبه بيستون اسرا در يك صف قرار دارند اما در نقش برجسته پادشاه لولوبي‌ اسرا در دو صف نقش شده‌اند. در آنوباني‌ني همه اسرا برهنه‌اند اما در كتيبه بيستون همه لباس به تن دارند. در نقش آنوبانی نی، ايشتار اسرا و دشمنان پادشاه را خود به دست پادشاه مي‌دهد اما در بيستون فروهر هيچ نقشي ندارد و تنها در بالاي نقش حك شده است.
  علاوه بر نقش ذکر شده، در سمت چپ رودخانه بر روی کوه دیگری در فاصله حدود 100 متری نقش دیگری وجود دارد که البته به دلیل شرایط نامساعد جوی برجستگی آن تا حد زیادی از بین رفته و در شرایط نوری خاص و با دقت فراوان می توان آنرا دید. این نقش نیز در ارتفاع و در نقطه ای صعب العبور قرار دارد. در اين نقش، تصوير دو نفر ديده مي شود. نفر سمت چپ مردي را با مشخصات آنوباني ني به حالت ايستاده و به صورت نيم رخ نشان مي دهد. وي کلاه نمدي بر سر، لباس کوتاه مطبقي بر تن، سلاحي در دست راست و کماني در دست چپ دارد و پاي چپ خود را بر روي سينه اسيري نهاده است. در مقابل او نيز رب النوعي به حالت ايستاده حجاري شده است. اين الهه نيز کلاه بزرگي بر سر و پيراهني تا مچ پا بر تن دارد. وي در حال اهداء حلقه سلطنتي به شخصيت مقابل خود است. در حدفاصل اين دو شخصيت، دايره اي نقش شده که در داخل آن ستاره اي چهار پر ديده مي شود.
   
 3. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  غار قوری قلعه

  غار قوری قلعه

  شهرت جهانی این غار باعث میشه که آدم وقتی میخواد در موردش چیزی بنویسه یه کم دستش بلرزه و خیلی احتیاط کنه . این غار در نزدیکی یه روستا به همین اسم و تقریبا در 80 کیلومتری کرمانشاه در جاده کرمانشاه - پاوه قرار گرفته . میگن که این غار بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار آبی ایرانه . طول این غار رو 13 کیلومتر میدونن و یه عددی دیگه ای هم هست به نام ستون فقرات غار که که نمیدونم چیه ولی ستون فقرات غار قوری قلعه 3140 متره . این غار یکی از بی نظیر ترین غار های آهکی جهانه و همین جنس باعث شده که از شکل پذیری فوق العاده ای برخوردار باشه . تقریبا حدود 600 متر از غار قابل استفاده و بازدید مردمه و بقیه غار به دلیل یه سری خطر های موجود فعلا بسته هست . در محوطه غار هم یه منطقه گردشگری بسیار زیبا درست کردن که واقعا آدم ازش سیر نمیشه و شاید بهترین مکان برای استراحت و بیتوته بازدیدکنندگان باشه . خود غار رو هم میشه توسط راهنماهای محلی که اونجا هستن به خوبی شناخت
   
 4. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  تفرجگاه ریجاب

  ریجاب یکی از بهترین و زیبا ترین تفرجگاهای کرمانشاه و شاید هم ایرانه . تقریبا در نود تا صد کیلومتری کرمانشاه و در مسیر کرمانشاه - سرپل ذهاب واقع شده . نرسیده به سرپل ذهاب یه دو راهی هست که نوشه ریجاب 10 کیلومتر ( البته بیشتره ) از دو راهی که میپیچی و رو به بالا که حرکت میکنی فکر میکنی که ریجاب یه جای خشک و بی آب و علفه که تویه یه منطقه گرمسیر واقع شده ولی در واقع اصلا اینجوری نیست و بعد از یه پیچ یه دره میبینی که درخت هاش اینقدر بهم نزدیکند که نمیشه یه جای خالی رو نشون داد . پایین تر که بریم و به محل پارکینگ ماشین ها برسیم به یه منطقه فوق العاده زیبا و درختکاری شده ( البته به صورت طبیعی ) میرسیم که جالب ترین و قشنگتیرن جاذبه اون چشمه خروشانی هست که از وسطش رد میشه . آب با چنان شدتی عبور میکنه که در نزدیکی اون باید داد بزنیم تا صداهامون بهم برسه . ولی زیبایی های ریجاب به همین جا ختم نمیشه درست بعد از پل چوبی که مردم بومی منطقه ساختن یه جاده کوچیک هست که اگه از اون به طرف عمق جنگل ها و باغات انجیر و گردو حرکت کنیم و همچنین یه راهنمای خوب هم داشته باشیم به یکی از زیباترین آبشار های کرمانشاه میرسیم و از همه مهم تر اینکه اگه یه کم حال کوه نوردی هم داشته باشیم میتونیم قدیمی ترین مسجد غرب کشور رو که به اون مسجد عبدالله به عمر میگن ببینیم . یه مسجد با ستون های سنگی فوق العاده بزرگ و یه منبر فوق العاده خوش ساخت . روی سقف مسجد هم گلدسته کوتاه مسجد قرار گرفته که موذن به راحتی میتونه از اون بالا بره و به خاطر اکو ( بازگشت صدا ) که کوهها مسبب اون هستن موذن براحتی میتونه کیلومترها دور تر رو هم خبر کنه .
   
 5. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  کوههای کرمانشاهان

  کوه جهانی بیستون : واقع در شمال غربی کرمانشاه که به دلیل قرار گرفتن کتیبه جهانی داریوش بزرگ به یکی از مناطق باستانی مشهور جهان تبدیل شده است . آثار باستانی بسیاری از دوره های ماد - هخامنشی - اشکانی - ساسانی و کتیبه فرهاد کوه کن که برای شیرین کنده است نیز در آنجا موجود می باشد
  کوه سفید : واقع در شمال کرمانشاهان با ارتفاع 1410 متر
  کوه شاهواز مشرق : از دهستانهای روانسروجوانرود پاوه گذشته و دماغه غربی آن به رودخانه سیروان منتهی می شود ارتفاع آن در حدود 3370 متر بالاتر از سطح دریا می باشد
  کوه تخت : دنباله کوه شاهو می باشد در همان خط سیر می باشد بلند ترین قله آن 2985 متر ارتفاع دارد
  کوه آتشکده یا آتشگاه : رشته کوهی است که از کوه شاهو جدا گشته و از مغرب آبادی شمشیر می گذرد و در جهت شمال غربی امتداد دارد و به رودخانه سیروان منتهی می شود . ارتفاع بلند ترین قله آن در حدود 2462 متر می باشد که به دلیل قرار گرفتن آتشکده های باستانی در آن در روزگارهای پیشین چنین نامی بر روی آن گذاشته شده است
  کوه گزن : دنباله کوه آتشکده می باشد و در غرب رودخانه سیروان مرتفع میگردد . ارتفاع آن در حدود 2398 متر می باشد
  کوه کمرزرد : ارتفاع 2273 متر
  کوه هزارخانی پاین و بالا : ارتفاع 3420 متر
  کوه دالاخانی : ارتفاع 3126 متر
  کوه بدر : ارتفاع 3265 متر
  کوه سیردوله : ارتفاع 2485 متر
  کوه پنجه علی : ارتفاع 2883 متر
  کوه شنالی سردره : ارتفاع 2757 متر
  گوه گر : ارتفاع 2420 متر
   
 6. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  29 اثر

  خوب اینم 29 اثر مهم تاریخی،فرهنگی و طبیعی استان کرمانشاهه که مهمترین جاذبه های گردشگری استان محسوب می شوند.

  کتیبه و نقش داریوش
  نوع اثر:نقش برجسته،دوره هخامنشی،ویژگی تاریخی،بیستون

  مجسمه هرکول
  نوع اثر:مجسمه،دوره سلوکی،ویژگی تاریخی،بیستون

  نقش گودرز
  نوع اثر:نقش برجسته،دوره اشکانی،ویژگی تاریخی،بیستون

  نقش تیربدات (مهرداد)
  نوع اثر:نقش برجسته،دوره اشکانی،ویژگی تاریخی،بیستون

  شاهزاده پارتی
  نوع اثر:نقش برجسته،دوره ساسانی،ویژگی تاریخی،بیستون

  طاق بستان
  نوع اثر:مجموعه اثار،دوره ساسانی،ویژگی تاریخی،شهر کرمانشاه

  معبد آناهیتا
  نوع اثر:معبد،دوره اشکانی،ویژگی تاریخی،کنگاور

  طاق گرا
  نوع اثر:طاق بدون نقش،دوره ساسانی،ویژگی تاریخی،سرپل ذهاب

  قلعه یزد گرد
  نوع اثر:قلعه تاریخی،دوره ساسانی،ویژگی تاریخی،کرند

  آنو بانی نی
  نوع اثر:نقش برجسته،2800 ق.م ، ویژگی تاریخی،سرپل ذهاب

  دکان داود
  نوع اثر: گور دخمه و نقش برجسته،دوره ماد، ویژگی تاریخی،سرپل ذهاب

  چهار طاقی (چهار قاپو)نوع اثر:آتشکده،دوره ساسانی،ویژگی تاریخی،قصر شیرین

  تکیه معاون الملک
  نوع اثر:تکیه،دوره قاجار، ویژگی فرهنگی،کرمانشاه

  بقعه بابا یادگار
  نوع اثر: بقعه،ویژگی فرهنگی،کرند

  یادمان جنگ
  نوع اثر:فرهنگی،دوره معاصر، ویژگی فرهنگی، ماهیدشت

  اویس القرنی
  نوع اثر:بقعه،دوره صدرالسلام، ویژگی فرهنگی، کرمانشاه

  مقبره احمدبن اسحاق قمی
  نوع اثر: بقعه، 580 ق ، ویژگی فرهنگی، سرپل ذهاب

  بقعه مالک
  نوع اثر: بقعه، دوره تیموری، ویژگی تاریخی، سنقر

  کاروانسرای ماهیدشت
  دوره صفویه، ویژگی تاریخی، ماهیدشت

  سراب نیلوفر
  ویژگی طبیعی، کرمانشاه

  تالاب هشیلان
  ویژگی طبیعی، کرمانشاه

  غار قوری قلعه
  ویژگی طبیعی، پاوه

  سراب گرم
  ویژگی طبیعی، سرپل ذهاب

  سراب خضر الیاس
  ویژگی طبیعی، کرمانشاه

  سراب صحنه
  ویژگی طبیعی، صحنه

  سراب روانسر
  ویژگی طبیعی،روانسر

  منطقه ریجاب
  ویژگی طبیعی، کرند

  امامزاده احمدبن محمد باقر
  ویژگی فرهنگی، سنقر

  آرامگاه میرعبیدالله
  ویژگی فرهنگی، نوسود
   
 7. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  چشمه روانسر

  چشمه روانسر

  اگه از شهر کرمانشاه 60 کیلومتر دور بشیم به شهری میرسیم که نسبتا کوچک و عمیقا زیباست یعنی روانسر . در واقع این شهر تویه جاده اصلی کرمانشاه - پاوه قرار گرفته و به دلیل موقعیت و آب و هوا و مناظر زیباش بهش لقب دروازه اورامان رو دادن . جالب ترین نکته در مورد روانسر در واقع همون چشمه روانسر هست که درست در مرکز شهر قرار گرفته و به قول کتاب هاب توریستی چشم هر بیننده ای رو به خود جلب میکند . میگن که سرچشمه روانسر منتها الیه ضلع جنوبی کوه شاهو هست و در واقع یه قسمت مهمی از آب قره سو - رودخانه مهم شهر کرمانشاه - رو تشکیل میده . همچنین بخش مهمی از آب کشاورزی دشت روانسر و آب شرب شهر رو تامین میکنه . به همت مسئولان الان تبدیل به یه پارک مانند خیلی مرفح و زیبا شده که به نظر من آدم هرگز ازش سیر نمیشه .
   
 8. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  چشمه بل

  این چشمه یه چشمه آب معدنی هست که در منطقه اورامانات کرمانشاه واقع شده . اگه جای دقیقش رو بخوایم بگیم باید بگیم که کنار شاخه اصلی رود سیروان و در نزدیکی روستای هجیج واقع شده . در قدیم که استفاده از آسیاب آبی در منطقه اورامانات رواج داشته این چشمه هم بی نصیب نمونده و یکی از معروفترین آسیاب ها متعلق به همین چشمه هست . البته هنوز هم بعضیا این آسیاب رو آسیاب بل نامگذاری میکنن . از جذابیت های این چشمه که 35 کیلومتر با پاوه فاصله داره گذر جاده مریوان - پاوه از کنارش هست و صد البته اینکه قسمتی از جاده خاکی هست ( البته من چند سال پیش دیدمش . ) در واقع این جاده تا ملاندر آسفالت بود و باقی اون از روستاهای زیبا ورا و داریان میگذشت . جالب اینجاست که این چشمه از پر آب ترین چشمه های منطقه اورامانه که آب قابل توجهی هم با فشار فوق العاده زیاد ازش بیرون میزنه . یه نکته جالب دیگه اینکه جاده و مسیر چشمه در مسیری معروف به اورامان تخت قرار گرفته که جدا از چشمه و مناظره فوق العاده اون میشه به کوه دالانی و کوه کوسالان و بخش شرقی و شمالی شاهو و از همه زیباتر به روخانه سیروان در اون بخش اشاره کرد .
   
 9. آفلاین

  FaRzaD Bala دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 1, 2010
  ارسال ها:
  1,183
  تشکر شده:
  5
  امتیاز دستاورد:
  38
  محل سکونت:
  آسمون 1 پارس
  مرسی فرهاد از مطلب های قشنگت.هرچی بگیم از شهر زیبامون کرمانشاه کم گفتیم هوراااااااااااا
   
 10. آفلاین

  yaser*j کاربر فعال بخش سینما

  • ●○•° شب سیاه قصه را ؛ هوای《 تو 》سحر کند ¿
  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 25, 2010
  ارسال ها:
  4,494
  تشکر شده:
  5,025
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  آزاد
  محل سکونت:
  کرماشانِ کوردستان
  وب سایت:
  اینستاگرام:
  sardoonia
  به به داداس تو هم کرماشانی هستی
  خدایی خیلی کیفیدم فکر کردم فقط منو فرهادیم
  خوبه
  خوشحالم از آشناییت.
   
 11. آفلاین

  RAHA دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Jan 3, 2010
  ارسال ها:
  218
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  0
  غذاهای محلی استان کرمانشاه


  خورش خلال بادام

  بهترين و خوشمزه ترين خورش سنتي

  مواد لازم :

  ـ گوشت گوسفند یا گوساله بدون چربی ۱ کیلو گرم
  ـ خلال بادام ۱۰۰ گرم
  ـ زرشک سیاه ۲ قاشق غذا خوری
  ـ لیمو عمانی۶ عدد
  ـ پیاز داغ ۳ قاشق غذا خوری
  ـ رب گوجه فرنگی ۵/۱ قاشق غذا خوری
  ـ زعفران دم کرده ۲ قاشق غذا خوری
  ـ نمک و زردچوبه به مقدار کافی
  ـ روغن حیوانی ۴ قاشق غذا خوری
  ـ آرد ۱ قاشق مربا خوری

  طرز تهیه خورش خلال :

  گوشت را به صورت قیمه خرد کنید و با کمی روغن وپياز رنده شده و زردچوبه تفت دهید. بعد روی آن آب بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید .اگر می خواهید خورش خوش رنگ شود بهتر است وقتی به جوش آمد کف روی آن را بگیرید. یک ساعت مانده به پایان پخت آرد را با کمی روغن سرخ کنید و به خورش اضافه کنیدبا اين عمل آب خورش غلضت مناسبي پيدا ميكند .خلال بادام را در كمي گلاب يا آب نيم گرم به مدت نيم ساعت خيس كنيد و از خلال بادامي كه معروف به خلال بادام زاويه است استفاده كنيد اين خلال بادام درشت و خوشمزه ميباشد نمک و رب و لیمو عمانی وخلال بادام را هم در خورش بریزید.زرشك را در آب به مدت نيم ساعت خيس كنيد تا زماني كه به خورش اضافه مبشود رنگ خورش را تغيير ندهد و بعد از آب خارج نموده ودر پنج دقیقه آخر زعفران و روغن حیوانی و پیاز داغ و زرشک سیاه را به خورش اضافه کنید. سعي كنيد كه اين خورش خوب جا بيفتد و آب كمي داشته باشد .
  خورش خلال بسیار خوشمزه و مجلسی می باشد و در شهر کرمانشاه از محبوبیت خاصی بر خوردار می باشد.

  [​IMG]

  @};-
   
 12. آفلاین

  yaser*j کاربر فعال بخش سینما

  • ●○•° شب سیاه قصه را ؛ هوای《 تو 》سحر کند ¿
  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 25, 2010
  ارسال ها:
  4,494
  تشکر شده:
  5,025
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  آزاد
  محل سکونت:
  کرماشانِ کوردستان
  وب سایت:
  اینستاگرام:
  sardoonia
  علوم تجربی

  علوم انسانی

  تاریخ و سیاست

  شعر و ادبیات

  معماری

  باستان‌شناسی و تاریخ

  عرفان

  فرهنگ و ادبیات کردی

  خوشنویسی

  موسیقی

  سینما

  نقاشی و گرافیک

  تئاتر

  ورزش

  کورش باقری قهرمان وزنه برداری جهان
  با اجازتون من خودم این تابستان در مسابقات کشتی فرنگی دانشجویان نائب قهرمان کشور شدم .
  اینم به خودم و هرکی که خوشحال میشه تبریک میگم.

  رستگار رحمانی تنها ( رتبه ی 1 دو رشته ی علوم تجربی و زبان خارجی )

  سوده عزتی و هژیر رحمانی هم در مسابقات جهانی سانشو یه ماه پیش نائب قهرمان شدن که اینام کرماشانین اهل جوانرود من.

  بابک قربانی هم تو مسابقات آسیایی گوانگ جو اول شد که به همه تبریک میگم.

  اگه بازم بود مینویسم.
   
 13. آفلاین

  yaser*j کاربر فعال بخش سینما

  • ●○•° شب سیاه قصه را ؛ هوای《 تو 》سحر کند ¿
  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 25, 2010
  ارسال ها:
  4,494
  تشکر شده:
  5,025
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  آزاد
  محل سکونت:
  کرماشانِ کوردستان
  وب سایت:
  اینستاگرام:
  sardoonia
  @};-@};-

  محمد رنجبر، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران
  عطاالله بهمنش، مفسر و گزارشگر ورزشی
  جلال مرادی، داور فوتبال
  [FONT=times new roman,times,serif]محمدحسن محبی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، قهرمان کشتی آزاد جهان [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]محمدحسین محبی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، قهرمان کشتی آزاد آسیا [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]اسماعیل حبیبی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]کورش باقری[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، کاپیتان تیم ملی وزنه برداری ایران [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]محمد ترکاشوند[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، والیبالیست تیم ملی ایران [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]محمد قارونی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، بوکسور تیم ملی ایران [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]بیژن باتمانی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، بوکسور تیم ملی ایران [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]هماحسینی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، قایقران تیم ملی بانوان و پرچمدار ایران در المپیک پکن [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]غلام محمدی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، بوکسور تیم ملی ایران [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]سامان باپیران[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، والیبالیست تیم ملی ایران [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]سید محمد مهدی ضیغمیان[/FONT][FONT=times new roman,times,serif]، [/FONT][FONT=times new roman,times,serif]راگبی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif][/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]علی مظاهری[/FONT][FONT=times new roman,times,serif] بوکسور تیم ملی ، اعزامی به المپیک [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]خلیل امیری[/FONT][FONT=times new roman,times,serif] بوكسور سابق تیم ملی و اعزامی به بازیهای آسیایی پكن،‌ از مربیان بوكس حال حاضر كرمانشاه [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]لیلا ایزدیار[/FONT][FONT=times new roman,times,serif] دونده3200 [/FONT]
  [FONT=times new roman,times,serif]نادر احمدی[/FONT][FONT=times new roman,times,serif] بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان [/FONT]

  البته الان بختیار رحمانی هم در تیم فولاده و کاپیتان تیم ملی امید که اونم جوانرودیه.
  غفار احمدی هم تو تیم فولاد بود که متاسفانه یه هفته پیش باهاش بودم که از ناحیه ی پشت آسیب دبده و فعلا از تیم جدا شده براش دعا کنید.

  سعید لطفی هم که تو تیم استقلال بود و الان فکر کنم تو تیم پیکانه اونم کرماشانیه.

  فرهاد هم که کاربر حرفه ای علم و فرهنگ و دانشه به به . :p:p:D:D:zz:zz
   
 14. آفلاین

  RAHA دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Jan 3, 2010
  ارسال ها:
  218
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  0
  ونوشک پلو

  مواد لازم :

  ـ برنج ۲ پیمانه
  ـ گوشت چرخ کرده ۳۵۰ گرم
  ـ ونوشک تازه ۱ پیمانه
  ـ پیاز سرخ شده ۳ قاشق غذا خوری
  ـ رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
  ـ زعفران دمکرده ۲ قاشق غذا خوری
  ـ روغن به قدر کافی
  ـ نمک و زردچوبه به قدر کافی

  طرز تهیه:

  گوشت،ونوشک ، نمک و زردچوبه را با یک و نیم لیوان آب بپزید وقتی پخته شد رب گوجه فرنگی اضافه کنید و صبر کنید تا کاملاً آب آن جوش رود .کمی رو غن حیوانی یا روغن زیتون به آن اضافه کنید و پیاز سرخ شده را هم در آن بریزید و حرارت را خاموش کنید .
  برنج را به صورت کته یا آبکش تهیه کنید .
  بعد از اینکه پلو دم کشید آنرا در دیس بکشید و لا به لای آن گوشت بریزید و یا اینکه با گوشت و برنج زعفرانی تزیین کنید.

  [​IMG]

  :)
   
 15. آفلاین

  Azar Noosh مدیر باز نشسته خودرو

  تاریخ عضویت:
  ‏Jan 5, 2011
  ارسال ها:
  2,627
  تشکر شده:
  10
  امتیاز دستاورد:
  0
  شغل:
  Masool-e-khadamat > saipa group
  محل سکونت:
  baam-e-iran
 16. آفلاین

  yaser*j کاربر فعال بخش سینما

  • ●○•° شب سیاه قصه را ؛ هوای《 تو 》سحر کند ¿
  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 25, 2010
  ارسال ها:
  4,494
  تشکر شده:
  5,025
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  آزاد
  محل سکونت:
  کرماشانِ کوردستان
  وب سایت:
  اینستاگرام:
  sardoonia
  رها خانم خیلی گرسنم میشه وقتی این غذاها رو میبینم تا حالا ونوشک پلو رو نه دیدم و نه خوردم
  ولی فکر کنم غذای خوبی باشه
  نوش جونتون اگه خوردین به یاد من سه چهار لقمه اضاف بزنین تو رگ دل من خنک شه :">:">
   
 17. آفلاین

  *سهیل* دوست تازه وارد اخراج شده

  تاریخ عضویت:
  ‏Jan 29, 2011
  ارسال ها:
  13
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  0
  چرا من با نام کاربریم نمیتونم وارد چت بشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟dghdfghdghdfghdghdfgh
   
 18. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  رودخانه ها

  رودخانه گاماسیاب
  این رودخانه از سراب سنگ سوراخ و چشمه سارهای اطراف نهاوند سرچشمه گرفته و پس از اتصال با رودخانه ملایر به رودخانه گاماسیاب تغییر نام داده است . به این رودخانه در مسیر خود ، رشته های فرعی مختلفی از جمله آب ملایر ، آب نهاوند و آب تویسرکان ملحق شده است . این رودخانه در جنوب بیستون به آب دینورآب پیوسته و به نام گاماسیاب ادامه مسیر داده و در نزدیکی فرامان به رودخانه قره‌سو متصل شده و پس از آن به نام سیمره وارد خاک لرستان می شود وسپس در استان خوزستان به نام کرخه جریان یافته و وارد هورالعظیم می شود.

  رودخانه قره‌سو
  سرچشمه اصلی این رودخانه سراب روانسر واقع در 50 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه می باشد . این رودخانه با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جریان پیدا می کند و در 15 کیلومتری کرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه های فرعی آن به قره‌سو می پیوندد و با مسیر پر پیچ و خم دار در سطح دشت جریان یافته و در نزدیکی روستای قزانچی رودخانه مرگ به آن متصل می شود . این رودخانه با یک شیب آرام از داخل شهر کرمانشاه عبور کرده و در نزدیکی فرامان به رودخانه گاماسیاب می پیوندد . در بسیاری از نقاط حاشیه این روخانه گیاهان مختلفی رشد کرده که به زیبائی آن جلوه خاصی داده است .

  رودخانه دینور آب

  یک شاخه این آب از روستاهای دامنه غربی اسدآباد سرچشمه می گیرد و شاخه دوم آن که به آب زحمانی معروف است از سر تخت کلیایی سرچشمه گرفته که در دهکده زحمانی با شاخه سوم که از سراب سنقرچای می آید متصل شده و در میان راهان با شاخه چهارم متصل می شود . پس از عبور از پل میان راهان در دهکده برناج آب برناج به آن اضافه شده و با پیوستن آب نوژی وران به آن ، دینور آب اصلی را شکل می دهد .این آب پس از مشروب کردن دشت دینور و چمچمال در جنوب بیستون به گاماسیاب می ریزد.

  رودخانه مِرِگ

  این رودخانه از سراب فیروز آباد واقع در جنوب غربی ماهیدشت سرچشمه گرفته و در شمال شرقی روستای میر عزیزی به قره‌سو متصل می شود . پس از عبور از ماهیدشت و دریافت آب سراب کاشنبه ، وارد دشت کوزران شده و در آنجا آب رودخانه زردآب به آن می پیوندد . پس از آن در پای کوه ویس به رودخانه قره‌سو می ریزد.

  رودخانه رازآور
  این رودخانه از کوه های اطراف کندوله و کامیاران سرچشمه گرفته و پس از عبور از کوه های جنوب شرقی کامیاران ، در پای کوه قرال به مسیرش ادامه داده و در جنوب قزانچی به رودخانه قره‌سو می ریزد .

  رودخانه جامیشان
  این رودخانه از ارتفاعات و چشمه سارهای اطراف سنقر کلیایی سرچشمه گرفته و به طرف جنوب غربی از تنگ میان کوه جامیشان عبور می کند . پس از عبور از این تنگ وارد دشت دینور شده و در تنگ دینور به رودخانه دینور آب می ریزد .

  رودخانه سیروان

  این رودخانه از بخش رزاب و مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات ، دوآب و شمال هرتا ، رودخانه های ژاد رود ، قشلاق رود ، لیله ، لوشه ، زمکان ، دشت حر به آن پیوسته و سپس وارد کشور عراق می شود.

  رودخانه الوند
  این رودخانه از آب چشمه های سیاوانه و سراب اسکندر در کوه دالاهو در شمال غربی کرند سرچشمه گرفته و بعد از اینکه در حدود سه کیلومتر جریان یافته فرو می رود و پس از مسافت کوتاهی از محل دیگری به نام سراب هشتانه خارج گردیده و تشکیل آبشاری در ریجاب داده است این رود پس از مشروب نمودن دشت ذهاب به طرف قصرشیرین جریان داشته و نهایتاً وارد خانقین عراق شده و در محل دوآب خانقین وارد دیاله می شود . این رودخانه از لحاظ اینکه از سرپل‌ذهاب ( حلوان ) می گذرد به نام رودخانه حلوان نیز معروف است.
   
 19. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  سراب ها

  سراب نيلوفر
  اين سراب در 14 كيلومتري شمال غربي شهر كرمانشاه در ابتداي منطقه سنجابي و در دامنه كوه كماجار واقع شده است . اين سراب به صورت استخر وسيعي است كه مملو از گل هاي نيلوفر است كه غنچه ها و برگ هاي آن سر از آب برآورده و سطح وسيعي از سراب را مي پوشاند . اين سراب ظرفيت بهره دهي آب فراوان دارد و براي پرورش ماهي نيز مناسب است . در سال هاي اخير جهت رفاه بازديد كنندگان در اطراف اين سراب تأسيسات و پاركي احداث شده است .  سراب بيستون

  اين سراب در 30 كيلومتري شمال شرقي شهر كرمانشاه و در دامنه كوه بيستون واقع شده است . اين سراب مزارع بيستون و بلوردي را مشروب مي كند .


  سراب هرسين

  در داخل شهر هرسين و در دامنه كوه شيرز سراب بسيار زيبايي وجود دارد كه اراضي كشاورزي هرسين را مشروب مي كند . سراسر اين سراب پوشيده از درختان جنگلي است . عناصر طبيعي چون چشمه ، كوهستان ، فضاي سبز و آثار تاريخي ، زيبايي مضاعفي به طبيعت بكر آن داده است.


  سراب قنبر
  اين سراب درجنوب شهر كرمانشاه و در دامنه كوه سفيد واقع شده كه آب مصرفي قسمتي از شهر را تأمين مي كند .


  سراب دربند صحنه
  اين سراب در شمال شهر صحنه و در محلي به نام دربند واقع شده است كه مزارع صحنه را آبياري مي كند . در كنار اين سراب آبشاري زيبا وجود دارد كه آب آن با فشار زياد از شكاف كوهي بيرون مي ريزد . اين آبشار در فصل بهار از مكان هاي ديدني و زيباي صحنه محسوب مي شود.


  سراب خضر زنده
  اين سراب در 24 كيلومتري شمال غربي شهر كرمانشاه و در مسير جاده كرمانشاه سنندج قرار دارد .


  سراب ياوری
  اين سراب در مسير جاده كرمانشاه به روانسر و در نزديك روستاي قزانچي قرار دارد .


  سراب سنقر
  سراب سنقر در 5 كيلومتري جاده سنقر به كرمانشاه و در مجاورت روستاي تازه آباد واقع شده است . آب آن از زير كوه سراب به سرعت و با فشار به صورت فواره بيرون مي ريزد . آب اين سراب در زمستان ها گرم و در تابستان ها سرد است . اين سراب داراي آب گوارايي است كه آب آشاميدني روستاهاي اطراف را تأمين مي كند و سپس به رودخانه قره‌سو مي ريزد.


  سراب روانسر
  اين سراب زيبا در داخل شهر روانسر واقع شده است كه سرچشمه رودخانه قره‌سو مي‌باشد . وجود اين سراب و داشتن آثار تاريخي كنار آن همچنين سرسبزي و با طراوت بودن آن موجب شده كه اين محل يكي از نقاط تفريحي شهر روانسر محسوب شود.
  در استان كرمانشاه حدود 550 سراب و چشمه بزرگ و كوچك وجود دارد كه هر ساله به طور متوسط 827 ميليون متر مكعب آبدهي دارند .
   
 20. آفلاین

  ! ! physic ! ! دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 6, 2010
  ارسال ها:
  6,848
  تشکر شده:
  212
  امتیاز دستاورد:
  63
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  not found
  محوطه ها

  این هم مکانهائی که چشم هربیننده را بخود جذب میکنند.
  *
  محوطه تاريخي طاق بستان
  محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه اي در شمال شرقي حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است دراين محوطه ، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل سنگ نگاره اردشير دوم و دو ايوان سنگي بنام هاي ايوان كوچك و بزرگ است . ايوان كوچك د رسمت چپ سنگ نگاره ادشير دوم و ايوان بزرگ در سمت راست ايوان كوچك قرار دارد.

  *
  منطقه تاریخی معروف به معبد آناهيتا[​IMG]
  اين بنا بر روي تپه طبيعي با حداكثر ارتفاع 32 متر نسبت به سطح زمين هاي اطراف ساخته شده است . نقشه بناي كنگاور چهار ضلعي و به ابعاد 209*224 متر مي باشد كه هر ضلع آن به شكل صفه اي به قطر 18متر.

  *
  طاق گرا در گردنه پاتاق
  [​IMG]در گردنه پاتاق بر سر راه كرمانشاه به سرپل ذهاب و در كنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده كه فلات ایران را به بین النهرین متصل میکند.


  *
  منطقه تاریخی بیستون[​IMG]


  بيسُتون،بيسِتون،بيسْتون،ب هيسْتون نام امروزی يک صخره برافراشته در شمال يک راه باستانيِ پر رفت و آمد که محل عبور کاروانها و نظاميان از بابل و بغداد به سوی کوههای زاگرس و همدان(اکباتانَ) بود،می باشد.بيستون در ۳۴ درجه و ۳۵ دقيقه شمال عرضِ جغرافيايی و ۴۵درجه و ۲۷ دقيقه شرقِ طول جغرافيايی در فاصله حدودا ۳۲ کيلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. همچنين نام روستايی که در نزديکی اين صخره قرار دارد هم بيستون می باشد.

  *
  بنای تاریخی تکیه معاون الملک[​IMG]

  تكيه معاون الملك يكي از بناهاي به جاي مانده دوره قاجاريه در كرمانشاه مي باشد كه كاشي هاي منحصر به فردش آن را از ديگر تكاياي شهر متمايز مي كند . اين بنا در بافت قديم شهر ، در محله آبشوران قديم و در خيابان شهيد حـداد عادل واقع شـده است . كه بـه دستور حسين خان معروف به معين الرعايا ساخته شده است .

  *البته جاذبه های طبیعی وباستانی زیادی دیگری هم به چشم میخورد.

  *کاک ونان برنجی وگیوه هم سوغاتیهای معروف کرمانشاه هستند.
   
موضوعات مشابه با: نقاط دیدنی
انجمن عنوان تاریخ
کرمانشاه ، همدان ، قزوین جاذبه های دیدنی و تاریخی استان قزوین (عکس) ‏Mar 8, 2014
کرمانشاه ، همدان ، قزوین تصاویر/ غار دیدنی رئیس ‏Nov 8, 2012
کرمانشاه ، همدان ، قزوین قصر شیرین مکانی دیدنی برای گردشگری ‏Aug 20, 2012
کرمانشاه ، همدان ، قزوین روستای مرگ در قزوین؛ محلی دیدنی برای تعطیلات ‏Mar 25, 2012
کرمانشاه ، همدان ، قزوین مکان‌های دیدنی شهر همدان (تصویری) ‏Mar 14, 2012
کرمانشاه ، همدان ، قزوین مکان های دیدنی استان قزوین ‏Sep 6, 2011
کرمانشاه ، همدان ، قزوین مکان های دیدنی استان کرمانشاه ‏Sep 6, 2011
کرمانشاه ، همدان ، قزوین آثار دیدنی و توریستی همدان ‏May 18, 2011