باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

++ آزمون شخصیتی چند وجهی مینه سوتا (mmpi) ++

شروع موضوع توسط F@RSHID ‏Sep 26, 2012 در انجمن روان

 1. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  پرسش‌نامه شخصیتی چندوجهی مینه‌سوتا(MMPI)، پرسش‌نامه استانداردی برای فراخوانی دامنه گسترده‌ای از ویژگی‌های خود – توصیفی و نمره‌گذاری آن‌هاست که یک شاخصی کمی از سازگاری هیجانی فرد و نگرش وی نسبت به شرکت در آزمون را به دست می‌دهد.


  آزمون MMPI، مشهورترین و پرمصرف‌ترین پرسش‌نامه شخصیتی است که به عنوان یک ابزار عینی برای تشخیص بیماری‌های روانی تدوین شده است. این آزمون، یک پرسش‌نامه خودسنجی با پاسخ‌های "آری" یا "نه" است. این آزمون دارای سه مقیاس روایی و ده مقیاس بالینی است. مقیاس‌های روایی، اطلاعاتی را در مورد رویکرد آزمودنی نسبت به آزمون فراهم می‌کنند. ده مقیاس اولیه بالینی نیز برای تشخیص اختلال‌های روانی به کار می‌رود.


  باارزش‌ترین کاربرد MMPI، در تفکیک افراد نابهنجار به طور عام و تعیین شدت کلی ناراحتی به طور خاص است. ولی MMPI در تمییز دقیق‌تر اشکال مختلف آسیب‌های روانی توفیق کمتری داشته است.


  منبع : pajoohe.com
   
 2. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  سوابق تاریخی و تدوین


  تدوین اولیه MMPI در 1939 توسط استارک آر. هته وی(Starke- R.Hetheway) و جی – چارنلی مک کین لی(J.Chanley Mckinley) در دانشگاه مینه سوتا آغاز شد.
  آنان به ابزاری نیاز داشتند که بتواند به سنجش بیماران بزرگسال در حوزه درمان‌های موردی روان‌پزشکی کمک کرده و شدت اختلال را به دقت مشخص کند، به علاوه آنان به تدوین یک روش عینی برای برآورد تغییر حاصل از روان‌درمانی یا دیگر متغیرهای زندگی بیمار علاقمند بودند.


  انتقادهای وارد شده بر فرم اولیه MMPI که شامل 504 ماده بود در درجه نخست به کهنگی فزاینده، اشکال در ساخت مقیاس اولیه، نابسنده بودن نمونه هنجاریابی و اشکال در بسیاری از ماده‌های آن معطوف بوده است. از جمله مشکلات مربوط به ماده‌ها، می‌توان به استفاده از کلمات شهوت‌انگیز، احتمال سوگیری نژادی، عبارت‌های قدیمی و غیرمصطلح و محتوای ناشایست و قابل ایراد اشاره کرد. هنجارهای اولیه فاقد نمونه کافی و معرف از اقلیت‌ها بوده و برای مقایسه با آزمودنی‌های زمان حال نامناسب بود. انتقادهای مذکور به هنجاریابی گسترده و مجدد آزمون MMPI در سال 1982 منجر شد. در هنجاریابی مجدد، یک فرم پژوهشی با عنوان 2- MMPI با 704 ماده که شامل 550 ماده اصلی و 154 ماده موقتی بود، تدوین شد. اجرا کنندگان MMPI متوجه شده بودند که مقیاس‌های برافراشته در مورد بزرگسالان با برافراشتگی در مقیاس‌های نوجوانان متفاوت است. این امر موجب شد که برای جمعیت‌های نوجوان، هنجارهای متفاوت تدوین شود. اما بسیاری از روان‌شناسان و پژوهش‌گران احساس کردند که حتی با اجرای هنجارهای نوجوانان باز هم مشکلات قابل ملاحظه‌ای وجود دارد که از آن جمله این موارد است: طول آزمون به طور اخص زیاد است، سطح دشواری محتوا برای خوانندگان خیلی بالاست، به هنجارهای جدید نیاز دارد، مقداری از زبان آزمون منسوخ و نامربوط است. در پاسخ به این مسایل بود که کمیته استاندارد مجدد 2- MMPI در سال 1989 تصمیم گرفت MMPI نوجوانان به نام MMPI-A را که شامل 478 ماده است و برای نخستین بار در سال 1992 منتشر شد تدوین کند.
   
 3. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  ساختار


  چهارچوب اصلی آزمون 1943 از 504 جمله مثبت تشکیل شده بود که به صورت "صحیح" یا "غلط" به آن‌ها پاسخ داده می‌شد. بعدها با اندک تغییراتی در آن و حذف یا افزودن بعضی ماده‌ها، تعداد ماده‌ها در یک فرم به 566 و در فرم سال 1989 به 567 تغییر یافت. خود جزوه mmpi که در دسترس قرار داشته و مورد استفاده واقع می‌شود دارای همین 567 ماده است.
  این پرسش‌نامه در حال حاضر بیشتر از سایر پرسش‌نامه‌ها رواج دارد. علت رواج آن به خاطر داشتن ریشه‌های بالینی و برتر فنی نسبت به سایر پرسش‌نامه‌هاست که آزمایش شونده باید جواب خود را در یکی از سه گروه صحیح، غلط یا نمی‌دانم طبقه‌بندی کند. در فرم انفرادی، هر یک از سؤالات بر روی یک کارت چاپ شده است. آزمایش‌کننده هر یک از کارت‌ها را در مقابل آزمایش‌‌شونده قرار می‌دهد تا یکی یکی به آن‌ها پاسخ دهد. در فرم گروهی، سؤالات به صورت دفترچه در اختیار آزمودنی قرار می‌گیرد و پاسخ‌ها بر روی برگ جداگانه‌ای نوشته می‌شود. محتوای این آزمون بر این دیدگاه‌ها استوار است: سلامت عمومی بدن، اختلالات عصبی، تحرک و هماهنگی، علایم بیماری‌های روانی – بدنی، نگرش‌های جنسی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی؛ مسایل تربیتی، شغلی، خانوادگی، زناشویی؛ حالات اضطراب، ترس‌های مرضی؛ تمایلات خودآزاری، دیگر آزاری، اندیشه‌های ثابت و ...


  منبع : پژوهه
   
 4. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  مزایای آزمون mmpi


  یک امتیاز مهم mmpi، شهرت زیاد و آشنایی گسترده با آن در درون حوزه روان‌شناسی است. پژوهش‌های گسترده‌ای در حوزه‌های متفاوت به عمل آمده است. تحولات جدید به تدوین فرم‌های کوتاه، مقیاس‌های جدید، استفاده از ماده‌های بحرانی و نظام‌های تفسیر رایانه‌ای منجر شده است. آزمون mmpi به بیش از 50 زبان ترجمه شده و در بسیاری از کشورهای مختلف در دسترس متخصصان است. پژوهش‌های هنجاری و روایی بر روی چندین گروه فرهنگی مختلف صورت گرفته است و امکان مقایسه داده‌های جمع‌آوری شده از فرهنگ­های گوناگون را فراهم می‌سازد.


  آزمون mmpi نخستین پرسش‌نامه جامعی است که علاوه بر مقیاس‌های محتوایی، تعدادی مقیاس اعتبار یا روایی نیز دارد. هدف از گنجاندن این مقیاس‌ها آن بود که معلوم شود آیا فرد به سؤال‌های آزمون با دقت و صداقت جواب داده یا نه. هرگاه نمره فرد در هر یک از این مقیاس‌ها خیلی زیاد باشد، نمرات مقیاس‌های محتوایی او را نیز باید با احتیاط تفسیر کرد یا اساسا از آن‌ها صرفنظر کرد.
   
 5. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  محدودیت‌های آزمون mmpi


  از آن‌جا که mmpi وسیله‌ای پیچیده است، پیامدهای سوء تعبیر و تفسیر آن بسیار زیان‌بار است. به همین جهت استفاده از آن مستلزم وجود اجرا کنندگان و تفسیرکنندگان آموزش دیده و با تجربه است و هم‌چنین قویا توصیه شده است که این آزمون از سوی پرسنل مدارس مورد استفاده قرار نگیرد. در این آزمون، پاسخ‌های یک فرد با گروه‌های مختلفی از بیماران روانی مقایسه می‌شود که خود این گروه‌ها به قدر کافی و با اصطلاحات روشن تعریف نشده است.


  در mmpi به سبب همپوشی ماده‌ها، ضرایب همبستگی متقابل مقیاس‌ها فوق‌العاده بالاست و این سبب می‌شود که روایی تحلیل الگو، زیر سؤال برود. همپوشی ماده‌ها بدین معنی است که گاهی بعضی از ماده‌ها همزمان برای اندازه‌گیری در چند مقیاس مختلف به کار می‌روند و تعداد زیادی از ماده‌ها در بیشتر مقیاس‌ها مشترکند. به طور مثال؛ جواب مثبت به یک سؤال می‌تواند نشان‌گر چندین مقیاس یا اختلال باشد.


  یکی دیگر از مسایل آزمون mmpi، عدم تعادل در روش کلیدیابی ماده‌هاست. بسیاری از افراد در پاسخ دادن به آزمون‌های عینی، سبک پاسخ یا سوگیری خاص خود را دارند. بدین معنی که آزمودنی گرایش دارد بدون توجه به محتوای پرسش‌ها به شیوه خاص خود به آن‌ها پاسخ بدهد. یکی از این گرایش‌ها، تصدیق یا دادن پاسخ مثبت به پرسش‌هاست. برای اجتناب از سوگیری ناشی از سبک پاسخ دادن، لازم است که در همه مقیاس‌های آزمون، بین تعداد پاسخ‌های کلید آری و نه تعادل برقرار باشد، در صورتی که این تعادل در مقیاس‌های مختلف mmpi وجود ندارد. هم‌چنین یکی از نخستین مشکلات در تعبیر و تفسیر نیمرخ روانی آزمودنی‌ها این است که نمره خام زنان و مردان بهنجار در مقیاس‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین هنجار زنان با مردان از نظر تعبیر و تفسیر نمره‌ها باید متفاوت باشد.


  منبع : پژوهه
   
 6. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  روش اجرای mmpi
  این آزمون را می‌توان در مورد افرادی که سن‌شان 16 یا بالاتر است و از توانایی خواندن در سطح کلاس هشتم برخوردارند اجرا کرد. البته در مورد افراد 18-14 ساله بهتر است mmpi-a مورد استفاده قرار گیرد. قبل از اجرای آزمون، آزمایش‌کننده می‌تواند روش استاندارد اجرای آزمون را در کتاب راهنمای این آزمون مطالعه کند. آزمایندگان به ویژه باید دلیل اجرای آزمون و نحوه استفاده از نتایج را برای آزمودنی‌ها توضیح دهند. هم‌چنین مراجعان باید آزمون را در یک موقعیت نظارت شده تکمیل کنند.
   
 7. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  [FONT=arial,helvetica,sans-serif]آزمون شخصیت چند وجهی مینه سوتا ( ام ام پی آی) در دهه 40 میلادی توسط دو تن از پژوهشگران دانشگاه مینه سوتای آمریکا به نامهای دکتر استارک هات وی و دکتر مک کینلی ارائه شد. فرم اولیه دارای 565 سئوال بله یا خیر بوده و در همه افرادی که بالای 16 سال بوده و یا حداقل کلاس 8 را گذرانده اند قابل اجراست. این آزمون را میتوان بصورت گروهی نیز انجام داد.[/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]
  [/FONT]
  [FONT=arial,helvetica,sans-serif]پرسشنامه 71 جمله است هریک از جملات را به دقت بخوانید و درستی آن را در مورد خودتان با درج علامت (× ) در پاسخنامه مشخص کنید . هر مورد که علامت (× ) نداشته باشد پاسخ شما "خیر" محسوب خواهد شد .[/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]
  [/FONT]

  [FONT=arial,helvetica,sans-serif]
  [/FONT]
  [​IMG]


  [FONT=arial,helvetica,sans-serif]
  1) اشتهای خوبی دارم .
  2) بیشتر صبح ها خوش و سرحال از خواب بر می خیزم .
  3) زندگی روزانه من پر از چیزهایی است که برایم جالبند.
  4) موقع کار فشار و ناراحتی زیادی احساس می کنم .
  5) گاهی فکرهای بدی می کنم که نمی شود درباره آن صحبت کرد .
  6) به ندرت دچار یبوست می شوم .
  7) بعضی وقتها خیلی دلم می خواهد خانواده ام را ترک کنم .
  8) گاهی اوقات آن چنان به گریه یا خنده می افتم که نمی توانم جلوی آن را بگیرم .
  9) هر چند وقت یک بار تهوع و استفراغ ناراحتم می کند .
  10) به نظرم هیچ کس مرا درک نمی کند .
  11) گاهی دلم می خواهد ناسزا بگویم .
  12) هر چند شب یک بار دچار کابوس می شوم ( خوابهای وحشتناک می بینم ) .
  13) برایم مشکل است که حواسم را روی کاری متمرکز کنم .
  14) من تجربه های مخصوص و عجیبی داشته ام
  15) اگر دیگران برایم نزده بودند من بیشتر موفق بودم .
  16) در دوران جوانی مرتکب سرقتهای جزیی شده ام .
  17) گاه بگاه روزها ، هفته ها و حتی ماهها بوده که دست و دلم به کاری نرفته است .
  18) خوابم آشفته است .
  19) با دیگران که هستم تحمل شنیدن حرفهای عجیب و غریب آنها را ندارم .
  20) اکثر کسانی که مرا می شناسند از من خوششان می آید .
  21) اغلب مجبور بوده ام از کسانی اطاعت کنم که به اندازه من نمی فهمیدند .
  22) کاش به اندازه دیگران خوشحال بودم .
  23) فکر می کنم بسیاری از مردم برای جلب کمک وهمدردی دیگران بدبختی های خود را بزرگتر جلوه می دهند .
  24) بعضی وقتها خشمگین می شوم .
  25) واقعا" اعتماد به نفس ندارم .
  26) خیلی کم از پرش و تکان ماهیچه هایم ناراحت می شوم .
  27) خیلی وقتها احساس می کنم که مرتکب کار زشت و خطایی شده ام .
  28) بیشتر اوقات خوشحالم .
  29) بعضی اشخاص آن قدر تحکم می کنند که حتی وقتی می دانم حق با آنها است دلم می خواهد بر خلاف آن چه می خواهند رفتار کنم .
  30) معتقدم بر ضد من توطئه چینی می شود .
  31) اغلب مردم حاضرند حتی با شیوه های غیر عادلانه به منافع و مزایایی برسند .
  32) معده ام خیلی ناراحتم می کند .
  33) اغلب نمی فهمم چرا آنقدر بد خلق و بد قلق بوده ام .
  34) بعضی اوقات افکارم سریعتر از آن بوده که بتوانم به زبان بیاورم .
  35) فکر می کنم زندگی خانوادگیم به خوبی زندگی اغلب کسانی است که می شناسم .
  36) گاهی وقتها احساس می کنم که واقعا"آدم بی مصرفی هستم .
  37) در چند سال اخیر بیشتر اوقات حالم خوب بوده است .
  38) در زندگی من مواقعی بوده است که در آن دست به کارهایی زده ام که بعدها نمی دانستم چه بوده است .
  39) احساس می کنم غالبا" بی دلیل مجازات شده ام .
  40) هیچوقت حالم بهتر از حالا نبوده است .
  41) برایم مهم نیست که دیگران درباره من چه فکر می کنند .
  42) حافظه ام خوب است .
  43) گفتگو با غریبه ها برایم دشوار است .
  44) اغلب سرتا پا احساس ضعف می کنم .
  45) به ندرت دچار سردرد می شوم .
  46) تا به حال اشکالی در حفظ تعادل خود موقع راه رفتن نداشته ام .
  47) بین کسانی که می شناسم بعضی ها را دوست ندارم .
  48) کسانی هستند سعی دارند افکار و عقاید مرا بدزدند .
  49) کاش این قدر خجالتی نبودم .
  50) معتقدم گناهانم غیر قابل بخشش هستند .
  51) غالبا" از چیزی دلواپسم .
  52) رفقایم غالبا" مورد پسند مادر و پدرم نبوده اند .
  53) کمی پشت سر دیگران غیبت می کنم .
  54) بعضی وقتها احساس می کنم که خیلی آسان تصمیم می گیرم .
  55) تقریبا" هیچ وقت تپش قلب یا تنگی نفس نداشته ام .
  56) زود از جا در می روم و زود آرام می گیرم .
  57) بعضی وقتها آن قدر بی قرار بوده ام که نمی توانسته ام یک جا بند شوم .
  58) والدین و اعضاء خانواده ام بیش از حد از من ایراد می گیرند .
  59) برای هیچ کس چندان مهم نیست چه به سرم می آید .
  60) سوء استفاده از کسی که خود چنین امکانی را می دهد ، بد نمی دانم .
  61) گاهی اوقات احساس می کنم سرشار از انرژی هستم .
  62) قدرت بینایی من به خوبی سالهای گذشته است .
  63) خیلی کم متوجه شده ام که گوشم زنگ یا وزوز کند .
  64) یکی دو بار احساس کرده ام که کسی سعی دارد با تلقین و هیپنوتیزم مرا وادار به انجام کارهایی بکند .
  65) مواقعی بوده است که بدون علت خاص و برخلاف معمول با نشاط بوده ام .
  66) حتی وقتی با دیگرانم احساس تنهایی می کنم .
  67) فکر می کنم تقریبا" هر کس برای این که به دردسر نیفتد دروغ خواهد گفت .
  68) من حساس تر از دیگران هستم .
  69) مواقعی است که مغزم کندتر از حد معمول کار می کند .
  70) غالبا" مردم مرا نا امید می کنند .
  71) در استعمال دخانیات افراط کرده ام . یا در خوشگذرانی افراط کرده ام .
  [/FONT]
   
 8. آفلاین

  F@RSHID دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 2, 2011
  ارسال ها:
  10,505
  تشکر شده:
  65
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  روانشناسي
  محل سکونت:
  کردستـان - جوانرود
  [FONT=arial,helvetica,sans-serif]برای دریافت نتیجه، نرم افزار زیر را دانلود کرده و فرمت آن را از doc. به exe. تغییر دهید.[/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]حتمأ میدانید که جهت تغییر فرمت یک فایل به فرمتی دیگر در محیط ویندوز، کافی است نام فایل را ویرایش کرده و در انتهای نام آن فرمت قبلی را پاک نموده و فرمت جدید را وارد نمایید. به عنوان مثال برای تبدیل cat.jpg به cat.gif کافی است آن را Rename نموده و این تغییر نام را صورت دهیم (البته به شرط فعال نبودن Hide extensions for known file types در Tools > Folders Options > View)

  دانلود نرم افزار محاسبه آزمون MMPI
  [/FONT]
   
 9. آفلاین

  **nastaran** دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏May 14, 2012
  ارسال ها:
  609
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  0
  تشکر برای تاپیک مفیدتون
   
 10. آفلاین

  amir mahdi jilibili دوست تازه وارد

  • Vaziyat aliiiii
  تاریخ عضویت:
  ‏May 17, 2012
  ارسال ها:
  89
  تشکر شده:
  32
  امتیاز دستاورد:
  28
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  ميپردازم به اندازه گيرى
  محل سکونت:
  خدايش جايى ساکن نىستىم
  mofid buda
   
 11. آفلاین

  **nastaran** دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏May 14, 2012
  ارسال ها:
  609
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  0
  امیر مهدی تو همه مطالبو خوندی؟