باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

مقایسه ارتش ایران و عربستان:

شروع موضوع توسط pekh ‏Jul 18, 2012 در انجمن نیروی زمینی

 1. آفلاین

  pekh دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Jun 24, 2012
  ارسال ها:
  43
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  0
  نیروی دریایی عربستان سعودی ( Royal Saudi Navy )


  [​IMG]

  این نیرو در سال 1950 میلادی تاسیس شد و شروع به گسترش خود با کمک ایالات متحده آمریکا کرد.در سال 1972 به دلیل گسترش روز افزون نیروی دریایی شاهنشاهی ایران و سیطره بر آب های خلیج فارس برنامه گسترش این نیرو سرعت بیشتری به خود گرفت.پس از انقلاب اسلامی در ایران برنامه گسترش این نیرو با کمک فرانسه دنبال شد ، نام این برنامه Sawari بود.

  شناور های بیشتری در سال های 1980 تا 1990 از انگلیس . فرانسه خریداری شد.در سال 1980 آمریکا با امضای پیمانی شروع به یکپارچه سازی و هماهنگ کردن تجهیزات و نیروهای نیروی دریایی سعودی با نیروهای آمریکایی کرد.


  [​IMG]

  ناوچه ها :

  الریاض


  [​IMG]

  سه فروند ناوچه الریاض که نمونه اصلاح شده از ناوچه های کلاس La Fayette ساخت فرانسه است.تناژ این شناور در صورت بارگذاری کامل 4725 تن است و به نمونه های جدید موشک های ضد کشتی اگزوست(بلوک ||) مجهز شده است.این ناوچه 8 لانچر از این موشک های ضد کشتی را در اختیار دارد.

  به منظور دفاع هوایی بر روی این شناور دو سلول 8 تایی از موشک های Aster 15 با برد 30 کیلومتر وجود دارد.توپ اصلی این شناور(توپ سینه) Oto Melara نام دارد و دارای کالیبر 76/62 میلیمتر است.

  این شناور دارای 4 تیوب پرتاب اژدر های 533 میلیمتری سنگین وزن است.عرشه بالگرد این ناوچه توانایی پذیرش هلیکوپتر های متوسط مانند یورو کوپتر دلفین و کوگار را دارد.


  المدینه


  [​IMG]

  المدینه نام ناوچه های فرانسوی مستقر در دریای سرخ نیروی دریایی سعودی است.این ناوچه ها که در اوایل سال 1980 ساخته شده اند دارای تناژ 2610 تن ، مجهز به 8 موشک Otomat و 8 لانچر موشک ضدهوایی Crotale است.

  این ناوچه دارای 1 توپ اصلی با کالیبر 100 میلیمتر و دو توپ جانبی با کالیبر 40 میلیمتر است که هر سه توپ دارای قدرت آتش بالایی هستند.ناوچه المدینه دارای آشیانه و پد بالگرد مخصوص نشست و برخاست بالگردهای دلفین است.


  شناورهای در حال خدمت :


  Arriyad :2002
  Makkah:2003
  Al Madinah:1985
  Hofouf:1985
  Abha:1986
  Taif:1986

  کوورت ها
  :

  4 فروند شناور کلاس بدر در سال های 1980 تا 1981 در آمریکا ساخته شد و به این نیرو تحویل داده شد.این شناورها که در خلیج فارس مستقر هستند دارای تناژ 1038 تن ، مجهز به 8 لانچر موشک های ضد کشتی هارپون ، سامانه دفاع نزدیک فالانکس ، 1 توپ 76 میلیمتری ، 1 توپ 20 میلیمتری ، 1 خمپاره انداز 81 میلیمتری ، 2 لانچر نارنجک اندازهای 40 میلیمتری و دو پرتابگر سه گانه اژدر های 12.75 اینچی است.

  شناورهای در حال خدمت :


  Badr :1981
  Al-Yarmook :1982
  Hitteen :1982
  Tabuk :1983

  قایق های گشتی
  :

  [​IMG]

  9 فروندقایق گشتی ال صادق که در سال های 1972 تا 1980 در آمریکا ساخته شده اند.این قایق ها دارای تناژ 495 تن ، چهار لانچر موشک هارپون ، 1 توپ 76 میلیمتری ، سامانه فالانکس(1 عدد) ، 2 توپ 20 میلیمتری ، 1 خمپاره انداز 81 میلیمتری ، 2 لانچر نارنجک انداز های 40 میلیمتری و دو پرتابگر سه تایی اژدر های 12.75 اینچی است.

  [​IMG]

  شناورهای در حال خدمت :


  As-Siddiq :1980
  Al-Faroug :1981
  Abdul-Aziz :1981
  Faisal :1981
  Khalid :1982
  Amr :1982
  Tariq :1982
  Oqbah :1982
  Abu Obaidah :1982

  شناورهای مین جمع کن :

  [​IMG]

  سه فروند مین جمع کن کلاس Sandown با تناژ 480 تن ساخت انگلیس.


  شناورهای در حال خدمت :


  Al Jawf :1991
  Shaqra :1993
  Al Kharj :1994

  در اواخر دهه 1970 عربستان شناورهای مین جمع کن گشت زنی کلاس Addiriyah را خرید.

  شناورهای در حال خدمت :

  Addiriyah : 1978
  Al Quysumah : 1978
  Al Wadeeah : 1978
  Safwa : 1978

  شناورهای پشتیبانی
  :

  [​IMG]

  دو فروند شناو پشتیبانی فرانسوی کلاس Boraida(در فرانسه با نام کلاس Durance شناخته می شوند) که از نوع کشتی های پشتیبانی متوسط و با وظیفه سوخت رسانی است.

  شناورهای در حال خدمت :


  Boraida :1984
  Yunbou :1985

  دیگر

  تعداد زیادی قایق های گشت زنی غیر مسلح یا مسلح به سلاح هایی مانند تیربار و نارنجک انداز.

  هواگرد ها


  هلیکوپتر ترابری متوسط کوگار: 12 عدد

  یورو کوپتر دلفین: 24 عدد


  پایگاه ها


  جده


  پایگاه اصلی نیروی دریایی سعودی در دریای سرخ است.در این پایگاه یک ناوچه ، دو قایق گشتی موشک انداز و یک شناور مین جمع کن وجود دارد.


  جبیل


  پایگاه نیروی دریایی سعودی در خلیج فارس است که دارای کوورت های کلاس بدر ، مین جمع کن های کلاس Addiriyah و قایق های موشک انداز است.


  دمام


  دومین پایگاه نیروی دریایی سعودی که به عنوان یک پایگاه رزرو عمل می کند و در حال حاضر تنها دارای دو قایق بادبانی متعلق به خاندان سلطنتی است!

  نیروی دریایی ایران ( Islamic Republic of Iran Navy )

  [​IMG]

  پیشینه نیروی دریایی ایران به دوران هخامنشیان بر می گردد.در آن زمان نیروی دریایی ایران قدرت مند ترین و بزرگترین یگان دریایی منطقه و جهان و دارای تعداد زیادی شناور و نیرو های آموزش دیده بود.

  پس از دوران هخامنشیان ایران در دوران ساسانیان هم دارای نیروی دریایی قدرتمندی شد ولی پس از سقوط این سلسله این نیرو از هم پاشید تا این که در دوران افشاریان نادر شاه دستور تشکیل آن را صادر کرد ولی پس از آن در دوران قاجاریه این نیرو به دلیل ضعف تصمیم گیری پادشاهان و بی توجهی آن ها به نیروی دریایی تا مرز نابودی پیش رفت.

  در دوران پهلوی اول نیروی دریایی ایران به معنای مدرن امروزی تشکیل شد.شناورهای جدید خریداری شد ، دانشجویان جدید برای تحصیل به خارج اعزام شدند و نیروی دریایی ایران جان دوباره ای گرفت.در شهریور 1320 ارتش انگلیس در جنوب و ارتش شوروی در شمال دست به حمله گسترده با استفاده از ناوها و هواپیما ها به نیروی دریایی ایران کردند و تقریبا به طور کامل آن را از بین بردند.

  پس از جنگ جهانی دوم این نیرو کار خود را با به خدمت گرفتن شناورهای دست دوم و کارکرده آغاز کرد و اندک اندک توانست خود را پیدا کرده و شناورهای مدرن و جدیدی را به خدمت بگیرد به گونه ای که پس از خارج شدن نیروی دریایی انگلیس از خلیج فارس ایران بر این آب ها سیطره کامل یافت.

  در اواخر دوران پهلوی دوم اوج قدرت مندی نیروی دریایی بود ، شناورهای مدرن و یگان های پروازی جدید به نیرو اضافه شد و نیروی دریایی قصد داشت به نیرویی با قابلیت اقیانوس پیمایی تبدیل شود تا این که انقلاب شد ، نظم پایگاه ها به هم ،ریخت بسیاری از قرارداد ها کنسل شد و نیروی دریایی تا مرز از هم پاشیدن پیش رفت.با این مقدمه به معرفی دارایی های این نیرو می پردازیم.


  شناورهای سطحی


  ناوهای کلاس الوند


  [​IMG]

  شناورهای کلاس الوند جزو مشهور ترین و کار آمد ترین شناورهای نیروی دریایی ایران هستند.این شناورها ساخت کشور انگلستان بوده و نام اصلی آن ها کلاس سام است که در ایران با نام کلاس الوند نام گذاری شده اند.

  در قبل از انقلاب 4 فروند از این شناور ها به ایران تحویل داده شده بود که در جنگ با آمریکا در سال 1367 یک فروند از آن با نام سهند مورد هدف قرار گرفت و غرق شد.

  در پیش از انقلاب این شناورها با نام هایی بر گرفته از شاهنامه نامگذاری شده بودند:زال - سام - رستم و فرامرز ، اما پس از انقلاب نام این شناورها به کوه های معروف ایران یعنی الوند - البرز - سبلان- و سهند تغییر یافت.

  این شناورها در ابتدا دارای 9 فروند موشک ضدهوایی سی کت و 5 فروند موشک ضد کشتی سی کیلر بودند که در سال های اخیر لانچر موشک های سی کت برداشته شده و موشک های سی کیلر نیز جای خود را به موشک های نور داده اند.


  [​IMG]

  مشخصات :

  سازنده‌: شرکت‌های انگلیسی Vosper Thornycroft و Vickers
  تعداد: 4 فروند (3 فروند فعال)
  تناژ: 1540 تن
  طول: 94.5 متر
  عرض: 11.07 متر
  آبخور: 3.25 متر
  سرعت: 39 گره
  برد عملیاتی: 9000 کیلومتر
  خدمه: 125 تا 146 نفر
  تسلیحات: چهار مقر شلیک موشک نور ، یک توپ مارک8 کالیبر 114 میلیمتر، یک توپ دوگانه‌ی ضدهوایی 20 میلیمتری، دو توپ ضدهوایی بیست میلیمتری، دو خمپاره‌انداز 81 میلیمتری، دو مسلسل، یک خمپاره‌انداز ضدزیردریایی، دو مقر سه‌گانه‌ی پرتاب اژدر 323 میلیمتری
  پیشران: دو موتور دیزلی، دو توربین گازی، دو محور شفت  ناوهای کلاس موج


  کلاس موج اولین کلاس بومی از شناورهای ایرانی است که با الگوبرداری از ناوهای محافظ کلاس الوند و افزودن پد بالگرد ساخته شده است. در ادامه به معرفی شناورهای این کلاس می پردازیم.

  جماران

  [​IMG]

  ناوشکن جماران که از آن به عنوان اولین شناور کلاس موج یاد می شود در سال 1388 به آب انداخته شد و عملیاتی گردید.با نگاهی گذرا به این شناور می توان الگوبرداری آن را از شناورهای کلاس الوند دریافت.ناوشکن جماران که البته با وزن 1400 تنی یک ناوچه محسوب می شود به ترکیب تسلیحاتی استاندارد نیروی دریایی ایران مجهز است.

  تسلیحات این شناور عبارتند از: چهار فروند موشک ضد کشتی نور ، یک توپ 76 میلیمتری فجر 27 ، یک توپ 20 میلیمتری و تعداد نا معلومی لانچر موشک فجر(استاندارد).به گفته مسولین این شناور با اعتباری بالغ بر 50 میلیون دلار ساخته شده است.

  شاید بیشترین تفاوت جماران با شناورهای کلاس الوند پد بالگرد آن باشد.در جماران در قسمت پاشنه شناور یک پد بالگرد با قابلیت نشست و برخاست هلیکوپتر های بل-212 و سی کینگ وجود دارد.جماران علاوه بر توانایی پذیرش بالگرد توانایی سوخت رسانی به آن را نیز دارد ولی فاقد آشیانه بالگرد است.

  جماران دارای دو موتور فرانسوی هر یک به توان 10000 اسب بخار است.به دلیل تحویل داده نشدن شفت و پروانه موتور متخصصان ایرانی برای اولین بار توانستند شفت و پروانه را به صورت بومی تولید و بر روی این شناور نصب کنند. سرعت جماران 30 گره دریایی است که در مقایسه با ناو های کلاس الوند افت سرعت چشمگیری داشته و 9 گره از سرعت 39 گره ای این ناوها کمتر است.به منظور نبرد ضد زیر سطحی جماران مجهز به دو پرتابگر سه تایی اژدر های 324 میلیمتری است.


  [​IMG]

  موج 2(ولایت)


  شناور موج 2 در حال حاضر در بندر انزلی در حال ساخت برای الحاق به یگان نیروی دریایی ارتش در دریایی خزر است و اطلاعات چندانی از آن در دست نیست.هر چند حدس زده می شود دارای 90 درصد اشتراک در تجهیزات و تسلیحات با جماران باشد.

  مشخصات:


  کشور سازنده:ایران

  کاربر:نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

  تناژ:1420 تن

  سرعت:30 گره

  تسلیحات:4 موشک ضدکشتی نور ، 1 توپ 76 میلیمتری فجر 27 ، یک توپ 20 میلیمتری و تعداد نا معلومی موشک فجر(استاندارد)

  نبرد ضد زیر سطحی:2 پرتابگر 3 تایی اژدر های 324 میلیمتری

  طول:96 متر


  شناورهای موشک انداز کلاس کمان

  [​IMG]

  شناورهای کلاس کمان که در ایران به آن ها ناوچه های موشک انداز گفته می شود در واقع قایق های گشت زنی موشک انداز ساخت فرانسه هستند که به دلیل عدم وجود یک یگان سریع برای انجام عملیات در پیش از انقلاب خریداری شده بودند.

  این شناورها در حال حاضر بیشترین تعداد را در بین شناورهای نیروی دریایی ایران دارد و به قولی ستون فقرات نیروی دریایی ارتش محسوب می شود.در ابتدای تحویل این شناورها مجهز به موشک های ضد کشتی هارپون بودند که پس از بروز رسانی های اخیر جای خود را به موشک های نور داده اند.

  علاوه بر موشک های هارپون بر روی این شناور یک توپ 76 میلیمتری خودکار OTO-Melara نیز نصب شده است.در پیش از انقلاب تعداد 12 فروند از این شناورها تحویل کشورمان شده بود که در طی جنگ با عراق و
  عملیات مروارید یک فروند از آن با نام پیکان هدف موشک کرم ابریشم ناوچه اوزای عراقی قرار گرفت و غرق شد و دیگری نیز در عملیات آخوندک و به وسیله آمریکا غرق شد(جوشن).

  ایران توانسته است با مهندسی معکوس شناورهای کلاس کمان نمونه بومی آن را با تسلیحات مدرن و ساخت داخل با نام کلاس سینا تولید کند.در شناورهای کلاس سینا از 4 لانچر موشک ضد کشتی نور و 1 توپ 76 میلیمتری فجر 27 استفاده می شود.

  گفته می شود شناورهای کلاس سینا با وزنی معادل 350 تن می توانند تا 45 گره دریایی سرعت بگیرند.از کلاس سینا چهار فروند شناور ساخته شده است که به نام های پیکان ، درفش ، جوشن و کلات شناخته می شوند.


  مشخصات(کلاس کمان)
  :

  کشور سازنده: فرانسه
  تعداد: 12 فروند+ 4 فروند سینا
  تناژ جابجایی: 275 تن (350 تن سینا)
  طول: 47 متر
  عرض: 7.1 متر
  آبخور: 1و9 متر
  سرعت: 36 گره (45 گره سینا)
  برد عملیاتی: 2600 کیلومتر
  خدمه: 31 نفر (4 افسر)
  حسگرها:
  رادار جست‌وجوی سطحی هوایی Thomson-CSF Triton
  رادار ناوبری SMA 3 RM 20
  رادار کنترل آتش Thomson-CSF Castor
  سیستم‌های اقدام متقابل: پرتابگر چف/دکوی و سامانه‌ی ESM
  تسلیحات:
  4 لانچر شلیک موشک ضدکشتی نور
  توپ اصلی 76 میلیمتری
  پیشران: چهار موتور دیزلی متصل به چهار محور شفت

  ناوچه های موشک انداز کلاس تندر

  [​IMG]

  شناورهای موشک انداز کلاس تندر که همکلاس شناورهای کلاس کمان محسوب می شوند ساخت کشور چین بوده و طرح اصلی آن ها از ناوچه های تایپ 21 الگوبرداری شده است.

  نیروی دریایی سپاه اولین مشتری خارجی این ناوچه بود و از سال 1994 تا 1996 تعداد 10 فروند از آن را تحویل گرفت.این شناورها مجهز به چهار پرتابگر موشک ضد کشتی نور و توپ دو لول Ak-230 هستند.


  [​IMG]

  مشخصات :

  کشور سازنده: چین
  تعداد: 10 فروند
  تناژ جابجایی: 205 تن
  طول: 38.6 متر
  عرض: 6.8 متر
  آبخور: 2.7 متر
  سرعت: 35 گره
  برد: 1500 کیلومتر
  خدمه: 28 نفر شامل سه افسر
  حسگرها: رادار کاوش سطحی Type SR-47، رادار ناوبری RM 1070A و رادار کنترل آتش Type 341
  تسلیحات: موشک ضدکشتی نور، توپ الی دولوله‌ای AK-230
  پیشران: سه موتور دیزلی متصل به سه محور شفت


  قایق تندروی عاشورا(بوقمار)


  [​IMG]

  قایق تندروی عاشورا در دوران دفاع مقدس تولید و به خدمت در نیروی دریایی تازه تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد در آن زمان قایق های متوعی در نیروی دریایی سپاه یا قبل از تشکیل رسمی یگان دریایی سپاه در قرارگاه نوح حضور داشتند ولی از تاریخ دقیق به خدمت گیری قایق های عاشورا اطلاعاتی در دست نیست.

  این قایق ها با همت پرسنل نیروی دریایی سپاه به یک قایق چند منظوره تبدیل شدند که توانایی حمله و حمل بار و سرنشین را داشت.این قایق در عملیات های مختلفی در نقش های مختلف شرکت کرد و همینطور سپاه از آن به عنوان یک قایق گشتی در خلیج فارس استفاده می کرد.

  از این قایق در عملیات های شناسایی دو اسکله الامیه و البکر عراق برای حمل غواصان تا چند کیلومتری هدف استفاده میشد.عاشورا در حمله به نفت کش ها هم نقش پررنگی داشت و عملیات های زیادی توسط این قایق بر علیه نفت کش ها انجام شد.

  [​IMG]

  قایق های عاشورا در موارد معدودی اقدام به مین گذاری خلیج فارس کردند.تسلیحات این قایق عبارت بودند از:راکت اندازهای 12 تایی 107 میلیمتری که در سپاه آن را به اختصار 107 می نامند ، تیربارهای 12.7 میلیمتری اکثرا دوشکا و همینطور مین های دریایی در موارد معدود در بعضی هم توپ 106 میلیمتری بدون عقب نشینی نصب شده بود همینطور همیشه یک آر پی جی 7 در این قایق برای استفاده خدمه وجود داشت،همچنین تعدادی از این قایق ها به خصوص در خلیج فارس به موشک های دوش پرتاپ ضد هوایی مجهز بودند.

  یکی از ویژگی های قایق عاشورا این است که درهنگام عبور از روی امواج به دلیل كف تختی كه دارد و موج را نمی شكند از روی آن جهش می كند كه این خود می تواند مضر ومفید باشد.
  قایق تندروی آذرخش


  [​IMG]

  قایق تندروی آذرخش یک قایق گشتی مسلح هستش که در نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خدمت میکند.این قایق در مدل های مختلفی و به منظور های مختلف به تولید رسیده است که عبارتند از:گشت،گشت مسلح،تهاجمی و ترابری هستش.

  [​IMG]

  این شناور تسلیحات مختلفی را بسته به ماهیت خودش میتونه حمل کنه که شامل:یک تیربار 12.7 میلیمتری اکثرا دوشکا در عقب شناور، یک توپ 23 میلیمتری تک لول در جلوی شناور و همینطور 16 لوله راکت انداز 107 میلیمتری(لوله بلند) که معمولا بر روی سقف کابین شناور نصب میشه.

  این شناور مجهز به یک رادار جست و جو با برد 30 کیلومتر هستش که کمک زیادی برای انجام گشت های دریایی میکنه.


  [​IMG]

  خدمه آذرخش بسته به ماموریت و ماهیت شناور متغیر بین دو تا 8 نفر میباشد.سرعت این شناور هم چیزی بین 60 تا 80 کیلومتر در ساعت هستش که با توجه به سرعت بالای شناور های سپاه یک شناور نیمه کند به شمار می آید.

  طول آذرخش حدود 13.75 متر هستش و عرض اون عرض 4.9 متر میباشد.در شناور آذرخش از موتورهایی با قدرت 1150 اسب بخار استفاده میشود.

  مشخصات :


  نام شناور:آذرخش

  کاربر:نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  طول:حدود 13.75

  عرض:4.9

  خدمه:بین 2 تا 8 نفر

  تسلیحات:بسته به نوع ماموریت راکت اندازهای 107 میلیمتری،تیربار 12.7 میلیمتری و یک توپ 23 میلیمتری

  برد رادار:30 کیلومتر

  سرعت:بین 60 تا 80 کیلومتر بر ساعت

  قدرت موتور:1150 اسب بخار


  شناور کربوت ناصر


  [​IMG]

  شناور ناصر در شرکت کشتی سازی ارواندان ساخته شده است و در اسفند 1389 طی مراسمی با حضور علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه به آب انداخته شد.

  این شناور قابلیت انجام مأموریت مختلف در شرایط مختلف آب و هوایی و دریایی را دارد.این شناور با 33 متر طول و هشت متر عرض و آبخور یک و نیم مترمی تواند با سرعتی بیش از 27 گره دریایی ماموریت های خود را در آبهای خلیج فارس انجام دهد.

  [​IMG]

  این شناور توانایی حمل 86 مسافر،توانایی حمل 35 تن مواد، دارا بودن قابلیت نصب انواع جنگ افزارها روی آن را از دیگر شاخصه های شناور ناصر است.ناوبری، طراحی موتور سیستم سوخت ،آنالیز سازه، مخابرات، کنترل برقی، الکترونیک و مکانیک، دارا بودن چهار موتورسوخت با قدرت هزار و 135 اسب بخار بخشی از تخصص های به کار رفته در این شناور است که به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است.موتورهای این شناور 40 تنی، از نوع MTU بوده و برد آن 850 مایل معادل بیش از 1500 کیلومتر است.


  مشخصات :

  بیشینه سرعت:27 گره دریایی

  طول:33 متر

  عرض:8 متر

  آبخور:یک و نیم متر 1/5

  توانایی جابه جایی:86 مسافر/35 تن بار

  برد:850 مایل/1500 کیلومتر


  قایق تندروی بدون سرنشین یا مهدی


  [​IMG]

  قایق تندروی یا مهدی یک شناور بدون سرنشین پرسرعت، مجهز به حسگرهای مختلف و دارای سه مقر پرتاب راکت است. این شناور با بدنه کامپوزیتی، دارای سطح مقطع راداریپایین بوده و می تواند به صورت کنترل از راه دور هدایت شود.

  [​IMG]

  یامهدی بر اساس یک قایق سرنشین دار دو نفره گشتی ساخته شده و شناوری «اثرسطح» محسوب می شود که دارای خصائصی از طرح قایق های کاتاماران بوده و توان حرکت سریع در دریای مواج را دارد.گفتی است شناورهای تندروی کنترل از راه دور اخیراً توسط رژیم صهیونیستی نیز در خلیج فارس بکارگرفته شده است.

  استفاده از شناورهایی با سامانه های پردازشگر و هوشمند و بدون سرنشین، امکان بکارگیری تسلیحات راکتی را در مناطق عملیاتی، خطرات نیروهای انسانی در استفاده از سلاح های کوتاه برد را به نحو چشمگیری کاهش داده است.


  این شناور دارای ظرفیت بالای انهدام اهداف سطحی است و از قابلیت تخریب بالا به وسعت ۷ متر در ۷ متر برخوردار است.یامهدی دارای طول 11.9 متر، عرض 3.1 متر، و ارتفاع 1.5 متر با آبخور 65 سانتی متری است. جرم آن 8.5 تن و دارای دو موتور 660 اسب بخار است که آن را به سرعت 50 نات برابر 92.5 کیلومتر بر ساعت(25.69 متر بر ثانیه) می رساند.

  این شناور تا بحال تنها مجهز به سه مقر مخفی در جلو بدنه برای پرتاب راکت معرفی شده است.این شناور به تولید انبوه رسیده است.ساخت قایق «یا مهدی» و سلاح های به کار گرفته شده در آن در داخل کشور انجام شده است.


  قایق تندروی موشک انداز باور

  [​IMG]

  شناور باور یک شناور فوق‌سریع موشک‌انداز است و که قابلیت جابجایی نیرو تا 28 نفر و یا شرکت در عملیات‌های شناسایی را دارا می‌باشد. ویژگی بارزی که به این شناور نسبت داده می‌شود سرعت بالای آن است به طوری که گفته می‌شود این شناور قادر است تا 75 گره سرعت بگیرد؛ به همین دلیل طرح کف این شناور بایستی منحصر به فرد بوده و موتوری قدرتمند داشته باشد تا شناور در حین حرکت واژگون نگردد؛ همچنین به نظر می‌رسد در طرح بدنه از الگویی استفاده شده تا سطح مقطع راداری کاهش یابد.

  تعداد دو مقر شلیک موشک در پاشنه نصب شده‌ند که احتمالا از آنها جهت شلیک موشک ضدکشتی سبک کوثر استفاده می‌شود. گفته می‌شود باور قادر است موشک‌هایش را در حین حرکت شلیک نماید، شلیک موشک از شناوری مانند باور آنهم در حین حرکت کار دشواری به نظر می‌رسد چرا که این امر ممکن است باعث واژگون شدن شناور شود بنابراین طراحی شناور نیاز محاسبات مهندسی پیچیده دارد.

  به گفته‌ی مصطفی محمد نجار تاکنون 74 فروند از این شناور ساخته شده است. این شناور در اختیار سپاه و ارتش قرار دارد.به تازگی این شناور توانایی شلیک موشک های ضد کشتی نصر را هم پیدا کرده اند که برد بیشتری نسب به کوثر دارد.

  مشخصات :


  کشور سازنده: ایران
  تعداد: 74 فروند
  سرعت: 75 گره
  ظرفیت: تا 28 نفر
  تسلیحات: دو مقر شلیک موشک کوثر یا نصر

  اژدرافکن‌های کلاس تیر IPS-18


  [​IMG]

  گفته می‌شود این شناورها از کره‌ی شمالی خریداری شده‌اند. طراحی شناور به گونه‌ای صورت گرفته تا سطح مقطع راداری آن به حداقل برسد. طراحی بدنه این شناور به گونه‌ای است که سیستم‌های راداری آنرا با یک قایق ماهیگیری کوچک اشتباه بگیرند.

  [​IMG]
  قایق تندرو آی-پی-اس-18؛ محفظه های کناری مربوط به اژدر بوده و یک رادار جستجو مستقر بر دکل لوله ای بالای کابین مشهود است

  بر روی این شناور یک مسلسل 12.7 میلیمتری و دو مقر پرتاب اژدر 533 میلیمتری وجود دارد که احتمالا از آنها جهت پرتاب اژدر فوق سریع حوت استفاده می‌شود.


  [​IMG]

  مشخصات :

  کشور سازنده: کره‌ی شمالی (و یا تولید شده در ایران براساس فن‌آوری کره)
  تعداد: 10 فروند
  تناژ جابجایی: 28.16 تن
  طول: 21.12 متر
  عرض: 5.77 متر
  آبخور: 0.87 متر
  سرعت: 52 گره
  برد: حدود 850 کیلومتر
  خدمه: شش نفر
  تسلیحات: یک مسلسل 12.7 میلیمتری، دو مقر پرتاب اژدر 533 میلیمتری
  پیشران: 1200×3 اسب بخار


  اژدرافکن کلاس Peykaap ، IPS-16


  [​IMG]

  در داخلی بودن و یا کره‌ای بودن پیکاپ نیز شک و تردید وجود دارد. پیکاپ به عنوان برادر کوچکتر تیر شناخته می‌شود چراکه در طرح آن شباهت‌های فراوانی با طرح تیر دیده می‌شود اما اندازه آن از تیر کمتر بوده و تسلیحات کمتری حمل می‌نماید.

  [​IMG]

  در دو سمت این شناور نیز دو مقر 324 میلیمتری دیده می‌شوند. سطح مقطع راداری پایین، اندازه‌ی کوچک و سرعت بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های این کلاس است؛ اما با این وجود هیچ نوع سلاح دفاعی در روی این شناور نصب نگردیده که این امر نقطه ضعفی برای شناور به شما می‌رود.


  [​IMG]

  مشخصات:


  کشور سازنده: کره‌ی شمالی (و یا تولید شده در ایران براساس فن‌آوری کره)
  تعداد: 10 فروند
  طول: 13.75 متر
  عرض: 3.75 متر
  آبخور: 0.67 متر
  سرعت: 52 گره
  برد: 600 کیلومتر
  خدمه: 3 نفر
  تسلیحات: دو مقر پرتاب اژدر 324 میلیمتری
  پیشران: 1200×2 اسب بخار


  قایق راکت انداز سراج

  [​IMG]

  قایق تندروی راکت انداز سراج با استفاده از طرح شناور بلید رانر که یک قایق مسابقه ای بوده و یکی از سریع ترین قایق های جهان است ساخته شده است.این شناور قابلیت حمل راکت اندازهای دریایی 107 میلیمتری 11 لوله ای پایدار شده، رادار جستجوی دریایی با برد حدود 30 کیلومتر و تیربار 12.7 میلیمتری را دارد و در آینده به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شده و در سال 90 به طور گسترده در خدمت واحدهای عملیاتی در تمام آب های جنوبی ایران قرار می گیرد.

  پیشینه سرعت این قایق بیشتر از 70 نات(بیش از 130 کیلومتر بر ساعت) است.طراحی کابین در این شناور به گونه‌ای است که در سرعت بالا در داخل کابین، تغییرات ارتفاعی ناشی از حرکت بر روی آب و صدای چندانی احساس نمی‌شود. همچنین در شرایط طوفانی دریا سرنشینان آن شدت امواج را احساس نخواهند کرد.  اژدرافکن‌های نیمه‌شناور تائدونگ

  [​IMG]

  در سال 2002 اطلاعاتی مبنی بر خریداری سه فروند اژدر افکن نیمه‌شناور یعنی یک فروند Taedong-B “Kajami” و دو فروند Taedong-C “Gahjae” منتشر شد. تا کنون تصویر مربوط به یکی از این اژدرافکن‌ها یعنی Taedong-B منتشر شده‌است.

  این اژدرافکن‌ها مجهز به دو مقر اژدر 324 میلیمتری هستند؛ با توجه به اژدرهای با این اندازه احتمالا برد هدف‌گیری شناور 6 تا 10 کیلومتر است. به احتمال زیاد این شناور قادر به شلیک موشک‌های ضدکشتی و یا اژدر حوت نخواهد بود.

  دو حالت تهاجمی را برای این اژدرافکن می‌توان متصور شد. یکی اینکه اژدرافکن به صورت زیرسطحی به هدف نزدیک شود و در مرحله‌ی پایانی به سطح آمده و با سرعت زیاد به سمت هدف یورش برد و یا اینکه با سرعت زیاد در سطح به سمت هدف خود حرکت نماید و در مرحله‌ی پایانی غوص کرده به واحد دشمن حمله کند که البته حالت دوم معقول تر از حالت اول به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد این اژدرافکن بتواند تا سه متر غوص کند. گفته می‌شود سرعت این اژدرافکن در سطح 40 گره و در حالت غوص 10 گره است.

  [​IMG]

  با این وجود این اژدرافکن در صورت کشف شدن توسط واحد دشمن به راحتی مورد هدف قرار گرفت و در استفاده از آن نباید چاشنی پنهان‌کاری و احتیاط را فراموش کرد.

  Bill Gertz در روزنامه‌ی واشنگتن تایمز داستان جالبی را درباره‌ی تحویل داده شدن شناورهای تندروی کره‌ای به ایران را نقل کرده‌است که البته صحت آن در پرده‌ای از ابهام قرار دارد! به گفته‌ی بیل پس از کشف و توبیخ کشتی کره‌ای حامل موشک‌های اسکاد در نزدیکی یمن، کره‌ای‌ها تصمیم گرفتند تدابیری جهت سالم رساند محموله‌های نظامی خود به کشورهای هدف اتخاذ نمایند. بر همین اساس کشتی حامل شناورهای کلاس پیکاپ، تیر و تادونگ توسط جنگنده‌های کره‌ای تا فاصله‌ی دور اسکورت می‌شود و پس نزدیک شدن کشتی به ایران، جنگنده‌های ایرانی وظیفه‌ی اسکورت را به عهده می‌گیرند. بیل این اطلاعات را به نقل از سازمان جاسوسی در روزنامه چاپ کرده است.


  مشخصات :

  کشور سازنده: کره‌ی شمالی
  تعداد: 3 فروند
  عمق غوص: 3 متر
  سرعت زیرسطحی: 10 گره
  سرعت در سطح: 40 گره
  تسلیحات: دو مقر پرتاب اژدر 324 میلیمتری


  قایق موشک‌انداز China CAT


  [​IMG]

  از این شناور چینی احتمالا تعداد 6 تا 10 فروند در اختیار نیروی دریایی کشورمان هستند. تسلیحات این شناور شامل چهار مقر شلیک موشک‌های کوثر، یک توپ 20 میلیمتری و یک مسلسل است.

  موشک کوثر یا همان C-701 یک موشک سبک ضدکشتی است که برد آن به 25 کیلومتر می‌رسد. این موشک جهت نبردهای ساحلی کاربرد دارد. هدایت این موشک تلویزیونی و رادری است.


  مشخصات :


  کشور سازنده: ایران تحت نظارت چین
  تعداد: بیش از 10 فروند
  طول: 13.65 متر
  عرض: 4.8 متر
  آبخور: 0.7 متر
  خدمه: 10 نفر
  سرعت: 55 گره
  برد: 550 کیلومتر
  تسلیحات: چهار مقر شلیک موشک ضدکشتی کوثر، توپ 20 میلیمتری، یک مسلسل
  پیشران: 1150×2 اسب بخار


  پایگاه ها و زیردیایی ها و هواناو های ایران

  [​IMG]

  پایگاه ها

  نیروی دریایی ایران بر خلاف همتای عربستانی خود از دیرباز توجه ویژه ای به پراکندگی و تمرکز زدایی در نیروهای دریایی خود داشته است و به همین منظور دارای بیشترین تعداد پایگاه های دریایی در میان کشورهای خلیج فارس است.


  این پایگاه ها از نظر جغرافیایی به سه منطقه تقسیم می شوند:خلیج فارس - دریای عمان و دریای خزر.خلیج فارس در حال حاضر به سپاه واگذار شده است و اکثر پایگاه های آن متعلق به این نیرو است ولی وظیفه پشتیبانی هوایی از آن را نیروی هوایی ارتش بر عهده دارد.

  مسئولیت حفاظت از تنگه هرمز به صورت مشترک به دو نیروی ارتش و سپاه سپرده شده است.وظیفه حفاظت و حراست از دریای عمان و شمال اقیانوس هند نیز به نیروی دریایی ارتش واگذار شده است.در دریای مازندران نیز این دو نیرو به صورت مشترک از مرزهای کشورمان حفاظت و حراست می کنند.

  بزرگترین پایگاه نیروی دریایی ایران که به نوعی قلب تپنده آن محسوب می شود و دارای بیشترین تجهیزات و نیرو در بین پایگاه های دریای است پایگاه دریایی بندر عباس است.این پایگاه محل اورهال و تعمیر زیردریایی ها و شناورهای مختلف نیرو نیز محسوب می شود.پس از پایگاه بندر عباس پایگاه های بوشهر و خرمشهر در درجه دوم اهمیت قرار دارند.


  پایگاه ها:


  ●ابوموسی
  ●چابهار
  ●بندرعباس
  ●بوشهر
  ●خارک
  ●قشم
  ●جاسک
  ●خرمشهر
  ●ماهشهر
  ●نوشهر
  ●سیری
  ●قشم
  ●بندر انزلی
  ●بندر امام خمینی
  ●لارک


  زیر دریایی ها


  نیروی دریایی ایران در پیش از انقلاب تصمیم به تشکیل یگان زیر سطحی گرفته بود که به این منظور زیردریایی های کلاس کوسه که زیردریایی های آمریکایی متعلق به جنگ جهانی دوم بودند ولی به روز رسانی های خوبی بر روی آن صورت گرفته بود سفارش داده شد ولی پس از انقلاب و کنسل کردن قرار داد ها این زیردریایی ها تحویل نیرو نشد و جای خالی آن ها به خوبی در جنگ با عراق احساس شد.

  اگر بخواهید به عمق کوته فکری برخی از کسانی که می گفتند ارتش نمیخواهیم چون مسلمانیم و با کسی جنگی نداریم و... پی ببرید باید بدانید که یکی از این زیردریایی ها با خدمه آموزش دیده ایرانی در حال تحویل بود که در وسط راه به آن پیام دادن که برگردد و ما نیازی به آن نداریم! آرزوی تشکیل یگان زیر سطحی بالاخره در دهه 1990 با ورود زیردریایی های کیلو کلاس به پایان رسید.


  کلاس کیلو

  [​IMG]

  در دهه 1990 ایران تصمیم به خرید 3 فروند زیردیایی کلاس کیلو گرفت که این زیردریایی ها با نام و شماره‌ بدنه‌های Tareq 901، Noor 902 و Yunes 903 به ترتیب در سال های 1992 ، 1993 و 1997 تحویل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.

  [​IMG]

  پایگاه و آشیانه این زیردریایی ها پایگاه بزرگ بندر عباس است که علاوه بر زیردریایی های کیلو میزبان میدجت های غدیر نیز می باشد.به دلیل طراحی خاص موتور ، این زیردیایی بسیار کم صدا است و این ویژگی باعث می شود که سونار های غیرفعال قادر به شناسایی آن نباشند.

  [​IMG]

  علاوه بر صدای کم بدنه زیردریایی کیلو با مواد خاصی پوشیده شده است که باعث می شود سونار های فعال نیز مانند سونار های غیر فعال نتواند زیردریایی را شناسایی کند.این دو ویژگی باعث شده است نیروی دریایی آمریکا به این زیردریایی لقب"حفره سیاه" بدهد.زیردریایی کیلو کلاس قادر به حمل 18 اژدر و یا 24 مین است و قادر است موشک‌های سطح‌به‌هوای SA-N-Gremlin را نیز شلیک نماید.


  [​IMG]

  مشخصات :


  کشور سازنده: روسیه
  متصدیان: روسیه، چین، ایران، هند، الجزایر، اندونزی، رومانی، ویتنام، لهستان
  تناژ جابجایی: 3000 تا 4000 تن
  طول: 70 تا 74 متر
  آبخور: 6.5 متر
  حداکثر سرعت: 25 گره
  برد عملیاتی: 6000 تا 7500 مایل در سرعت 7 گره
  مدت زمان پایداری: 45 روز
  حداکثر عمق عملیاتی: 300 متر
  خدمه: 52 نفر
  تسلیحات: 18 اژدر و یا 24 مین، 8 فروند موشک سطح به هوای SA-N-10 Gimlet و یا SA-N-Gremlin
  پیشران: دیزل الکتریک


  کلاس غدیر


  [​IMG]

  زیردریایی های سبک کلاس غدیر اولین تلاش متخصصان ایرانی برای تولید زیردریایی های کوتاه برد ساحلی بوده است.برد این زیردریایی محدود است و نمی توان از آن همانند زیردریایی های کیلو برای ماموریت های طولانی و برون مرزی استفاده کرد.

  [​IMG]
  یک زیردریایی غدیر در حال به آب انداخته شدن

  این زیردریایی دارای دو مقر پرتاب اژدرهای 533 میلیمتری در دماغه خود است و طبق برخی گفته ها توانایی شلیک موشک های نور یا کوثر را نیز پیدا کرده است.شباهت زیاد این زیردریایی با زیردریایی کلاس P-4 کره‌ی شمالی برخی را بر آن داشته است که این زیردریایی مهندسی معکوس یا کپی برداری یا الگوبرداری از همکلاس کره ای خود است.


  [​IMG]
  دو مقر شلیک اژدر زیردریایی غدیر

  غدیر تاکنون بارها در رزمایش های مختلف شرکت کرده و پرتاب اژدرهای جنگی را تمرین کرده است.در حال حاضر خط تولید این زیردریایی در حال تولید هر چه بیشتر آن است و طبق برخی شواهد تا کنون بین 15 تا 20 فروند از آن ساخته شده و به نیروی دریایی تحویل داده شده است.

  [​IMG]

  مشخصات :

  کشور سازنده: ایران
  تعداد: حداقل 15فروند
  تناژ جابجایی: 120 تا 150 تن
  طول: 20 متر
  شعاع: 3 متر
  آبخور: 2.5 متر
  حداکثر سرعت: 11 گره
  خدمه: 18 نفر
  تسلیحات: دو مقر پرتاب اژدر 533 میلیمتری، قابلیت حمل دو تا چهار اژدر، چهار تا هشت مین و احتمالا شلیک موشک‌های ضدکشتی
  پیشران: دیزل-الکتریک


  کلاس نهنگ


  [​IMG]

  زیردریایی‌ کلاس نهنگ حاصل دومین تلاش متخصصان داخلی جهت تولید زیردریایی بومی است. این زیردریایی حاصل تلاش 220 محقق و حدود 1.2 میلیون ساعت کار تحقیقاتی و عملی است. از این کلاس یک فروند ساخته شده‌است که در مارس 2006 وارد خدمت شده‌است.

  [​IMG]

  نهنگ در واقع یک زیردریایی کوچک ساحلی که دارای قابلیت ویژه‌ی مین گذاری است. دو مقر اژدر کوچک در دو سمت این زیردریایی وجود دارد که از آن جهت شلیک اژدرهای سبک استفاده می‌شوند. بنابر برخی گزارشات این زیردریایی قادر به شلیک موشک‌های ضدکشتی نیز می‌باشد.

  [​IMG]

  این زیردریایی مجهز به یک رادار جهت کاوش سطحی است. همچنین سطح آن توسط موادی خاص پوشیده شده که کار کشف آن توسط سونار را دشوار می‌سازد. مقامات کشورمان اعلام کرده‌اند که این زیردریایی به واسطه‌ی مجهز بودن به سامانه‌های پیشرفته‌ی الکترونیکی قادر است همزمان به شلیک موشک و اژدر بپردازد اما هیچ اطلاعاتی درباره‌ی موشک و یا اژدر مورد استفاده منتشر نشده‌است.


  مشخصات :

  کشور سازنده: ایران
  ساخت : صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایران
  سال شروع خدمت : مارس 2006
  تعداد: 1 فروند
  وزن : 350 الی 400 تن
  طول: 20 متر
  آبخور: 2.5 متر
  شعاع: 3 متر
  سرعت در سطح آب : 25 كیلومتر بر ساعت
  سرعت زیر سطح آب : 44 كیلومتر بر ساعت
  تجهیزات : دارای سونار و یک رادار جستجوی سطحی
  قابلیت ویژه : كف نشینی و دور ماندن از شناسایی

  تسلیحات: دو مقر پرتاب اژدر، موشک، قابلیت مین‌گذاری
  نیروی محرکه : دیزل-الکتریک

  کلاس Yugo


  زیردریایی‌های کلاس یوگو از زیردریایی‌های کوتاه‌برد ساحلی است که توسط کره‌ی شمالی ساخته‌شده‌اند. از این کلاس تعداد شش فروند ساخته‌شدند. یکی از زیردریایی‌ها در سال 2007 توسط نیرو‌های کره‌ی جنوبی کشف و توبیخ شد. تعداد چهار فروند از 5 فروند باقی مانده به نیروی دریایی ایران تحویل داده شدند. این زیردریایی‌ها دارای دو جایگاه پرتاب اژدر 530 میلیمتری هستند و برد عملیاتی آنها به حدود 1000 کیلومتر می‌رسد.

  مشخصات :

  کشور سازنده: کره‌ی شمالی
  تعداد: 4 فروند
  تناژ جابجایی: 90 تن
  طول: 20 متر
  شعاع: 2 متر
  سرعت: 10 گره
  برد: حدود 1000 کیلومتر
  خدمه: 4 تا 6 کماندو یا غواص
  تسلیحات: دو مقر پرتاب اژدر 530 میلیمتری
  پیشران: دیزلی


  کلاس سابحات 15


  [​IMG]
  زیردریایی‌های کلاس سابحات در واقع نخستین زیردریایی‌های ساخته شده در ایران هستند که ساختشان در سال 2000 اعلام شد. کاربرد اصلی این زیردریایی مین‌گذاری است اما با این وجود گفته می‌شود این زیردریایی قادر به جابجایی 3 تا 7 غواص است.

  [​IMG]

  همچنین این زیردریایی قادر است در عملیات‌های شناسایی نیز شرکت نماید. این زیردریایی را می‌توان توسط بالگردهایی چون شینوک و یا سی کینگ جابجا کرد و یه اینکه از آن به عنوان واحد شناسایی در ناوها استفاده کرد.


  مشخصات :


  کشور سازنده: ایران
  تعداد: احتمالا 3 فروند
  طول: 8 متر
  خدمه: 3 تا 7 نفر
  تسلیحات: حداکثر 17 مین Limpet


  هواناو ها

  SR.N6

  [​IMG]

  هاورکرافت "SR.N6" ساخت شرکت انگلیسی "Saunders-Roe" می باشد و در مدل های مختلفی از "SR.N6 Mk I" تا "SR.N6 Mk 8" به بازار عرضه شده است . "SR.N6" که به کلاس وینچستر "Winchester" هم معروف است ورژن های مختلف آن به کشورهای مختلفی از جمله ایران ، عراق ، عربستان سعودی ، کانادا ، برونئی و ایتالیا صادر شد که در این بین در سال 1968 و 1969 ، 6 فروند وینچستر Mk 4 و دو فروند وینچستر Mk 3 که به آنها "SR.N6 Mk 4" و "SR.N6 Mk 3" نیز می گویند به ایران صادر شد . شاید جالب باشد که بدانید یک سال بعد یعنی در سال 1970 ، عربستان 7 فروند "SR.N6 Mk I" را از این شرکت خریداری کرد.


  مشخصات :

  طول : 14.76
  عرض : 7.01
  ارتفاع ( بالش یا دامن ) : 1.22
  ارتفاع ( کامل ) : 4.57

  سرعت کروز : 55 گره دریایی
  ماکزیمم سرعت : 60 نات
  موتور اصلی : Rolls Royce Gnome Turboshaft
  قدرت موتور : 671 کیلووات

  ظرفیت مخزن سوخت : 1000 لیتر
  ظرفیت خدمه : 38 نفر (( در نمونه های ارتقا یافته تا 58 نفر ظرفیت دارد ))

  BH.7

  [​IMG]

  خریدهای شاه ایران قبل از انقلاب تنها به نمونه ی بالا ختم نشد و از سال 1970 تا 1975 شش هواناو دیگر به ناوگان خود اضافه کرد . هاورکرافت BH.7 که از آن با کلاس ولینگتون "Wellington " نیز یاد می شود ، محصول دیگری از شرکت "Saunders-Roe" می باشد . (( البته در آن زمان و در هنگام تولید این محصول شرکت مذکور در اثر یک سری از تغییرات و انشعابات ، تغییر کاربری داده و این بار به صورت تخصصی بر روی تولید و صادرات هاورکرافت ها کار می کرد و به همین خاطر نام آن به "British Hovercraft Corporation" تغییر کرده بود . ))

  [​IMG]

  BH.7 یا ولینگتون که در دو ورژن ساخته شده بود فقط برای خدمت در نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی ایران تولید شد و در مجموع و در طی 5 سال 2 فروند "BH.7 Mk 4" و 4 فروند "BH.7 Mk 5A" در اختیار این نیرو قرار گرفت.  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  مشخصات :

  طول : 23.9
  عرض : 13.8
  ارتفاع : 10.36
  سرعت : 58 گره دریایی
  ظرفیت خدمه : 60 نفر
  وزن : 56 تن
  موتور : Proteus Gas Turbine, 2 Rover Auxilliary Power Units


  یونس 6


  [​IMG]

  هواناو یونس 6 که اخیرا خط تولید آن در وزارت دفاع آغاز شده است قابلیت بالایی در رزمایش ها و عملیات های واکنش سریع از خود نشان داده است و تاکنون توانسته است ، ماموریت های امداد و نجات ، گشت‌ زنی و پشتیبانی را در دریا ، رودخانه و مناطق باتلاقی و برفی به خوبی انجام دهد.

  [​IMG]

  هواناو یونس 6 به طور کاملا بومی ‌و بدست متخصصان هوشمند، خلاق و افتخارآفرین صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.صنایع دریایی وزارت دفاع در فاز نخست می تواند هر سال 20 فروند از این هواناو را تولید و با خدمات پس از فروش در اختیار نیروهای مسلح و دیگر متقاضیان قرار دهند.
   
موضوعات مشابه با: مقایسه ارتش
انجمن عنوان تاریخ
نیروی زمینی آیا زنان ارتش انگلیس در خط مقدم خواهند جنگید ؟ ‏Feb 16, 2015
نیروی زمینی نگاهی مختصر و مفید به چندی از خودرو های زرهی ارتش سنگاپور ‏Jan 27, 2015
نیروی زمینی خودروی گشتی زرهی آینده ارتش آمریکا ULTRA AP + عکس ‏Jan 4, 2015