باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

خاطره پروانه خواننده نامي موسيقي كشورمان صبح امروز در گذشت.

شروع موضوع توسط ! Justice ! ‏Jun 6, 2012 در انجمن هنر شنوایی ( موسیقی )

 1. آفلاین

  ! Justice ! مدیر بخش ورزش عضو کادر مدیریت مدیر انجمن

  • هرچه گویم عشق را شرح و بیان...چون به عشق آیم خجل باشم از آن
  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 2, 2011
  ارسال ها:
  68,305
  تشکر شده:
  4,208
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  [TABLE="width: 100%"]
  [TR]
  [TD][TABLE="width: 100%"]
  [TR]
  [TD="class: linktop2"][/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]قاصدک:خاطره پروانه(خاوری) ردیفدان موسیقی ایرانی بامداد امروز در سن 78 سالگی در گذشت.
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [/TD]
  [TD][​IMG]
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [TABLE="width: 100%"]
  [TR]
  [TD="class: Default, colspan: 2"]به گزارش خبرنگار مهر،خاطره پروانه ،خواننده موسیقی اصیل ایرانی به دلیل شکستگی استخوان پا که از سال گذشته در بستر بیماری به سر می برد پس از تحمل هشت ماه بیماری ساعت 3 بامداد امروز در خانه خود درگذشت .

  این هنرمند پیشکسوت موسیقی ایران در گفتگویی که بهار امسال دردیدار نوروزی با خبرگزاری مهر کرده بود آرزو داشت که می توانست در سال جدید باز دیگر در کنار سایر بانوان هنرمند،پیام صلح و دوستی ایرانیان را با زبان موسیقی به گوش جهان برساند که اجل مهلت نداد.

  خاطره پروانه در سال 1309 در خانواده ای متوسط ، اصیل و هنردوست به دنیا آمد پدر او خیاط بود و مادرش "پروانه" از خواننده های عصر قاجار و به ویژه دوره ناصری بود و در حالی که کمتر از سی سال سن داشت به دلیل بیماری سل از دنیا رفت در آن زمان خاطره پروانه تنها چهار سال داشت.

  وی در سال 36 به طور حرفه ای کار خود را با ارکستراستاد صبا آغاز کرد و در ادامه با زنده یاد حسن رادمرد ،حسین دهلوی،فرامرز پایور افلیا پرتو کنسرتهای متعددی داد.

  خاطره پروانه در گفتگویی که با خبرگزاری مهر( شماره خبر 645359) داشته در خصوص چگونگی آشنایی خود با موسیقی چنین گفته است : با ساز و نوای مادرم موسیقی را شناختم و پس از آن آموختن در من نهادینه شد و در تمام دوران کودکی تا نوجوانی و جوانی با موسیقی همراه بودم. زمانی که ازدواج کردم و همسرم علاقه ام را به آواز دید راه را برای من هموار کرد. در همان دوران در مدرسه "بنی احمد" درس می دادم و در زمان بیکاری برای بچه ها مثنوی می خواندم. در همین بین مدیر مدرسه از من خواست تا سرود صبحگاهی برای بچه ها بخوانم من هم پذیرفتم و بعد از آن برای ضبط کار به استودیو رفتیم و از همان جا بود که با استاد صبا آشنا شدم.

  خاطره پروانه یکی از لذت بخش ترین لحظه های زندگی خود را اجرای تصنیف هایی چون "آب حیات "، "صبح شد" می دانست که اغلب آنها با ارکستراستاد صبا اجرا شده است او همچنین تصنیف هایی چون "دلم شکسته " ،"من سروش آسمانم "، "نیمه شب ها با دعا" را با گروه فرامرز پایور اجرا کرده و بهترینهای این آثار را اجرای قطعاتی چون "صبحدم ز مشرق" در دستگاه سه گاه از آثار درویش خان و همچنین "نادیده رخت" در آواز اصفهان می دانست.

  لازم به ذکر است خاطره پروانه همراه با گروه موسیقی "یاران" در بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر(امسال) اجرای کنسرت داشت و قرار بود جمعه 17 آبان ماه نخستین تمرین خود را با این گروه آغازکند.

  مراسم تشییع و خاکسپاری وی پس از رسیدن فرزندش که خارج از کشور به سر می برد مشخص خواهد شد.
  گروه موسیقی مهر درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به خانواده ایشان وجامعه هنری و هنردوستان کشور تسلیت می گوید.
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [/TD]
  [/TR]
   
 2. آفلاین

  ! Justice ! مدیر بخش ورزش عضو کادر مدیریت مدیر انجمن

  • هرچه گویم عشق را شرح و بیان...چون به عشق آیم خجل باشم از آن
  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 2, 2011
  ارسال ها:
  68,305
  تشکر شده:
  4,208
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  [TABLE]
  [TR]
  [TD]
  [​IMG]بانو پروانه-خواننده معروف سالهای دور رادیو«اولین اجرای مرا ببوس با صدای پروانه »(Mp3)شعر:حیدررقابیاهنگساز: مجید وفادار​
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][TABLE]
  [TR]
  [TD="width: 100"] [/TD]
  [TD="width: 746, bgcolor: #ffffff"]پروانه یک از خوانندگان بسیار قدیمی می باشد که سالهای سال در اوج بود و صدایش مشتاقان بسیاری داشت.وی که فعالیت هنری خود را از تئاتر شروع کرد. و بصورت آزمایشی تصنیفی از بانو روحبخش خواند که انزمان ترانه روز بود و مرتب از رادیو بی سیم پخش می شدو صفحه اش جز پروفروش های زمان خودش بود که اینطور شروع می شد"دارم شب و روز از عشق ماهی" که شعرش از رهی معیری و آهنگش از مجید وفادار می باشد و این باعث اغاز کار هنری پروانه شد. بانو پروانه که اصالتاٌ اذری می باشدو چندین سال در رادیو تبریز تصنیف های ترکی می خواند. و بعدا به رادیو ایران امد(گویا سال 1328) و علاوه بر تصنیفهای ترکی ترانه های فارسی خواند.و ی در همان سالها با مجید وفادار آهنگساز معروف رادیو آشنا شد .هر چند نشریه های زرد انزمان خبر ازدواج این دو را می دادند.اما در واقع هرگز این اتفاق بقوع نپیوست. و این دو تنها دو دوست هنری بودند.اکثر ترانه های پروانه مخصوصا ترانه های فارسی که خوانده اهنگهایش را مجید ساخته است و از ترانه سراهای که پروانه زیاد از ان ها شعر می گرفت می توان به کریم فکور اشاره کرد. پروانه بر روی چند ترانه که خودش سروده اهنگ گذاشتهاست. فعالیت وی تا اوسط دهه 40 استمرار شد و پس از یکدوره کم کار شدن از رادیو کناره گیری کرد و در همان سالها بر اثر بیماری پاهایش را از دست داد و فلج شد.
  [​IMG]ترانه حماسه عشق با صدای پروانه(Mp3)اهنگساز: مجید وفادار​
  در موسیقی قبل از انقلاب سه خواننده با نام هنری پروانه خواننده وجود دارد که به این صورت تفکیک می شوند:
  1- پروانه مچول خانم(بر اثر سل 1305 درگذشت) 2- پروانه(ترکی) 3- خاطره پروانه(دختر مچول خانم و خواننده فرهنگ وهنر )

  در دهه 50 از وی چندین بار در برنامه های مربوط به سالگرد رادیو دعوت بعمل امدو همچنین یکبار وی در تلویزیون در شو میخک نقره ای که بر روی ویلچر نشسته بود شرکت کرد و ترانه شبهای تهران را خواند که برای بسیاری خاطره انگیز بود و فرخزاد در برنامه های بعدی این قسمت را چندین بار تکرار کرد.از سرنوشت پروانه بعد از انقلاب خبری در دست نیست.
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]