باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

!! بهداشت دهان و دندان !!

شروع موضوع توسط Sheida ‏Dec 18, 2011 در انجمن دندانپزشکی

 1. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2] اثرات سودمند فلورايد براي سلامتي دندان‌ها
  [/h]

  [​IMG]
  فلورايد
  فلورايد عنصري است كه به طور طبيعي در آب، خاك و هوا يافت مي‌شود.
  زماني‌كه فلورايد به صورت خوراكي به ميزان مناسب مصرف شود دندان را مقاوم كرده و از پوسيدگي پيشگيري خواهد شد.
  اگر فلورايد در آب آشاميدني شهر به ميزان مناسب موجود باشد، پوسيدگي‌هاي دنداني را تا حدود 60درصد كاهش مي‌دهد. روش ديگر دريافت فلورايد، استفاده از خميردندان، دهان‌شويه‌ها و ژلهاي حاوي فلورايد است. هر دو روش كاربرد فلورايد يعني سيستميك (فلورايد موجود در مواد غذايي و آب آشاميدني) و موضعي (فلورايدي كه بر روي دندانها گذاشته مي‌شود) در مقاوم كردن دندان‌ها و پيشگيري از پوسيدگي موثر شناخته شده اند.
  در مواد غذايي مصرفي، مقاديري فلورايد وجود دارد كه بر حسب انواع آنها، مقدار فلورايد مصرفي نيز متفاوت است. غذاهاي دريايي به نسبت ساير غذاها فلورايد بيشتري دارند. چاي نسبت به آب آشاميدني فلورايد بيشتري دارد. در بعضي تركيبات دارويي نيز فلورايد يافت مي‌شود، بطور كلي مقدار فلورايدي كه به بدن مي‌رسد بستگي به اين دارد كه در چه منطقه‌اي زندگي مي‌كنيم و چه نوع آب و غذايي مصرف مي‌نمائيم.

  [​IMG]
  فلورايد اثرات ضدپوسيدگي خود را به 3 شكل مختلف اعمال مي‌كند:
  الف) باعث استحكام ساختمان دندان مي‌شود.
  ب) ضايعات پوسيدگي اوليه بدون تشكيل حفره را دوباره معدني و محكم مي‌كند.
  ج) فعاليت ضد ميكروبي دارد.
  يكي ديگر از فوايد فلورايد اثر آن بر روي ريشه دندان بزرگسالان است. بسياري از مردم در سنين بالا دچار تحليل لثه مي‌شوند و سطح ريشه دندان آنها در دهان نمايان شده و در معرض خطر پوسيدگي قرار مي‌گيرند.
  مطالعات نشان داده است مصرف موضعي فلورايد سطح عريان ريشه را در مقابل پوسيدگي محافظت مي‌نمايد.

  [​IMG]
  فلورايد به طرق مختلف مي‌تواند در اختيار دندان قرار گيرد:
  1- آب آشاميدني
  2- مصرف مواد غذايي مانند چاي و غذاهاي دريايي
  3ـ قرص‌ها و شربت‌هاي حاوي فلورايد

  4ـ دهان شويه، خمير، ژل (استفاده در خانه بصورت روزانه)
  5 ـ ژل‌هاي موضعي كه توسط دندان پزشك بر روي دندان‌ها گذاشته مي‌شود.
  6 ـ دهان شويه‌هايي كه در مدرسه به صورت هفتگي توصيه مي‌شود.


  [​IMG]
  استفاده از خميردندان‌هاي فلورايد دار براي كودكان بالاي 2 سال به ميزان كم ( به اندازه نخود) توصيه مي‌شود و كاربرد دهان شويه‌هاي حاوي فلورايد فقط در كودكان بالاي 6 سال پيشنهاد مي‌گردد.
  مطالعات بسياري نشان مي‌دهد كه استفاده هفتگي و منظم از محلول دهان شويه سديم فلورايد 2درصد كه در مدارس ابتدايي كشور توزيع مي‌گردد باعث كاهش شيوع پوسيدگي دندان در حد 30 تا 40درصد مي‌شود.
  لازم‌‌است بطري‌هاي دهان شويه در طي سال تحصيلي در مدرسه نگهداري شوند و محل نگهداري بطري‌ها بايد جايي محفوظ و دور از نور مستقيم خورشيد باشد. ضمناً لازم است براي هر بطري نام دانش‌آموز ثبت گردد و كليه بطري‌هاي هر كلاس بصورت مجزا از كلاس‌هاي ديگر نگهداري شود.
  برنامه بايد به نحوي تنظيم شود كه دانش‌آموزان هر كلاس هر هفته در ساعت و روز خاصي بعد از مسواك زدن از دهان‌شويه استفاده كنند. بهترين زمان استفاده از دهان شويه قبل از شروع اولين ساعت درس است. توجه نماييد كه كودكان خردسال از بلعيدن خميردندان و دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد جداً پرهيز كنند زيرا مي‌توانند باعث عوارضي نظير لكه‌دار شدن سطح دندان‌ها، مشكلات استخواني و مسموميت‌هاي حاد گردد.
  بنابراين هنگام مصرف دهان شويه‌هاي حاوي فلورايد نظارت والدين و يا مربيان بهداشت مدارس و يا معلمين ضروري‌است. اگر فلورايد آب آشاميدني در منطقه‌اي زيادتر از معمول باشد( بيشتر از 2ppm يعني دو قسمت در يك ميليون قسمت) براي جلوگيري از تغيير رنگ دندان‌ها (فلوئوروزيس) تا حد مقدور مخزن و منشاء آب آشاميدني منطقه را عوض مي‌كنند و يا آبهايي را كه فلورايد كمتري دارند با آن مخلوط مي‌نمايند.
  لذا استفاده از خميردندان‌هاي حاوي فلورايد و دهان شويه‌هاي فلورايد در آن مناطق توصيه نمي‌شود.

  [​IMG]

   
 2. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [​IMG]
  مقدمه:
  مجموعه دهان و دندان به عنوان دروازه ورود غذا و آغازگر روند هضم و جذب غذا نقش مهمي در آماده‌سازي نيازمندي‌هاي غذائي انسان بعهده دارد. رشد و تكامل عملكرد مطلوب روزانه و ايجاد حس لذت و نشاط در جسم و جان انسان بدون عملكرد اين بخش از بدن و همكاري و مشاركت آن امكان‌پذير نيست. مطالعات و شواهد نشان مي‌دهد كه بسياري از مردم از داشتن اطلاعات كافي براي تامين و ارتقاء سلامتي اين عضو مهم و همچنين پرهيز از عوارض آسيب زننده به آن بي‌بهره هستند. لذا در ذيل به برخي از پرسش‌هاي رايج در اين زمينه پاسخ داده مي‌شود.
  هرچند وقت يكبار به ديدن دندانپزشك برويم؟
  [​IMG]
  ما بايد هر 6 ماه يكبار يعني دوبار در سال به ديدن دندانپزشك خود برويم. دوبار معاينه دهان و دندان در سال توسط دندانپزشك اين امكان را فراهم مي‌آورد تا وي بتواند سلامت دهان و دندان شما را بررسي نمايد و با پيشگيري به موقع از گسترش و پيشرفت بيماريهاي دهان و دندان كه موجب ايجاد ناراحتي و درمانهاي پيچيده دندانپزشكي و هزينه سنگين مي‌گردند شود. دندانپزشك ممكن است بر اساس تشخيص تاريخ ملاقات‌هاي متوالي بعدي را معين نمايد.
  چه مدت زماني بايد صرف مسواك زدن شود؟
  دسترسي به همه سطوح دندانها به منظور پاك نمودن پلاك ميكروبي مستلزم صرف وقت كافي است. شما بايد روزي 2 بار و هر بار حداقل 3-2 دقيقه براي مسواك زدن و قت صرف نماييد ولي متاسفانه بسياري از مردم بين 70-45 ثانيه صرف مسواك زدن خود مي‌كنند.
  وقتي در شرايطي هستم كه نمي‌توانم مسواك بزنم آيا راه ديگري وجود دارد كه بتوانم محصولات اسيدي باكتريها را در دهانم كاهش دهم؟
  شستشوي دهان با آب بعد از خوردن غذا باعث خنثي شدن اسيد و كاهش باكتريها به ميزان 30% (از هر 100 عدد 30 عدد) مي‌شود. همچنين شما مي‌توانيد از يك گاز يا يك تكه پارچه تميز براي پاك كردن دندانها استفاده نماييد تا زماني كه بتوانيد از مسواك استفاده كنيد.
  چه نوع غذاهايي براي دندانهاي ما مضر هستند؟
  غذاهاي چسبناك مانند شكلات كه حاوي مقدار زيادي مواد قندي هستند به مدت زمان زيادي جهت خنثي شدن اثرات سوء آنها و پاك شدن توسط بزاق از روي سطح دندان نياز دارند.
  عموماً غذاهايي كه براي بدن مفيد هستند براي دندانها نيز مفيدند بطور مثال غذاهايي كه سفت و الياف دار هستند مثل سبزي‌ها، ميوه‌ها و دانه‌هاي گياهي سبب ماساژ لثه مي‌شوند و تا حدودي خاصيت تميز كنندگي دندانها را نيز دارا مي‌باشند.
  در مورد دندانهاي حساس چه كارهايي بايد صورت پذيرد؟
  حساسيت دندان با استفاده از خمير دندانهاي ضد حساسيت و استفاده از سيلانت (مواد پلاستيكي شيري رنگ رقيقي كه با آن شيار دندانهاي سالم را مسدود مي‌كنند تا از پوسيدگي جلوگيري شود) و مواد پر كردن دندان كه در تركيبات آنها فلورايد به كار رفته است كاهش مي‌پذيرد. همچنين كاهش استفاده از مواد اسيدي در رژيم غذايي به كاهش حساسيت دندان كمك مي نمايد.
  آيا استفاده از خلال دندان مضر است؟
  استفاده گاهگاهي از خلال دندان براي برداشتن باقيمانده غذايي از روي دندان مفيد است. اما در درازمدت استفاده از خلال دندان باعث سايش و تحليل لثه مي‌شود. استفاده از خلال دندان به مدت طولاني و به صورت عادت ممكن است باعث جابجايي دندان و در نهايت ناراحتي مفصل گيج‌گاهي ـ فكي شود. به علاوه بايد دقت نمود خلال دندان در لثه شكسته نشود.
  پركردن دندان با آمالگام براي سلامت ما مضر است؟
  آيا جايگزيني براي آن وجود دارد؟

  [​IMG]

  آمالگام ياماده پر كردن دندان (نقره‌اي رنگ) تركيبي از جيوه، نقره و مقداري مس مي‌باشد كه براي پر كردن دندانهاي عقب از آن استفاده مي‌شود. نشست جيوه از اين ماده پر كردني، بسيار اندك است و حتي از مقداري كه مقداري كه ما همه روزه در معرض آن قرار داريم يعني در هوا و غذا و آب نيز كمتر است. با اين وجود مواد ديگري نظير چيني، طلا و كامپوزيت (مواد پر كردن همرنگ دندان) نيز، براي پر كردن دندان وجود دارند. اين مواد از آمالگام گران‌تر هستند و به استثناي پر كردگي طلا دوام طولاني مدت نيز ندارند.
  [​IMG]

  نقش فلورايد در سلامتي دندانهاي ما چيست؟
  فلورايد به صورت تركيبي در طبيعت يافت مي‌شود. فلورايد در آب، هوا و خاك وجود دارد. فلورايد به راحتي جذب ميناي دندان مي‌شود. به خصوص در موقع رشد دندانها هنگاميكه دندان در حال شكل گيري است مصرف فلورايد باعث مي‌شود تا ساختمان دندان محكم‌تر شده و در مقابل پوسيدگي مقاوم شود و پوسيدگيهايي كه ممكن است تازه تشكيل شده باشند به راحتي در معرض فلورايد، دوباره معدني و محكم شوند.
  دهان‌شويه‌هاي سديم فلورايد كه در مدارس ابتدايي كشور ما توزيع مي‌شوند نيز از همين خاصيت برخوردارند.
  [​IMG]

  چه نوع مسواكي براي تميز كردن دندانها توصيه مي‌شود؟
  [​IMG]

  سر مسواك بايد متناسب باشد به نحوي كه به آساني دسترسي به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه پيدا كند. دسته آن بايد بلند و پهن باشد كه بتوان آن را به آساني در دست گرفت.
  موهاي مسواك بايد از نايلون نرم و داراي انتهاي گرد باشد تا به لثه آسيبي نرساند.
  مسواك هر 4-3 ماه يكبار بايد تعويض شود. اگر موهاي مسواك به هر دليلي خراب شود (نشاسته‌هاي آن گسستگي و فاصله گرفتن بيش از حد موهاي مسواك از يكديگر است) يا شما سرماخوردگي يا آنفولانزا گرفته باشيد بايد اين تعويض زودتر صورت پذيرد.
  بهترين خميردندان و دهان شويه كدام است؟
  بيشتر خمير دندانهاي موجود در فروشگاهها اساساً به هم شباهت دارند. مطمئن شويد كه از خمير دنداني استفاده مي‌كنيد كه حاوي فلورايد است. تمام خميردندانهاي حاوي فلورايد به خوبي عليه پلاك و پوسيدگي موثر هستند و ميناي دندان را تميز و براق مي‌كنند. اگر دندانهاي شما به سرما و گرما حساس هستند از خميردندانهايي كه براي اين منظور ساخته شد‌ه‌اند استفاده كنيد. خميردندانها داراي تركيباتي هستند كه مسواك زدن را آسان و مطبوع مي‌سازند.
  [​IMG]

  چرا ما بايد از نخ دندان استفاده كنيم؟
  استفاده از نخ دندان يك مرحله مهم از مراقبت‌ دهان و دندان است كه اكثر مردم آن را فراموش مي‌كنند و وقتي براي آن صرف نمي‌كنند. با استفاده روزانه از نخ دندان شما شانس سال م ماندن دندانها را بالا مي‌بريد و شانس بيشتري لثه و نسوج اطراف دندان كاهش مي‌يابد. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاك ميكروبي از سطوح بين دنداني مي‌شود و جريان خون لثه را افزايش مي‌دهد.
  آيا داروهای سفيد کننده دندان که در فروشگاهها يافت مي شوند مفيد هستند؟
  اين مواد حاوی ترکيبات سفيد کننده هستند. اما بايد در نظر داشت که بسياری از اين داروها دارای مواد ساينده هستند که برای سلامت دندان مضر مي باشد. مواد سفيد کننده بايد تحت نظر دندانپزشک استفاده گردند.
  علت بوی بد دهان چيست؟
  علل متعددی موجب ايجاد بوی نامطبوی دهان مي شوند که بطور عمده بر دو دسته اند.
  الف) علل دهاني
  ب) علل خارج دهاني
  الف- علل دهاني بوی بد دهان
  عدم رعايت بهداشت دهان و دندان:
  مسواک نزدن و عدم رعايت بهداشت اصلي ترين علت ايجاد بوی بد دهان است. خرده های غذا در بين دندانها فاسد و بد بو مي گردند و ايجاد بوی نامطبوع مي نمايد.
  جرم و ضايعات بافت نگهدارنده دندان:
  هر چند ظاهرا جرم نبايد بويي داشته باشد ولي اين رسوبات محل مناسبي برای لانه گزيني و سبب پرورش ميکروبها و تکثير آنها مي باشندو بدين سبب عامل عمدهای در جهت ايجاد بد بويي دهان محسوب مي شوند.
  دندانهاي پوسيده و عفوني:
  به علت پوسيدگي حفره‌هايي در دندان ايجاد مي‌شود كه خرده‌هاي غذايي را در خود جاي مي‌دهند و محيط مناسبي جهت تكثير ميكروبها ايجاد مي‌كنند كه سبب متعفن شدن خرده‌هاي غذايي در اين پوسيدگيها مي‌شوند.
  ناهنجاريهاي دنداني:
  ناهنجاري و بدقرار گرفتن دندانها باعث مي‌شود كه دندانها از دسترس مسواك دور باشند و فشار غذا خوردن هم نتواند به طور طبيعي آن نواحي را تميز كند كه اين امر باعث بدبويي دهان مي‌گردد.
  درمانهاي نادرست دندانپزشكي:
  اگر ترميم و پر كردن دندانها به گونه‌اي مناسب انجام نشده باشد باعث ايجاد گير غذايي و باقي ماندن خرده‌هاي غذا و بدبويي دهان مي‌گردد.
  ب- علل خارج دهاني عبارتند از:
  بيماريهاي گوارشي اختلالات و تغييرات هورموني عفونت در راههاي هوايي استعمال دخانيات تنفس از طريق دهان و گرسنگي از عوامل ايجاد كننده بوي بد دهان ميتواند باشد كه برحسب مورد بايد به متخصص مربوطه مراجعه نمود.
  آيا مسواك برقي بهتر از مسواك‌هاي معمولي دندانها را تميز مي‌كند؟
  در سال 1993 ميلادي مسواك برقي اختراع گرديد اين مسواكها در انواع مختلف به بازار عرضه شده‌اند كه برحسب نوع حركتشان تقسيم بندي مي‌شوند اين مسواكها ممكن است داراي حركات عقب جلو يا چرخشي باشند. استفاده از مسواك برقي در افراد زير توصيه مي‌شود:
  1ـ افرادي كه فاقد انگشتان كافي باشند.
  2ـ افرادي كه تحت درمانهاي ارتدونسي (رديف كردن دندانها) قرار دارند.
  3ـ بيماراني كه به علل عقلي و يا جسمي قادر به رعايت بهداشت خود نمي‌باشند.
  نظرات متفاوتي در مورد برتري مسواكهاي برقي يا دستي بر يكديگر وجود دارد ولي بطور كلي تفاوت چشمگيري بين اين دو مشاهده نمي‌شود.
  تغذيه نوزاد با شيشه شير چه زيانهايي دارد؟
  1ـ كاهش رابطه عاطفي:
  هنگام تغذيه طفل با پستان بين مادر و طفل رابطه عاطفي به وجود مي‌آيد ولي در تغذيه با شيشه شير اين رابطه وجود ندارد. اين رابطه عاطفي كه در نتيجه نگاههاي مستقيم مادر به چشمان طفل تماس و گرمي بدن و لبخند و تبسم وي به وجود مي‌آيد، اثرات مهمي در سلامت روحي و رواني و رشد احساسات و عواطف كودك دارد.
  2ـ نامناسب بودن اغلب سر شيشه‌ها باعث ايجاد تغييراتي در قوسهاي دنداني و عمل بلع كودك مي‌شود.
  اگر به كودكي كه از سينه مادر شير مي ‌خورد توجه نماييد مي‌بينيد كه چگونه فك وي دائماً بطرف بالا و پايين و عقب و جلو حركت مي‌كند. هنگام تغذيه كودك با بطري مخصوصاً در مواردي كه مادر براي سهولت خروج شير اقدام به گشاد كردن سوراخ سرشيشه مي نمايد اين حركات صورت نگرفته يا بسيار كمتر صورت مي‌گيرد و اين مسئله مي‌تواند در آينده مشكلاتي براي كودك ايجاد نمايد.
  3ـ هنگام تغذيه با شيشه شير كودك مقداري هوا بلع خواهد كرد.
  4ـ طبق تحقيقاتي كه به عمل آمده كودكاني كه با شيشه شير تغذيه مي‌شوند بيشتر از كودكاني كه با پستان مادر تغذيه مي‌شوند دچار انگشت مكيدن مي‌شوند.

   
 3. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]توصیه های مردانه و زنانه برای بهداشت دهان و دندان
  [/h]
  [​IMG]
  بهداشت مربوط به زنان و مردان در خیلی از شاخه ها از هم جدا می شود و هر کدام از گروه های آقایان و خانم ها بسته به نیاز های خود به رعایت نکات خاص بهداشتی توصیه می شوند. در این میان توصیه های خاص بهداشت دهان و دندان اگر به شاخه های زنان و مردان تقسیم شود کمی عجیب به نظر می رسد. اما واقعیت این است که می توان به آقایان و خانم ها بسته به شرایط و موقعیت شان توصیه های جداگانه ای کرد تا به لطف داشتن دهان و دندانی سالم و تمیز مردانی جذاب تر و زنانی زیباتر باشند.
  ۵ توصیه زنانه
  ۱) در دوران قاعدگی بیشتر به فکر دندان تان باشید. هورمون های جنسی بدن خانم ها بسته به روزهای یک سیکل ماهانه تغییر می کند. عادت ماهیانه در بسیاری از خانم ها موجب تغییراتی در لثه ها می شود و التهاب و خونریزی لثه ها را به دنبال دارد. در دوران قاعدگی بهداشت دهان و دندان تان را به طور جدی رعایت کنید و مراقب لثه هایتان باشید.
  ۲) در دوران بارداری بیشتر از لثه هایتان مراقبت کنید. در این دوران لثه ها ممکن است ملتهب و تحریک پذیر شوند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید. در طول ۹ ماه بارداری ۲ یا ۳ بار به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت دندان ها و لثه هایتان مطمئن شوید. پیش از اقدام به بارداری از دندانپزشکتان بخواهید که با یک معاینه کامل تمام بیماری های دهان و دندان شما را درمان کند، زیرا انجام بسیاری از کار های دندانپزشکی در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه اول و سه ماهه سوم برای مادر و جنین خطرناک و ممنوع است.
  ۳) رژیم های سفت و سخت نگیرید. آیا شما هم آرزو دارید که اندامی جذاب و زیبا داشته باشید؟ آیا از گروهی هستید که به دنبال رژیم های لاغری و انواع قرص و داروهایی که شما را یک هفته ای هفت کیلو لاغر می کند از این کلینیک به آن داروخانه می روید؟ لاغر شدن های سریع، ویتامین B12 و D و کلسیم بدن شما را به شدت کم می کند و کاهش این مواد، سلامت دهان و لثه های شما را به خطر می اندازد. قرص های لاغری هم که منشا انواع امراض و بیماری ها هستند، دندان ها را هم از برکت خود بی نصیب نگذاشته اند. قرص های لاغری سبب کم شدن بزاق دهان می شوند و به دنبال این حالت، زمینه برای ایجاد پوسیدگی دندان ها مهیا می شود.
  ۴) آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید. اگر خانمی ادعا می کند که زیبایی ظاهرش برای او اهمیت ندارد، جا دارد درباره سخن او شک کنیم. بدون تردید برای تمام خانم ها زیبایی صورت مهم است و لبخند جزئی از صورت است که در خاطره ها جاودانی می شود. از خوردن مواد غذایی رنگی به مقدار زیاد مانند چای و قهوه و نوشابه های رنگی خودداری کنید چون رنگدانه این مواد به مرور زمان دندان هایتان را تیره می کند. بعد از مصرف این گونه مواد دهانتان را با آب بشویید.
  ۵) اصول تناسب رنگ ها را جدی بگیرید. اگر می خواهید دندان های شما سفید تر به نظر برسد، از رژ لب هایی استفاده کنید که رنگی روشن و ته رنگ بنفش یا صورتی داشته باشند. رژ لب های نارنجی یا قهوه ای دندان ها را تیره تر نشان می دهند.
  ۳ توصیه مردانه
  ۱) سیگار نکشید. این توصیه تکراری است، اما کسی از بیان دوباره آن پشیمان نشده است. سیگار کشیدن موجب سرطان دهان می شود. لثه ها را بیمار می کند. دندان ها را زرد و تیره می کند. سیگار دشمن دهان است. به ظاهر در جامعه ما آقایان بیشتر از خانم ها سیگار می کشند، پس آقایان لطفا سیگار نکشید.
  ۲) از دندانپزشکی نترسید. آمار و ارقام می گویند که آقایان بیشتر از خانم ها از رفتن به دندانپزشکی واهمه دارند. اگر شما هم با آمار موافقید:
  · از دندانپزشکتان بخواهید قبل از انجام هر کاری جزئیات آن را برای شما توضیح دهد.
  · از تکنیک های آرام بخش مانند گوش دادن به موسیقی قبل از انجام کار دندانپزشکی استفاده کنید.
  · مرتب به دندانپزشکی بروید تا دندانپزشکتان به موقع و با درمانهای ساده و کوتاه مشکلات را حل کند.
  · اگر هیچکدام از این ها موثر نشد با کمک دندانپزشکتان قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی داروهای ضد اضطراب مصرف کنید.
  ۳) شب ها خرخر نکنید. اگر خر خر می کنید این راه حل ها را به کار ببرید:
  · سیگار نکشید.
  · وزنتان را کم کنید.
  · به پشت نخوابید.
  · ساعت خوابیدن و بیداریتان را منظم کنید.
  · پیش از خوابیدن دوش آب گرم بگیرید.
  · اتاق خوابتان را تاریک و خنک نگه دارید.
  · از خوردن چای و قهوه پیش از خواب پرهیز کنید.

   
 4. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2] مراقبت از دندانها در دوران بارداري
  [/h]
  * دكتر مريم امير چقماقي، متخصص بيماريهاي دهان

  خانم !آيا مي دانيد تكامل دندانهاي فرزند شما طي ماه سوم تا ششم بارداري شروع مي شود و بنابراين مهم است كه شما مقدار كافي از مواد مغذي نظير كلسيم، پروتئين ها، فسفر، ويتامين d.aو cرا مصرف كنيد. اگر طي دوران بارداري از ميان وعده هاي غذايي استفاده مي كنيد، بهتر است از غذاهاي حاوي كربوهيدرات كه مي توانند پوسيدگي دنداني را افزايش دهند، مصرف نكنيد. روند پوسيدگي با تشكيل پلاك دنداني كه يك لايه چسبنده و قابل مشاهده از باكتريهاي مضر است آغاز مي شود. اين باكتريها مواد قندي و نشاسته را به اسيد تبديل مي كنند و اين اسيد ميناي دندان را تخريب مي كند. هر چه اين مواد قندي به مدت طولاني تري در مجاورت دندانهاي شما قرار گيرند، حملات اسيدي طولاني تر خواهد بود و به دنبال آن پوسيدگي هاي دنداني ايجاد مي شوند. بنابراين سعي كنيد از رژيم غذايي حاوي حبوبات، ميوه و سبزيجات، گوشت و مواد پروتئيني و شير و فرآورده هاي آن استفاده كنيد.
  آيا در دوران بارداري كلسيم از دندانها برداشته مي شود؟
  كلسيم مورد نياز فرزندتان توسط رژيم غذايي شما فراهم مي شود نه دندانهايتان. اگر كلسيم رژيم غذايي كافي نباشد بدن شما اين ماده را از ذخائر بدن تأمين مي كند. كلسيم در دندانها به شكل كريستالهاي پايدار وجود دارد، بنابراين بدن قادر نيست آن را براي تأمين نياز به كلسيم بردارد ولي كلسيم از استخوانها به سادگي برداشته مي شود تا نياز بدن را به اين ماده تأمين كند. بنابراين در طي بارداري مصرف فرآورده هاي لبني كه منبع اصلي كلسيم هستند را در برنامه غذايي خود بگنجانيد.
  بهترين زمان جهت انجام اعمال دندانپزشكي كدامست؟
  زمان مناسب در طي دوران بارداري جهت انجام اعمال دندانپزشكي انتخابي، سه ماهه دوم بارداري است. درمان مشكلات دهاني و حذف مشكلات احتمالي كه ممكن است در ماههاي بعد رخ دهند بايد در طي اين سه ماه انجام شود. اوايل سه ماهه سوم نيز هنوز زمان خوبي جهت مراقبتهاي معمول دندانپزشكي است و بعد از اواسط سه ماهه سوم بهتر است درمانهاي انتخابي (و نه اورژانس) تا بعد از زايمان به تأخير افتد.


   
 5. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]آدامس از دندانهایتان مراقبت می کند !
  [/h]
  [​IMG]

  آدامس باعث بیشتر شدن بزاق دهان شده و در نتیجه باعث افزایش فعالیت خنثی سازی بزاق و در نتیجه زدودن کربوهیدرات از سطح دندان می شود.
  بهتر است بعد از هر وعده غذای حاضری و یا کلا تمامی وعده های غذائیتان آدامس بجوید، البته فراموش نکنید که آدامستان حتما بدون قند باشد. این آدامس ها همچنین ممکن است به معدنی شدن مجدد بخشهای تخریب شده دندانهایتان کمک کند.

   
 6. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]کمک های اولیه دهان و دندان در خانه
  [/h]
  در اکثر خانه ها جعبه ی کوچکی حاوی مواد و وسائل لازم برای درمان و کنترل دردها و جراحت های بدن وجود دارد، اما آیا تا کنون به این فکر بوده اید که در هنگام ایجاد یک دندان درد یا شکستن یک دندان یا سوختگی زبان ناشی از نوشیدن چای داغ چه اقداماتی باید انجام دهید و به چه وسائلی نیاز دارید؟
  جراحت ها و اورژانس های دهان و دندان در کودکان و بزرگسالان بسیار شایعند. شما می توانید با تهیه کردن چند وسیله و ماده ساده از داروخانه، به راحتی یک "جعبه کمک های اولیه دهان و دندان" را فراهم کنید.
  با وجود اینکه این جعبه کمک های اولیه نمی تواند جایگزین درمان اصلی و تخصصی شود، ولی می تواند برای کنترل اورژانس های دهان و دندان جزئی و جلوگیری از پیشرفت آن ها، تا دسترسی به دندانپزشک کارساز باشد.
  برای جمع آوری و فراهم آوردن این جعبه کمک های اولیه در قدم اول تهیه مواد زیر از داروخانه پیشنهاد می شود: نخ دندان، مسواک، باند استریل، گاز استریل، آسپیرین، سرم فیزیولوژی، پارافین(ترجیحا موم دندانپزشکی)، دستکش یک بار مصرف، یک محلول دهانشویه اکسیژنه و محلول Colgate Orabase Sothe-N-Seal. وجود وسائلی چون پنس و آینه یک بار مصرف دندانپزشکی در این جعبه نیز در خیلی موارد کمک کننده و مفید است.
  شایع ترین اورژانس های دندانپزشکی و روش درمان و کنترل موقتی آن ها در خانه:
  دندان درد: چنانچه دندان شما فقط به غذاهای سرد یا داغ یا شیرین حساس است، با آب ولرم دهانتان را بشویید و با نخ دندان مواد غذایی بین دندان ها را پاک کنید و به آرامی دهانتان را با آب ولرم مسواک بزنید و در اولین فرصت برای ترمیم(پر کردن) دندان تان به دندانپزشک مراجعه کنید.
  اما اگر درد شما شدید است و یا همراه با تورم است، یک کیسه حاوی یخ(کمپرس سرد) را به مدت ۲۰ دقیقه روی گونه قرار دهید و به مدت ۲۰ دقیقه آن را بردارید. این کار را متناوبا تا رسیدن به دندانپزشک تکرار کنید. از گرما دادن موضع بپرهیزید. یک یا دو عدد آسپیرین بخورید. اگر نیمه شب است و به استراحت نیاز دارید، به هنگام خواب سعی کنید که سر شما بالاتر از بقیه بدنتان قرار گیرد و ترجیحا روی مبل یا صندلی به حالت نیمه نشسته بخوابید. قطعا نیازی به یادآوری بنده نیست و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه خواهید کرد!
  فرو رفتن جسم خارجی در بین دندان ها: اگر جسم خارجی قابل رویت است آن را با پنس دندانپزشکی بیرون بیاورید ولی اگر قادر به دیدن آن نیستید سعی کنید که آن را با نخ دندان بیرون بیاورید. پس از بیرون آوردن جسم خارجی حتما آب را به شدت در دهانتان غرغره کنید تا باقیمانده اجسام خارج شوند. سعی نکنید که جسم خارجی را با جسم نوک تیز بیرون بیاورید. اگر عمق فرورفتگی جسم زیاد است و نمی توانید آن را خارج کنید به دندانپزشک مراجعه کنید.
  زخم های سطحی دهان ناشی از تحریکات فیزیکی و شیمیایی: این زخم های سطحی در سطح داخلی گونه، لثه و زبان به وجود می آیند. ممکن است بر اثر گاز گرفتن گونه، مسواک زدن شدید، خوردن غذاهای داغ و یا تحریکات ناشی از براکت های ارتودنسی ایجاد شوند. یک محلول دهانشویه اکسیژنه با حباب هایی که ایجاد می کند باعث تمیز کردن زخم از خرده های مواد غذایی می شود. محلول Colgate Orabase Sothe-N-Seal نیز با پوشاندن سطح زخم باعث التیام و کاهش درد زخم می شود.
  بیرون افتادن دندان از دهان: این اورژانس در کودکان بسیار شایع است. در صورت امکان دندان بیرون افتاده را پیدا کنید. آن را با سرم فیزیولوژی بشویید و آن را در یک لیوان شیر یا سرم فیزیولوژی یا بزاق خود بیمار قرار داده و سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. به هیچ عنوان سعی در تمیز کردن و لمس کردن ریشه دندان نکنید و آن را از ناحیه تاج دندان بگیرید. یک قطعه گاز استریل بر روی محل دندان در دهان قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه فشار دهید تا خون ریزی کاهش یابد. در بسیاری از موارد دندانپزشک با شستشوی مناسب محل، دندان را دوباره در محلش می کارد و در طولانی مدت دندان قابل نگهداری است. نکته طلایی برای نجات دادن جان این دندان، زمان است. اگر شما بتوانید کودکتان را در کمتر از ۳۰ دقیقه به یک کلینیک دندانپزشکی برسانید، احتمال اینکه بتوان درمان موفقیت آمیزی برای این دندان انجام داد، بیش از ۹۰ درصد خواهد بود.
  شکستن دندان: سریعا محل دندان مورد نظر را با سرم فیزیولوژی بشویید. یک کیسه حاوی یخ را بر روی موضع قرار دهید. اگر دندان دارای یک لبه تیز شده است که باعث آزار گونه و زبان می شود، با پارافین یا در صورت امکان موم دندانپزشکی لبه تیز را بپوشانید و به دندانپزشک مراجعه کنید.
  گاز گرفتن زبان یا گونه: یک گاز استریل را برای کنترل خونریزی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با فشار نگه دارید. پس از قطع کامل خونریزی و ایجاد لخته، محل زخم را با سرم فیزیولوژی بشویید. اگر خونریزی کنترل نشد یک گاز استریل را با سرم خیسانده و در محل برای مدت ۳۰ دقیقه نگه دارید. اگر خونریزی غیر قابل کنترل بود باید سریعا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.


   
 7. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]مصرف فلورايد در كودكان
  [/h]
  مصرف فلورايد در كودكان مصرف فلورايد در كودكان زير سه سال باعث مقاومت دندانها شده و اثرات سويي را بر سلامت دندان آنها بر جاي مي‌گذارد.

  دكتر نيك ضمير دندانپزشك در خصوص استفاده خمير دندان در خردسالان به خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشكي ايران گفت: كودكان زير سه سال نبايد از خمير دندانهاي حاوي فلورايد استفاده كنند، چرا كه بلع اين ماده در كودكان باعث برفكي شدن ميناي دندان شده و با اين وجود، ساختمان دندانها كامل نمي‌شود.

  وي همچنين افزود: برفك ميناي دندان در حالت شديدتر منجر به پديد آمدن لكه‌هاي قهوه‌اي رنگي در سطح دندانها مي‌شود كه علاوه بر ظاهر ناخوشايند از مقاومت دندانها نيز مي‌كاهد.

  دكتر نيك ضمير افزود: از آنجايي كه در دو سال اول زندگي، دندانهاي شيري در حال آهكي شدن و تكميل ساختمان خود هستند، هرگونه تغيير در مواد غذايي مصرفي به خصوص بلع فلورايد موجود در خمير دندان تاثيرات مستقيم بر سطح دندانها خواهد داشت.

  وي همچنين مصرف قرص‌هاي فلور و افزايش فلورايد در آب آشاميدني را براي خردسالان همراه با مشكلات ياد شده عنوان كرد و افزود: در كودكان سه تا پنج سال مصرف خمير دندانهاي حاوي فلورايد چنانچه با بلع همراه نباشد، بدون ضرر است اما به دليل احتمال زياد بلع آن توسط كودكان، بهتر است از خمير دندانهاي بدون فلورايد استفاده شود

   
 8. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  فلوراید و نحوه استفاده از آن


  فلوراید در کاهش تخریب دندانی مؤثر است : در آب نوشیدنی معمولی عموماً وجود دارد . جایگزینی فلوراید نمی تواند جای بهداشت و عادات خوب بهداشتی دهان و دندان را بگیرد . برخی کودکان ممکن است هم فرم خوراکی و هم نوعی موضعی را با تجویز دندانپزشک نیاز داشته باشند . فلوراید یکی از مواد معدنی موجود در طبیعت است که خواص ضدپوسیدگی آن به صورت افزایش مقاومت نسج دندان به پوسیدگی و کاهش پتانسیل پوسیدگی زائي پلاک دندان بروز می کند . به طور کلی ۲ روش استفاده از فلوراید وجود دارد :

  * روش سیستمیک :

  فلوراید آب آشامیدنی بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی است که میزان مصرف متعادل آن برای کاهش پوسیدگی ۷/۰ تا ۲/۱ PPM است . در نواحی گرم مقدار مصرف روزانه آب نوشیدنی بالاتر بوده و طبعاً فلوراید آن باید پائين تر باشد و برعکس . مقادیر بالاتر فلوراید آب ، دندانها را بدشکل می سازد و آب اینگونه مناطق باید با روش خاصی فلوراید آن کم شود( Defluoridization ) افراد در مناطقی که فلوراید آب آنها کمتر از میزان متعادل است . باید مکمل فلوراید دریافت دارند .

  مکمل فلوراید : به شکل قرص و قطره می باشد و فقط برای کودکانی که غلظت فلوراید آب آشامیدنی آنها کمتر از حد مجاز می باشد . با توجه به سن کودک ، تحت نظر دندانپزشک تجویز می گردد .

  * روش موضعی :

  فلوراید تراپی توسط دندانپزشک

  دندانپزشک ، محلول ، ژل یا وارنیش ( پوشش محافظ عموماً رنگی ) غلیظ شده فلوراید بر اساس ریسک و شدت پوسیدگی به کار می برد .

  فلوراید تراپی حرفه ای در افراد فاقد پوسیدگی و یا دارای پوسیدگی خفیف ، هر ۶ ماه یکبار انجام شده و در پوسیدگی متوسط و شدید ، فواصل مصرف آن کمتر می باشد . پس از فلوراید تراپی به مدت ۳۰ دقیقه به کودک اجازه خوردن و نوشیدن نباید داده شود .

  فلوراید مصرفی توسط خود بیمار :

  خمیردندانهای حاوی فلوراید - دهان شویه های فلوراید

  خمیردندانهای حاوی فلوراید ، بی شک شایعترین و وسیع ترین روش استفاده از فلوراید موضعی ، خمیردندان می باشد . توصیه می شود در کودکان بالای ۳ سال از اینگونه خمیردندانها استفاده شود . این خمیردندانها در کودکان زیر ۶ سال باید با نظارت والدین و با احتیاط مصرف شود ( به اندازه یک نخود )

  دهانشویه فلوراید : مصرف این دهانشویه ها در کودکان زیر ۶ سال ، بعلت عدم توانایی در کنترل رفلکس بلع توصیه نمی شوند ، مگر اینکه استفاده سیستمیک فلوراید مورد نظر باشد .

  استفاده از میزان بالای فلوراید به شکل سیستمیک ، مشابه هر داروی دیگر عوارضی را در پی خواهد داشت ، به ویژه در کودکان ، مصرف سیستمیک فلوراید باید با احتیاط باشد . علائم مسمومیت حاد با فلوراید ، تهوع ، استفراغ و درد شکم می باشد .

  مسمومیت مزمن ( فلوروزیس دندانی ) : عبارت است از جذب مقادیر اضافی فلوراید در طی یک دوره طولانی زمان تکامل دندانها و عامل اصلی آن مصرف آب آشامیدنی حاوی مقادیر بالای فلوراید در نوزادان و کودکان طی ۶ سال اول زندگی است .

  در خفیف ترین شکل : فلوروزیس خال یا لکه های کوچک سفید مات روی مینای دندان است که با شدید شدن قهوه ای شده و فرورفتگی ایجاد می شود
   
 9. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  پیامهای بهداشتی دهان ودندان
  [​IMG]

  مادران باردار با تغذیه غنی از پروتئين و ویتامین D می توانند کودکانی با دندانهای سالم داشته باشند .

  مادران باردار با رعایت بهداشت دهان ودندان می توانند از ایجاد بیماریهای لثه در دوران بارداری جلوگیری کنند .

  دندان شش سالگی کلید سلامتی دندانهای دائمی است .

  بچه های عزیز : قبل از استفاده از دهانشویه فلوراید حتماً مسواک بزنید .

  استفاده صحیح از دهانشویه فلوراید حتماً از ایجاد و پیشرفت پوسیدگی های دندانی به مقدار زیادی جلوگیری خواهد کرد .

  رویش دندانهای شیری معمولاً از سن ۶ ماهگی شروع شده و تا دو و نیم سالگی با رویش بیستمین دندان شیری کامل می شود .

  اولین مراجعه به دندانپزشک بایستی از زمان رویش دندان تا ۱۲ ماهگی صورت گیرد .

  پس از یک سالگی باید هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم .

  معمولاً در دوره سنی ۶ تا ۱۲ سالگی هم دندانهای شیری و هم دندانهای دائمی در دهان دیده می شوند .

  مراقبت از دهان و دندان کودک باید از بدو تولد شروع گردد .

  اولین دندان دائمی که در پشت دندانهای شیری رویش می یابند « اولین دندان آسیای بزرگ یا دندان شماره ۶ است که در سن ۶ تا ۷ سالگی می روید . »

  دندانهای عقل معمولاً در سن ۱۸ تا ۲۳ سالگی رویش می یابند که تعداد آنها ۴ عدد است و همان دندانهای آسیای بزرگ سوم می باشند .

  با رعایت کامل بهداشت دهان ودندان و مراقبت از دندانها می توان دندانهای دائمی را تا آخر عمر نگهداشت .

  زود از دست دادن دندانهای شیری سبب می شود که فضای لازم برای رویش دندانهای زیرین کم گردد و در نتیجه دندانهای دائمی در محل اصلی خود رویش پیدا نکنند .

  از شایعترین بیماریهای دهان و دندان پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای هستند که مهمترین عامل ایجاد کننده آنها « پلاک میکروبی » می باشد .

  پلاک میکروبی : لایه بی رنگ ، نرم و چسبنده به دندان ، شامل باکتریها و مواد زائد آن که بطور مداوم روی دندانها ایجاد می شود . پلاک میکروبی به راحتی با آب شسته نمی شود ، بلکه فقط با مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان می توان آنرا از روی سطوح دندانی حذف کرد .

  چهار عامل در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند : میکروب ها - مصرف مواد قندی - مقاومت شخص و دندان و فاکتور زمان .

  از خصوصیات لثه : لثه سالم سفت و صورتی کم رنگ بوده و خودبخود دچار خونریزی نمی شود .

  جرم دندان : رسوبات سختی است که در اثر آهکی شدن پلاک میکروبی تشکیل می شود.

  جرم دندانی را فقط می توان با جرمگیری و بروساژ کامل دندانها برطرف نمود .

  اولین نشانه بیمای لثه : خونریزی لثه هنگام مسواک زدن می باشد .

  مهمترین عامل از دست دادن دندان در بزرگسالان بیماری لثه و تحلیل استخوان دور دندان است .

  از نشانه های بیماری پیشرفته لثه : تورم و خونریزی لثه - خروج چرک از بین لثه و دندان - لقی دندان - بوی بد دهان می باشد .

  در اثر باقی ماندن پلاک میکروبی در کنار لثه و ترشح مواد سمی از آن بیماری لثه بوجود می آید .

  استفاده از خمیردندانهای حاوی فلوراید ۱۵ تا ۳۰ درصد میزان پوسیدگی دندان را کاهش می دهند .

  برای مسواک زدن و تمیزنمودن دندانها از نمک خشک ، جوش شیرین و سایر پودرها استفاده نکنید ، چرا که این مواد موجب سائیدگی مینای دندان و خراشیدگی لثه می شوند .

  معمولاً هر ۳ تا ۴ ماه یکبار ، هنگامی که موهای مسواک دچار تغییر شکل شده اند ، باید عوض شوند .

  حداقل دو بار در شبانه روز ، صبح قبل یا بعد از صبحانه و شب قبل از خواب باید دندانها را مسواک نمود.

  سطوح بین دندانی را باید با استفاده از نخ دندان پاک کرد .

  از نشانه های پوسیدگی دندان : حساسیت به غذاها و آشامیدنی های سرد و گرم - شیرینی - تغییر رنگ دندان - ایجاد حفره در دندان می باشند .

  خوردن نان و پنیر در پایان هر وعده غذایی ، یونهای لازم برای آهکی شدن مجدد مینا را در اختیار دندان قرار می دهد .

  شیرینی میوه به مدت ۵ دقیقه ، شیرینی تافی ، شکلات و آبنبات ۲۰ دقیقه و شیرینی آدامس ۴۰ دقیقه در محیط دهان باقی می ماند .

  اگر پوسیدگی دندان درمان نشود ، پوسیدگی پیشرفت نموده و سبب درد مداوم و در نهایت می تواند منجر به آبسه دندانی گردد .

  دندانهای شیری را باید حتی المقدور تا زمان افتادن طبیعی شان در دهان نگهداشت و اگر دچار پوسیدگی شدند ، بایستی آنها را ترمیم نمود .

  در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است دندان پرشده مجدداً دچار پوسیدگی گردد .

  آیا می دانید با رعایت بهداشت روزانه و استفاده از فرآورده های فلوراید می توان از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری نمود .

  مهمترین عامل از دست دادن دندانها در کودکان و نوجوانان پوسیدگی دندان است .

  از روشهای پیشگیری از پوسیدگی دندان ، می توان به : استفاده از مسواک - خمیردندان و نخ دندان و درکنار آن کاهش دفعات مصرف مواد قندی ، استفاده از ترکیبات حاوی فلوراید و مراجعه منظم به دندانپزشک اشاره نمود
   
 10. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  تدابير لازم در مورد دندانهاي ضربه ديده در کودکان

  اگر در سنين هفت تا يازده سالگي در اثر تصادف ، افتادن از پله يا دوچرخه ، هنگام بازي يا دعوا و کشمکش يا به هر دليل ديگر دندان دايمي کودک شما از محل خود کنده شود و از دهان خارج گردد ، بايد به نکات زير توجه کنيد :

  ۱ - آرامش خود را حفظ کنيد و به هيچ وجه دندان را دور نيندازيد .

  ۲ - از هر گونه دست کاري سطح دندان خودداري کنيد . دندان را از قسمت تاج آن بگيريد . زير شير دستشويي بشوييد و آن را سرجايش در دهان کودک قرار دهيد و سريع به دندانپزشک مراجعه کنيد .

  ۳ - در صورتي که به هر دليل امکان قرار دادن دندان در جاي خودش وجود ندارد بايد سريعاً آن را داخل يک ليوان شير يا سرم فيزيولوژي قرار دهيد و به دندانپزشک مراجعه کنيد . در صورتي که شير يا سرم در دسترس نيست آن را داخل يک ليوان آب بگذاريد .

  ۴- به هيچ وجه نبايد دندان را داخل دستمال کاغذي يا پارچه قرار دهيد ، چون محيط دندان بايد مرطوب باشد . در صورت استفاده از دستمال حتماً بايد آن را خيس کنيد .

  ۵ - بايد توجه داشته باشيد که مهمترين عامل موفقيت در جوش خوردن دوباره دندان داخل استخوان فک آن است که هرچه سريعتر در جاي خودش قرار گيرد . با گذشت هر دقيقه ، ميزان موفقيت کاهش مي يابد . بنابراين بايد هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنيد .

  ممکن است در مواردي دندان کودک شما از دهانش خارج نشده باشد ولي قسمتي از تاج آن شکسته باشد . در اين موارد بهتر است قسمت شکسته تاج دندان را دور نيندازيد و آن را همراه کودک نزد دندانپزشک ببريد . دندانپزشک ممکن است هنگام ترميم تاج دندان از « تکه شکسته » هم استفاده کند .
   
 11. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  مراقبتهاي دنداني در دوران حاملگي

  ملاحظات کلي

  بعضي خانمها معتقدند که با هر حاملگي و با تولد هر بچه تعدادي از دندانهايشان پوسيده و از بين رفته است . زيرا جنين کلسيم خود را از دندانهاي مادر تأمين مي کند ! اين عقيده اعتبار علمي ندارد و تحقيقات نشان داده است که حاملگي بطور مستقيم در ايجاد پوسيدگي دندانهاي مادر نقش ندارد

  پوسيدگي و از دست دادن دندانها در دوران حاملگي به دليل رعايت نکردن اصول بهداشت دهان اتفاق مي .افتد

  خانمهاي باردار بايد توجه داشته باشند که در دوران حاملگي بايد بيشتر بهداشت دهان را رعايت کنند . زيرا در اين دوران شرايطي بوجود مي آيد که احتمال پوسيدگي و بيماري لثه افزايش مي يابد . بعضي از اين شرايط عبارتست از

  حساسيت و تورم لثه *

  به دليل تغييرات هورموني دوران بارداري لثه حساس مي شود و ممکن است يک تورم و برجستگي در قسمتي از بافت لثه از ماه سوم حاملگي به بعد ايجاد شود و روي بعضي از دندانها را بپوشاند که به آن تومور حاملگي مي گويند . حساسيت لثه و تومور حاملگي ممکن است باعث شود خانم حامله بخوبي از مسواک يا نخ دندان استفاده نکند . در نتيجه پلاک ميکروبي که عامل پوسيدگي است مدت زيادي روي سطح دندانها باقي مي ماند

  بيماري صبحگاهي *

  در سه ماهه اول بارداري ممکن است صبحها نوعي حالت کسالت ، تهوع و استفراغ وجود داشته باشد که به آن « بيماري صبحگاهي » مي گويند . اين حالت در اثر استشمام بوي بعضي مواد يا غذاها تشديد مي شود . استفراغ مکرر باعث مي شود سطح دندان بطور متناوب در معرض اسيد معده قرار گيرد

  مصرف مواد شيرين يا ترش به مقدار زياد *

  خانم حامله ممکن است نوعي عادت غيرطبيعي داشته باشد که عامه مردم به آن « ويار » مي گويند . بدين ترتيب که از مواد ترش يا شيرين بطور مکرر و زياد استفاده کند . اين مواد مي تواند باعث پوسيدگي دندانها شود

  کاهش ظرفيت معده *

  در دوران بارداري ، بخصوص در ماههاي آخر ظرفيت معده کاهش مي يابد . خانم حامله مقادير کمتر ولي در دفعات بيشتري غذا مي خورد وکمتر هم مسواک مي زند . بنابراين امکان تشکيل پلاک ميکروبي که عامل پوسيدگي است افزايش مي يابد  چگونه مي توانيم از پوسيدگي دندان و بيماري لثه در دوران بارداري جلوگيري کنيم ؟

  بهتر است در همان ماههاي اول بارداري جهت معاينه دندانها به دندانپزشک مراجعه کنيد تا دندانپزشک روشهاي بهداشتي لازم جهت پيشگيري از پوسيدگي و بيماري لثه را به شما آموزش دهد

  بعد از هر بار مصرف مواد غذايي ، بخصوص مواد قندي دندانهايتان را مسواک کنيد -

  بعد از هر بار استفراغ دندانها را مسواک کنيد و يا حداقل دهان را بطور کامل با آب بشوييد -

  زمان مناسب جهت درمان دندانپزشکي خانم باردار

  بطور کلي دوران حاملگي را که تقريباً نه ماه است به سه دوره سه ماهه تقسيم مي کنند که به نامهاي سه ماهه اول ، دوم و سوم موسوم است . زمانهاي مناسب مراجعه به دندانپزشک شامل دو بار در سه ماهه اول ، حداقل يکبار در سه ماهه دوم و يکبار در سه ماهه سوم است

  در طول اين دوره تغييرات مختلفي در بدن مادر و جنين ايجاد مي شود

  سه ماهه اول : بافتهاي مختلف بدن جنين در اين دوره تشکيل مي شود و جنين به مواد و تحريکات مختلف بسيار حساس است و احتمال سقط جنين زياد است

  همچنين در اين دوره مادر از کسالتهايي چون تهوع و استفراغ صبحگاهي ، بي ميلي به غذا و تغييرات قلبي عروقي رنج مي برد . بنابراين بهتر است درمانهاي دندانپزشکي طولاني مدت در اين دوره انجام نشود

  در ملاقات اول ، دندانهاي مادر معاينه و راديوگرافي هاي دنداني که قبل از بارداري گرفته شده اند بررسي مي شود و دندانهايي که قبل از زايمان ممکن است براي مادر مشکل ايجاد کند معين مي شود و جهت ترميم آنها در سه ماهه دوم حاملگي به بيمار نوبت داده مي شود . همچنين چگونگي مسواک زدن صحيح و استفاده از نخ دندان به خانم حامله آموزش داده مي شود . ملاقات دوم سه ماهه اول جهت ارزيابي رعايت بهداشت دهان توسط خانم حامله است . تغييرات بافتهاي لثه در اثر هورمونها بررسي مي شود و دستورات بهداشتي لازم داده مي شود

  سه ماهه دوم : اين دوره بهترين زمان جهت انجام درمانهاي دندانپزشکي است چون بافتهاي مختلف بدن جنين تشکيل شده اند و در حال رشد و تکال هستند . هم چنين حالت کسالت و تهوع ابتداي حاملگي تا حدودي برطرف شده است . خانم حامله معمولاً راحت تر از سه ماهه اول مي تواند در وضعيت مناسب روي صندلي دندانپزشکي قرار گيرد . در اين دوره مي توان تمام درمانهاي دنداني لازم را انجام داد

  استفاده از بي حس کننده موضعي مانعي ندارد . همچنين در صورت لزوم دندانپزشک ممکن است بعد از درمان ، آنتي بيوتيک يا مسکن تجويز کند که استفاده از آنها بلامانع است

  بايد توجه داشت که درمان دندانهايي که قبل از زايمان براي خانم حامله مشکلي ايجاد نمي کنند ، بايد به بعد از زايمان موکول شود

  سه ماهه سوم : در اين دوره رشد و تکامل جنين ادامه دارد و سرعت آن بيشتر از شش ماهه اول حاملگي است . خانم حامله به دليل افزايش وزن جنين نمي تواند مدت زيادي در حالت خوابيده به پشت روي صندلي دندانپزشکي قرار گيرد

  بنابراين بهتر است فقط درمانهاي کوتاه مدت و اورژانسي در اين دوره انجام شود . همچنين در ملاقات دندانپزشکي اين دوره نکات لازم در مورد چگونگي رويش دندانهاي نوزاد ، مراقبتهاي منزل و زمان مراجعه جهت معاينه دندانپزشکي نوزاد توصيه خواهد شد

  خانمهاي حامله بايد توجه داشته باشند که درمانهاي اورژانس دندانپزشکي در هر دوره و زماني از حاملگي مي تواند انجام شود . بنابراين به هيچ وجه نبايد براي تسکين درد دندان خود به مدت طولاني از مسکن ها استفاده کنند ، بلکه بايد سريعاً به دندانپزشک مراجعه نمايند . همچنين بايد توجه داشته باشند که مصرف خودسرانه هر دارويي ممکن است براي مادر و جنين خطرناک باشد . بنابراين لازم است هيچ دارويي را بدون اجازه پزشک يا دندانپزشک استفاده نکنند

  در موارديکه پزشک يا دندانپزشک معالج با اطلاع از حاملگي بيمار دارويي را تجويز مي کنند مصرف آن دارو بلامانع و حتي ضروري است و اجتناب از مصرف آن ممکن است براي بيمار و جنين زيان داشته باشد
   
 12. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  کاربرد فيشور سيلنت پيشگيري از پوسيدگي در کودکان  در برخي سطوح دنداني بويژه سطوح جونده ، شيارها و فرورفتگيهايي وجود دارد . در اولين دندان آسياي دائمي اين شيارها عميقتر هستند . به علت آنکه موهاي مسواک آنقدر ظريف نيستند و نمي توانند عمق شيارها را تميز کنند ، مواد غذايي و ميکروبها بخوبي از روي دندان پاک نمي شوند . با تجمع مواد غذايي و فعاليت ميکروبها در اين نواحي ، ميناي دندان ضعيف شده ، پوسيدگي آغاز مي گردد .

  براي پيشگيري از پوسيدگيهاي سطوح جونده ، مواد مخصوصي به نام فيشورسيلنت وجود دارند که مي توان از آنها براي بستن عمق شيارها بطور مؤثر استافده کرد . بدين ترتيب از تجمع مواد غذايي و ميکروبها و ايجاد پوسيدگي جلوگيري خواهد .


  سيلنت ها مي توانند سالهاي زيادي بر روي دندان باقي بمانند . گاهي اوقات به علت جويدن مواد غذايي سخت ، مانند آبنبات و يا مواد غذايي چسبنده ممکن است از جا کنده و شکسته شوند . به همين دليل گاهي نياز به اصلاح دارند و بهتر است هر شش ماه يکبار بررسي شوند . در حال حاضر استفاده از سيلنت روش مؤثري در پيشگيري از پوسيدگيهاي سطوح جونده دندان شناخته شده است . استفاده از فيشور سيلنت بعد از معاينه دندانها ،‌ با تشخيص و صلاحديد دندانپزشک انجام مي شود .

  توجه : در اين روش نياز به بي حسي و تراش دندان نيست .

  دانستنيهاي عمومي مشکلات طبي سلامت معرفي كتب ونشريات مناسبت ها
  فرم مشخصات و سئوالات طبي
  سؤالات رسيده
  سؤالات پاسخ داده شده
  سئوالات متداول
  اجزا و عملكردبدن
  معيارهاي ارزيابي اماكن
  آشنائي باشبكه بهداشتي ودرماني كشور
  روشها وابزارتشخيصي
  اطلاعات داروئي
  پرسش و پاسخ بيمه
  بيماريها
  دانستنيها
  نشانه ها
  جمعيت
  تغذيه
  سلامت روان
  سلامت مادر و كودك
  سلامت ورزشكاران
  سلامت كار
  توانبخشي
  سلامت دهان ودندان
   
 13. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  مراقبت از لثه ها

  رعايت بهداشت دهان و دندان مثلاً با مسواك كردن و نخ كشيدن ، خطر پوسيدگي دندان را مي كاهد و از بيماريهاي لثه نيز جلوگيري مي كند . جرم دنداني رسوبي از باقيمانده هاي غذا ، مخاط ، باكتريها و ساير مواد محرك است كه منجر به پوسيدگي دندان و آسيب به لثه مي گردد . بيماري التهاب لثه معمولاً ناشي از جرم هاي دندان است و خود
  را بصورت تورم ، قرمزي و خونريزي مكرر لثه نشان مي دهد . بوي بد دهان و احساس مزه ناخوشايند در دهان نيز از ديگر علائم بيماري لثه هستند . بيماري لثه معمولاً بدون درد است . براي حفظ سلامت دندانها ، مسواك كردن پس از هر
  بار غذا خوردن يا حداقل صبح و شب قبل از خواب ، استفاده از نخ دندان حداقل روزي يكبار ، پرهيز از مصرف شيريني ها و ترشي ها مگر با شستن فوري دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشك حداقل سالي يكبار توصيه مي شوند
  .

   
 14. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  کدام شیرینی ها دندان را خراب نمی‌کنند؟


  شکلات، آب نبات، نوشابه‌های گازدار و شیرینی‌ها و بسیاری از مواد غذایی دیگر به علت داشتن نوعی ماده غذایی به نام کربوهیدرات‌های قابل تخمیر، در دندان‌ها پوسیدگی ایجاد می‌کنند. کربوهیدرات‌ها توسط باکتری‌های موجود در دهان تجزیه می‌شوند و اسیدی ایجاد می‌کنند که این اسید مینا و عاج دندادن را در خود حل می‌کند و دندان دراصطلاح دچار پوسیدگی یا خوردگی می‌شود. هرچه مواد غذایی پوسیدگی‌زا بیشتر روی دندان باقی بمانند، فرصت بیشتری برای باکتری‌های دهانی ایجاد می‌شود تا اسید بیشتری تولید کنند. چیپس‌های سیب‌زمینی مثال وحشتناکی از این گروهند.

  یک تکه چیپس بخورید و ببینید بقایای آن تا چه مدت در شیارهای دندان‌های آسیا می‌چسبد و باقی می‌ماند. در مقابل، مصرف غذاهای سالم به جای اینگونه تنقلات خطرناک، به سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. به عنوان مثال، چندی پیش 162 دختر کلاس ششم تا نهمدر ایالت متحده به مدت 6 ماه تحت مطالعه قرار گرفتند، نتیجه جالب این بود که در بین دانش‌آموزان کلاس هشتم و نهم، افرادی که صبحانه نمی‌خورند سه برابر بقیه دندان‌های پوسیده داشتند. علت این افزایش پوسیدگی این بود که افرادی که صبحانه سالم نمی‌خورند، ساعتی بعد خود را با انواع خوردنی‌های چسبناک و شیرین (تنقلات شیرین) سیر می‌کردند.

  بهترین انتخاب‌ها: پنیر، گوشت‌های سفید و قرمز، خشکبار و شیر.همچنین این خوراکی‌ها غیرپوسیدگی‌زا نامیده می‌شوند، کلسیم و فسفر موجود در این خوراکی‌ها به بازسازی مینای دندان کمک می‌کنند. انتخاب‌های متوسط: میوه‌های سفت مثل سیب و گلابی و سبزیجات. هر چند این میوه‌ها دارای مقداری قند طبیعی هستند، اما به خاطر وجود آب فراوان در این میوه‌ها، قندهای آنها رقیق شده و تا‡ثیر پوسیدگی‌زایی کمی دارند. همچنین میوه‌ها و سبزی‌های سفت با تحریک بزاق باعث تولید مواد ضدباکتری می‌شوند که خطر پوسیدگی را کمتر می‌کند. سبزیجات کربوهیدرات ندارند و پوسیدگی ایجاد نمی‌کنند.

  بدترین انتخاب‌ها: آب‌نبات، شیرینی‌ها، کیک‌ها، کراکرها، نان‌های شیرین، چیپس سیب‌زمینی خطرناک‌ترین‌ها هستند. این خوراکی‌ها که اغلب نیز چسبناک‌اند از منابع بسیار خوب ایجاد پوسیدگی‌اند. در بین خوراکی‌های چسبناک، کشمش یک استثناست. این میوه با وجود چسبناک بودن به خاطر مبارزه با باکتری‌های دهانی انتخاب خوبی به‌عنوان یک خوراکی شیرین محسوب می‌شود. بدترین‌نوشیدنی‌ها:‌از گروه خوراکی‌های مایع، نوشابه‌های گازدار بسیار خطرناکند زیرا مقدار زیادی قند تخمیر شدنی دارند. چای شیرین، قهوه و شیرشیرین شده و آب میوه‌های شیرین نیز انتخاب‌های سالمی نیستند.

  بهترین نوشیدنی‌ها: چای تلخ یا کم شیرین، شیر و آب. از آنجا که چای منبع سرشاری از فلوراید است، نوشیدن چای تلخ یا با شیرینی بسیار کم به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. از مکیدن عادتی مواد بسیار اسیدی مثل لیمو یا مرکبات هم خودداری کنید زیرا اسید این میوه‌ها مینای دندان‌ها را در خود حل می‌کند و باعث سایش تدریجی دندان‌ها می‌شود. در ضمن، جویدن آدامس‌های بدون قند که توسط قندی به زایلیتول شیرین شده باشد، با تحریک بزاق، باعث کاهش پوسیدگی می‌شود.
   
 15. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  رژيم هاى لاغرى مى تواندبه سلامتى دندان ها آسيب برساند


  معمولاً با آگهى هايى برخورد مى كنيم كه به ما پيشنهاد مى كنند چگونه دندان هايمان را سفيد تر و درخشان تر كنيم. اما مراقبت از دندان ها تنها براى يك لبخند جذاب نيست بلكه در واقع، مراقبت از دندان ها مراقبت از يك بخش اساسى بدنمان است.
  دهان ما جزء تكميلى بدن ماست، اما افراد اغلب اين واقعيت را كه دهان وابسته به كليت بدن است و بيماري هايش مى تواند بقيه بدن را نيز تحت تأثير قرار دهد در نظر نمى گيرند
  لثه هاى متورم يا خونين نشانه بيمارى هستند. باكتري هاى پلاك دندان مى توانند در خون نفوذ كنند و سلامت كلى شخص را در معرض خطر قرار دهند. تحقيقات اخير، رابطه بين ورم لثه و بيماري هاى نظير ديابت، ذات الريه و بيماري هاى تنفسى را تأييد مى كند. همچنين اين احتمال وجود دارد كه اين بيماري ها در مادران باعث تولد نوزادى ضعيف نيز شوند.
  در واقع سه مسأله مهم و عام كه بيشتر افراد با آن مواجه مى شوند: زكام، ورم لثه و پوسيدگى دندان ها هستند.
  سلامتى دندان ها و زنان
  بايد توجه كرد كه در مورد سلامتى دندان ها، زنان و مردان با يكديگر تفاوت هايى دارند. هورمون هاى زنانه مى توانند برروى جريان خون در مسير دهان اثر بگذارند. معمولاً زنان باردار، بيشتر در معرض خونريزي هاى لثه هستند. هورمون ها همچنين مى توانند باعث خشكى دهان و يا تقليل مقدار بزاق دهان شوند. اشخاصى كه از خشكى دهان رنج مى برند، نسبت به ورم لثه آسيب پذيرتر هستند.
  زمانى كه دختران به سن بلوغ مى رسند و هورمون ها يشان شروع به فعاليت مى كند، اغلب دچار خونريزى لثه مى شوند. زمانى كه عادات ماهانه شروع مى شود احتمال ورم لثه، افت، سوزش هاى شديد و ورم غده هاى بزاقى در آن ها افزايش مى يابد. همچنين در اين افراد درمان زخم هاى دهانى روند كندى را طى مى كند.
  پس از آن در سنين باردارى، مصرف قرص هاى ضد باردارى باعث تنظيم مصنوعى هورمون ها مى شود. همچنين اين قرص ها مى توانند باعث ايجاد ورم لثه شوند و روند درمان را كند كنند. زنان باردار تمايل به خوردن بيشترى دارند و اين موضوع مى تواند سبب پوسيدگى دندان هايشان شود.
  در دوره پيش يائسگى و يائسگى، زنان با خشكى دهان مواجه هستند، مشكلى كه احتمال پوسيدگى دندان ها را افزايش مى دهد. همچنين زنان بسيارى هستند كه رژيم هاى لاغرى مى گيرند.
  بيشتر اين افراد نمى دانند كه رژيم هاى لاغرى مى تواند به سلامتى دندان ها آسيب برساند. اگر شما غذا نخوريد، ترشح بزاق در دهانتان تحريك نمى شود و اين، محل مناسبى جهت تجمع باكتري هاست.
  مشكلات تغذيه به ميزان بسيارى خطر پوسيدگى دندان ها را افزايش مى دهد.
  مقابله با پلاك
  پلاك نوعى باكترى است. اين باكترى، ازغذا براى توليد اسيد استفاده مى كند، اين اسيد، اثر مخرب برلثه ها و دندان ها دارد. اگر كسى از آجرهاى يك خانه بردارد، خانه فرو مى ريزد، در مورد دندان ها نيز همين طور است.
  باكتري ها هميشه در دهان وجود دارند و هيچ راهى جهت خلاص شدن از آن ها وجود ندارد.
  تنها راه مقابله با آن ها جلوگيرى از تجمعشان در يك نقطه است. چون اگر اسيد مدت طولانى در يك جا بماند، سبب پوسيدگى دندان ها خواهد شد. به طور مداوم بايد باكتري هاى اسيدى را به كمك مسواك و نخ دندان از دهان دور كرد. از آن جا كه فضاى بين دندان ها با مسواك غير قابل دسترسى است، حتماً بايد از نخ دندان استفاده كرد و گرنه از مسواك به تنهايى كار چندانى ساخته نيست.
  زمانى كه شما غذا مى خوريد، اين غذا در طول ۲۰ دقيقه باعث تجمع اسيد در دهان مى شود، بنابراين سعى كنيد بلافاصله دندان هايتان را مسواك كنيد. اگر براى شما امكان مسواك كردن دندان هايتان وجود ندارد از آدامس بدون قند استفاده كنيد. اين ماده مى تواند سبب تحريك ترشح بزاق در دهان شود كه ترشح بزاق به خنثى كردن اسيدهايى باعث پوسيدگى دندان ها کمک مى كند

   
 16. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]بهترین نوع تغذیه برای داشتن دندان های خوب
  [/h]
  مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج ترین مشکلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پیشرفت وضعیت بهداشت ، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته است ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش های بهداشتی ، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد. در اینجا جناب آقای دکتر یزدانی از دندانپزشکان باتجربه کشور و استاد سابق دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی به تعدادی از سؤالات در مورد دهان و دندان پاسخ داده اند :

  آیا حتی بدون وجود درد و یا عفونت لثه باید دندان عقل را خارج کرد؟

  اگر دندان های عقل مزاحمتی نداشته باشند، احتیاج به درآوردنشان نیست. این مزاحمت می تواند به صورت عفونت، درد و یا در موقع رویش فشار به بقیه دندان ها و نامرتب کردن دندان ها باشد ، اگر این مسائل موجود باشد، باید دندان ها درآورده شوند. ولی اگر در دهان جای کافی برای رویش این دندان باشد و دندان عقل به خوبی رویش پیدا کرده و نیمه نهفته باقی نماند، احتیاجی به درآوردن آن نیست.

  چرا با وجود مسواک مرتب و استفاده از نخ دندان باز هم دندان ها دچار پوسیدگی می شوند؟

  پوسیدگی دندان 4 عامل احتیاج دارد:  1- باید دندان در دهان باشد تا پوسیدگی ایجاد شود.  2- میکروب باشد.  3- مواد قندی، هر ماده ای که قند باشد یا تبدیل به قند شود مثل نان.  4- زمان.  هر فرد باید دندانی داشته، میکروبی موجود باشد و قندی را مصرف کند و در کنار این موارد باید زمان کافی به میکروب و قند داده شود تا میکروب بتواند قند را تبدیل به اسید کرده و در دندان ایجاد پوسیدگی کند.  هنگامی که ما مسواک می زنیم، زمان را عقب می بریم، یعنی اگر احتیاج است زمانی طول بکشد تا میکروب به طور کافی قندها را مصرف کند و اسید تولید شود، با مسواک زدن ، قند و میکروب از بین می رود و زمان کافی نیزاز این دو گرفته می شود. ولی پوسیدگی دندان نمی تواند بدون این دلایل باشد.

  بسیاری از بیماران ابراز می کنند که مسواک می زنیم و نخ نیز مرتب می کشیم ولی باز هم دچار پوسیدگی دندان ها می شویم، حال علت چیست؟

  علت ایجاد پوسیدگی در این حالت بدین دلیل است که شاید فرد همیشه مسواک زده ولی در کنار این وضعیت همیشه نیز آدامس بجود و قند دائمی را در داخل دهان داشته باشد و یا فرد ممکن است مرتب نوشابه های گازدار مصرف کند ( در داخل نوشابه هم قند و هم اسید وجود دارد) و یا همچنین خوردن دائم آب نبات، شربت و کلیه چیزهایی که قند دارد.  در هنگام نوشیدن نوشابه با «نی » اگر نی را بین دندان ها قرار دهید میزان پوسیدگی بسیار بیشتر می شود، زیرا در این حالت نوشابه مرتب در کنار دندان ها وجود دارد. نی بهتر است در داخل دهان قرار گیرد.

  بهترین نوع تغذیه برای داشتن دندان های خوب چیست؟

  باید بدانید تغذیه بعد از سن 12 سالگی نقش زیادی روی تاج دندان ندارد قبل از این سن بهتر است تغذیه حاوی مواد پر از کلسیم و ویتامین باشد. مصرف لبنیات از اهمیت بالایی برخوردار است.  مضرترین چیز برای دندان چیزهای چسبناک است که بر روی دندان باقی می ماند مانند گز و سوهان بچه هایی که دندان هایشان کامل شده باید مادر با استفاده از چیزی مثل پنبه دندان ها را پاک کند.

  چرا دندان ها با بالا رفتن سن ، شل و لق می شود؟

  هیچ دندانی با بالا رفتن سن شـُل نمی شود، با بالا رفتن سن ، زمان فراموش کردن مسواک طولانی تر می شود، یعنی هر چه سن فرد بالاتر می رود، عدم رعایت بهداشت اثر بدتری را بر روی بدن می گذارد و به دنبال تجمع جرم ها ، دندان ممکن است به وسیله جرم ها از بین برود، ولی کسی که تمام مراقبت ها را انجام دهد دندان های سالم خواهد داشت.

  منبع : زن روز


   
 17. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  بیمارى هاى دهان عمدتاً در پى پوسیدگى دندان ها ایجاد مى شود. فقدان یک یا چند دندان و یا بى دندانى کامل در سنین بالاى ۶۵ سال رایج است که این مشکل تاثیر بسزایى در تغذیه ی این دسته از افراد دارد و علاوه بر آن باعث اختلال در رشد، تکامل، بقا و ساختار حفره دهانى مى شود.
  وظايف دندان‌ها
  دندان ها در سه عمل زیر نقش حیاتی بر عهده دارند .
  ۱) جويدن
  ۲) صحبت كردن
  ۳) حفظ زيبايي صورت
  انواع دندان
  معمولا دندان ها را بر اساس وظیفه ای که دارند در سه گروه قرار می دهند .
  الف) دندان‌هاي پيشين كه عمل بريدن غذا را برعهده داشته و در زيبايي نقش موثري برعهده دارند .
  ب) دندان‌هاي نيش كه عمل پاره كردن غذا را انجام مي‌دهند .
  ج) دندان‌هاي آسيا كه عمل له كردن و نرم كردن غذا را بر عهده دارند .
  اهميت دندان‌هاي شيري و دائمي
  هرفردي در طول زندگي داراي دو دسته دندان مي‌باشد، شيري و دائمي :
  دندان‌هاي شيري از شش ماهگي تا دو و نيم‌سالگي رشد مي‌كنند و از ۶ تا ۱۲ سالگي به مرور مي‌افتند و به جاي آنها دندان‌هاي دايمي رويش مي‌كنند كه اين دندان‌هاتا پايان عمر در دهان باقي مي‌مانند .
  بوي بد دهان و علل آن
  تاثير نامطلوبي كه بوي بد دهان در شخصيت يك فرد مي‌گذارد با هيچ چيز قابل مقايسه نمي‌باشد. منشا بوي دهان كه تحت هر شرايطي آزاردهنده است، عبارتند از :
  ۱) بوي موادي كه احتمالا در طي روز مصرف كرده باشيم از قبيل سير، پياز، سيگار و …
  ۲) بوي نامطبوع ناشي از بهداشت دهان و دندان ضعيف
  ۳) بوي ناشي از حلق و لوزه‌ها و سينوس‌هاي فكي كه در كل به عنوان مجاورات دهان و دندان از آنها ياد مي‌شود .
  ۴) بوي ناشي از بيماري‌هاي سيستميك از قبيل آبسه ‌هاي ريه، ديابت، ناراحتي‌هاي گوارشي و غيره .
  در يك ديد كلي بوي دهان حتما علتي دارد و اينطور نيست كه بگوييم دهان فلاني بد بو است. دهان هر انساني با هر نژاد و مليتي در شرايط سالم نبايد بويي داشته باشد، اگر بويي مشاهده مي‌شود صد در صد علتي دارد كه نمي‌تواند خارج از اين چهار موردي كه ذكر شد باشد .
  پلاك ميكروبي و پوسيدگي دندان
  پس از خوردن غذا و مواد قندي اگر تميز كردن دندان‌ها صورت نگيرد روي سطوح دندان‌ها يك لايه ميكروبي بي‌رنگ، بسيار چسبنده و حاوي خرده ‌هاي مواد غذايي، مواد قندي و ميكروب‌هاي داخل دهان تشكيل مي‌شود كه به آن پلاك ميكروبي مي‌گويند .
  پلاك ميكروبي با آب به تنهايي پاك نمي‌شود بلكه با مسواك و نخ دندان مي‌توان آن را از سطوح دندان برداشت. در صورتي كه به طور مرتب مسواك نزنيد، پلاك به مرور تبديل به يك لايه سخت و قابل ديدن به نام جرم دندان مي‌شود .
  پوسيدگي دندان
  دندان‌ها بيشتر در سه منطقه دچار پوسيدگي مي‌شوند، زيرا در اين مناطق پلاك ميكروبي بيشتر تشكيل شده و باعث پوسيدگي مي‌شوند .
  ۱) شيار‌هاي سطح رويي دندان‌ها
  ۲) سطوح كناري دندان‌ها (سطوح بين دنداني )
  ۳) ناحيه اتصال لثه به دندان
  بهداشت دهان و دندان
  خمير دندان
  در رعايت بهداشت دهان و دندان، نوع خمير دندان حداقل نقش را دارد. واقعيت اين است كه همه خميردندان‌ها شامل اين مواد هستند: مواد شوينده، مواد ساينده، مواد كف‌كننده، مواد خوشبوكننده، مواد حاوي فلورايد و يك ماده‌پايه‌اي كه ماده اصلي خمير دندان را تشكيل مي‌دهد .
  همه خمير دندان‌ها اين مواد را دارند و فرقي كه با هم دارند جزئي بوده و بسته به نوع مواد خوشبوكننده و يا نوع بسته بندي خمير دندان‌ها مي‌باشد كه اين اختلاف هم نقش چنداني در بهداشت دهان و دندان بازي نمي كند .
  نوع مسواك
  نوع مسواك بر خلاف خمير دندان، از اهميت فوق‌العاد‌ه‌اي برخوردار است. چرا؟ چون نقش اساسي در بهداشت دهان و دندان را دارد. شما بدون خمير دندان مي‌توانيد به‌خوبي دندان‌ها را تميز كنيد اما اگر مسواك خوبي نداشته باشيد، اين امر غيرممكن است. براي همين سعي مي‌كنيم شرايط يك مسواك خوب را برايتان بگوييم .
  يك مسواك خوب آن است كه بعد از اينكه مدتي استفاده شد، پرزهاي آن پخش و پلا نشود. مسواك اگر خوب باشد به جاي اينكه در طي دو هفته حالت خود را ازدست بدهد، سه تا چهار ماه بدون اينكه پرزهايش مشكلي پيدا كند، كار مي‌كند. چرا بايد به پرزهاي مسواك اهميت بدهيم؟ زيرا تميز كردن دندان‌ها وقتي ميسر است كه پرز‌هاي مسواك حالت ارتجاعي خود را از دست نداده باشد. خاصيت ارتجاعي پرز‌هاي مسواك به اين حالت گفته مي‌شود كه وقتي پرز مسواك راخم كرديد، به حالت اوليه خود برگردد. اين حالت باعث مي‌شود كه پرزها مواد غذايي را به خوبي تميز كنند. اگر اين حالت نباشد، پرزهاي مسواك موقعي كه بر روي دندان مي‌كشيم به جاي اينكه مواد غذايي را تميز كنند. از روي آن سر مي‌خورند و رد مي‌شوند .
  انتخاب نوع مسواك
  ۱) مسواك بايد رشته‌هاي نايلوني داشته باشد .
  ۲) رشته‌هاي مسواك بايد نرم يا متوسط باشد .
  ۳) اندازه سر مسواك بايد متناسب با دهان فرد باشد و همچنين لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد .
  مسواك برقي
  مسواك‌ها با طرح ‌هاي گوناگون در دسترس هستند. استفاده از مسواك‌هاي برقي به جاي مسواك دستي امروزه موردتوجه قرار گرفته است. طرح‌هاي جديد مسواك‌هاي برقي امكان برداشت آسان تر پلاك را داده است. اگر چه به طور كلي مسواك‌هاي برقي نسبت به مسواك‌هاي دستي برتري ندارند، ولي در برخي افراد مانند بيماران ناتوان و بيماران بستري در بيمارستان، افرادي كه از وسايل ارتودنسي ثابت استفاده مي‌نمايند و براي ترغيب كردن بچه‌ها به مسواك زدن مفيد مي‌باشند .
  نخ دندان
  نخ دندان مي‌تواند موم دار يا بدون موم باشد. در حال حاضر استفاده از نخ دندان بدون موم رايج‌تر است زيرا گفته مي‌شود الياف اين نوع نخ دندان در حين كار از هم باز شده و باعث برداشت پلاك و مواد زائد بيشتري مي‌شود. بدين ترتيب فضا‌هاي بين دنداني را تميزتر مي‌نمايد .
  عوامل موثر در آسيب‌پذيري دندان
  الف) شكل ظاهري دندان: دندان‌هايي كه داراي شيار‌ها و فرو رفتگي‌هايي در سطح جونده مي‌باشد كه محل مناسبي براي جذب و نگهداري ميكروب‌ها و مواد غذايي است، حتي با مسواك زدن نيز به‌طور كامل تميز نمي‌شوند و مستعد پوسيدگي هستند .
  ب) زمان آهكي شدن: در زمان آهكي و ساخته شدن دندان‌ها عوامل مختلفي مي‌تواند باعث ايجاد نقص ساختماني هم در مينا و هم در عاج دندان شود كه اين بافت‌ها تا حدي مقاومت كمي نسبت به عوامل پوسيدگي زا دارند .
  ج) زمان رويش و نوع رويش: دندان‌هاي دائمي در پنج و نيم تا هفت سالگي رويش مي‌يابد و اكثر والدين آنها را شيري به حساب آورده و مراقبت كمتري از آن به عمل مي‌آورند، يك تا يك و نيم سال نيز طول مي‌كشد تا در تماس با دندان مقابل قرار گيرد. در اين مدت به علت فقدان فعاليت عمل جويدن توسط اين دندان و عدم وجود مهارت لازم در كودك براي تميز كردن آن، درشرايط مستعدكنند‌ه‌اي براي پوسيدگي ايجاد مي‌شود .
  د) تكامل پس از رويش: از آنجايي كه در يك دوره ۱۸ تا ۲۴ ماهه اين دندان‌ها در محيط دهان به بلوغ و تكامل مي‌رسند، احتمال پوسيدگي دندان در اين مدت بسيار است .
  هـ) عدم رعايت بهداشت دهان و دندان توسط والدين :
  روش‌هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان :
  ۱) كنترل پلاك با رعايت بهداشت دهان و دندان و استفاده صحيح از مسواك و نخ دندان
  ۲) دريافت فلورايد كافي
  ۳) سيلانت‌تراپي (شيار پوش )
  ۴) تغذيه مناسب
  ۵) كاهش ميزان مصرف مواد قندي
  ۶) كاهش تعداد دفعات مصرف مواد قندي
  ۷) استفاده از مواد قندي به همراه وعده ‌هاي اصلي غذا
  [​IMG] مصرف شير، لبنيات و مواد غذايي حاوي فلورايد (چاي -ماهي )
  ۹) استفاده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه مثل سيب، هويج و كاهو
  نقش فلورايد در پيشگيري از پوسيدگي :
  ۱) اضافه نمودن فلورايد به آب آشاميدني .
  ۲) زماني كه دسترسي به آب‌هاي آشاميدني حاوي فلورايد نباشد مي‌توان از قرص ‌هاي حاوي فلورايد استفاده نمود .
  ۳) استفاده از فلورايد به صورت موضعي .
  ۴) فلورايد تراپي به صورت موضعي بايد از دو و نيم تا سه سالگي با دندانهاي شيري شروع شود .
  ۵) دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد: گزارش‌هاي فراواني در مورد تاثير دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد وجود دارد؛ گزارش نموده‌اند كه بر اثر استفاده از دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد ميزان ميكروب‌هاي موجود روي مينا به‌طور چشمگيري كاهش مي‌يابد .
  ۶) فلورايد در شير: استفاده از شير‌هاي حاوي فلورايد نيز نتايج مطلوبي در كاهش پوسيدگي به دنبال دارد .
  فيشور سيلانت ( مواد مسدود كننده شيار‌ها )
  گزارش‌هايي درباره استفاده از مواد مسدودكننده شيارها منتشر شده كه موجب گرديده است، علاقه زيادي به استفاده از اين مواد به وجود آيد. بعضي شواهد نشان مي‌دهد كه اگر مواد مربوطه به طور صحيح و شيار‌ها دقيقا و بدون هيچ‌گونه نشت مسدود گردند، ميزان پوسيدگي شيار‌ها تا يكي دو سال بعد كاهش مي‌يابد .
  ترومای دندان چيست ؟
  ضربه به دندان‌ها براثر افتادن بچه در موقع بازي، كتك كاري و تصادف با وسايل نقليه كه باعث آسيب به دندان‌ها مي‌شود را ترومای دندانی مي‌گويند .
  دندان‌هاي شيري به علت سن كم كودك آمادگي زيادي براي پذيرش ضربه دارند. مطالعات نشان مي‌دهد كه ۳۰ درصد كودكان زير هفت سال داراي سابقه ضربه به دندان‌هاي شيري مي‌باشند .
  در سن ۶ تا ۲ ۱ سالگي كه دوره‌اي پرجنب و جوش براي كودك به شمار مي‌رود، ميزان صدمات افزايش مي‌يابد به طوري كه اكثر صدمات وارده به دندان‌هاي قدامي مخصوصا دندان‌هاي قدامي مياني فك بالا مي‌باشد. امروزه به علت افزايش تحرك و فعاليت ورزشي، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات قرار دارند .
  اقدامات لازم درهنگام بيرون افتادن دندان :
  * ‌ ابتدا دندان را پيدا كنيد .
  ‌* براي برداشتن دندان آن را از ناحيه تاج بگيريد و به ريشه دندان دست نزنيد .
  ‌* با فشار ملايم آب ولرم آن را بشوييد، درموقع شستن روي ريشه نبايد دست يا پارچه كشيد زيرا الياف نگهدارنده آسيب مي‌بينند .
  ‌* در صورت امكان دندان را در حفره خود قرار دهيد (در صورتي كه محل دندان آسيب زيادي نديده باشد )
  ‌* در صورتي كه قادر به قرار دادن دندان در محل خود نمي‌باشيد، آن را در يك ليوان شير يا آب جوشيده سرد قرار دهيد. در صورت در دسترسي نبودن، از آب معمولي يا دستمال تميز مرطوب استفاده كنيد. توجه داشته باشيد هيچ وقت دندان را در محيط خشك نگهداري نكنيد .
  راه‌هاي پيشگيري از ضربه (تروما )
  پيشگيري هميشه مقدم بر درمان است. روش هايي كه مي‌توانند شيوع صدمات را كاهش دهند، عبارتند از :
  ۱) آموزش مخصوصا آگاه نمودن معلمان، والدين و دانش آموزان نسبت به نحوه پيشگيري از صدمات تروماتيك و تعليم روش‌هايي كه عوارض ناشي از اين صدمات را كاهش مي‌دهد .
  ۲) مراقبت از دانش‌آموزان از جمله در برابر افتادن و مشاجره كودكانه
  ۳) استفاده از كمربند‌هاي محافظت كننده و تهيه صندلي‌هاي مطمئن براي اتومبيل .
  ۴) استفاده از محافظ‌هاي دهاني .
   
 18. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]گريپ فروت از لثه‌ها محافظت مي‌كند
  [/h]
  نتايج يك مطالعه جديد نشان مي دهد كه مصرف ميوه گريپ فروت مي تواند از بروز بيماري لثه پيشگيري كند. به گزارش پايگاه اينترنتي بي بي سي نيوز، محققان دريافتند مبتلايان به بيماري لثه كه به مدت دو هفته روزانه دو عدد گريب فروت مصرف كنند خونريزي لثه آنها كاهش قابل توجهي مي يابد.
  محققان علت اين تاثير را ناشي از افزايش ميزان ويتامين سي خون مي دانند كه به التيام زخمها و كاهش آسيب ناشي از مولكول هاي راديكال آزاد پايدار كمك مي كند.

  تحقيقات دانشگاه فردريش شيلر در آلمان در مجله ''‪Dental Journal‬ ‪ ''British‬منتشر شده است.
  بررسي روي ‪ ۵۸‬بيمار مبتلا به بيماري مزمن لثه نشان داد كه مصرف گريپ فروت تاثير مثبتي در سيگاريها و غيرسيگاريها دارد.
  نتايج اين تحقيق بيانگر آن است كه ميزان كافي ويتامين سي در خون به التيام زخمها كمك مي كند.
  سيگار عامل شناخته شده اي در افزايش خطر بيماري لثه است .
  در اين مطالعه ميزان ويتامين سي خون سيگاريها ‪ ۲۹‬درصد كمتر از غيرسيگاريها بود. مصرف دو گريپ فروت در روز ميزان پلاسماي ويتامين سي را در تمام شركت كنندگان افزايش داد.
  در سيگاريها اين ميزان تقريبا دو برابر افزايش يافت، اما از آنجا كه سيگاريها قبل از شروع مطالعه ويتامين سي خونشان كمتر از غيرسيگاريها بود بعد از پايان تحقيق نيز كمتر از غيرسيگاريها ويتامين سي در خون خود داشتند.
  علت ارتباط ميان استعمال دخانيات با ميزان پايين تر ويتامين سي مشخص نيست. احتمالا سيگار نحوه سوخت و ساز ويتامين را در بدن تغيير مي دهد يا شايد به اين علت است كه رژيم غذايي سيگاريها كمتر سالم است.
  دكتر گوردون واتكينز مشاور علمي انجمن دندان پزشكي انگليس مي گويد كه بيماري لثه مشكل مهمي در اين كشور محسوب مي شود.
  بسياري از افراد به بيماري صعب العلاج لثه مبتلا هستند كه مهمترين علت از دست دادن دندانها در بزرگسالان است.
  داشتن يك رژيم غذايي متعادل و سالم مقدار ويتامين سي مورد نياز بدن را تامين مي كند.
  با اين حال بدن قادر به ذخيره مقادير اضافي ويتامين سي نيست به همين خاطر مصرف ويتامين سي بايد ادامه يابد.
  يك گريپ فروت حاوي ‪ ۹۲/۵‬ميليگرم ويتامين سي است.
  به شركت كنندگان در اين مطالعه توصيه شد، بلافاصله بعد از خوردن ميوه گريپ فروت دندانهايشان را مسواك نزنند.
  مركبات اسيدي هستند و مي توانند ميناي دندان را تضعيف كرده و در برابر پوسيدگي آسيب پذير كنند.

  منبع:ايرنا


   
 19. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  جرم گیری برای دندان مضر است؟

  [​IMG]
  جرم به صورت فیزیکی، بین لثه و دندان شما فاصله می‌اندازد و چسبندگی لثه به دندان را از بین می‌برد، بنابراین لثه‌ها شل شده و تحلیل می‌روند. به همین علت است که خیلی اوقات پس از جرم‌گیری تصور می‌کنید از بلندی لثه‌هایتان کاسته شده و بین دندان‌ها فاصله افتاده است، اما حقیقت این است که این فاصله تا به حال توسط جرم پُر شده بود و قابل رویت نبود.
  وقتی جر‌م‌ها را بر می‌دارید، تازه متوجه می‌شوید که لثه‌های شما بر اثر وجود جرم تا چه ‌اندازه تحلیل رفته‌اند.
  جرم ، کانونی برای رشد و فعالیت میکروب‌های بیماری‌زاست که محصولات سمی ‌این میکروب‌ها لثه‌ها را بیمار می‌کند.
  یک لثه سالم، صورتی رنگ و براق بوده و محکم به سطح دندان می چسبد، اما ‌ترشحات و مواد‌ زاید ناشی از فعالیت این میکروب‌ها، موجب التهاب و عفونت لثه می‌شود و به همین دلیل است که لثه در مجاورت جر‌م‌ها، قرمز، شل و اسفنجی است.
  اثرات مضر جرم به همین جا ختم نمی‌شود. به دنبال التهاب لثه، استخوان اطراف دندان نیز تحلیل رفته و دندان با از دست دادن بافت‌های نگه دارنده خود به مرور زمان لق خواهد شد.
  جالب است بدانید نتایج مطالعات جدید نشان داده‌اند، بیماری‌های لثه باعث تشدید بیماری‌های سایر اعضای بدن می‌شوند. سموم باکتری‌های موجود در جرم با انتشار در رگ‌های خونی لثه، وارد سیستم گردش خون می‌شود و می‌تواند موجب بالا رفتن قند خون در افراد دیابتی، تشدید بیماری‌های قلب و عروق و حتی ‌زایمان زودرس شود.

  چند وقت به چند وقت باید جرم‌گیری کنیم؟

  مینای دندان با داشتن بیش از 96 درصد مواد معدنی، یکی از سخت‌ترین مواد موجود در جهان است که تنها الماس آن را ‌تراش می‌دهد. ابزارهای جرم‌گیری از آلیاژهایی ساخته شده‌اند که به سختی الماس نیستند و نمی‌توانند مینای دندان را برداشته و به آن آسیب برسانند.
  در عین حال هنگام جرم‌گیری، نوک وسیله فقط با جر‌م‌ها در تماس است و با رعایت اصول صحیح جرم‌گیری توسط دندانپزشک، هیچ خطری دندان و مینای آن را تهدید نمی‌کند.
  فواصل جرم‌گیری برای افراد مختلف، متفاوت است. اگر بهداشت دهانی شما مناسب باشد، بیماری‌های لثه نداشته باشید و میزان مواد معدنی بزاقتان کم باشد، احتمالاً در فواصل زمانی بیشتری نیاز به جرم‌گیری خواهید داشت.
  هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید تا نیاز شما به جرم‌گیری را با توجه به شرایط تان پیش بینی کند.
   
 20. آفلاین

  Sheida مدیر بازنشسته چت

  • [CENTER][IMG]http://s6.uplod.ir/i/00543/rapvt6gspj3b.jpg[/IMG] [/CENTER]
  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 17, 2011
  ارسال ها:
  22,185
  تشکر شده:
  825
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  ESF & TAB
  [h=2]چاقی، لثه را خراب می‌کند
  [/h]


  [​IMG]
  شنیده اید که فلانی آن قدر خورد که دیگر نتوانست بخورد؟ این بیان مبالغه آمیز، حالا مصداق خودش را پیدا کرده است.
  چرا که جدیدترین یافته‌های پزشکی نشان می‌دهد افرادی که اضافه‌وزن دارند، لثه‌هایشان را در معرض نابودی قرار می‌دهند و این یعنی از دست رفتن قدری از توان فرد برای خوردن!
  به گزارش بی‌بی‌سی، در مطالعه‌ای که محققان دانشگاه بوستون انجام داده‌اند، رابطه بین اضافه‌وزن و چاقی با عفونت لثه در موش‌ها نشان داده شده و آنها می‌‌گویند تحقیقات بعدی، احتمالا می‌‌تواند چنین رابطه‌ای را در انسان‌های چاق هم نشان دهد.
  در مطالعه این محققان، دو دسته موش با شرایط یکسان وراثتی، اما با وزن متفاوت انتخاب شدند.
  به لثه‌های هر دو دسته، مقدار مشابهی از باکتری‌های عامل عفونت لثه تزریق شد. بعد از مدت زمان مشخصی، گسترش عفونت در موش‌های چاق خیلی بیشتر از موش‌های با وزن متعادل بود.
  همچنین موش‌های چاق، مقدار بیشتری از استخوان‌های اطراف دندان‌شان را در اثر عفونت لثه از دست داده بودند؛ عارضه‌ای از عفونت لثه که می‌تواند باعث لق شدن دندان و نهایتا از دست دادن دندان سالم شود.
  به گفته این محققان، حلقه ارتباطی بین چاقی و عفونت پیش رونده لثه، سرکوب سیستم ایمنی بدن است؛ به این معنی که چاقی و وضعیتی که می‌توان آن را وضعیت «پیش دیابتی» نامید، باعث تولید موادی می‌شود که عملکرد دستگاه ایمنی بدن را مختل می‌کند.
  کم شدن توان دفاعی بدن در دستگاه ایمنی هم همانا و اجازه گسترش و تکثیر عوامل عفونی همان. بررسی مواد شیمیایی که مسئول دفاع بدن هستند، در خون این موش‌ها هم این فرضیه را تا حد زیادی تایید می‌کند.
  به گفته این محققان، این ساز و کار احتمالا می‌تواند میزان بالاتر شیوع انواع سرطان‌ را در میان افراد چاق هم توجیه کند. چون تکثیر خارج از قاعده سلول‌های سرطانی شده هم، ناشی از پایین آمدن و ضعف دستگاه ایمنی بدن در شناسایی و از بین بردن آنهاست.
  یک شاهد دیگر برای این برداشت، افزایش شیوع برخی سرطان‌ها، مانند سرطان لوزالمعده در افرادی است که دچار عفونت‌های مکرر لثه هستند.
  محققان از کنار هم گذاشتن این مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که احتمالا وجود این عفونت‌ها می‌ تواند نشانگر سرکوب مزمن سیستم ایمنی فرد باشد، بنابراین باید جدی‌تر گرفته شود. مطالعات دیگری که در سال 2005 انجام شد، نشان‌دهنده خطر دیگری است که عفونت‌های لثه در پی دارند.
  محققان دانشگاه کلمبیای نیویورک در آن سال به این نتیجه رسیده بودند که وجود عفونت‌های لثه می‌تواند زنگ خطری باشد برای ابتلای فرد در آینده نزدیک به بیماری‌های قلبی.
  جزئیات بیشتر این مطالعه در نشریه «گردش خون»، شماره فوریه چاپ شد.
  نتایج این مطالعه جدید، در آخرین شماره نشریه « پیشرفت‌های آکادمی‌ ملی علوم آمریکا» منتشر شده و اهمیت آن، در شیوع بالایی است که این هر دو بیماری دارد؛ عفونت‌های لثه و چاقی.
  از شیوع بالای چاقی، به خصوص در جوامع توسعه ‌یافته چیزی نمی‌گوییم، اما یادآوری می‌کنیم که هم ‌اکنون در سراسر دنیا، نزدیک به 40 درصد بزرگسالان دچار عفونت‌های پریودنتال هستند که می‌تواند نشانه افت توانایی دفاعی آنها در برابر انواع عفونت‌های دیگر یا سرطان‌ها باشد.