باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

کاربرد چوب در ساختمان

شروع موضوع توسط *NashmiN* ‏Nov 16, 2011 در انجمن انجمن معماری

 1. آفلاین

  *NashmiN* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 12, 2011
  ارسال ها:
  188
  تشکر شده:
  4
  امتیاز دستاورد:
  0
  شغل:
  LANDSCAPE DESIGNER
  محل سکونت:
  اومدیم نزدیکتون
  سازه های قاب سبک


  از دید تاریخی، دو نوع عمده از ساختمان های قاب سبک وجود دارد. قاب بندی بالونی و قاب بندی زمینه ای. قاب بندی بالونی، که تا اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار میگرفت، از اعضای قاب بندی دیوار های تمام قد برای ساختمان سازی تشکیل میشود. اطلاعات بیشتر در مورد قاب بندی بالونی در راهنماهای ساختمانی قدیمی وجود دارد. در اواخر قرن بیستم، قاب بندی زمینه ای، بازار خانه سازی را دردست گرفت و در موارد تجاری و کاربرد های صنعتی سبک مورد استفاده وسیع قرار گرفت. قاب بندی زمینه ای ساخت هر کف را روی کف زیرین ممکن میساخت. قاب بندی زیمنه ای از 50 سال پیش تا کنون با استفاده از موادجدید و محصولات پانلی برای کف و سقف، متحول شده است و اجزای پیش ساخته و تکه های قابل استفاده در , سازه ی چفت وبستی، در آن بکار میرود. توضیح دقیق تر در مورد ساختار زمینه ای در کتاب ساختمان ساختمان منازل قاب چوبی (Sherwood & Stroh 1989) آورده شده است. کتاب راهنمای سازه های چوبی برای خانواده (AF & PA 1995) نیز دارای اطلاعات مفیدی در این زمینه است.

  فونداسیون ها

  ساختمان های قاب سبک با زیرزمین، معمولاً توسط دیوار های بتنی پیش ساخته در محل یا دیوار های بلوک بتنی پشتیبانی میشوند. روش دیگر برای ایجاد فونداسیون، استفاده از بلوک های بتنی است که ساختمان را کمی از زمین بلند تر میکنند. برخی ساختمان ها اصلاً دارای فونداسیون نیستند، چون دیوار ها توسط تکیه گاه های بتنی نگهداری میشوند پس نیاز به پایه ندارند. در دیواره های فونداسیون از چوب پرداخت شده نیز استفاده میشود.
  اساساً چنین فونداسیون هایی از بخش های دیواره ای چوبی به همراه صفحات پلیوود تشکیل شده اند که توسط صفحات پرداخت شده چوب حمایت میشوند و تمام آنها تا سطح معینی از دوام پرداخت شده اند. برای توزیع بار، صفحات روی یک لایه از سنگ یا گراول قرار میگیرند. دیوار ها باید طوری طراحی شوند تا در مقابل بار های جانبی مقاومت کنند و با همان تکنیک هایی که دیوار های سنتی ساخته میشوند، بوجود می آیند. سطح خارجی دیواره قونداسیون که زیر سطح است،به مواد ضد رطوبت آغشته میشود تا از تماس مستقیم آب با پانل ها جلوگیری کند. پشت بند ها باید طوری طراحی شوند که امکان خشک شدن راحت برای فونداسیون ایجاد شود و سطوح پایین نیز از همین منوال طبعیت کنند.
  به علت اینکه دیواره فونداسیون دائمی است، پرداخت اولیه پلیوود و قاب بندی آن و ایجاد بست بسیار مهم است. پرداخت ویژه فونداسیون (FDN) با توجه به عمق و میزان تداخلات مواد شیمیایی انجام میگیرد. بست های ضدزنگ (مانند Stainless Steel) برای چوب های پرداخت شده، پیشنهاد میشود. اطلاعات بیشتر در این مورد در کتاب ملزومات اساسی فونداسیون چوبی دائمی (AF & PA 1987) آورده شده است.

  کف ها

  برای خانه های زیرزمین دار، سازه ی حامی مرکزی از بخش های چوبی روی زمینه مناسب تشکیل شده است که در بر دارنده ی تیر های باربر میباشد که از الوار های هم عرض اتصالات (استاندارد 38x183 mm تا 38x286 mm ) تشکیل شده اند که به یکدیگر پیچ میشوند و در لبه ها قرار میگیرند. چون الوار ها آنقدر طولانی هستند که کل طول تیر را پوشش میدهند، پس اتصالات در چند لایه مورد نیاز میباشد.
  مفاصل در لایه های مجزا نزدیک پشتیبان ستون قرار میگیرند. تیر حمال نیز میتواند از نوع گلولام یا تیر فولادی I باشد که معمولاً توسط ستون های لوله ای فولادی حمایت میشوند. چنین جزئیاتی را میتوان در مورد خانه هایی که روی سطح ساخته میشوند نیز بکار برد. قاب بندی کف در سازه های مقاومتی معمولاً از اتصالات چوبی 400 یا 600 میلیمتری تشکیل میشوند. مراکز ثقل توسط دیواره های فونداسیون و تیر باربر مرکزی پشتیبانی میشوند

  اندازه الوار ها بستگی به نوع بارگذاری، فاصله بین الوار ها، فاصله بین پشتیبان ها، نوع چوب و سطح چوب دارد. معمولاً الوار های استاندارد 38x183 mm تا 38x286 mm، الوار های چوبی پیش ساخته یا خرپا های موازی مورد استفاده قرار میگیرند. الوار های چوبی معمولاً 6/3 تا 8/4 متر طول دارند. جدول فواصل ستون ها توسط انجمن جنگل ها و کاغذ امریکا منتشر شده است (AF & PA 1993). قابلیت طولانی بودن الوار های چوبی I یا خرپا های موازی توسط سازنده پیشنهاد میشود.
  جاهای تعبیه شده برای راه پله، شومینه ها و اتشدان ها ممکن است در یک یا چند الوار تداخل ایجاد کند. پیشنهاد میشود که چنین جاهایی موازی طول الوار ها باشند تا از برش الوار اضافی، کاسته شود. هنگام برش، یک پشت بند در میان الوار های متصل قرار گرفته و به آنها الصاق میشود. یک پشت بند واحد معمولاً برای فضای بازی به عرض 2/1 متر مناسب است. ولی پشت بند های دوبل برای فضاهای باز عریض تر بکار میروند. برای فراهم کردن پشت بند مناسب باید توجه ویژه ای اعمال شود (مثلاً استفاده از نگهدارنده الوار)
  بریدن اعضای قاب بندی برای نصب خطوط تهویه و داکت های حرارتی باید به حداقل برسد. اعضای بریده شده، نیاز به اقدامات تقویتی یا عضو تقویت کننده دارند. بخش هایی که باز متمرکز زیادی بر آنها وارد میشود (مانند زیر وان حمام)، نیاز به دوبرابر کردن الوار ها یا سایر اقدامات برای فراهم کردن پشتیبانی کافی دارند. یکی از مزایای قاب بندی کف با خرپا های موازی یا الوار های پیش ساخته I، قابلیت طولانی بودن آنهاست که نیاز به پشت بند های داخلی را از بین میبرد. مزیت دیگر این بخش ها این است که اجزا طوری طراحی شده اند که لوله کشی و سیم کشی و کانال های تهویه براحتی نصب میشوند.
  پوشش کف، یا کف کاذب، روی قاب بندی کف انجام میشود تا زمینه کاری و اساس کف سازی نهایی را فراهم کند. خانه های قدیمی تر پوشش تخته ای داشتند، ولی خانه های جدید معمولا از محصولات پانلی استفاده میکنند. مواد معمول در پوشش مانند پلیوود و فلیک بورد های ساختمانی در اندازه های مختلف برای هماهنگی با نیاز های مختلف پوششی در دسترسند. پانل های نوع خارحی با سطح ضد آب، در جاهایی بکار میروند که رطوبت مشکل ساز باشد. مانند کف هایی که نزدیک بست های لوله کشی باشند یا کف کاذب در طی ساخت در هوای آزاد قرار داشته باشد.
  پلیوود باید در جهتی صحیح نسبت به الوار ها نصب شود. فلیک بورد های ساختمانی نیز جهت خاصی برای نصب دارند. الگوهای میخکوبی نیز توسط کد مشخص میشوند و یا توسط سازنده پیشنهاد میشوند. حدود 3 میلیمتر از فضا باید بین لبه ها و انتهای پانل ها باشد تا تغییرات ابعاد مربوط به رطوبت را فراهم کند.
  نشریه APA (انجمن مهندسی چوب) حاوی اطلاعاتی در مورد انتخاب ونصب انواع پانل های ساختمانی مناسب کف کاذب میباشد (APA 1996).

  دیوار های خارجی

  دیوار های خارجی ساخته شده از مصالح قاب سبک، معمولاً باربر هستند. این دیوار ها طبقات بالایی و سقف را پشتیبانی میکنند. یک استثنا در این مورد لبه های شیروانی منازل یک یا دو طبقه است. اساساً قاب بندی دیوار از پشت بند های عمودی و اعضای افقی تشکیل میشود که دربرگیرنده صفحات بالایی و پایینی و دماغه ها روی فضاهای تعبیه شده برای در ها و پنجره ها می باشد. پشت بند ها معمولاً بطور استاندارد 38 در 89 میلیمتر و 38 در 114 میلیمتر و یا 38 در 140 میلیمتری میباشند که روبروی هم میخ میشوند. پشت بند های خاص که با ضخامت دیوار مطابقت دارند نیز بصورت الوار های پیش ساخته I یا الوار ترکیبی ساختمانی وجود دارند. قاب بندی دیوار روی زمینه ای انجام میشود که توسط الوار های طبقه اول و کف کاذب ایجاد شده است. در اکثر موارد، تمام دیوار بصورت افقی قاب بندی میشود و سپس در جای خود قرار میگیرد. اگر دیواری آنقدر طولانی باشد که این کار ممکن نشود، بخش هایی از دیوار را میتوان بصورت افقی درست کرده و سپس انرا به بقیه ی دیوار متصل کرد.
  بست های گوشه ها معمولاً پیش ساخته هستند، بطوریکه میتوان لبه آنرا به انتهای داخلی میخ کرد بست ها گاهی در نقاط تقاطع دوبل میشوند که این کار به کمک قسمت داخلی برای فراهم کردن پشتیبانی انتهای دیوار داخلی انجام میشود. به همین ترتیب، یک بلوک افقی متوسط بین بست های خارجی قرار میگیرد تا دیواره پارتیشن را پشتیبانی کند. در چنین موردی، کلیپ های پشتیبانی مورد نیاز خواهند بود.
  صفحات بالایی معمولاً دوتایی هستند، مخصوصاً وقتی الوار های کف در صفحه بالایی بین بست ها قرار میگیرند. دومین صفحه در بالا طوری قرار داده میشود که اولین صفحه را در گوشه ها و تقاطع دیوار های داخلی بپوشاند. این عمل وابستگی و مقاومت بیشتری در دیوار ها ایجاد میکند. در نواحی که امکان باد های شدید یا زلزله وجود دارد، باید بین دیوار، کف و صفحات موجود در سازه اتصال ایجاد شود که همگی به فونداسیون متصلند. اگر طبقه دوم به سازه اضافه شود، لبه الوار کف به دیوار بالایی میخ میشود و کف کاذب و قاب بندی دیوار به روشی که در طبقه اول گفته شد، انجام میشود.
  پوشش دیوار های خارجی معمولاً نوعی محصول پانلی است. بار دیگر، پلیوود یا فلیک بورد مورد استفاده قرار میگیرند. فیبربورد که طوری ساخته شده تا مقاومت در برابر نفوذ آب داشته باشد نیز گزینه مناسبی میباشد. چندین نوع فیبربورد برای استفاده در دسترس است. بورد های چگالی معمولی که گاهی برای بدست آوردن مقاومت در مقابل بارهای جانبی وارده باید پرداخت شوند. بورد های چگالی متوسط که هنگام نیاز به پشتیبانی سازه ای مورد استفاده قرار میگیرند. پانل های حجیم فومی نیز میتوانند مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به دیوار ها نشان دهند.
  در مواردی که پوش نتواند مقاومت مورد نظر را ارائه کند، پرداخت مورب انجام میشود. بسیاری از پوشش های فومی قابلیت مقاومت در برابر فشار ها را ندارند، بنابراین پرداخت مورب باید در گوشه ها و پانل های ساختمانی در 2/1 متر ابتدای دیوار از گوشه ها انجام شود. وقتی پوشش های فوم سبک مورد استفاده قرار میگیرند، پرداخت به کمک فولاد استاندارد 9 در 89 میلیمتر انجام میشود.
  سقف و پشت بام


  سیستم سقف هم از الوار و هم از خرپا تشکیل شده است. خرپا های مهندسی، کار را در کارگاه کاهش میدهند و میتوانند فواصل بیشتری را بدون نیاز به پشتیبانی بپوشانند و در نتیجه نیاز به قسمت های باربر را کمتر میکنند. بدین ترتیب انعطاف بیشتری در قرار گیری دیوار های داخلی بوجود می آید. خرپا های سقفی پیش ساخته، برای ساخت سقف و بام شیبدار بکار میروند. دو سوم ساختمان های قاب سبک از این روش استفاده میکنند. برای سازه های مقاوم، خرپا ها عموماً با استفاده از الوار های 38 در 89 ساخته میشوند و با رابط های فلزی که با دندانه هایی که در اتصالات فشرده میشوند، به هم متصل میگردند (TPI 1995).
  الوار ها و سیستم پوششی در بسیاری از ساختمان های ساخته شده تا 1950 دیده میشوند. لاپه ها عموماً روی صفحه بالایی دیوار ها پشتیبانی میشوند و به یک صفحه نگهدارنده در قله سقف متصل میشوند. به هر حال، چون لاپه ها شیب دارند، به بالای دیوار ها فشار می آورند. با میخ کردن لاپه ها به الوار های سقف و میخ کردن الوار های سقف به صفحات بالایی دیوار ها، از این موضوع جلوگیری میشود
  یک قسمت توخالی، جایی که دو بخش بالای سقف برهم عمود میشوند، بوجود می آید. یک الوار تهیگاه برای پشتیبانی از الوار های کوتاه که به الوار های تهیگاه و ستون میخ شده اند، بکار میرود (شکل 3 – ب). در برخی موارد، سقف تا انتهای قابل اتکا ادامه نمی یابد، ولی از چند نقطه بسوی انتهای دیوار شیب دارد که سقف را تشکیل میدهد. یک الوار مفصلی، الوار های کوتاه را پشتیبانی میکند و سوی دیگر الوار های کوتاه به صفحات بالایی متصل میشوند ( شکل 3 – ج). بطور کلی، همان مواد که برای پوشش دیواره ها و کف کاذب استفاده میشوند، برای پوشش سقف نیز بکار میروند.
  عرشه ی چوبی

  یک روش عامه پسند برای گسترش نواحی زنده در یک خانه، ساختن یک عرشه ی چوبی تنظیم شده با یکی از دیوار های خارجی میباشد. عرش ها از الوار های پرداخت شده ساخته میشوند که عموماً از مصالح فروشان محلی قابل خریداری است و با توجه به پیچیدگی کار، ممکن است حاوی راهنمای ساخت و نصب نیز باشد. برای اطمینان از عمر طولانی، ظاهر قابل قبول و امنیت سازه، در اولین قدم باید احتیاطات لازم اعمال شود. انتخاب صحیح مواد، اولین اقدام در این راه است. پس از آن عملیات نگهداری لازم است. پیشنهادات دقیق تر در تمام این موارد در کتاب عرشه های چوبی، مواد، ساختمان و پرداخت (Mc Donald & Others 1996) آمده است
  ساختمان های شمعی و ستونی

  در ساختمان های شمعی و ستونی، شمع های گرد یا ستون های مربعی هر دو بعنوان فونداسیون و عنصر قاب بندی عمودی عمل میکنند. این نوع از ساختمان بنام ساختمان شمعی نامیده میشد، ولی امروزه، با استفاده گسترده از تیرها، این ساختمان ها به قاب تیری تغییر نام یافته اند. برای سازه های نسبتاً پایین، دیوارهای سبک و قاب بندی پشت بام به ستون ها میخ میشوند که معمولاً 4/2 تا 6/3 متر از هم فاصله دارند. این نوع ساختمان عموماً با شمع های گرد برای ساختمان های کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد، ولی همین مفاهیم سازه ای برای ساختمان های تجاری نیز تعمیم یافته است شمع های گرد هنگام اتصال اعضای قاب بندی مشکلاتی بوجود می آورند. این مشکلات را میتوان با ورق گذاشتن در رخ خروجی شمع آسان تر کرد. برای شمع های گوشه، دو رخ بصورت اریب ورقه زده میشوند. با این عمل میتوان اتصال بهتری به قاب بندی سبک و سنگین به کمک میخ و اتصالات داشت. وقتی شمع گرد باقی بماند، رخ خارجی آن نشیمن گاه مناسبی برای تیر ها نخواهد بود.
  تیر های چهارضلعی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و میتوانند از الوار های چوبی و گلولام ساخته شده باشند. تیرهای ساخته شده مزیت بیشتری دارند، چون فقط پایه تیر باید پرداخت شود. بخش پرداخت شده در زمین ممکن است با اندازه های مختلف باشد تا با طول پرداخت نشده همخوانی داشته باشد. در طراحی این نوع از تیرها باید همخوانی بین قسمت های پرداخت شده و پرداخت نشده رعایت شود. سیستم دیوار از بدنه های افقی تشکیل میشود که معمولاً با فلزات درخشان پوشیده میشود و باعث بوجود آمدن مقداری مقاومت مازاد میشود.

  خرپاهای سقف که با رابط های فلزی ساخته شده اند، به هر شمع یا تیر متصل میشوند. بافت های سقف بطور موازی با خرپا و با فاصله ای از 2/1 تا 7/3 متر نصب میشوند. برای فواصل 4/2 متری خرپا ها، این بافت ها معمولاً استاندارد 38 در 89 میلیمتر به فاصله ی 6/0 متری میباشند و به بالای خرپا ها یا بین آنها به کمک نگهدارنده های الوار متصل میشوند. سقف بندی معمولاً از فلز ساخته میشود که باعث مقاومت در دیافراگم سقف میشود و مقداری از بار را به دیوار های موازی با جهت بار، انتقال میدهد. اطلاعات دقیق تر در مورد طراحی سازه های قاب-تیر در مستندات انجمن ملی قاب سازان 1992 آورده شده است.
  ساختمانهای کنده ای

  علاقه روز افزونی برای ساخت ساختمان های کنده ای در میان افراد نواحی جنگلی دیده میشود. این طیف ساختمانها در بر گیرنده ی منازل ساده و کوچک تا ساختمان های بزرگ و دائمی میباشد (شکل 5). بسیاری از نمایشگاه های ایالات متحده، بصورت تخصصی در طراحی مصالح برای ساختمان های کنده ای فعالیت میکنند. منازل کنده ای تقریباً همیش از سیستم دیوار ساخته شده از طبیعت یا کنده های تولید شده به جای الوار های بریده شده بهره میبرند. سیستم های کف و سقف نیز ممکن است توسط کنده یا قاب بندی سنتی ساخته شوند. شرکت های سازنده منازل کنده ای، انواع کنده را به دو سیستم زیر تقسیم بندی کرده اند : گرد و شکل دار. در سیستم کنده ای گرد، کنده ها بصورت سطحی کاملاً صاف و گرد ایجاد میشوند و تمام آنها دارای قطر یکسانی هستند. در سیستم شکل دار، کنده ها به شکل های مختلف ماشین میشوند که عموماً گرد نیستند. سطح خارجی کنده ها معمولاً گرد است، ولی سطح داخلی آنها ممکن است کرد یا تخت باشد. رابط بین کنده ها طوری ساخته شده است که حالت چفت و بست پیدا کند.
  استاندارد های مختلفی برای درجه بندی کنده ها و تخصیص خصوصیات به آنها ایجاد شده است و این استاندارد ها توسط کد های ساخاتمانی مشخص شده اند (ASTM 1996). سازندگان و طراحان باید بدانند که کنده ها میتوانند در کارگاه، به درجه رطوبت بالاتری نسبت به درجه ی ایده آل برسند. تاثیر فصول و تداوم انقباض و انبساط نیز باید در نظر گرفته شود. اطلاعات بیشتر در مورد منازل کنده ای در بخش منازل کنده ای از انجمن خانه سازان ملی در واشنگتن موجود است.

  ساختمان های چوبی سنگین : قاب چوبی

  ساختمان های قاب چوبی، امروزه در امریکا متداولند و جوابگوی نسل جدید میباشند. بسیاری از ساختمان های کارخانه ها و کارگاه ها که به اواسط قرن بیستم مروبط میشوند، از چوب سنگین ساخته شده اند. قاب چوبی تجاری از چوب های بریده شده ( بزرگتر از 114 در 114 میلیمتر) متصل به هم توسط اتصالات دست ساز زبانه مانند تشکیل شده اند. ساخت چنین قابی خواهان اتصالات بسیار خاص است
  در ساختمان های قاب چوبی امروزی، یک پنل ترکیبی پیش ساخته پوششی (2/1 در 4/2 متر) مستقیماً در قاب استفاده میشود. این پنل دارای یک لایه داخلی 13 میلی متری، یک لایه مرکزی از عایق فوم و لایه خارجی از پلی وود یا فلیک بورد می باشد. در برخی موارد، یک لایه استاندارد 19 میلیمتری زبانه و دهانه از تخته های صلب نیز به قاب اعمال میشود و یک پنل ترکیبی پلیوود-فوم نیز روی تخته ها نصب میشود تا نمای خارجی خانه بوجود آید. آتش نشانی محل باید در مورد عایق های فوم نظر دهد.
  اعضای قاب بندی در تقاطع های بزرگ بریده میشوند. بنابراین رفتار شناسی آنها قبل از نصب مشکل است. پس سازنده باید تغییرات ابعاد را که ممکن است با خشک عضو در محل رخ میدهد را در نظر بگیرد. سازه باید طوری طراحی شود که این تغییرات ابعاد را تحمل کند.

  نوع كارخانه اي

  حفاظت از چوب

  دانشمندان آمریکایی روشی ابداع کرده‌اند که با استفاده از آن از پوسیدگی‌های چوب و الوارهای چوبی جلوگیری می‌شود. به گزارش مجله دنیای نانو،`پت هیدن` استاد شیمی و `پیتر لکس` استاد علوم و منابع طبیعی `دانشگاه فنی میشیگان` در این روش ترکیبات آلی را در محفظه‌های پلاستیکی بسیار کوچک به قطر ‪ ۱۰۰نانو متر قرار می‌دهند.
  به گفته این محققان، این دانه‌های کوچک که در آب غوطه‌ور می‌شوند آنقدر کوچک هستند که اگر تحت فشار قرار داده شوند در تمامی منافذ ظریف چوب نفوذ می‌کنند. پیتر لکس می‌گوید، از آنجاییکه بافت چوب همانند یک توری بسیار فشرده است اگر ذرات به اندازه کافی کوچک نباشند نمی‌توانند کاملا در منافذ آن نفوذ کنند.

  `جیم بیکر` مدیر فنی همکاری‌های فناوری دانشگاه میشیگان، ابداع این روش را نقطه عطف مهمی می‌داند و می‌گوید، `این امر تنها با بکارگیری فناوری نانو در صنایع سنتی محقق شده است.` وی افزود، این فناوری در مقیاس نانو است اما نتایج آن بسیار شگرف و بزرگ خواهد بود. بیکر گفت، صنایعی که از این فناوری استفاده می‌کنند زباله‌های صنعتی قابل بازیافت و کاملا سازگار با محیط خواهند داشت و محیط زیست نیز از خطر نگه دارنده‌های صنعتی در امان خواهد ماند.

  با بکارگیری این فناوری صنایع مختلف می‌توانند از مواد شیمیایی کم خطرتر نظیر بوراکس که بسیار موثر است استفاده کنند و تنها با خیساندن چوب در آب مواد نگهدارنده را از آن پاک کنند.
  ایرنا
  یکی از راه های حفاظت چوب دربرابر عوامل مخرب ،خشک کردن آن است.بدین معنی که با توجه به شرایط آب و هوایی و رطوبت نسبی محیط ، از رطوبت چوب بکاهیم . با توجه به اینکه کشورما دارای تنوع آب وهوایی فراوانی می باشد در هنگام خشک کردن چوب و حمل و نقل آن از شهری به شهر دیگر باید بسیار با دقت عمل کرد و به طور مثال انتقال یک محصول چوبی از یک منطقه کویری به یک شهر ساحلی که دارای اختلاف رطوبت نسبی قابل توجهی می باشند به هیچ وجه توصیه نمی شود .
  در تصویری که در زیر مشاهده می کنید رطوبت تعادل در شهر های مختلف کشورآ ورده شده است.

  دلایل خشک کردن چوب قبل ازمصرف

  به طور کلی چوب دارای مقادیر چشمگیری رطوبت است .به علاوه چوب ماده ای آبدوست است ،یعنی اگر در محیط مرطوب قرارگیرد،آب را جذب می کند واگر در محیطی خشک باشد، رطوبت را از دست می دهد.بنابراین چوب باید همواره دارای رطوبتی نسبی متناسب بامحیط باشد.
  چوب بلافاصله پس از قطع شدن حاوی مقدار زیادی رطوبت است،اگر با وجود این رطوبت از آن استفاده شود، پس از اینکه درمحل مصرف قرار گرفت و به تدریج رطوبت خود را از دست داد،ترک های سطحی و عمقی بر می دارد واز کیفیت آن کاسته می شود . چنانچه چوب طبق اصول علمی خشک شود ،در مصرف آن مشکلی به وجود در نخواهد آمد .
  به دلایل زیر چوب را باید قبل از مصرف خشک کرد .
  1- جلو گیری از به وجود آمدن عیب هایی نظیر پیچیده شدن و ترک بر د اشتن چوب
  2- محافظت بهتر چوب در مقا بل حمله قارچ ها، پوسیدگی ورنگی شدن
  3- کاستن از وزن چوب و هزینه حمل ونقل
  4- ازدیاد مقاومت چوب بدون بوجود آمدن عیبی در آن
  5- افزایش نگهداری میخ در چوب
  6- افزایش کیفیت رنگ آمیزی ، پرداخت و عملیات حفاظت چوب
  7- از بین رفتن قارچها و حشرات در درجه حرارت بالا در کوره چوب خشک کنی
  8- آسان تر و بهتر انجام شدن عملیات ماشین کاری بر روی چوب
  9- بالا بودن مقاومت اتصال بین چسب و چوب خشک
  چوب را به طور معمول به دو روش خشک می کنند:

  الف - طبیعی: در هوای آزاد
  ب - مصنوعی: در کوره چوب خشک کنی
  عوامل مخرب چوب

  چرخه زندگی قارچ ها :

  قارچ ها ی چوبخوار درسطح چوب دانه های ریزی به نام هاگ ( اسپور ) تولید می کنند . هاگ ها درشرایط مناسب به میسلیوم یا ریسه که رشته های لوله ای شکل هستند ، تبدیل می شوند وازطریق روزنه ها به درون چوب نفوذ می کنند ودر آنجا فعالیت خود را آغاز می نمایند . در مراحل اولیه حمله ، اثرات پوسیدگی را نمی توان تشخیص داد مگر در موارد استثنایی که ممکن است کمی باعث تغییر رنگ چوب شوند . میسلیوم پس از مدتی رشد می کند وموادی را ازخود ترشح می نماید که باعث تجزیه وتخریب زنجیره طویل مولکول چوب می شود . دراین مرحله، چوب به تدریج نرم می شود ولی هنوز پوسیدگی را با چشم غیر مسلح نمی توان دید . درچنین شرایطی مقاومت چوب به تدریج کاهش می یابد .
  ویژگی های چوب های پوسیده

  هنگامی که شرایط برای حمله قارچها از هر لحاظ مناسب باشد ، میزان حمله قارچ ها وصدمات وارده ، به گونه چوب وقارچی که حمله می کند بستگی کامل دارد .
  به طور کلی ویژگی های چوب های پوسیده به شرح زیر است :

  1- رنگ چوب : رنگ چوب ممکن است بعد ازحمله بعضی ازقارچ های عامل پوسیدگی مانند پوسیدگی قهوه ای ، پوسیدگی سفید وپوسیدگی آبی ، تغییرکند . این گونه تغییر رنگ می تواند ، عامل مهمی برای تشخیص چوب های پوسیده باشد.
  2- همکشیدگی: درچوب پوسیده، میزان همکشیدگی بیشتر از چوب سالم است.
  3- وزن مخصوص : قارچها پس از حمله به چوب ،موادی از خود ترشح میکنند که باعث تجزیه ماده چوبی می شود وچوب را نرم واسفنجی می کند در نتیجه وزن مخصوص (دانسیته) چوب کاهش میابد.
  4-مقاومت مکانیکی: مهم ترین مشخصه چوب پوسیده ، کاش مقاومت مکانیکی آن است که معمولا خیلی سریع ، بعد ازآلوده شدن چوب اتفاق می افتد . در آزمایشی که در شکل مقابل مشاهده می شود ،هنگامی که با میله فلزی تراشه ای از چوب پوسیده و تراشه ای از چوب سالم برداشته می شود،در چوب سالم تراشه به راحتی از چوب جدا می شود در حالی که در چوب پوسیده ،تراشه از وسط شکسته می شود.
  5- حرارت: با توجه به اینکه حرارت سوختن چوب به طور مستقیم با وزن مخصوص آن بستگی دارد ،لذا چوب پوسیده نسبت به چوب سالم ،دارای ارزش حرارتی کمتری است . به طور کلی ،چوب پوسیده نسبت به چوب سالم در حرارت کمتری شعله ور می شود .

  حشره های چوبخوار
  1-2-موریانه ها: موریانه ها از لحاظ شکل ظاهری ،اندازه وسایر مشخصات بیولوژیکی به یکدیگر شبیه هستند
  به طور کلی ،همگی از نور گریزانند و هرگز در هوای آزاد رفت وآمد نمی کنند . زندگی انها به صورت دسته جمعی ( کلنی) واغلب در دالانها و تونل هایی است که در چوب یا خاک ایجاد می کنند . این گونه حشرات بسیارخطر ناک هستند ،زیرا بدون ظاهر شدن وجلب توجه انسان ، ممکن است سقفی را به طور کلی ویران کنند و خسارت های زیادی را به بار آورند . موریانه ها از نظر نحوه زندگی به سه گروه عمده تقسیم می شوند :
  1- موریانه هایی که در زیر خاک زندگی می کنند .
  2- موریانه هایی که در درون چوب های خشک زندگی می کنند .
  3-موریانه هایی که در چوب های مرطوب زندگی می کنند .
  گروه دوم وسوم از نظر درجه خسارتی که به چوب وارد می سازند ، اهمیت زیادی ندارند
  به طور کلی بیش از 2000 گونه موریانه وجود دارد که حدود 800 گونه آنها چوب خوار هستند . در ایران دو گونه موریانه شناخته شده است : یکی در منطقه شمال ودیگری درمنطقه جنوب . موریانه ها را عامل مهمی در تخریب چوبهای ساختمانی وتراورس های راه آهن تشخیص داده اند .
  اصول مبارزه با موریا نه

  1- در محل هایی که خطر حمله موریانه زیر زمینی وجود دارد ،فونداسیون های ساختمان باید از بتون یا سایر مصالح ساختمانی مانند آجر ، سنگ ویا بلوک های ساختمانی که برای موریانه ها نفوذ ناپذیر است ، ساخته شود .
  2- درصورتی که ساختمان دارای زیرزمین است ، کف زیرزمین باید بابتون ساخته شود .
  3- پایه های چوبی که در زیرزمین نصب می شود ، باید داخل بتون وچندسانتی متر بالاتراز کف کار گذاشته شود .
  4- اتصالات وفاصله بین تخته ها باید به نحوی ساخته شود که عمل تهویه به خوبی انجام گیرد واز جمع شدن رطوبت جلوگیری شود وشرایط لازم برای رشدونمو قارچ ها وموریانه ها فراهم نگردد.
  5- بعداز ساخته شدن اسکلت ، خاک باید با محلول های شیمیایی ضدعفونی گردد .
  6- ازچوب اشباع شده بامحلول های شیمیایی ضدقارچ وضدحشره استفاده شود .
  7- کلیه مواد ومصالح زاید ، چوب های اضافی ومازاد بریده های چوب را باید ازاطراف ساختمان دور کرد
  2-2- سوسک های چوبخوار
  این نوع حشره ها هم به چوب های تازه قطع شده وهم به چوب های خشک سوزنی برگان وپهن برگان حمله می کنند . درختان معمولا تا زمانی که زنده هستند وقطع نشده اند ، ازحشره ها صذمات زیادی نمی بینند ولی پس از قطع ، نسبت به عوامل بیولوژیکی مخرب ، حساس تر وآسیب پذیرتر می شوند . به این دلیل ، معمولا چون درختان پس از قطع مدتی درجنگل یاکارخانه می مانند ، درصورتی که درطول این مدت گرده بینه ها حفاظت نشوند ، ممکن است توسط حشرات مورد حمله قرارگیرند .
  مهم ترین حشرات چوبخوار که خسارت های قابل توجهی به چوب وارد می سازند عبارتند از :
  - سوسک های معمولی مبلمان یا آنوبیوم (Anobium)
  این نوع سوسک ها بیشتر ، درمبلمان های نو وکهنه ، پله های چوبی ووسایل تزئینی چوبی ودرشرایط آب و هوایی سرد ومرطوب زندگی می کنند .
  - سوسک های پودرکننده چوب :
  این نوع سوسک ها معمولا فقط به چوب پهن برگان حمله ور می شوند .
  - سوسک شاخ دار خانگی :
  این سوسک به مهمان موذی خانه معروف است خسارت وصدمات ناشی از آن ازدونوع سوسک قبلی بیشتر است .
  اصول مبارزه با سوسک های چوبخوار

  - چوب های حساس به این نوع سوسک ها که برای ساخت پایه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند ، بلافاصله بعداز قطع باید با محلول های شیمیایی مخصوص سم پاشی شوند .
  - رعایت اصول بهداشتی درکارخانه های چوب بری ومبل سازی می تواند ازحمله این نوع حشرات تا اندازه ای جلوگیری کند
  - استریل یا ضد عفونی کردن چوب آلات تازه قطع شده بابخار آب ( تحت شرایط کنترل شده ) روش مناسبی برای کنترل آلودگی چوب ها می تواند باشد .
  تخته‌هاي trex

  دست آورد جديد تکنولوژي
  ترکس چيست:

  تركس نام تجاري محصولي است که به کمک تکنولوژي شيمي پليمر و از ترکيب چوب با پلاستيک به وجود مي‌آيد و ماده جديد خواص کاملاً استثنايي و کاربردي از هر دو ماده را دارا مي‌باشد.تركس از ترکيب ضايعات صنايع چوب به خصوص صنايع مبلمان و غيره به صورت خاک اره و پلاستيک پلي اتيلن که به طور کلي شامل کيسه‌هاي پلاستيکي خريد و نوارهاي پلاستيکي بسته‌بندي مي‌شود به وجود مي‌آيد، پلاستيک پلي‌اتيلن در پروسه توليد، ذرات فيبر چوبي را کاملاً به يکديگر چسبانده و به صورت محافظي براي ذرات چوب درمي‌آيد و اين عمل باعث مي‌شود تا محصول به‌دست آمده داراي خصوصيات هر دو ماده تشکيل دهنده يعني پلاستيک و چوب باشد، ‌ازجمله اين که، محصول شکاف يا ترک نمي‌خورد، درجه جذب رطوبت بسيار پاييني دارد، در مقابل آفات و تغييرات شيميايي مقاوم است، درجه سختي چوب ارتقاء می یابد.
  ضمن اين‌که تمامي خصوصيات کار با چوب را دارا بوده و قابليت رنگ پذيري بالايي نيز دارد.
  تركس از ترکيب 50 تا60 درصد خاک اره و 40 تا50 درصد پلي اتيلن به روش اکستروژن پيوسته توليد مي‌شود.
  در ارزش‌يابي به عمل آمده تركس به عنوان عضوي از يک سازه چوبي در نظر گرفته شده.تركس يک محصول کامپوزيت پيش ساخته مي‌باشد که حدوداً پنجاه درصد وزن آن را فيبر چوبي تشکيل مي‌دهد و بقيه آن از پلاستيک، پلي اتيلن و ترموپلاستيک است و نتيجه نهايي محصول چوب ترموپلاستيک است. ابعاد استفاده شده در آزمايشات نزديک به اندازه‌هاي الوار معمولي انتخاب شده يعني از76 ميليمتر تا254 ميليمتر. اعداد به دست آمده بيانگر اين امر است که تركس بيش‌تر مناسب کار در فضاي آزاد مي‌باشد تا فضاي سرپوشيده و بر اساس نتايج حاصل از بررسي‌هاي مختلف براي استفادهtrex به عنوان اجزاء داخلي ساختمان مثل تير،‌ ستون، تير حمال پيشنهاد نمي‌شود و در صورت استفاده براي مصارف فوق مي‌بايست محاسبات جديد و خاص براي عضو به کار رفته در اجزاء سازه صورت بگيرد .
  ميزان مقاومت و يا قدرت نگهداري اين محصول به ميخ و پيچ در جهات سطحي و جانبي با استانداردها و کدهاي طراحي شده براي چوب‌هاي تبديل مثل الوار و غيره کاملاً مطابقت دارد.
  اما بايد در نظر داشت براي اين منظورتركس مي‌بايست حداقل داراي وزن مخصوص 50/0 باشد. بنابراين اندازه ميخ و پيچ‌هاي مورد استفاده به شرح زير مي‌باشد.
  ميخ d 16 با حداکثر قطر4 ميليمتر(0.162 اينچ) پيچ شماره12 با حداکثر قطر5/5 ميليمتر
  (216/0 اينچ) پيچ و مهره شماره7/12(1/2 اينچ)
  دوام:
  خصوصيات نشان داده شده در آزمايشگاه‌هاي به عمل آمده جهت بررسي دوام در مقابل شرايط آب
  و هوايي، حمله حشرات و عوامل پوسيدگي و باختگي، آن را کاملاً با چربي‌هاي تيمار شده و يا اشباع شده قابل مقايسه مي‌کند.
  به همين دليل مي‌توان آن را در سازه‌هايي که مستقيماً با سطح زمين و خاک تماس دارند به کاربرد. شرايط انجام آزمايشات متعادل شش سال نگهداري تركس
  در شرايط نامناسب آب و هوايي و ديگر عوامل پوسيدگي بوده و علاوه بر اين‌هاتركس توانسته در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به خوبي کيفيت خود را حفظ کند زيرا اين اشعه اثرات تخريبي مهمي بر روي پلاستيک‌ها و پلي اتيلن‌ها دارد.
  خصوصيات كار با تركس :

  حمل و نقل: وزن تركس از چوب بيشتر است و قابليت انعطاف بيش‌تري نسبت به چوب دارد بنابراين هنگام حمل و نقل معمولاً نبايد يک قطعه (به خصوص قطعات با قطر کم و طول زياد) trexرا به تنهايي بلند کرد چون احتمال شکستن وجود دارد.
  هم‌چنين هنگام انبار کردن حتماً مي‌بايست آن را در محلي که تراز مي‌باشد انبار نمود و براي اين منظور مي‌توان در زير قطعات trex از چوبدستک به فاصله حدوداً هر6سانتيمتر استفاده نمود تا از کماني شدن آن جلوگيري شود. تركس را مي‌توان به راحتي و دقيقاً مثل چوب بريد.
  برش كاري و دريل:
  ترکس رامی توان دريل کاري کرد، سنباده زده و حتي با اور فرزبر روي آن کار کرد و ولي براي سهولت کار پيشنهاد مي‌شود براي برش از تيغه اره الماسه با تعداد دندانه‌هاي 18 تا 24 استفاده شود و در هنگامي که قصد ايجاد سوراخ‌هاي عميق با دريل را داريد چندين بارمته را از سوراخ خارج کرده و مجدداً فرو ببريد تا با اين عمل خرده چوب‌ها و ضايعات ناشي از دريل کاري از محل خارج شود.
  ميخ و پيچ:


  به منظور دوام بيش‌تر در صورت امکان مي‌بايست از ميخ و پيچ گالوانيزه و يا استيل استفاده کرد، فرورفتن ميخ در تركس نياز به نيروي بيش‌تري نسبت به چوب دارد به همين دليل در صورت در دسترس بودن پيشنهاد مي‌شود از چکش پنوماتيک استفاده مي‌شود. هم‌چنين هنگام دريل کاري به منظور پيچ کردن قطر مته نبايد بيش‌تر از4/3 قطرپيچ باشد.
  رنگ پذيري:


  تركس قابليت رنگ پذيري کاملاً خوبي دارد و مي‌توان آن را با رنگ‌هاي دلخواه تزئين کرد. اما قابل ذکر است که به صورت طبيعي اين محصول در سه رنگ توليد مي‌شود که عبارتند از قهوه‌اي روشن، کرم، طوسي که هر کدام از اين رنگ‌ها طيف‌هاي روشن تا تيره را شامل مي‌شود. نکته قابل توجه اين است که تركس پس از نصب به چهار تا شش هفته وقت نياز دارد تا در اثر شرايط محيط و تابش خورشيد رنگ آن تثبيت شود.

  از ديگر خصوصيات استثنايي و به منحصر به فردتركس قابليت انعطاف و خمش‌پذيري آن است که اين خصوصيت به توليدکنندگان امکان توليد محصولاتي را مي‌دهد که توليد آن با چوب امکان‌پذير نيست و يا در صورت امکان‌پذير بودن باعث مي‌شود تا مقادير زيادي چوب مرغوب و گران قيمت تبديل به ضايعات شود.
  روش کار براي خم کردن تركس بسيار آسان و کم‌ هزينه است و در سه مرحله صورت مي‌گيرد که شامل گرم کردن در محفظه مخصوص، ساخت قالب و يا فرم مورد نظر براي خمکاري و مرحله نهايي خم کردن به شکل مورد نظر مي‌باشد.
  نگهداري:


  باتوجه به شرايط محيط ممکن است در اثر مرور زمان قارچ، کپک و خزه و يا ديگر آفات سطح تركس را بپوشاند براي از بين بردن اين آفات مي‌توان از پودرهاي شوينده و براي حصول نتيجه بهتر از هيپوکلريت سديم استفاده کرد.
  براي لکه‌هاي به وجود آمده ناشي از روغن و چربي نيز مي‌توان از سنباده با شماره‌هاي
  متوسط به همراه پودرهاي شوينده استفاده کرد. تمام خصوصيات ذکر شده در مورد تركس باعث شده تا کمپاني توليد کننده آن در آمريکا اين محصول را با اطمينان به مدت 10سال تضمين کند در صورتي که چنين امري در مورد چوب امکان‌پذير نيست. با توجه به فراواني و ارزاني مواد اوليه اين محصول در کشورمان اميد است به زودي شاهد توليد و ارايه اين محصول به بازار مصرف ايران نيز .باشيم.

  MDF


  مخفف MDF ( Medium Density Fibernation) است .
  MDF فيبر با چگالي متوسط است كه بصورت فشرده از ضايعات چوب تهيه مي گردد و از مقاومت زيادي در مقابل رطوبت برخوردار است.
  MDFهمواره به عنوان مغز و درون كار در صنعت چوب مورد استفاده قرار مي گيرد.
  آنچه MDF را زيبا مي سازد پوشش روي آن است كه بسته به نوع كارمتفاوت مي باشد.
  از معروفترين روكشهاي MDF مي توان PVC ، VINILIUM، HPL وفرميكا را نام برد.
  لازم به ذ كر است فرميكا بسته به نوع ضخامتش متفاوت مي باشد.
  بنابراين هرچه از روكشهاي ضخيمتر و مقاومتر در پوشش MDF استفاده شود
  جنس مرغوبتري بدست خواهد آمد.
  MDFچيست:
  MDF نوعي فيبر است كه از خرده چوب بهم فشرده تحت فشار و حرارت به وجودمي آيد.
  اكنون در بيشتر موارد سازندگان كابينت از MDF به جاي تخته سه لائي يا تخته هاي نئوپان استفاده مي كنند.
  دلائل استفاده:
  ۱-چگال بودن MDF ، يعني زياد بودن ذرات چوب در واحد حجم آن، محكم و بدون گره بودن اين نوع فيبر كه به سوراخ كاري و سوهان كاري آن و ايجاد فرم هاي دلخواه كمك مي كند
  ۲- سطح آن هموار است.
  ۳- وجود ذرات بسيار ريز و نرم ، بافت غير قابل تشخيصي دارد.
  ۴-اين نوع فيبر براحتي با چسب چوب به هم مي چسبد،
  ۵- سطح آن را مي توان رنگ روغن يا رنگ پلاستيك زد و همچنين با لترون يا اچ پي ال يا ملامين روكش كرد.
  ۶- نسبت به اب مقاومت بيشتری دارد.
  مصارف:

  MDF نه تنها براي ساخت كابينت، بلكه براي ساخت ديوارهاي چوبي، كمد و دكوراسيون داخلي منازل نيز استفاده مي شود.

  لترون ( Letron )

  لترون ترکیبی از تخته های چند لایه چوب است.که این تخته ها از چوب نرم ، یا ضایعات خورد
  شده و تراشه های کارخانه های چوب بری حاصل میشوند.
  که البته این خرده ها در مقایسه با ذرات اولیه مورد استفاده در MDF بزرگتر بوده و قابل رویت
  میباشند که در MDF این امر میسر نیست.
  ورق لترون تولیدی با توجه به وجود پستی و بلندیهای سطحی ، میبایستی حتما قبل از روکش شدن ،
  توسط ماشین آلات دقیقی ، پرداخت گردیده و ساییده شود.
  سپس روکش نهایی با توجه به نوع نیاز ، روی این ورق چسبانده و پرس میگردد.
  لترون رامیتوان به دو بخش تقسیم کرد:

  الف ) لترون با روکش کاغذی
  این نوع روکش ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و فقط برای پوشش ورق خام لترون مورد استفاده
  قرار میگیرند.
  در مقابل سایش و برخورد ، مقاوم نبوده و معمولا توصیه نمیشوند.
  ب) لترون با روکش ملامینه ( لامینت )
  روکش ملامینه همانگونه که از نامش بر می آید ، دارای سطحی ملامینی براق و همراه با
  درخشندگی و انعکاس نور بوده و ضخامت مناسب آن ،در کنار استحکام و دوام بیشتر ،
  نظر اکثریت مشتریان را به خود جلب میکند.
  لازم به ذکر است ، روکش ملامینه باعث میشود برش و کار بر روی لترون کمی دشوارتر گردد و
  دستگاهها و ماشین آلات خاص خود را میطلبد .
  مقایسه Letron با چوب طبیعی

  به دنبال ورود لترون به صنعت چوب ، تحولی شگرف در این صنعت به وجود آمد که توانست صنعت
  چوب را از ورطه سنتی و محدودیتهای فراوانرهایی بخشیده و وارد دنیای صنعتی و مدرن ، همراه
  با کیفیت بالاتر ، گرداند.
  خصوصیات لترون در مقایسه با چوب طبیعی میپردازیم:

  1 ) مصنوعات چوبی ساخته شده میبایستی رنگ آمیزی شده و هزینه ها و دشواریهایی را جهت
  محافظت سطح آنها میبایستی متحمل شد.در فرایند رنگ آمیزی نیز مواد شیمیایی بر بافت طبیعی
  چوب اثرات مخربی داشته و بعد از مدتی نیز رنگ قسمتهای مربوط به مفاصل و اتصالات به صورت
  لایه لایه خرد شده و یا بلند میشود.نور مستقیم خورشید نیز تاثیرات نامطلوبی بر سطوح چوبی
  خواهد داشت.
  در صورتیکه لترون نیازی به رنگ آمیزی نداشته و داری سطوح لعابی یا لامینت هستند که در برابر
  سایش ، برخورد و نور آفتاب و ... مقاومتر هستند.
  2 ) مصنوعات لترون به صورت اجزای قابل مونتاژ و قابل تفکیک ساخته میشوند و همین امر
  سهولت در جابجایی و محافظت آسانتر را در هنگاه حمل ، پدید می آورد.
  در صورتیکه در مصنوعات چوبی ، این امر با سادگی میسر نبوده و معایبی را به همراه دارد.
  3 ) پروفیلهای لترون در سطوح مختلفی از مقاطع ساخته شده و میتواند در هر مرحله از ساخت ،
  متناسب با نوع محصول تغییر کند.
  حال آنکه در فرآیندتغییر مقاطع چوب طبیعی و برشهای مقطعی ، سختیها و موانع بیشتری وجود دارد
  و مستلزم زمان و هزینه بیشتری است.
  نئوپان

  صنعت تخته خورده چوب يكي از صنايع جديد است و در مقايسه با صنايع تخته فيبر وتخته چند لايه قدمت چنداني ندارد.
  اين صنعت در حال حاضر به علت استفاده از هر گونه ضايعات چوبي اعم از سه ريال شاخه ها، و مازاد مزارع پنبه وغلات، كتان و كنف و ديگر گياهان چوبي در رديف مهمترين صنايع وابسته به چوب قرار دارد.
  تعدادي از واحدهاي توليدي تخته خرده چوب در ايران عبارتند از : نكا چوب، شموشك و شهيد باهنر گرگان، نئوپان گنبد، و ........
  تعريف تخته خرده چوب:

  تخته خرده چوب فرآورده چوبي صفحه اي شكل است كه از مخلوط خرده چوب با سايرمواد ليگنو سلولزي و مواد چسبنده به كمك فشار و حرارت دادن ساخته مي شود .
  طبقه بندي تخته خرده چوب بر اساس روش ساخت (نوع پرس كردن (
  تخته هاي حاصل از پرس صفحه اي(صاف:(
  در اين روش جهت طول ذرات تشكيل دهنده كيك تخته خرده چوب به صورت اتفاقي مرتب شده است.
  اين تخته از نظر شكل مقطع (ساختمان نيمرخ ضخامت تخته) خود به چند دسته تقسيم مي شوند كه عبارتند از:
  تخته هاي يكنواخت يا يك لايه- تخته هاي سه لا تخته هاي ريزش تدريجی (بدون لايه مشخص) و
  تخته هاي چند لا
  تخته هاي حاصل از پرس غلتكي(پرس بي انتها):

  در اين روش غلتكهاي پرس ثابت اند و فقط حركت چرخشي دارند، كيك تخته خرده چوبها از بين غلتكها عبور مي كند و به ضخامت تنظيم شده(فاصله بين دو غلتك بالا و پايين )در مي آيد در اين روش مي توان تخته هاي يك لا، سه لا، ريزش تدريجي و چند لايه توليد كرد .


  تخته هاي توليد شده با پرس قالبي(قالب گيري شده ):

  تفاوت اساسي اين روش با ساخت تخته خرده چوب با پرس صفحه اي در شكل ظاهري صفحه پرس است. صفحات اين پرس به شكلهاي بر جسته، فرو رفته، انحنا دار، و يا پروفيل دار ساخته مي شود و تخته هايي با شكل هاي مختلف به وجود مي آورند: مانند صفحات ورزاليت

  طبقه بندي تخته خرده چوب بر اساس چگونگي سطح (رويه):


  ۱- تخته خرده چوب بدون روكش :

  كه به دو صورت سنباده شده وجود دارد اين تخته بيشتر در مصارف عمومي و جاهايي كه در معرض ديد شديد، مانند: سقف كاذب، طبقات داخلي كمد مورد استفاده قرار مي گيرد

  ۲- تخته خرده چوب با روكش طبيعي(چوبي):
  براي تزيين و زيبايي سطوح تخته خرده چوب مي توان از آن روكش هاي چوبي (طبيعي) مانند:گردو، راش، .....استفاده كرد. اين تخته بيشتر در جاهايي كه تزييين سطوح مورد نظر باشد، مورد استفاده قرار مي گيرد، مانند: دكوراسيون داخلي، صفحه ميز و كابينت

  ۳- تخته خرده چوب با روكش مصنوعي:
  سطوح اين نوع تخته خرده چوب ها به وسيله روكشهاي مصنوعي (كاغذ آغشته به چسبهاي مصنوعي) پوشيده مي شود. سطح حاصله با توجه به نوع كاغذ مصرفي (ساده، رنگي، نقش دار)يا داراي نقوش مختلفي از چوب باشد. از اين تخته در مكانهايي كه حرارت و رطوبت زياد باشد مي توان مصرف كرد، مانند: ديوار حمام و رختكن، ميز رستورانها، كابينت آشپز خانه

  ۴- تخته خرده چوب لعاب دار(لاك كاري شده):
  سطوح اين نوع از تخته ها، توسط يك لايه رنگ آغشته به مواد حفاظتي و ضد رطوبتي پوشيده مي شود و بر حسب مورد مصرف ممكن است يك سطح يا هر دو سطح آن لاك كاري شودر،اين تخته در ديوارهاي آشپزخانه،حمام، سرويسهاي لابراتورها و موارد ديگر مصرف مي شود.

  نتيجه گيري

  يكي از بهترين روشهاي حفاظت چوب اين است كه بتوانيم رطوبت چوب را با توجه به شرايط آب وهوايي ورطوبت نسبي محيط بكاهيم . هرچه رطوبت محيط كم باشد عمر چوب بمراتب زياد خواهد شد .
  علت خشك كردن چوب اين است كه طول عمر چوب را زياد كنيم .
  بااستفاده از روشهاي حفاظت چوب از جمله با رنگ كردن وخشك كردن وروغن اندود كردن چوب وبا ازبين بردن حشرات چوبخوار مي توان دربالا بردن سطح عمر چوب موثر واقع شد .
  درتكنولوژي هاي پيشرفته وابسته به چوب ، ازتركيب خاك اره وپلاستيك پلي اتيلن تخته اي بنام تركس بوجود مي آيد كه ذرات فيبرچوبي بوسيله پلاستيك پلي اتيلن درپروسه توليد به يكديگر چسبانده مي شود وبصورت محافظي براي ذرات چوب درمي آيد ودرنتيجه چوب بدست آمده شكاف يا ترك نمي خورد ، درجه جذب رطوبت پايين مي آيد ، درجه سختي چوب ارتقاء مي يابد ودرمقابل آفات وتغييرات شيميايي مقاوم مي شود.
  MDFولترون نيز كه با تكنولوژي پيشرفته چوب وبصورت فشرده ازضايعات چوب تهيه مي گردد از مقاومت زيادي درمقابل رطوبت برخوردار است چون دراين نوع فرآورده از روكشهاي PVC ,VINILUM ,HPL فرميكا استفاده مي شود عمر اين چوب را نيز زياد مي كند .


  منبع:آرشیتکت جوان - کاربرد چوب در ساختمان
   
 2. آفلاین

  MariS داره خودمونی میشه!

  تاریخ عضویت:
  ‏Oct 14, 2011
  ارسال ها:
  1,122
  تشکر شده:
  564
  امتیاز دستاورد:
  113
  محل سکونت:
  اهواز
  [h=2]کاربردهای چوب در دکوراسیون داخلی[/h]
  انسان‌هاي اوليه با خانه و كاشانه آشنا نبودند و تنها محل یا شیئی را به عنوان سر پناه فراهم می‌کردند تا از باد و باران در امان باشند. پس از سال‌ها انسان شروع به طراحی خانه و مسکن به عنوان محلی برای سکونت کرد. در مفاهیم معماری از قرن‌ها پیش ساحت مقدس «خانه» به عنوان محلی برای آرامش و توجهات معنوی تعریف مي‌شد، اما امروزه این مفهوم كمي ناديده گرفته شده و خانه صرفا محلي براي آسايش شده، آسايشي كه آرامش دربرندارد.


  [​IMG]


  یکی از راه‌های ایجاد فضاهای مطبوع جسمانی و روحانی در محیط زندگی، کاربرد عناصر طبیعی و فرم‌های آشنا و جذاب برای ذهن است. از پرکابردترین این عناصر در محیط اطراف ما چوب است که در عصر صنعتی بیشتر مدل‌های صنعتی و مصنوعی آن مورد استفاده قرار مي‌گيرند. چوب خواص فیزیکی سودمندی دارد که به جنبه‌های سازه‌ای آن در شماره گذشته و در مطلب «معماري با چوب» اشاره شد. اما فواید و کابرد چوب فراتر از سازه است و جزئی‌ترین عناصر دکوراسیون و تجهیزات خانه را می‌توان با آن تهیه کرد. مهم‌ترین خواص چوب در دکوراسیون داخلی عبارتند از:

  1. رنگ: چوب رنگ‌های مختلفي دارد اما اغلب طيفي از قهوه‌ای در آن به چشم مي‌خورد. رنگ قهوه‌ای در ترکیب با سایر رنگ‌ها حالت‌هاي مختلفي را برای کاربر تداعی می‌کند. چوب‌های تیره رنگ در کنار رنگ‌های گرم پرمایه مانند زرشکی ترکیبی وزین و حرفه‌ای می‌سازند که در دکوراسیون دفتری اداری یا اتاق کار در منزل كاربرد زيادي دارد. اتاقی که ست میز و صندلی آن از چوب تیره رنگ با روکش زرشکی در کنار پرده‌هایی با زمینه زرشکی و گل‌های قهوه‌ای و تور کرم چيدمان شده همه را مبهوت جذابيت خود می‌کند.

  چوب‌هایی با رنگ‌های میانه مانند قهوه‌ای، شکلاتی و گردویی نيز در کنار رنگ‌های سردي همچون آبی فیروزه‌ای و سبزآبی ترکیباتی شاداب، ملایم، آرامش‌بخش و مناسب برای محیط‌های خانوادگی، تفریح و استراحت ايجاد مي‌كنند. رنگ‌هایی که در کنار هم تداعی‌کننده قایقی چوبی در کنار امواج دریایی کم‌عمق و آبی هستند. استفاده از این ترکیب ذهني، انسان را آرام کرده و بدن را به سكون دعوت مي‌كند. نشستن بر روی یک مبل راحتی و تماشای تلویزیون در تعطیلات آخر هفته در ویلایی با کف چوبی به رنگ گردویی، دیواری از چوب نارون کرم مایل به زرد، پرده‌های راه‌راه آبی کم‌رنگ و پررنگ و روکش مبلمان آبی با طرح سبز رنگ، می‌تواند به خوبی آرامش را به افراد انتقال دهد.

  چوب‌های روشن زرد مایل به صورتی، کرم و سفید مایل به زرد از پراستفاده‌ترین چوب‌ها هستند. اگر خلاقيت و جسارت نداشته باشيد، شايد اين رنگ‌ها را بدون معنای خاصی در کنار هم بگذاريد، اما اگر کمی جرات به خرج دهید و این رنگ‌ها را با رنگ‌های گرم ملایم همنشین کنید نتایج بهتری می‌گیرید. یک سرویس ناهارخوری ساده شش نفره بدون منبت‌کاری از جنس چوب راش همراه با یک رومیزی کتان اخرایی و قالیچه قرمز، فضایی آرام و در عین حال با نشاط مي‌سازد. می‌توان چوب راش یا افرا را در کنار چوب گردو یا چنار تیره رنگ قرار داد و ترکیبی کلاسیک ساخت که برای محیط‌های پذیرایی و مهمان‌خانه علاوه بر سنگینی و وقار، راحتی را نیز القا می‌کند.

  2. آکوستیک: محیط پوشیده از چوب، صداهای منتشر شده را به صورت ملایم جذب كرده و سپس منعکس می‌کند. اين كار از پیچیدن صدا جلوگيري كرده و همچنین اختلاف طول موج‌ها را در آن محل تعديل مي‌كند. چوب‌های خشک و سبک مانند کاج صدای زیادی در هنگام راه رفتن با کفش ایجاد كرده و چوب‌های سنگین و متراکم مانند گردو و بلوط صدایی خفیف و گنگ منتشر می‌کنند. این صداها را می‌توان در کاربری‌های مختلفي به زیبایی به کار گرفت و به عنوان عاملی دینامیک و متغیر در دکوراسیون گنجاند.

  3. سختی: ضريب سختی چوب پایین است و در برابر موادی همچون سرامیک و سنگ، جسمي بسیار نرم محسوب می‌شود. اما در عین حال به علت خاصیت ارتجاعی و بافت آونددار، فرسایش آن بسیار کم است. برآیند این دو موضوع باعث می‌شود چوب مصالحی مناسب برای مبلمان و پوشش‌های داخلی خانه باشد، زیرا علاوه بر مسائل زیبایی‌شناسی، موجب افزایش ایمنی به‌خصوص برای کودکان و سالمندان می‌شود. به راحتی می‌توان اثر ضربه بر روی دسته صندلی فلزی و چوبی و همچنین کفپوش سنگی و چوبی را مقایسه کرد.

  4. ظرفیت حرارتی: این موضوع باعث می‌شود نوسانات دمایی چوب بسیار کاهش یابد. کف‌ها و مبلمان‌ چوبی به ندرت در سرمای زمستان سرد می‌شوند که نتوان لمس‌شان کرد. اما برعکس، یک کف سرامیکی در خانه‌ای گرم هم ممکن است سرد باشد و براي راه رفتن روی آن نیاز به جوراب و پاپوش است.

  5. قدرت شکل‌پذیری بالا: چوب را به اشکال گوناگون می‌بینیم، تخته، الوار، تخته چندلایی و روکش. اینها حالت‌های معمول چوب هستند که ما در اطراف خود می‌بینیم. مبلمان، دکور، کابینت، مجسمه، گلدان و حتی قاشق و بشقاب را از چوب می‌سازند. انواع کمد و کابینت از چوب و تخته چندلایی ساخته می‌شوند که در برابر آب و حشرات بسیار مقاومند. حالت‌هایی از چوب نیز وجود دارند که کاربرد آن‌ها خاص‌تر است.

  * بعضي‌ها چوب را مدتی در رنگ شناور می‌کنند و رنگ دلخواه‌شان را به بافت آن می‌دهند . در این حالت بافت نرم چوب رنگ بیشتری به خود می‌گیرد و اشکال زیبایی خلق می‌شود.

  * سطح چوب را همچنين می‌توان به روش سند بلاست برجسته کرد و با رنگ و نورپردازی، پرسپکتیوی بدیع در آن به وجود آورد.

  * سازندگان دکوراسیون حرفه‌ای، چوب را در اسید می‌خوابانند تا بافت آن متلاشی شده و پوک شود سپس آن را اشباع کرده و چوبی سبک و مقاوم به دست می‌آورند که در دکوراسیون بسیار پرکاربرد و زیباست.
  5. عایق حرارت: چوب مقاومت حرارتی بالایی دارد و سدی مناسب در برابر عبور گرماست. کف‌ها و دیوارهای چوبی تبادل حرارت داخل و خارج ساختمان را به حداقل می‌رسانند و در نتیجه فضای داخل در شرایط آسایش باقی می‌ماند. پنجره‌های چوبی با شیشه دو جداره، تکنیکی بی‌نقص در کنترل هدررفت انرژی است. نمونه‌های مشابه آن از جنس یو.پی.وی.سی و فایبرگلاس هرکدام معایبی دارند؛ مانند ضریب انبساط بالا، حساسیت، مواد آلاینده محیط زیست و... اما چوب اينگونه نيست.

  باید توجه داشت که چوب تمام این مزایا را زمانی ارائه می‌کند که شرایط نگهداری از آن رعایت شود و مراقبت و رسیدگی دوره‌ای و اصولی از آن به عمل آید. استفاده از پولیش‌ها و براق‌کننده‌های مناسب باعث طول عمر چوب می‌شود. لایه‌برداری و روغن زدن، مراقبت در برابر اجسام سخت‌تر و خراشیدگی نيز حفظ زیبایی چوب را تضمين مي‌كند.
   
موضوعات مشابه با: کاربرد ساختمان
انجمن عنوان تاریخ
انجمن معماری کاربرد مواد نانو ساختار در صنعت ساختمان ‏Dec 6, 2011
انجمن معماری کاربرد كامپوزيت ها در صنعت ساختمان ‏Dec 6, 2011
انجمن معماری کاربرد مصالح ‏Dec 7, 2011
انجمن معماری کاربرد پنل بتنی در چشم‌انداز منطقه شهری اتریش ‏Aug 29, 2011
انجمن معماری فسیل از نوع ساختمانی ‏Feb 19, 2015
انجمن معماری معماری های باورنکردنی ساختمان های آینده ‏Oct 12, 2014
انجمن معماری ساختمان علوم و تکنولوژی فلوریدا - سانتیگو کالاتراوا ‏Aug 19, 2014
انجمن معماری وقتی که با سیالات ساختمان می‌سازند + عکس ‏Apr 20, 2014
انجمن معماری تحولي عظيم در صنايع عمراني : چاپ قطعات ساختماني با پرينتر 3 بعدي ! ‏Mar 17, 2014
انجمن معماری گشت و گذاری در ساختمان 93 هزار متر مربعی گوگل در لندن +تصاویر! ‏Nov 6, 2013