باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

بابا باغی تبریز(شهرک جذامی ها)+عکس

شروع موضوع توسط saray ‏Aug 22, 2011 در انجمن آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی ، اردبیل

 1. آفلاین

  saray معاون مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 10, 2011
  ارسال ها:
  3,778
  تشکر شده:
  45
  امتیاز دستاورد:
  48
  بیمارستان ”بابا باغی” که به مساحت ۷۵ هکتار در ۱۵ کیلومتری شمال غربی تبریز ( اطراف دهستان اسپران) واقع شده است در سال ۱۳۱۰ شمسی به اسکان بیماران جذامی شمال، غرب و شمالغرب کشور اختصاص یافت اما به دلیل کمبود امکانات، شرایط برای اسکان و درمان بیماران جذامی به هیچ وجه مهیا نبود.
  دو سال بعد در سال ۱۳۱۲ بلدیه تبریز شهرک بابا باغی را و پس از انجام برخی تغییرات و مهیا کردن شرایط اولیه، این مکان را به وزارت بهداشت آن روزگار واگذار کرد.
  این مجموعه از ۷۰ سال گذشته تاکنون، همواره پناهگاه بیمارانی بوده که جامعه به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاع کافی از این نوع بیماری از آنها رویگردان بوده است.
  آسایشگاه بابا باغی، حکایت انسانهایی که به دلیل ابتلا به بیماری جذام (خوره) و از دست دادن اعضای بدن خود ناگزیر از پشت کردن به زندگی شدند.
  در سالهای غمبار دهه های ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰ بیماری جذام در نقاط مختلف کشور به ویژه خطه آذربایجان بیداد می کرد. در آن سال های شوم چه جوانهایی که به دلیل ابتلابه بیماری جذام و تغییره چهره ظاهریشان، مجبور به گذشتن از عشق و زندگی و دل کندن از خانه و دیار خود شدند.
  آسایشگاه بابا باغی تبریز که در سال های ابتدایی تأسیس آن به دلیل حصارهای سه متری اطراف آن بیشتر به یک اردوگاه شباهت داشت، فعالیت خود را با پذیرش ۷۵ بیمار جذامی آغاز کرد. این مرکز در فاصله کمتر از دو سال، ۶۰۰ نفر از جذامیان مناطق مازندران، گیلان، کردستان و آذربایجان را در خود جای داده بود.
  در سالهای اولیه فعالیت بابا باغی، کمبود پزشک و داروی جذام مشکلات بسیاری را برای بیماران آن به وجود آورده بود اما با فعالیتهای صورت گرفته، این مرکز در کانون توجهات بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.
  در سالهای دهه ۱۳۳۰ شمسی، «جذام» به عنوان خوفناک ترین بیماری آن زمان، سایه شوم خود را بر سراسر آذربایجان افکنده بود، به طوری که دو سوم بیماران جذامی کشور در این خطه زندگی می کردند. از این رو، در فاصله سالهای آغاز فعالیت بابا باغی تا اوایل دهه ،۱۳۴۰ اعتقاد همگان بر قرنطینه کردن و حبس بیماران جذامی استوار بود، فارغ از اینکه اینان نیز همچون دیگران از حق حیات برخوردار بودند.
  به طور کلی، سالهای دهه ۲۰ تا اواخر دهه ۴۰ دوران سیاه تسلط بیماری جذام در ایران بود. کمبود بهداشت، نبود پزشک متخصص و نایاب بودن داروی جذام روزگار سختی را برای جذامیان ایران به ویژه در «بابا باغی» فراهم کرده بود.
  از سوی دیگر، مردم عادی نیز به دلیل نداشتن آگاهی بیماران جذامی را از جامعه طرد کرده بودند. در آن سال ها این خانه واقعاً سیاه بود.
  به نظر می رسد با تمام این شرایط، ادامه سکونت خانواده های بیماران جذامی در بیمارستان بابا باغی تبدیل به یک عادت شده و بیشتر جنبه روحی و روانی دارد وگرنه به قول خود استاد مبین، کم کم زمان آن فرا رسیده که این افراد نیز همانند سایر بیماران عادی به دامان جامعه بازگردند.
  [​IMG]


   
 2. آفلاین

  R@iny heart مدیر فلش چت

  • تا کجاي قصه بايد ز دلتنگي نوشت ؟تا به کي بازيچه بودن توي دست سرنوشت تا به کي با ضربه هاي درد بايد رام شد يا فقط با گريه هاي بي قرار آرام شد
  تاریخ عضویت:
  ‏Jun 18, 2011
  ارسال ها:
  2,591
  تشکر شده:
  375
  امتیاز دستاورد:
  83
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  فروشگاه لوازم ارايشي
  محل سکونت:
  تبریز
  چه خوب میشد در این ایام پر برکت از انها هم یادی میکردیم چون بهترین احسان هر کس تو این ماه یاد کردن از کسانی هست که به نوعی از جامعه ترد شدند
   
 3. آفلاین

  saray معاون مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 10, 2011
  ارسال ها:
  3,778
  تشکر شده:
  45
  امتیاز دستاورد:
  48
 4. آفلاین

  saray معاون مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 10, 2011
  ارسال ها:
  3,778
  تشکر شده:
  45
  امتیاز دستاورد:
  48
  جذام در ایران ریشه کن شده است

  به نظر می رسد با تمام این شرایط، ادامه سکونت خانواده های بیماران جذامی در آسایشگاه بابا باغی تبدیل به یک عادت شده و بیشتر جنبه روحی و روانی دارد وگرنه به قول خود استاد مبین، کم کم زمان آن فرا رسیده که این افراد نیز همانند سایر بیماران عادی به دامان جامعه بازگردند.

  دکتر محمد حسین مبین یادآور می شود: بیماری جذام دیگر مانند سالهای دهه ۲۰ تا ۵۰ بیماری وحشتناک و خانمانسوزی نیست، به طوری که طول مدت درمان جذام از ۱۵ سال در دهه ،۴۰ به ۴۵ روز در عصر حاضر کاهش یافته است.

  او همچنین می افزاید: در سایه تلاش محققان سراسر دنیا در یافتن درمان قطعی جذام، سازمان بهداشت جهانی سال ۲۰۰۰ را سال ریشه کنی جذام در جهان اعلام کرد.
  گفتنی است برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی، اگر در یک کشور میزان مبتلایان به جذام کمتر از ۱۰ نفر در میان هر ۱۰ هزار نفر باشد، بیماری جذام در آن کشور ریشه کن شده است.
  طبق گفته دکتر مبین، این بیماری در ایران به طور کلی کنترل شده به طوری که هم اکنون نسبت مبتلایان به جذام در کشور ۱۲ صدم در هر ۱۰ هزار نفر است. اما او تأکید می کند: با این حال وظیفه ما پزشکان برای بیماریابی همچنان ادامه خواهد داشت.

  [​IMG]طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در حال حاضر کمتر از ۷۰۰ نفر در ایران به بیماری جذام مبتلا هستند که با انجام مراحل درمانی، به زودی به آغوش جامعه باز خواهند گشت.
  جذام یک بیماری میکروبی است که عمدتاً به واسطه قطرات تنفسی و از راه بینی و دهان در تماس نزدیک و مکرر با فرد بیمار منتقل می شود.
  ۹۵ درصد مردم به صورت طبیعی در برابر میکروب جذام مقاوم اند و این بیماری بیشتر در خانواده های مستعد از والدین به فرزندان سرایت می کند.
  هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در دنیا مبتلابه جذام هستند و در حال حاضر بیماری جذام محدود به برخی کشورهای آفریقایی، آسیایی و جنوب آمریکاست.
  با وجود آنچه گفته شد، مشکلی دیگر همچنان باقی است. خانواده های بیماران جذامی بهبود یافته از ترس برخورد نا آگاهانه برخی از مردم از ورود به جامعه بیم دارند. در این میان، آنهایی که به میان مردم بازگشته اند، نیز از مشکلات بسیاری رنج می برند.
  فقر، بیکاری، مشکلات معیشتی و... معضلاتی است که گریبانگیر این قشر از هموطنان شده است.
  قاسم اللهیاری، دبیر انجمن حمایت از بیماران جذامی آذربایجان شرقی، در این زمینه می گوید: همچنان که عموم مردم برای ریشه کنی بیماری جذام در ایران کمک کردند، لازم است تا برای بازگشت بیماران شفایافته به آغوش جامعه نیز تلاش کنند.م.نبع سیمرغ

  وی افزود: ایجاد زمینه های شغلی از طریق آموزش مهارتهای حرفه ای یکی از مهمترین راهکارهای توانمندسازی خانواده های جذامیان به شمار می آید.
  به گفته وی، هم اکنون حدود 90 خانواده جذامی بهبودیافته در مناطق حاشیه نشین تبریز ساکن هستند که به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی در بدترین شرایط ممکن به سر می برند.
  اللهیاری تأکید می کند: بیماران جذامی به دلیل فشارهای روحی و روانی در طول مدت درمان خود، نیاز به حمایت پس از درمان نیز دارند و برای حل این معضل نیز همتی دیگر لازم است.
  انجمن حمایت از جذامیان آذربایجان شرقی با نظارت برخی از تشکل های غیردولتی، کمکهای نقدی مردم را توسط حساب ۴۷۷ بانک صادرات شعبه تربیت غربی تبریز هدایت می کند.

   
 5. آفلاین

  saray معاون مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 10, 2011
  ارسال ها:
  3,778
  تشکر شده:
  45
  امتیاز دستاورد:
  48
  آسایشگاه و بیمارستان باباباغی

  - تعداد بیماران مرد: 106 نفر
  - تعداد بیماران زن : 108 نفر
  - تعداد تخت فعال 70 تخت
  - اطلاعات کلی :
  این مرکز به دو صورت آسایشگاهی و بیمارستانی اداره می گردد و تنها مرکز کشوری در ارتباط با بیماران مجذوم می باشد . تمامی خدمات رفاهی و در مانی بیماران و افراد تحت تکفل آنها به صورت رایگان ارائه می شود . قسمت درمانی شامل بخش های چشم پزشکی، دندانپزشکی،فیزیوتراپی، گوش و حلق وبینی ، درمانگاه و ویزیت پزشک عمومی ، آزمایشگاه و داروخانه است. پرداخت مبالغ ۲۰ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان به عنوان مدد معاش به صورت ماهیانه انجام می پذیرد. بیماران شفا یافته این مرکز با خانواده در قسمت آسایشگاهی به سر می برند . فرزندان سالم بیماران تا مقطع دبیرستان در آموزشگاه ابوذر واقع در مرکز تحصیل نموده و برای ادامه تحصیل به مدارس شهر مراجعت می نمایند.

  مشکلات مرکز:
  مشکلات مالی ادامه تحصیل فرزندان ، اشتغال فرزندان بیکار ، تعمیرات اساسی ساختمانها ی مسکونی .
   
 6. آفلاین

  saray معاون مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 10, 2011
  ارسال ها:
  3,778
  تشکر شده:
  45
  امتیاز دستاورد:
  48
  پدر جذامیان
  نويسنده شاعر و پزشک توانای معاصر آذربايجان، استاد دکتر محمد حسين مبين در سال 1306 شمسی در يکی از محلات قديمی تبريز به نام چرنداب پا به عرصه هستی گذاشت. تحصيلات ابتدايی را در دبستان معرفت تبريز و کلاس شش و دوره دبيرستان را در دبستان و دبيرستان پهلوی آنروز در کرمان به پايان رساند. آنگاه بعد از شش سال اقامت در کرمان به تبريز مراجعت و با اخذ ديپلم طبيعی از دبستان فردوسی در سال 1328 وارد دانشکده پزشکی تبريز شد و در سال 1334 به دريافت دکترای پزشکی نايل آمد. وی پس از طی خدمت نظام وظيفه در سال 1337 به استخدام وزارت بهداری درآمد و خدمات پزشکی ، اجتماعی خود را با بيماريابی جذام در آذربايجان شرقی آغاز کرد. و پس از يک سال فعاليت در امر بيماريابی در سال 1338 به عنوان کفيل آسايشگاه جذاميان باباباغی تبريز به ادامه فعاليت پرداخت. در سال 1341 با استفاده از بورس تحصيلی سازمان بهداشت جهانی برای طی دوره آموزشی علمی و عملی جذام، رهسپار کشورهای اروپايی اسپانيا و پرتقال و افريقايي،نيجريه و مالی گرديد. پس از اين دوره آموزش عالی به ايران مراجعت و بعنوان رئيس آسايشگاه باباباغی مشغول به خدمت شد. در سال 1348 با ادغام سازمان بهداری و دانشگاه تبريز به دانشگاه منتقل و با اغتنام فرصت با اخذ تخصص در رشته بيماريهای پوست و آموزشی از دانشگاه تبريز توفيق يافت. در بخش پوست دانشکده پزشکی بيمارستان بابک(هفتم تير ) به عنوان عضو هيئت علمی به خدمات علمی – پزشکی خود ادامه داد. استاد دکتر مبين، خدمت به جذاميان را از وظايف انسانی و پزشکی خود شمرده و در سال های دراز خدمت خود همواره در فکر آنها بوده و از مساعدت آنها فروگذار نکرده است بطوريکه از بهمن سال 1353 به عنوان عضو افتخاری انجمن کمک به جذاميان ايران و چند سالی نيز به عنوان رئيس انجمن کمک به جذاميان آذربايجان به اين قشر محروم و مظلوم خدمت کرده است. چنانکه هر جا بحثی از جذام و جذامی به ميان ميايد نام اين انساندوست قرين صحبت می گردد.
  دکتر مبين نه تنها در انجمن حمايت از جذاميان بلکه در بقيه مجامع خيريه نيز از آن جمله : کميته امداد امام، انجمن خيريه نوبر تبريز، هيئت حمايت از مستمندان و هيئا عيادت از بيماران فعالانه حضور داشته و همکاری می نمايد. وی در سال 1355 به عضويت هيئت تحريريه مجله پزشکي، دانشگاه علوم پزشکی تبريز انتخاب و هم اکنون نيز به اين همکاری ادامه می دهد. استاد مبين در آبان ماه 1367 به افتخار بازنشستگی نائل آمد، معذالک خدامت خود را به عنوان رئيس مرکز بررسی و تحقيق بيماريهای پوست آذربايجان شرقی و بيمارستان جذاميان باباباغی تبريز کماکان ادامه می دهد.بيمارستان جذامی باباباغی در سايه تلاش خستگی ناپذير وی پيشرفت قابل توجهی در بعد کمی و کيفی يافته و عزلتگاه متروک جذاميان به مرکز فعال تحقيق و بررسی جذام و درمان نگهداری جذاميان تبديل شده است .در زمينه تعليم و آموزش بيماريهای پوست به مرکز مجهز علمی و عملی مبدل شده و دانشجويان پزشکی ، پرستاري، کارشناسان و کاردانان علوم آزمايشگاهی و دانشجويان علوم انسانی و پيراپزشکی از امکانات آموزشی اين مرکز استفاده کرده و عده زيادی از دانشجويان پزشکی پايان نامه های تحصيلی خود را با راهنمايی و همکاری ايشان تدوين و تهيه می کنند .


   
 7. آفلاین

  saray معاون مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  تاریخ عضویت:
  ‏Feb 10, 2011
  ارسال ها:
  3,778
  تشکر شده:
  45
  امتیاز دستاورد:
  48
  تلفن های تماس:
  2692321 -0411
  2692332-2692331
  آدرس پست الکترونیکی :

  bababagi_a@yahoo.com

  کد پستی:5189113111

  شماره حسابهای کمکهای مردمی باباباغی

  شماره حساب سپهر 0102864056009

  شماره حساب شتاب IR760190000000