باز و یسته کردن سایدبار
 1. اطلاعات ما نشان میدهد که شما عضو انجمن نیستید، لطفا برای استفاده کامل از انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
 2. 1- لطفا اول ایمیل تان .www نگذارید !
  2-بعد از ثبت نام,ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد, که باید بر روی لینک داده شده کلیک نمایید تا اکانت شما فعال شود.

اموزش كامل شمع سازي و انواع ان

شروع موضوع توسط *asal* ‏Aug 21, 2011 در انجمن هنر

 1. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  [​IMG]
  استفاده صحیح و كاربردی از شمع

  روشن كردن شمع در فضاهای داخلی منازل تاثیرات گوناگونی هم از جنبه تزئینی و هم كاربردی روی محیط می گذارد.
  روشن كردن شمع در فضاهای داخلی منازل تاثیرات گوناگونی هم از جنبه تزئینی و هم كاربردی روی محیط می گذارد. بعضی ها از شمع به عنوان نوعی وسیله دكوراتیو برای ایجاد ظرافت و برخی دیگر از شمع های معطر برای رایحه درمانی استفاده می كنند. اگر بتوانید از آن به شیوه صحیح استعمال نمایید، عمر شمع افزایش پیدا كرده و در عین حال یك محیط آرامبخش را نیز برای ساكنان خانه ایجاد می كند.
  نكات قابل توجه در حین استفاده از شمع
  • هر نوع بسته بندی كه در اطراف شمع وجود دارد و احتمال آتش گرفتن آن زیاد است را جدا كنید.
  • اندازه فتیله شمع باید چیزی در حدود یك الی دو سانتی متر باشد. اگر اندازه آن بیشتر از این مقدار باشد، ممكن است یكمرتبه آتش بگیرد.
  • شمع را باید بر روی یك سطح صاف و غیر قابل اشتعال قرار دهید و هر شمع را در فاصله 5 سانتی متری از شمع دیگر قرار دهید.
  • با كمك كبریت یا فندك شمع را روشن كنید. به آرامی شعله را به فتیله نزدیك كنید. در این حالت بهتر است شعله تقریباً فتیله را لمس كند تا روشن شود. البته دقت داشته باشید كه فشار وارد كردن بیش از حد به فتیله احتمال شكستن آنرا افزایش می دهد.
  • زمانیكه با رعایت شرایط فوق شمع را روشن كردید، می توانید 2 تا 4 ساعت با توجه به عرض و ارتفاع شمع از آن استفاده كنید. از ته مانده شمع در آینده می توانید برای درست كردن شمع های جدید استفاده كنید. شمع هر چقدر بلندتر و ضخیم تر باشد، برای مدت زمان بیشتری می سوزد.
  • برای خاموش كردن شمع هم از فتیله خاموش كن كمك بگیرید. این كار دود زیادی را ایجاد می كند.
  نكات قابل توجه:
  - شمع روشن را هیچ گاه رها نكنید و از اتاق خارج نشوید.
  - هیچ گاه شمع را در كنار وسایلی كه به راحتی آتش می گیرند مانند پرده قرار ندهید.
   
 2. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  چگونه شمع‌های شناور بسازیم؟

  شمع‌های شناور مناسب مراسم عروسی، میهمانی‌ها و مناسبت‌های خاصند به خصوص اگر در یك ظرف بلور همراه با چندغنچه گل طبیعی تزیین شوند.
  شمع‌های شناور مناسب مراسم عروسی، میهمانی‌ها و مناسبت‌های خاصند به خصوص اگر در یك ظرف بلور همراه با چندغنچه گل طبیعی تزیین شوند.
  شمع‌های شناور را می‌توانید به راحتی درست كنید.

  آن‌چه نیاز دارید یك قالب مقاوم در برابر حرارت است كه مانند قالب كیك یا ژله پهن و كوتاه باشد.
  مقداری موم را با گرمای زیاد حرارت دهید و گه‌گاه آن را هم بزنید.

  گلیسیرین را اضافه كرده، با قاشق چوبی هم بزنید.

  دما را با حرارت‌سنج مخصوص شیرینی چك كنید و زمانی كه به 180 درجه فارنهایت (82.22 درجه سانتی‌گراد) رسید، آن را خاموش كنید.
  رنگ و مواد معطر را اضافه كنید و خوب هم بزنید.

  حالا زمان ریختن موم داخل قالب است. قالب را خیلی پر نكنید.
  زمانی كه موم سفت‌تر شد، با كمك وسیله‌ای میله مانند، فتیله را داخل آن قرار دهید. فتیله باید تا بالای شمع ادامه یابد.

  بگذارید شمع سرد شود. سپس آن را از قالب در‌‌‌‌آورید.
  فتیله را 1.5 سانتی‌متر نگه داشنه، اضافه آن را ببرید.
  حالا می‌توانید شمع شناور را داخل ظرف كریستال قرار دهید.
  برای زیبایی بیشتر و تزیین تعدادی گل تازه را به ظرف اضافه كنید.
   
 3. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع هاى زينتى طلايى

  [​IMG]
  شمع هاى ساده را مى توانيد با كمى رنگ طلايى به شمع هاى زينتى زيبا تبديل كنيد. كافى است با رنگ اسپرى طلايى طرح يا نوارهاى ساده اى را روى آنها رسم كنيد. بهترين راه براى نقاشى روى شمع استفاده از استنسيل است. اين استنسيل ها را مى توانيد به صورت آماده خريدارى كنيد و يا خودتان با طرح دلخواه بسازيد. براى تزئين شمع هاى ساده به صورتى كه در تصوير ملاحظه مى كنيد، به وسايل زير نياز داريد:
  •شمع ساده
  طلق
  روان نويس يا ماژيكى كه روى طلق بنويسد
  يك كاتر تيز
  چسب نوارى كاغذى پهن
  اسپرى رنگ طلايى


  ابتدا يك قطعه طلق را دور شمع بپيچيد و مقدارى طلق لازم براى پوشاندن دور شمع را اندازه زده و ببريد. طرح مورد نظرتان را با ترتيبى كه مايليد روى سطح شمع رسم شود، ابتدا بر روى كاغذ رسم كرده و سپس روى طلق منتقل كنيد. در اينجا طرح ستاره كه طرحى ساده است، اما نمايى زيبا بر روى شمع يافته، استفاده شده است. چنان كه در تصوير ملاحظه مى كنيد بعضى از شمع ها فقط با طرح ستاره هاى ريز و درشت و برخى ديگر با طرح ستاره و نوارهاى پهن و باريك طلايى آراسته شده اند. براى تزئين شمع با طرح ستاره ها را روى طلق طراحى كنيد و سپس با يك كاتر تيز خطوط طرح را بريده و آن را از طلق جدا كنيد. حالا استنسيل آماده شده را دور شمع بچينيد و با چسب نوارى كاغذى دولبه آن را به هم بچسبانيد تا دور شمع باقى بماند. سپس رنگ طلايى را از فاصله ۳۰ سانتى مترى روى آن اسپرى كنيد. از اسپرى كردن مقدار بيش از اندازه كافى براى پوشش ستاره ها بپرهيزيد زيرا درنگ اضافى در زير طلق جارى شده و طرح ستاره را خراب مى كند. صبر كنيد تا رنگ كمى خشك شود و سپس استنسيل را از شمع جدا كنيد.براى تزئين شمع با نوارهاى پهن طلايى در ميان رديف هاى ستاره بايد نوارهايى باريك از طلق به عرض برابر با عرض قسمتى از شمع كه سفيد مانده و فقط طرح ستاره بر روى آن هست ببريد و سپس طرح ستاره را روى آن رسم كرده با كاتر ببريد. اين طلق هاى نوارى را روى شمع با فواصل مورد نظر قرار داده و با چسب كاغذى در جاى خود ثابت كنيد. پس از اسپرى كردن رنگ روى شمع قسمت هاى خالى به صورت نوارهاى طلايى رنگ آميزى مى شود. اگر مايل باشيد ديواره شمع به طور كلى طلايى شود و ستاره هاى سفيد روى آن باقى بمانند بايد ستاره هايى روى چسب كاغذى پهن رسم كنيد و سپس طرح ستاره ها را از چسب بريده و روى سطح شمع با ترتيب دلخواه بچسبانيد. پس از اسپرى كردن رنگ روى شمع صبر كنيد تا رنگ خشك شود سپس چسب ها را جدا كنيد.
  از طرح هاى بى شمارى مى توان براى ايجاد نقش و طرح روى شمع ها به اين روش بهره گرفت. به عنوان مثال به جاى استنسيل مى توانيد از انواع تورهاى گيپورى با زيربشقاب هاى كاغذى كه طرح گيپور دارند استفاده كنيد و طرح آنها را روى شمع بيندازيد.
  همچنين به جاى رنگ اسپرى مى توانيد از انواع رنگ هاى روغنى براى رنگ كردن طرح هاى روى شمع استفاده كنيد. در اين صورت يك قطعه اسفنج را به رنگ آغشته كنيد و با آن روى استنسيل ضرباتى ملايم بزنيد تا قسمت مورد نظر به طور كامل با رنگ پوشش يابد.
  براى نقاشى روى شمع رنگ هاى مخصوصى نيز وجود دارند كه از فروشگاه هايى كه لوازم نقاشى و وسايل مخصوص كارهاى هنرى را عرضه مى كنند، قابل تهيه هستند.
  هنگام رنگ كردن شمع با اسپرى دقت كنيد كه فتيله شمع رنگ نشود و فتيله را با يك قطعه چسب كاغذى بپوشانيد.
  از پارافين رنگى نيز براى ايجاد نقش هاى مختلف بر روى شمع مى توان استفاده كرد.

   
 4. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  رنگ‌آمیزی ژل

  [​IMG]
  شما می‌توانید شمع‌های فریبنده‌ای با به‌کار بردن رنگ بسازید، روش رنگ‌آمیزی آسان است و یادگیری آن یک نوع سرگرمی می‌باشد، و اگر خاتمه کار برای شما زیاد مهم نیست می‌توانید ژل را به‌صورت مایع درآورید و با آن کار کنید در شمع‌های فریبنده ژله‌ای رنگ کردن را در چهار روش به‌کار ببرید.
  ۱. می‌توانید تمام شمع را رنگ کنید.
  ۲. شمع را با لایه‌های مختلف رنگی بسازید.
  ۳. شمع‌هائی با تکه‌های رنگی بسازید.
  ۴. شمع‌هائی رنگی در قالب بسازید.


  ● استفاده از رنگ
  شما از رنگ‌های مخصوص ژل می‌توانید استفاده نمائید و گاهی اوقات هم می‌توانید از رنگ‌های مخصوص شمع‌های پارافینی استفاده کنید. از رنگ غذا نمی‌توانید استفاده کنید چون در آب حل می‌شوند و با روغن ترکیب نخواهند شد.
  رنگ‌ها در دو نوع موجود می‌باشند، مایع و جامد و همیشه از مقدار کم شروع کنید، برای رنگ‌آمیزی ژل، ژل را حرارت دهید تا به‌طور کامل به‌صورت مایع درآید (روش حرارت دادن ژل را در مبحث (روش ذوب ژل) ببینید.
  سپس به آرامی مقدار کمی از رنگ را با قاشق فلزی مخلوط کنید و هر بار یک قطره اضافه کنید و هم بزنید تا رنگ مورد دلخواه را به‌دست آورید. برای رنگ‌های جامد با رنده آنها را رنده کنید تا آسان‌تر در ژل حل شوند.


  ● ژل رنگ شده را آزمایش کنید
  ژل رنگ‌شده در قابلمه تیره‌تر از موقعی نشان داده می‌شود که به شمع تبدیل می‌شود. بنابراین قبل از اینکه ژل رنگی را در ظرف بریزید آن را آزمایش کنید. مقدار کوچکی از آن را روی یک شیشه و یا روی یک تکه کاغذ سفید ضخیم قرار دهید و بگذارید تا سفت شود و سپس ببینید رنگ دلخواه شما است یا نه، اگر رنگ شما خیلی تیره است، می‌توانید با اضافه کردن ژل شفاف به قابلمه آن را رقیق کنید. اگر رنگ خیلی روشن است فقط رنگ بیشتری اضافه کنید.


  ● شمع‌های زیبا با لایه‌های رنگی
  ساختن شمع‌های زیبا با لایه‌های رنگی مختلف ژل بسیار آسان می‌باشد و درست به همان سادگی که گل شمع را رنگ می‌‌کنید است. فقط وقت بیشتری می‌برد و رنگ‌آمیزی لایه‌های شمع بستگی به نوع رنگ‌هائی دارد که شما درست دارید آنها را مرتب کنید و برای راهنما رنگی را که خودتان حس می‌کنید مناسب است انتخاب کنید برای مثال: رنگ قرمز و آبی، اما از مخلوط رنگ آبی و قرمز یک رنگ ارغوانی به‌دست می‌آید و انتخاب رنگ‌ها بستگی به ذوق و سلیقه شما خواهد داشت و شما تمام رنگ‌ها را می‌توانید با ترکیب کردن به رنگ‌های مختلف تبدیل کنید. و بعد از رنگ‌آمیزی ژل هر لایه را که ساختید در ظرف بریزید و بگذارید تا سر دو سفت شود و سپس لایه رنگی بعدی را بریزید و توجه داشته باشید که در این کار باید صبور و شکیبا باشید.
  ساختن شمع با لایه‌هی رنگی تا کامل شدن ساعت‌های زیادی طول می‌کشد، روش ساخت شمع‌های لایه‌ای به‌صورت افقی را در مبحث (شمع ژله‌ای رنگین‌کمان) و ساخت زاویه‌های رنگی در مشعل در مبحث (شمع ژله‌ای همانند مشعلی زیبا) را ببینید.


  ● تکه‌های رنگی را درست کنید:
  سازندگان شمع با آزمایش کردن می‌توانند ورقه‌های رنگی ژل را در مدت زمان کوتاهی درست کنند.
  و با تمرین زیاد برای درست کردن تکه‌های رنگی ژل مهارت آنها بیشتر می‌شود.
  شما هم برای این‌کار کف سینی فر را با کاغذ آلومینیوم فُویل بپوشانید و سعی کنید که سمت شفاف کاغذ به سمت رو باشد (سمت شفاف آن صاف‌تر می‌باشد بنابراین ژل به آن نمی‌چسبد) سپس روی کاغذ آلومینیوم فُویل داخل سینی بریزید و یک لایه درست کنید، برای تکه‌های نازک مورد استفاده شمع‌های کوچک مانند (گلدان‌های گل در مبحث شمع گله‌ای با تزئین گل)، لایه را به ضخامت ۶/۱ تا ۳ میلی‌متر برای تکه‌های ضخیم‌تر مانند ضمع خال خال در مبحث (شمع ژله‌ای با تزئین خال‌های آبی) و نوارهای ژل هر لایه را به ضخامت ۶ میلی‌متر بسازید. وقتی ژل سرد شده به‌وسیله قالب‌های شیرینی شکل‌ها را ببرید. اگر سینی فر بزرگ است و به آن مقدار ژل نیاز ندارید کاغذ آلومینیوم فُویل را دولا کنید و لبه‌های آن را برگردانید و گوشه‌ها را جمع کنید و یک سینی کوچکتر درست کنید و ژل را داخل آن بریزید و بگذارید تا سرد شود و سپس برش دهید.
  تکه‌های رنگی ژل را می‌توانید برای استفاده‌های بعدی درست کنید و نگهداری نمائید. آنها به اندازه‌های مناسب ببرید و بین کاغذ مومی قرار دهید و در کیسه یا ظرف‌های ضد آب در یخچال نگهداری نمائید.


  ● ساخت تکه‌های ژل با قالب
  در سینی شیرینی با قالب‌های کوچک می‌توانید ژل را در شکل‌های مختلف بسازید. فقط ژل را بعد از ذوب شدن رنگ بزنید و داخل قالب بریزید و بگذارید تا سرد شود، و از این روش برای ساخت شمع‌های ژله‌ای در قالب می‌توانید استفاده نمائید و چون نازک و کوچک هستند برای تمرین ساخت شمع مناسب می‌باشند. و این نوع شمع‌ها سریع ذوب شده و فتیله‌هایشان روشن می‌شوند و برای طولانی روشن کردن مناسب نمی‌باشند.
  اگر از قالب‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، مانند (پارتی‌ رزهای صورتی در مبحث پارتی رزهای صورتی به شکل شمع‌های ژله‌ای)ْ ژل را در درجه حرارت پائین‌تری ذوب کنید تا هنگامی‌که ژل را داخل قالب پلاستیی می‌ریزید قالب را ذوب نکند. کلید موفقیت با قالب‌ها با دو چیز بستگی دارد، ابتدا قالب را روی یک سطح صاف قرار دهید و با آب پر کنید اگر تراز بود که هیچ و اگر تراز نبود با قرار دادن تکه‌های تا شده کاغذ فُویل زیر آن قالب را صاف و تراز کنید، سپس به‌وسیله ملافه ژل را داخل قالب‌های کوچک بریزید.
   
 5. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع ژله اي با مدل جام گل

  [​IMG]
  مواد و لوازم مورد نیاز:
  - گل سینه‌های گل در رنگ‌های مختلف
  - موم ژله‌ای شمع
  - کاسه کوچک
  - موچین
  - ظرف شیشه‌ای شفاف
  - قابلمه
  - دماسنج گیره‌دار
  - ملاقه
  - میله فلزی
  - فتیله
  ● روش ساخت:
  ۱. هر نوع گیره یا سنجاق و بست پشت گل‌ سینه‌ها را بردارید. و تکه‌های گل سینه را خوب تمیز شسته و به‌طور کامل خشک کنید آنها را در موم ذوب شده شفاف که داخل کاسه کوچک ریخته‌اید قرار دهید سپس هر تکه را یکی یکی از داخل ژل بردارید و داخل ظرف موردنظر از قسمت ته ظرف در مقابل دیواره در یک ردیف بچسبانید. و این‌کار را اگر لازم است با موچین انجام دهید و آنها را در مقابل دیواره ظرف فشار دهید تا بچسبند و از یک تکه کوچک ژل برای چسباندن آنها می‌توانید استفاده نمائید.
  ۲. قابلمه را روی حرارت پائین قرار دهید، و به مقدار کافی ژل برای پُر کردن ظرف داخل قابلمه بریزید و ذوب کنید، دماسنج را به بدنه قابلمه وصل کنید (دقت کنید که روی بسته‌های ژل میزان درجه حرارت داده شده) بنابراین ژل را تا همین درجه حرارت دهید، و سعی کنید که ژل زیاد داغ نشود. و قبل از اینکه ژل را داخل ظرف بریزید اجازه دهید کمی خنک شود، اگر گل‌های داخل ظرف از دیواره جداً شدند، آنها را با میله فلزی دوباره در جای خود قرار دهید. و اگر لازم است با میله مقدار حباب‌ها را کمتر کنید و دقت کنید که گل‌ها از دیواره ظرف جدا نشوند.
  ۳. وقتی‌که ژل تقریباً سرد شد، فتیله را قرار دهید.
  ▪ نکته طرح: برای سه‌بعدی کردن رنگ گل‌ها، یک لایه نازک از ژل سبز علفی در ته ظرف بریزید، می‌بینید که یک شفافیت زیبائی به گل‌ها می‌بخشد.
   
 6. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع ستوني شكل

  [​IMG]
  موم رنگ شده در رنگ‌های قوی را می‌توانید با ترکیب کردن رنگ‌ها با هم بسازید، رنگ قرمز جگری و زرد، آبی و کرم و با رنگ‌های سایه روشن می‌توانید آنها را به‌شکل طبیعی نزدیکتر نمائید. برای این کار موم باید گرم نگه داشته شود و قابل انعطاف باشند و کاملاً سریع کار کنید، اگر موم شروع به سخت شدن کرد آن‌را در یک ماهی‌تابه روی یک بخاری قرار دهید و حرارت دهید ولی زیاد داغ نکنید که ذوب شود.
  موم را لوله کنید، اگر شما می‌خواهید شمع‌های لوله‌ شده که بالای آنها به‌شکل مارپیچ می‌باشد درست کنید، ابتدا یک الگوی کاغذی درست کنید روی کاغذ یک مستطیل ۱۵ در ۲۸ سانتی‌متر بکشید، روی یکی از دو سمت کوتاه‌تر آن، دو نقطه در حدود ۱۷ میلی‌متر از گوشه‌ها علامت بگذارید و با دست خطی از این نقطه‌ها به گوشه‌های انتهای دیگر رسم کنید و این خطوط را کمی همان‌طور که می‌کشید منحنی کنید، سپس در امتداد این خطوط ببرید. اندازهٔ الگو به میزان مومی که لازم دارید بستگی دارد، برای این الگو، شما به‌طور کامل به ۲۷۰ گرم موم نیاز دارید، برای یک شمع با بدنه راست و لبه و ته صاف، لبه‌های موم لوله شده را به‌شکل مستطیل قبل از این‌که دور فیتیله بپیچید مرتب کنید.
  - مواد و لوازم مورد نیاز
  موم مخصوص ساختن شمع‌های غوطه‌ور شده و حکاکی، تیغ موکت‌بری، ظروف برای ذوب کردن موم به روش بن‌ماری، رنگ موم، (از مدادهای شمی هم می‌توانید استفاده کنید)، قاشق، دو عدد سینی فر، ۴ برگ کاغذ روغنی (مومی) بزرگتر از سینی، وردنه، کاغذ الگو، فیتیله آماده شده.
  ۱- نیمی از موم را تکه‌تکه کنید و به روش بن‌ماری آن‌را ذوب کنید. رنگ را در آن بزنید سینی فر را با کاغذ بپوشانید طوری که اطراف اضافه باشد و موم را روی آن بریزید.
  ۲- بقیه موم را ذوب کنید و رنگ مخالف را به آن بزنید، سینی دوم را هم آماده کنید و موم را در آن بریزید.
  ۳- موم را بگذارید تا کمی سفت شود، طوری که زیاد شل نباشد ولی هنوز نرم باشد، آن‌را در درجه حرارت گرم نگه دارید، هر دو موم را به‌شکل سوسیس بین کاغذ روغنی بپیچید. سپس هر دو موم لوله شده مخالف را با هم ورز دهید، هر دو رنگ باید با هم ترکیب شوند اما زیاد با هم مخلوط نشوند که به‌نظر یک رنگ تکی بیاید.
  ۴- موم را گرم و قابل انعطاف‌ نگه دارید، آن‌را روی یک کاغذ روغنی تمیز قرار دهید، روی یک سطح صاف و مسطح، و آن را با یک ورقه دیگر کاغذ روغنی بپوشانید و سپس با وردنه روی آن بکشید و موم را صاف کنید تا ضخامت آن به ۵ میلی‌متر برسد.
  ۵- ورقهٔ کاغذی روغنی بالائی را بردارید، الگوی کاغذی به‌طور مستقیم روی موم بگذارید و سریع دور لبه را با تیغ موکت‌بری ببرید. تکه‌های باقی‌مانده را دور انداخته یا اینکه آنها را نگه دارید و برای ساختن شمع‌های کوچک به‌کار ببرید. بستگی به این دارد که چقدر موم باقی مانده است.
  ۶- یک فیتیلهٔ بلند را در امتداد انتهای عرض موم طوری که ۲ سانتی‌متر در لبه بالای شمع قرار بگیرد فشار دهید. (۲ سانتی‌متر از فیتیله بیرون از شمع باشد)
  ۷- سپس موم را محکم لوله کنید و با دقت دور فیتیله بپیچید و سعی کنید که از طرف خودتان بپیچید.
  ۸- به لوله‌کردن موم ادامه دهید و تا آنجائی که ممکن است آن‌را صاف نگه دارید و زمانی که به انتها رسیدید لبه را در داخل شمع فشار دهید. فیتیله و ته شمع را مرتب کنید و اقلاً به مدت یک ساعت بگذارید تا سفت شود و بعد روشن کنید.
  اگر در شمع‌سازی تازه‌کار هستید، برای ترکیب کردن موم‌های رنگی با هم قبل از ساختن این گونه شمع‌ها در روی یک ورقه کاغذ روغنی کمی تمرین کنید چون ممکن است که کارتان خراب شود. روش دیگر ساختن این‌گونه شمع‌ها، می‌توانید با غوطه‌ور کردن شمع‌ها در ظرف پر از آب که موم رنگی در سطح آن شناور می‌باشد بسازید.
   
 7. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع ميوه اي

  [​IMG]
  شمع‌های میوه‌ای را می‌‌توانید طوری واقعی بسازید که بسیار تازه و قابل خوردن به‌نظر هر بیننده جلوه کنند، انواع قالب‌های لاستیکی به شکل میوە‌های مختلف در دسترس می‌باشند که می‌توانید از آنها استفاده نمائید. در اینجا ما از فرم لیمو استفاده کرده‌ایم.
  ▪ مواد و لوازم مورد نیاز
  قالبی فلزی به شکل لیمو، روغن مایع (برای چرب کردن قالب)، فیتیلهٔ بلند به طول ۴ سانتی‌متر، سوزن فیتیله، یک ظرف برای نگهداری قالب همانند یک لیوان، موم پارافین زرد بدون استیرین، مایع ظرفشوئی، یک تکه پارچه نرم برای جلا دادن شمع
  ۱- با انگشتانتان مقداری از روغن مایع داخل قالب پلاستیکی بمالید.
  ۲- فیتیله را از سوزن عبور دهید و از مرکز قالب بگذرانید.
  ۳- قالب را در لیوان قرار دهید، موم را به رنگ زرد آماده نمائید و در قالب بریزید. وقتی که موم تقریباً سرد شد سطح را با سوزن سوراخ سوراخ کنید تا هوای داخل موم خارج شود و با مقداری دیگر موم دوباره پر نمائید و بگذارید تا سفت شود.
  ۴- شمع را از قالب خارج کنید، بیرون قالب را با مایع ‌‌ظرفشوئی آغشته نمائید. طوری که به‌راحتی بر روی خودش برگردانده شود. فیتیله را در ته شمع محکم بگیرید، و قالب را به سمت عقب بکشید تا شمع خارج شود.
  ۵- با یک تکه پارچه نرم شمع را پرداخت کنید تا شفاف شود. شکل‌های دیگر میوه‌ها را به همین روش می‌توانید بسازید از قالب‌های مناسب و موم رنگی استفاده نمائید و سعی کنید که رنگ موم شما همرنگ میوه‌ای باشد که می‌سازید تا بیشتر تازه جلوه دهد.
  قالب‌های لاستیکی شما مدت زیادی عمر می‌کنند اگر هنگام استفاده از آنها از ترکیب اسید استیرین در موم به‌کار نبرید.
   
 8. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  شمع ژله‌ای پر از حباب

  [​IMG]

  مواد و لوازم مورد نیاز
  - آکواریوم یا ظرفی بزرگ و شیشه‌ای
  - فنجان‌های اندازه‌گیری
  - شن آبی‌رنگ مصنوعی
  - گوش‌ماهی‌های کوچک
  - قابلمه
  - دماسنج گیره‌دار
  - موم ژله‌ای شمع
  - ملاقه
  - ماهی‌های شیشه‌ای یا دیگر حیوانات دریائی
  - نخ خیاطی
  - میله‌ای از چوب بامبو
  - نوار چسب
  - میله فلزی
  - حوله کاغذی
  - فتیله
  ● روش ساخت
  ۱. ظرف موردنظر (آکواریوم) را از آب پر کنید و با پیمانه اندازه‌گیری مقدار ژل مورد نیاز را حساب کنید. شمع بزرگی که در این طرح می‌بینید تقریباً یک گالون ژل (۲ کیلوگرم) لازم دارد، سپس ظرف را خالی کنید و خوب خشک نمائید.
  ۲. یک لایه از شن‌های آبی مصنوعی را در کف ظرف (آکواریوم) قرار دهید و گوش‌ماهی‌های رنگی کوچک را روی شن قرار دهید.
  ۳. قابلمه را روی حرارت پائین قرار دهید، و به مقدار کافی ژل برای پر کردن ظرف داخل قابلمه بریزید و ذوب کنید، دماسنج را به بدنه قابلمه وصل کنید (دقت کنید که روی بسته‌های ژل میزان درجه حرارت داده شده) بنابراین ژل را تا همین درجه حرارت دهید، و سعی کنید که ژل زیاد داغ نشود سپس با استفاده از ملاقه یک لایه از ژل حدود ۵/۲ سانتی‌متر ضخامت روی شن بریزید و آن را درزگیری کنید و بگذارید تا ژل به‌طور کامل سرد شود.
  ۴. زمانی‌که ژل در حال سرد شدن است، هر یک از ماهی‌های شیشه‌ای را در ارتفاع مختلف به یک رشته نخ ببندید و داخل ظرف مقابل دیواره قرار دهید و سر دیگر نخ را به میله چوبی بامبو ببندید میله را سرتاسر ظرف (آکواریوم) قرار دهید و آن را روی بیرون لبه ظرف با نوارچسب محکم کنید.
  ۵. بقیه ژل را دوباره داخل قابلمه بریزید و تا درجه معین حرارت دهید و یا ملاقه ژل داغ را داخل آکواریوم بریزید دقت کنید که ژل را سریع و طوری در ظرف بریزید که ماهی‌ها در جای خود قرار گرفته باشند و جابه‌جا نشوند.
  ۶. با میله ژل را هم بزنید تا تعداد حباب‌ها کم شوند اطراف آکواریوم را حوله بپیچید تا مرحله سرد شدن آهسته و آرام انجام شود. وقتی‌که ژل تقریباً سرد شد فتیله را قرار دهید.
  ▪ نکته طرح:
  یک آکواریوم بزرگ برای ساخت شمع ژله‌ای نیاز به تعداد زیادی ماهی‌های کوچولو دارد بنابراین آنها را باید محکم کنید و برای این‌کار هم باید صبر و حوصله به خرج دهید تا ماهی‌ها به حالت طبیعی قرار داده شوند.
  ▪ نکات ایمنی
  دیواره‌های این آکواریوم یا پلاستیک حاشیه داده شده است بنابراین نمی‌توانید آن را در فر قرار داده و حرارت دهید تا حباب‌های آن کمتر شوند، اگر می‌خواهید که شمع شما عاری از حباب باشد (حبابی داخل آن دیده نشود) از یک ظرف تمام شیشه‌ای استفاده کنید تا بتوانید آن را در فر قرار دهید تا حباب‌ها از بین بروند و همانطور که ذکر شد یک آکواریوم به این اندازه بیش از ۳ کیلوگرم ژل لازم دارد و دقت کنید که آن را روی یک زمینه محکم قرار دهید.
   
 9. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  شمع‌های رویائی

  [​IMG]
  یک دسته از این شمع‌های زیبا، یکی برای دوست داشتن، یکی برای متعادل ساختن روح و روان و دیگری برای کمک به سختی‌ها بسیار جالب می‌باشند. این شمع‌ها را می‌‌توانید شگفت‌انگیز و ارزان بسازید و به دوستان و آشنایان خود هدیه کنید.
  - نکته: ساختن شمع‌های ظرفی با این روش بسیار سریع‌تر از این می‌باشد که فیتیله را به‌وسیله میله یا چوب کوکتل در بالای ظرف ثابت کنید، اگر موم خیلی سفت شود نمی‌‌توانید فیتیله را در مرکز قرار دهید بنابراین کمی سفت شد این‌کار را انجام دهید.
  - مواد و لوازم مورد نیاز:
  ۷۰۰ گرم موم رنگی پارافین ترکیب شده با استیرین، ۱۲ قطره عطر نارنج مخصوص موم، ۱۲ قطره عطر نعناع مخصوص موم، ۱۲ قطره عطر وانیل، ۳ عدد ظرف که به روش معمولی آنها را فیتیله‌گذاری کرده‌اید.
  ۱. موم‌ها را در سه ظرف جداگانه ذوب کنید و هر یک از عطرها را به یک ظرف اضافه نمائید. در هر یک از ظرف‌هائی را که می‌خواهید برای شمع استفاده کنید یک فیتیله و نگهدارنده قرار دهید و کمی از موم ذوب شده را در آنها بریزید و صبر کنید تا تقریباً سفت شود.
  ۲. ظرف‌ها را با هر یک از موم‌های معطر تا ۵/۲ سانتی‌متری لبه بالا پر کنید، و صبر کنید تا موم تقریباً سفت شود و سپس فیتیله را درست در مرکز ظرف قرار دهید.
  ۳. فرو رفتگی هر یک از شمع‌ها را با همان مومی که ابتدا ریخته‌اید دوباره پر کنید و بعد از سرد و سفت شدن مورد استفاده قرار دهید.
   
 10. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع‌های لایه لایه رنگی

  [​IMG]
  این شمع‌ها زیبا بسیار جالب می‌باشند و برای ساختن آنها شما به مقداری تمرین نیاز دارید تا بتوانید آنها را عالی بسازید. البته گاهی اوقات در این شمع‌ها می‌‌توانید سنگ‌های معدنی زیبا یا هدایای کوچکی را قرار دهید و به دوستان خود هدیه دهید و زمانی‌که شمع می‌سوزد و به سمت پائین می‌رود آن شخص متوجه هدیه خود می‌شود و این یک ابتکار جالب می‌باشد.
  - نکته: درست کردن شمع‌های لایه لایه کمی تمرین نیاز دارد و اگر شما لایه‌ها را در رنگ‌های مختلف بریزید به این صورت که بعد از اینکه لایه اول کاملاً سفت شد و اطراف شمع خطی سفید نمودار شد لایه دوم و به همین ترتیب لایه‌های بعدی را بریزید، اگر خیلی زود لایه بعدی را بعد از لایه اول بریزید رنگ‌ها مخلوط می‌شوند.
  - مواد و لوازم مورد نیاز:
  قالب شمع، لیوان شیشه‌ای که قالب شمع را در آن قرار دهید، حدود ۷۵ گرم موم پارافین به رنگ بنفش کمرنگ، حدود ۱۵۰ گرم موم پارافین ترکیب شده با استیرین به رنگ صورتی
  ۱. قالب را فیتیله گذاشته و با خمیر بتونه مهر و موم کنید و داخل لیوان یا شیشه‌ای که برای نگهداری قالب انتخاب کرده‌آید قرار دهید و یک چیز کوچک در یک طرف زیر ظرف قرار دهید تا کمی حائل شود طوری‌که کجی‌اش یک زاویه حدود ۲۵ درجه باشد.
  ۲. مقدار کمی از موم پارافین به رنگ بنفش کمرنگ را تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد (۱۸۰ درجه فارنهایت) حرارت دهید و تا حدود یک سوم قالب بریزید.
  ۳. صبر کنید تا موم در اطراف لبه سفت شود ولی در وسط هنوز نرم باشد. اکنون یک لایه به اندازه یک سانتی‌متر از موم پارافین به رنگ صورتی را روی آن بریزید، (توجه کنید که این موم صورتی هم باید تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد (۱۸۰ درجه فارنهایت) حرارت داده شود).
  ۴. زمانی‌که موم صورتی در اطراف سفت شد ولی هنوز در وسط نرم می‌باشد سنگ معدنی را در موم فشار دهید.
  ۵. آن حائلی را که در زیر ظرف قرار داده بودید بردارید و آن‌را عمودی قرار دهید. از موم بنفش کم‌رنگ در قالب بریزید و تا ۵ میلی‌متری لبه بالای آن بریزید اگر وسط شمع بعد از سفت شدن فرو رفت به‌طور معمولی دوباره پر کنید.
   
 11. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع یخی

  [​IMG]
  نقش‌های ساده یا رنگ شده در روی سطح اینگونه شمع‌ها همیشه در محافل مورد بحث و گفتگو بوده است.
  ▪ مواد و لوازم مورد نیاز
  یک شمع قالبی به اندازهٔ ۱۸ در ۵ سانتی‌متر، یک قالب به‌اندازه ۲۰ در ۵/۷ سانتی‌متر، خمیر بتونه، در حدود ۲۰ تکه یخ کوچک، ۲۲۵ گرم موم ترکیب شده با ۵۰ گرم استیرین، رنگ طلائی


  ۱- شمع قالبی را در قالب قرار دهید و فیتیله‌اش را از سوراخ بالا عبور دهید.
  ۲- فیتیله را محکم بگیرید و اطراف آن‌را با خمیر بتونه خوب مهر و موم کنید.
  ۳- قالب‌ را برگردانید و سمت بالای آن را به طرف پائین قرار دهید و دقت کنید پائین قرار دهید و دقت کنید که شمع درست در مرکز قرار بگیرد، تکه‌های یخ را دور شمع در قالب بریزید. موم را ذوب کرده و با استیرین ترکیب نمائید و در قالب طوری بریزید که زمینه شمع پوشیده شود.
  ۴- خوب که سفت شد شمع را از قالب بیرون بکشید و در این‌گونه شمع‌ها آنها از قالب به‌راحتی خارج می‌شوند.
  ۵- شمع را تکان دهید تا آب‌های اضافی که در اثر ذوب‌شدن یخ‌ها موقع ریختن موم داغ به‌وجود آمده بریزید، با رنگ طلائی دور خطوط سوراخ‌های موجود در سطح شمع را رنگ بزنید.
  نکته: نسبت زیادی از اسیداستیرین این شمع را سفید مات می‌کند و باعث می‌شود که خیلی راحت از قالب جدا شود.
   
 12. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  ساخت شمع‌های پیچ

  [​IMG]

  شمع‌های پیچ همان شمع‌های غوطه‌ور شده می‌باشند که آنها را به طرح‌های پیچ فرم می‌دهید برای درست کردن شمع‌های پیچ ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشید تا شمع‌هائی زیبا بسازید.
  ● مواد و لوازم مورد نیاز
  ▪ مواد و وسایل موردنیاز ذوب موم
  ▪ مواد و وسایل مورد نیاز شمع‌های غوطه‌ور
  ▪ چاقو
  ▪ وردنه
  ▪ قوطی بلند
  ▪ کاغذ مومی
  ● روش ساخت
  ۱. مقدار موم مورد نیاز را حساب کنید و طبق توضیحات ذوب موم در توضیحات قبل موم را ذوب کنید.
  ۲. شمع‌های غوطه‌ور را طبق توضیحات قبل بسازید.
  ۳. وقتی شمع در حال سرد شدن است و تا اندازه‌ای که کمی گرم باشد و هنوز قابل انعطاف باشد، آن را روی یک سطح تمیز و صاف که با کاغذ مومی پوشانده‌اید قرار دهید و با وردنه به ضخامت ۶/۰ سانتی‌متر پهن کنید و دقت کنید که فقط مرکز و وردنه بکشید نوک و ته شمع را وردنه نزنید.
  ۴. شمع را از نزدیک فتیله با یک دست بگیرید و با دست دیگر ته شمع را نگه دارید. یک دست را ثابت نگه داشته و با دست دیگر در حالت یکسان بپیچید. و به پیچیدن ادامه دهید تا تمام طول شمع پیچیده شود. دقت کنید که این‌کار را باید تا زمانی‌که شمع هنوز گرم است سریع انجام دهید ولی نه با شدت زیاد.
  ۵. اگر لازم است، انتهاء شمع را به اندازه جاشمعی فرم دهید.
  ۶. شمع را قبل از روشن کردن به مدت تقریباً یک ساعت بگذارید تا سرد شود.
   
 13. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  ساخت شمع‌های شناور

  [​IMG]
  شمع‌های شناور در قالب‌های پهن و کم‌عمق قالب‌گیری می‌شوند این همان چیزی است که باعث شناوری آنها می‌شود. قالب‌های کیک و شکلات برای این نوع شمع‌ها مناسب می‌باشند.
  مواد و وسایل موردنیاز:
  - مواد و وسایل موردنیاز ذوب
  - مواد و وسایل شمع‌های قالبی
  - سوزن بزرگ با سوراخی درشت (اگر از قالب‌های شیرینی استفاده می‌کنید).
  - قالب که اندازه آن پهن‌تر از ارتفاع باشد.
  - چاقو
  - انبردست
  فتیله: مخصوص شمع شناور آماده شده
  ● روش ساخت
  ۱. مقدار موم مورد نیاز را حساب کنید و با مراجعه به توضیحات مربوط به ذوب موم آن را ذوب کنید.
  ۲. فتیله را ۸/۳ سانتی‌متر بلندتر از ارتفاع قالب ببرید. یک انتهاء فتیله را در سوراخ نگهدارنده فتیله قرار دهید و با انبردست محکم کنید و مطمئن شوید که فتیله محکم شود.
  ۳. قبل از اینکه قالب را با روغن مایع چرب کنید آن را خوب تمیز کرده و کاملاً خشک نمائید نگهدارنده فتیله را در اینجا ببینید، فتیله را در نگهدارنده قرار دهید و آن را در مرکز ته هر قالب قرار دهید و با قدت موم ذوب شده را تا ۳/۱ سانتی‌متر مانده به لبه قالب بریزید و به آرامی اطراف بدنه قالب را ضربه بزنید تا حباب‌ها و هوای داخل موم خارج شوند.
  ۴. ماهی‌تابه پهن و کم‌عمق را آب کنید و قالب‌ها را داخل آب قرار دهید تا سرد شوند، و اگر لازم بود روی قالب‌ها را یک چیز سنگین قرار دهید تا در آب برگردانده نشوند.
  ۵. مرحله ۱۱ - ۱۲ شمع‌های قالبی را در مبحث (نکات مهم برای شمع‌های قالبی) دنبال کنید، فقط در اینجا به خاطر کوچکی شمع یک بار دوباره پر کردن کافی می‌باشد. زمانی‌که شمع را دوباره پر می‌کنید دقت کنید که موم روی فتیله ریخته شود و آن را به خاطر اینکه راحت‌تر روشن شود و بسوزد بپوشاند.
  ۶. زمانی‌که موم کاملاً سرد شد قالب‌ها را از داخل ماهی‌تابه آب بردارید و آنها را برگردانید تا شمع‌ها از قالب‌ها جدا شوند. فتیله را به طول ۳/۱ سانتی‌متر قیچی کنید.
   
 14. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  ساخت شمع‌های دکوپاژ

  [​IMG]
  مواد و وسایل مورد نیاز:
  - سشوار
  - چاقو طراحی
  - دستمال کاغذی تزئینی یا حوله کاغذی به اندازه لازم
  - چسب دکوپاژ
  - قلم‌ مو پهن
  - شمع استوانه‌ای
  - قیچی طراحی


  ● روش ساخت:
  ۱. با قیچی دستمال کاغذی یا حوله کاغذی را ۳/۱ سانتی‌متر بزرگتر از اطراف هر دو (پیرامون) و ارتفاع شمع ببرید.
  ۲. با فلم‌موی پهن روی شمع را از چسب دکوپاژ به‌صورت نوارهای عمودی ۸/۳ سانتی‌متری بزنید. دستمال کاغذی را روی یک سطح صاف قرار دهید. نواحی چسب‌زده شمع را روی دستمال کاغذی بخوابانید، دقت کنید شمع درست در مرکز و صاف قرار بگیرد. چسب بیشتری روی شمع بزنید و شمع را داخل دستمال کاغذی بپیبچید تا بچسبد. این‌کار را ادامه دهید تا تمام شمع با کاغذ پوشانده شود. به‌وسیله انگشت چین‌های روی شمع یا برآمدگی اگر است صاف کنید ممکن از بعضی از چین‌ها باقی بماند سپس بگذارید تا خشک شود.
  ۳. با استفاده از چاقو طراحی با دقت اضافه‌های کاغذ را در بالا و پائین شمع ببرید.
  ۴. اطراف شمع را ۵ الی ۱۰ بار اسپری براق‌کننده بزنید و بعد از هر بار پوشاندن با اسپری بگذارید تا به‌طور کامل خشک شود سپس لایه بعدی را بزنید و با استفاده از سشوار می‌توانید مرحله خشک شدن را سریع‌تر کنید (باد سرد س
   
 15. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع چهل تکه

  [​IMG]
  برای ساختن تکه‌های رنگی از روش ساخت شمع‌های ساده که با غوطه‌ور کردن در موم ساخته می‌شوند استفاده کنید و این تکه‌های زمانی جالب و زیبا می‌باشند که از رنگ‌‌های مختلف و شاد استفاده نمائید..

  - مواد و لوازم مورد نیاز:
  پارافین، رنگ موم در چند رنگ، فیتیله صاف، ظرف برای ذوب کردن موم به روش بن ماری، تیغ موکت‌بری، کاسه کوچک:
  ۱. قابلمه را پر از آب کنید و روی حرارت قرار دهید و چند قوطی کوچک را در آن قرار داده و در هر کدام یک موم رنگی بریزید، همیشه یک یا دو رنگ روشن را همانند رنگ‌های دیگر انتخاب کنید و ذوب نمائید، به‌خاطر داشته باشید که رنگ‌های طنین‌انداز برای این روش بهتر می‌باشند بنابراین اگر لازم است مقدار کمی از رنگ‌ها را استفاده کنید.
  ۲. آب را حرارت دهید تا تمام موم رنگی شما ذوب شود یک تکه فیتیله کوتاه (در حدود ۱۵ سانتی‌متر) از فیتیله صاف یا یک فیتیله استفاده شده ببرید.
  ۳. فیتیله را مانند روش ساختن شمع‌های ساده و غوطه‌ور شده در موم رنگی غوطه‌ور کنید و تکرار کنید تا یک لایه موم ساخته شود و همین کار را با رنگ‌های دیگر هم انجام دهید و تکرار کنید تا لایه موم ساخته شود و تعداد غوطه‌ور کردن در هر رنگ را تغییر دهید تا عرض هر لایه مختلف شود. به غوطه‌ور کردن ادامه دهید و یک در میان در رنگ روشن و رنگ تیره عمل غوطه‌ور کردن را تکرار کنید تا یک شمع به پهنای شمع‌های غوطه‌ور شده یا کمی بزرگ‌تر از آنها ساخته شود.
  ۴. فیتیله را از یک انتهای موم بکشید، نه به‌طور کامل فقط تا نیمه بکشید، و سعی کنید که زیاد محکم کشیده نشود که بیرون آید.
  ۵. در یک قابلمه کوچک آب بریزید و حرارت دهید تا به جوش آید و چاقو را در آب جوش بزنید و به این طریق گرم کنید. و از انتهاء بدون فیتیله موم شروع کنید و یک لایه نازک موم را ببرید و فوراً آن‌را روی سطح شمع قرار دهید و این روش را ادامه دهید تا تمام موم به‌صورت برش داده شده روی شمع قرار بگیرد.
  ۶. باید بعد از غوطه‌‌ور کردن در موم رنگی ذوب شده آخری حدود ۱۵ دقیقه آن‌را آویزان کنید تا سفت شود و این‌کار باعث می‌شود که اغلب موم به اندازه کافی صاف شود (همیشه مقداری از فیتیله را باقی بگذارید تا همان‌طور که به انتهاء موم نزدیک‌ می‌شوید به وسیله فیتیله آن‌را نگه دارید).
  ۷. به اندازه‌ای که لازم است فیتیله را بیرون بکشید و به بریدن برش‌ها ادامه دهید و آنها را روی شمع قرار دهید تا به‌طور کامل سطح شمع پوشیده شود، برای یک نتیجه بهتر از چندین رنگ موم استفاده کنید و روی شمع بچسبانید.


  - قالب‌ شمع‌های چهل تکه:
  برای ساختن تکه‌ها از قالب‌های کم‌عمق و کوچک استفاده نمائید و دیگر اینکه می‌‌توانید شمع را مانند شمع‌های ساده و غوطه‌ور شده که در کتاب شماره ۱ شمع‌سازی به‌طور کامل توضیح داده شده است درست کنید و سپس به تکه‌های کوچک ببرید و روی شمع بچسبانید. شمع با موم زده شده هم یکی دیگر از شمع‌های چهل‌ تکه می‌باشد و برای یک نتیجه بهتر و زیباتر می‌توانید تکه‌ها را به هر رنگی که دوست دارید رنگ بزنید. برای چسباندن تکه‌های موم (برای شمع‌های چهل تکه) بر روی شمع یکی از سه روش زیر را به‌کار ببرید:


  روش ۱- موم را در قالب بریزید و بگذارید تا به‌طور کامل سفت شود، سپس آن‌را از قالب بردارید. یک بشقاب را روی اجاق گرم قرار دهید. تکه موم را از سمت پشتش به مدتی که فقط یک لایه نازک موم از پشت تکه موم قالب زده ذوب شود در آن قرار داده و به‌سرعت آن‌را روی شمع بچسبانید، و خوب فشار دهید تا در جای خود محکم شود،

  روش ۲- موم را در قالب بریزید و بگذارید تا به‌طور کامل سفت شود، سپس از قالب بردارید. مقداری از تراشه‌های موم را در یک قوطی کوچک ذوب کنید و با یک چوب بستنی یا یک قلم‌مو از موم ذوب شده پشت تکه موم قالب‌زده (چهل تکه) بزنید و آن‌را روی شمع بچسبانید و محکم فشار دهید تا در جای خود قرار بگیرد.

  روش۳- مقداری از تراشه‌های موم را در یک قوطی کوچک ذوب کنید و موم را در قالب بگذارید تا سفت شود تا بتوانید آن‌را از قالب جدا کنید ولی هنوز گرم و قابل انعطاف باشد. با یک چوب بستنی یا یک قلم مو از موم ذوب شده پشت تکه موم قالب‌زده بزنید و آن‌را روی شمع بچسبانید و در جای خود محکم فشار دهید تا موم سرد شود. اگر می‌خواهید یک تکه بزرگ را روی یک شمع گرد بچسبانید این بهترین روش می‌باشد.
   
 16. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش ساخت شمع پودری

  [​IMG]
  طریقه رنگ كردن پارافین پولكی و پودری
  پارافین را در یك كیسه فریزر ریخته و به میزان لازم از رنگ های شب نما یا فلورسنت به آن اضافه كنید و مرتب كیسه را تكان دهید تا پارافین رنگ بگیرد.
  وسایل لازم:
  - پارافین پودری
  - رنگ شب نما یا فلورسنت
  مراحل انجام كار:
  ۱- پارافین پودری را به رنگ های دلخواه در آورید و به صورت لایه لایه در ظرف مورد نظر بریزید.
  ۲- یك قلاب یا یك میله فلزی را درون ظرف، حاوی پارافین فرو برده و بیرون آورید تا شكل دلخواه شما به وجود آید.
   
 17. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش شمع مایع

  [​IMG]
  وسایل لازم:
  - پارافین مایع
  - آب
  - گلیسیرین
  - رنگ پودری پارچه
  - لوازم تزیینی
  - لیوان پایه بلند
  - طلق
  - فتیله
  مراحل انجام كار:
  ۱- عروسك و یا هر وسیله تزیینی دیگری را كه در اختیار دارید ته ظرف قرار دهید (سعی كنید كه از اشیای سبك و پلاستیكی استفاده نكنید.)
  ۲- روی عروسك را با گلیسیرین بپوشانید، به طوری كه سه چهارم ظرف با گلیسیرین پر شود.
  ۳- یك چهارم استكان آب را با مقدار بسیار كمی از رنگ پودری پارچه مخلوط كنید و روی گلیسیرین بریزید( به ارتفاع ۲ سانتی متر)
  ۴- مقداری پارافین مایع را روی آب بریزید ( به ارتفاع ۱ سانت) سپس فتیله را روی شمع قرار دهید.
   
 18. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  ساخت شمع‌های شنی

  [​IMG]
  شمع‌های شنی شمع‌هائی هستند که به آسانی در شن مرطوب قالب زده می‌شوند شمع شنی با طرح ستاره در تصویر رنگی به روش شمع‌های دوبل ساخته شده است.
  مواد و وسایل مورد نیاز:
  - مواد و وسایل ذوب موم
  - مواد و وسایل شمع‌های قالبی
  - کاسه بزرگ و کوچک برای مخلوط کردن
  - شن مرطوب
  - قاشق‌ فلزی
  - سوزن با سوراخ درشت
  روش ساخت:
  ۱. داخل کاسه بزرگتر یا ظرف موردنظر را تا نیمه شن مرطوب بریزید و خوب فشار دهید.
  ۲. ظرف کوچکتر را در وسط شن مرطوب فشار دهید و اگر لازم بود اطراف ظرف کوچکتر را با شن بیشتری پر کنید و سپس با دقت ظرف کوچک را بردارید.
  ۳. عمق سوراخ را اندازه بگیرید و ۵/۲ سانتی‌متر برای طول فتیله اضافه کنید.
  ۴. مقدار موم مورد نیاز را حساب کنید و طبق توضیحات ذوب موم موم را ذوب کنید.
  ۵. به آرامی موم ذوب شده را در وسط شن بریزید و دقت کنید که موم را روی پشت قاشق بریزید تا باعث نشود که شکل قالب شن به‌هم بخورد. موم در طول ۵ دقیقه در شن رسوخ خواهد کرد.
  ۶. بعد از ۲ ساعت موم بیشتری اضافه کنید در این‌صورت یک استخر زیبا در مرکز شکل خواهد گرفت و موم بیشتری اگر لازم بود اضافه کنید.
  ۷. یک سوزن بلند با سوراخ درشت را روی حرارت گرم کنید سپس سوزن را در مرکز استخر موم تا پائین فشار دهید و بیرون آورید. فتیله را داخل سوراخ قرار دهید و اضافه آن را اطراف یک پیچ‌گوشتی بپیچید و آن را روی لبه شن قرار دهید.
  ۸. شمع را به مدت ۳ ساعت بگذارید تا سرد شود و سپس شمع را از قالب بیرون آورید و اطراف آن را صاف و یکدست کنید.
  ۹. طبق توضیحات مرحله ۱۵ - ۱۶ شمع‌های قالبی ته شمع را تراز و یکسان کنید.
  فتیله را هم به طول ۳/۱ سانتی‌متر قیچی کنید.
   
 19. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  شمع‌ لوله ‌شده با ورقه‌های موم عسل

  [​IMG]
  شمع‌های لوله‌شده با ورقه‌های موم عسل از ورقه‌های نازک موم عسل ساخته می‌شوند. و این نوع شمع‌ها را می‌توانید به شکل‌های مختلف فرم دهید و همچنین این شمع‌ها عطر طبیعی عسل را دارا می‌باشند.
  مواد و وسایل مورد نیاز:
  - سشوار
  - چاقو
  - خط‌کش یا لبه فلزی
  - قیچی (طراحی)
  - ورقه موم عسل
  - شکل مستطیل
  - فتیله: مربع و آماده شده
  روش ساخت:
  ۱. ورقه مستطیلی موم عسل را با سشوار گرم کنید تا نرم و قابل انعطاف شود. سمت کوتاه ورقه مستطیل (عرض) ارتفاع شمع می‌باشد.
  ۲. یک مثلث باریک از قسمت بلندترین سمت ورقه موم (طول) با استفاده از خط‌کش و چاقو ببرید.
  ۳. فتیله را ۹/۱ سانتی‌متر بلندتر از طول شمع ببرید. به آرامی فتیله را روی لبه کوتاه در آن سمتی که لبه بلندتر می‌باشد قرار دهید و شروع به لوله کردن کنید، دقت کنید که بعد از اولین لوله کردن فتیله محکم در جای خود قرار گرفته باشد.
  ۴. شمع را لوله کنید و دقت کنید که هر چه محکم‌تر بپیچید، شمع مدت طولانی‌تری خواهد سوخت.
  ۵. وقتی لوله کردن کامل شد لبه‌ها را داخل شمع فشار دهید. موم عسل چسبنده می‌باشد بنابراین به خودش می‌چسبد.
  ۶. فتیله را به طول ۳/۱ سانتی‌متر قیچی کنید.
  ۷. اگر بعد از ساختن شمع یا حتی بعد از نگهداری روی آن شکل‌های پودری رسوب کرد به‌وسیله باد سشوار آنها را از روی شمع بردارید.
  ● شمع راست لوله‌شده استوانه‌ای با موم عسل
  ۱. یک تکه مستطیلی موم عسل را با سشوار گرم کنید تا نرم و قابل انعطاف شود. سمت کوتاه موم (عرض) ارتفاع شمع می‌باشد.
  ۲. می‌توانید ورقه موم را به تنهائی برای یک شمع بلند استفاده نمائید یا اینکه آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و دو عدد شمع کوتاه‌تر درست کنید.
  ۳. مرحله ۳ تا ۷ روش ساخت شمع لوله‌شده یا موم عسل را در همین جا دنبال کنید.
  ● شمع باریک پیچ‌ داده با موم عسل در دو رنگ
  ۱. توضیحات بالا راجب به شمع پیچ‌ داده با موم عسل را دنبال کنید به‌استثناء اینکه از دو رنگ موم عسل استفاده نمائید.
  ۲. هر دو رنگ ورقه مستطیلی موم عسل را کمی کج روی هم قرار دهید و بپیچید.

   
 20. آفلاین

  *asal* دوست تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 27, 2010
  ارسال ها:
  1,583
  تشکر شده:
  19
  امتیاز دستاورد:
  48
  جنسیت:
  زن
  آموزش شمع دو جداره (با گل خشك)

  [​IMG]

  مواد لازم:

  ۱- پارافين معمولی و پارافين گل

  ۲- گلهای مصنوعی (پلاستيكي، بلندر، طبيعی خشك شده، صدف)

  ۳- فتيله آماده شده

  ۴- قالب يك شكل در ۲ سايز  اين نوع شمع را می توان به روشهای مختلف درست كرد. در يكی از اين روشها، از دو قالب استفاده می شود كه ابتدا پارافين معمولی را آب كرده و پس از كار گذاشتن فتيله در قالب، پارافين معمولی را در قالب می ريزيم. پس از سرد شدن آن را به روشهايی كه قبلا گفته شده از قالب جدا می كنيم.

  در مرحله بعد با سوزن ته گرد گلها را به پارافين سفت شده وصل می كنيم و آن را پس از رد كردن فتيله از قالب سايز بزرگتر، پارافين گل را در قالب بزرگتر بريزيد.

  نكته) هرچه سايز قالبها به هم نزديكتر باشد گلها بهتر ديده خواهند شد.


  روش دوم) در اين روش ابتدا سطح قالب را چرب كرده و آنرا از پارافين گل پر كنيد و تا زمانی كه يك لايه چند ميليمتری دور قالب سفت شود صبر كنيد و بعد پارافينهای اضافه را از قالب خارج كنيد. سپس فتيله گذاری كرده و گلها را (ترجيحاً مسطح تر و ظريفتر) به كناره داخلی قالب و روی پارافين سفت شده به آرامی بچسبانيد. حال، پارافين معمولی را به آرامی درون قالب بريزيد.


  البته می توانيد از برچسبهای شفاف در طرحهای مختلف برای تزئين روی شمعهای آماده شده خود استفاده نماييد.
   
موضوعات مشابه با: اموزش كامل
انجمن عنوان تاریخ
هنر ■☺تاپیک اموزش دستبند و تل بافتنی ■☺ نظر هم بدید♥ ‏Sep 5, 2013
هنر اموزش ساخت صابون ‏Jun 30, 2012
هنر اموزش ساخت صابون تزئینی ‏Jun 30, 2012
هنر اموزش اوریگامی ‏Jun 29, 2012
هنر اموزشگاه هنری 1 پارس . ‏Feb 25, 2012
هنر بیوگرافی‌ كامل ‌شقایق دهقان از زبان خودش (+عکس) ‏Sep 21, 2011