به "یک پارس" خوش آمدید.

کاربران تگ شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  OM!d.M آنلاین نیست.
  خبره

  مرا داد فرمود و خود داور است
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  محل سکونت
  MAKU FREE ZONE
  نوشته ها
  13,043
  موبایل
  66 دوچراغ
  پسند شده های دریافتی
  2550
  پسند شده های ارسالی
  4554
  نوشته های وبلاگ
  5

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :11484


  ویترین مدال ها

  پیش فرض ضوابط ساخت و ساز

  تبلیغات


  طرح جامع تهران 10 موضوع کلی و در عین حال مهم در تهران را هدف قرار داده و با تعیین یکسری ضوابط و محدودیت ها، قصد دارد کلان شهر تهران را برای زندگی مناسب شهری تا سال 1405 آماده کند. عمده ماموریت ها و برنامه ها در این طرح که از آن به عنوان راهبرد مدیریت شهری تهران نیز نام برده می شود، مربوط به نحوه ساخت و ساز در تهران است.

  دنیای اقتصاد محتوای طرح جامع تهران را بررسی می کند
  ضوابط و محدودیت های جدید ساخت و ساز در تهران
  فرید قدیری
  اعمال محدودیت ساخت و ساز در شیب های تند شمال تهران
  وابستگی حکومت مرکزی به تهران کاهش می یابد
  اعمال محدودیت گسترش سکونت در مناطق 21 و 22
  طرح جامع تهران 10 موضوع کلی و در عین حال مهم در تهران را هدف قرار داده و با تعیین یکسری ضوابط و محدودیت ها، قصد دارد کلان شهر تهران را برای زندگی مناسب شهری تا سال 1405 آماده کند.
  عمده ماموریت ها و برنامه ها در این طرح که از آن به عنوان راهبرد مدیریت شهری تهران نیز نام برده می شود، مربوط به نحوه ساخت و ساز در تهران است.
  نویسندگان طرح جامع با اعتقاد به اینکه بسیاری از مشکلات و معضلات کلان شهر تهران در نتیجه رعایت نکردن یکسری ضوابط شهرسازی و ساختمان سازی در گذشته بوده است، ضوابط یکسان و هماهنگی را برای نحوه ساخت در کلیه مناطق شهر تهران تعیین کرده اند.
  طرح جامع تهران به عنوان برنامه راهبردی برای کنترل، مدیریت و اداره کلان شهر تهران اوایل بهار امسال ابلاغ شد.
  این طرح که سال ها نهادهایی همچون شهرداری تهران، وزارت مسکن، شورای عالی شهرسازی و معماری و شورای شهر مشغول تدوین آن بودند، چند هفته قبل از ابلاغ رسمی، توسط رییس جمهوری نیز مورد مطالعه و بررسی نهایی قرار گرفت و با اصلاحات جزئی و با توافق دولت و شهرداری ابلاغ شد.
  بررسی های دنیای اقتصاد درباره جزئیات طرح جامع تهران نشان می دهد این طرح را می توان به 10 موضوع کلی شامل برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز، محدودیت سکونت در برخی مناطق تهران، پیش بینی از جمعیت شهر تهران تا سال 1405، امنیت حکومت مرکزی، تغییرات در نوع صنایع قابل استقرار در تهران، عوارض ساخت وساز و درآمد شهرداری، بافت های فرسوده، تعیین حریم تهران، خدمات شهری و رفاهی و پارکینگ خودرو تقسیم کرد که «طرح» برای هر کدام از این موضوعات ضوابط و محدودیت هایی را در نظر گرفته است. گزارش دنیای اقتصاد درباره جزئیات طرح جامع تهران را در زیر بخوانید:
  برخورد بدون اغماض با
  تخلفات ساختمانی
  یکی از موضوعاتی که به نظر می رسد بسیار مورد تاکید و توجه نهادهای تهیه کننده این طرح بوده برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز است. به طوری که در بخش های مختلف طرح به عناوین مختلف به آن اشاره شده است. بر این اساس از این پس با هرگونه تخلف در ساخت وساز در حریم پایتخت برخورد جدی و همه جانبه و بدون اغماض می شود و از هرگونه فعل و انفعالی غیررسمی و غیرقانونی در این بخش جلوگیری می شود.همچنین طرح جامع، اختیار قانونی داده است برای برخورد با تمامی اشخاص متخلف در ساخت وساز اعم از حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی، تعاونی های مسکن وابسته به دستگاه های دولتی، عمومی، قوه قضائیه، شهرداری، نیروهای مسلح و نهادهای انقلاب اسلامی و موسسات عمومی که املاک و اراضی بزرگ در نقاط مختلف واقع در محدوده و حریم را در اختیار دارند.
  حداقل 35 متر مربع
  بر مبنای ضوابطی که طرح جامع برای ساخت وساز در تهران تعیین کرده است، احداث واحدهای مسکونی کمتر از 35 متر مربع در شهر تهران مجاز نخواهد بود.
  با توجه به این که تهران بر روی چندین گسل اصلی و فرعی قرار دارد؛ لذا استقرار ساختمان بر روی گسل ها نیز مشمول مقررات ویژه شده است؛ به طوری که استقرار ساختمان های مهم و حساس بر روی گسل های اصلی زلزله و حریم درجه یک آنها ممنوع خواهد بود.
  تدابیر ویژه برای شمال و غرب
  همچنین هر گونه ساختمان سازی بر روی زمین های ناپایدار و مستعد لغزش محدود می شود و در کلیه ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی ضوابط طراحی و اجرای مربوط به حریم گسل های اصلی و فرعی باید اجرا شود.
  طرح جامع برای شمال و غرب تهران ضوابط ویژه ای تعریف کرده است.
  در محله هایی از شمال تهران که شیب زمین در آنجا بسیار تند است از ساخت وساز جلوگیری به عمل خواهد آمد.در غرب تهران و در مناطق 21 و 22 نیز گسترش سکونت محدود خواهد شد. این محدودیت در گسترش سکونت در پهنه غربی شهر با هدف تمیز دادن بین عرصه کالبدی تهران از پهنه شهری کرج انجام می شود.
  جمعیت روز تهران 1/9میلیون، ساکن 7/8میلیون
  طرح جامع تهران پیش بینی هایی از توسعه جمعیت پایتخت و نحوه ساماندهی اسکان جمعیت انجام داده است.
  بر این اساس، جمعیت شهر تهران در افق طرح (1405) با رشد طبیعی جمعیت آن و تجربه و تحلیل نتایج آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال 1385، معادل 7/8میلیون نفر پیش بینی شده است.اما برنامه ریزی ها برای تامین نیازهای خدمات شهری جمعیت ساکن و شاغل (جمعیت روزانه) بر مبنای جمعیتی معادل 1/9میلیون نفر انجام شده است و ظرفیت پذیری سکونت نیز بر مبنای 20درصد مازاد بر پیش بینی نیاز در افق طرح برای حدود 5/10میلیون نفر جمعیت تدارک یافته است.
  کاهش وابستگی حکومت مرکزی به تهران
  بحث امنیت شهر تهران موضوع مهم دیگری است که در طرح جامع برای آن برنامه ریزی شده است.
  ضمن این که به نوعی بحث تعیین محلی برای پایتخت نیز در آن دیده می شود. در طرح جامع بر تامین امنیت برای شهر تهران به عنوان مرکز حکومتی کشور و ایجاد مراکز امن برای اداره حکومت در شرایط بحران ضمن کاهش میزان وابستگی حکومت مرکزی به تهران با تعدیل اهمیت و حساسیت تهران در ابعاد مختلف تاکید شده است.
  صنایع کوچک به تهران می آیند
  استقبال از صنایع کوچک برای توسعه اقتصادی و رونق فعالیت شهر تهران مورد تاکید طرح جامع تهران است. قرار است صنایع متوسط و کوچک با فناوری بالا و پاک به تدرج جایگزین صنایع بزرگ آلاینده و انبارهای موجود شوند.
  در برنامه راهبرد مدیریت شهر تهران پیش بینی شده با رونق اقتصادی شهر، باید شهر تهران براساس منابع پایدار اداره شود و سهم درآمد از محل عوارض و تراکم ساخت به تدریج کاهش پیدا کند.
  مشوق هایی برای نوسازی بافت فرسوده
  در طرح جامع سیاست های تشویقی برای تجمیع اراضی به ویژه در بافت های مسکونی در جهت کاهش سهم ریزدانگی پلاک های مسکونی دیده شده است تا از این طریق نوسازی بافت های فرسوده سرعت بگیرد. این سیاست ها عبارتند از:
  - حمایت و نظارت بر نوسازی در بافت هایی که نیازمند توان بخشی و مداخله محدود با اعمال سیاست های تشویقی است از طریق ایجاد و به کارگیری نهادهای مدیریتی مناسب
  - تهیه طرح های ویژه توسعه یکپارچه برای محلات و بافت های فرسوده.
  تعیین حریم شهر تهران
  مرز محدوده شهر تهران فصل مشترک حد کالبدی شهر و حریم تهران است که شهرداری تهران موظف است خط محدوده را با علائم ویژه و ثابت به خصوص در محدوده شمالی شهر را برای هر گونه دخل و تصرف مغایر مشخص کند.همچنین حریم پایتخت شامل شهرستان های کنونی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و رباط کریم و بخش های قدس و مرکز از شهرستان شهریار به استثنای دهستان جوقین است.
  افزایش سرانه خدمات شهری
  در طرح جامع عنوان شده است از اراضی خالی بزرگ و فضاهای باقی مانده شهر و از طریق بازیافت اراضی بافت های فرسوده برای رفع کمبودهای اساسی شهر در زمینه تکمیل زیرساخت های شهری و توسعه فضاهای سبز، عمومی، فرهنگی، خدماتی و گذران اوقات فراغت و تفرج استفاده شود.
  براین اساس باید سرانه مجموعه خدمات شهری شامل سرانه های خدمات آموزشی، درمانی و بهداشتی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی و گردشگری به حدود 2برابر (حدود 13مترمربع) افزایش یابد
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. 3 کاربر از پست مفید OM!d.M سپاس کرده اند . 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربران خواننده این موضوع : 0

فعالیت :(نمایش - خوانندگان)

There are no names to display.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

اکنون ساعت 01:35 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.0
Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
SEO by vBSEO