استفاده از آمپول بوتاكس براي مبارزه با ميگرن
تا كنون "بوتاكس" براي از بين بردن چين وچروك‌هاي صورت مورد استفاده قرار مي‌گرفت، اما به به تازگي پزشكان متخصص اعصاب به اين نتيجه رسيدند كه ماده‌ي موثر "بوتاكس" مي‌تواند از سردردهاي مزمن نيز جلوگيري كند.
سردردهاي ميگرني چنان شديد هستند كه بيماراني كه دچار آن مي‌شوند معمولا در آن روز ديگر قادر به كار كردن نيستند و بايد دزهاي بالايي از داروهاي ضد درد استفاده ‌كنند.
ميگرن پيامد جامعه‌ي مدرن نيست
در آلمان حدود هشت ميليون نفر از سردرد ميگرن رنج مي‌برند. در اين ميان، بيشتر خانم‌ها هستند كه دچار اين بيماري مي‌شوند. بيماري ميگرن، تنها پيامدي از دنياي مدرن نيست، بلكه در متن‌هاي دست‌نويس قديمي مصري نيز در اين‌باره نوشته شده است. آنها مي‌نوشتند كه از سردردهاي طولاني‌مدت رنج مي‌برند، تا جايي كه حتي آرزوي داشتن سر جديدي را هم مي‌كردند.
ماده‌ي موثر "بوتاكس"،"بتولينوم توكسين" است
"بوتاكس" براي از بين بردن چين و چروك‌هاي صورت استفاده مي‌شود و از يك پروتئين بسيار سمي به نام "بتولينوم توكسين" ساخته مي‌شود كه به طور موقت عضلاتي كه باعث ايجاد چين و چروك شده‌اند را فلج مي‌كند. اخيرا پزشكان از اين ماده‌ي موثر در معالجه‌ي بيماري ميگرن استفاده مي‌كنند. دو تحقيق جديد نشان داده‌اند كه دزهاي كمي از اين ماده، موفقيت‌هاي كوچكي در مبارزه با ميگرن كسب كرده‌اند.
جواز استفاده از "بوتاكس" براي مبارزه با ميگرن
در بريتانيا از ماه ژوئيه‌ي سال جاري مجوز استفاده از "بوتاكس" براي معالجه‌ي ميگرن صادر شده است. در آلمان نيز ادارات مربوطه در حال بررسي اين مسئله هستند. هانز كريستوف دينر، مدير كلينيك بيماري‌هاي اعصاب از دانشگاه اسن (Essen) مي‌گويد: «اگر راي مربوط به جواز بوتاكس مثبت باشد، ديگر چيزي نمي‌تواند جلوي اين درمان را بگيرد و بيمه‌هاي دولتي مجبور مي‌شوند هزينه‌هايش را پرداخت كنند».
دو تحقيق جديد
دو تحقيق در اين مورد تا به حال صورت گرفته است. يكي در ايالات متحده و ديگري به طور مشترك در اروپا و ايالات متحده. در اين دو تحقيق حدود ۱۴۰۰ بيمار كه دچار بيماري ميگرن هستند شركت كردند. اين تحقيق ۲۴ هفته طول كشيد و محققان طي آن هفت آمپول "بوتاكس" به صورت و گردن بيماران زدند. پس از اين جريان، آن بيماران گزارش ‌دادند كه تعداد روزهايي كه به ميگرن مبتلا مي‌شوند كاهش يافته است. اين در حالي است كه بسياري از پزشكان متخصص اعصاب چهار سال پيش معالجه‌ي ميگرن با استفاده از "بتولينوم توكسين" را بي‌نتيجه مي‌دانستند.
درحال حاضر استفاده از "بوتاكس" براي مبارزه با بيماري ميگرن يكي از موضوعات اصلي نشست‌هاي پزشكان متخصص اعصاب است. به گفته‌ي دينر، مدير كلينيك بيماري‌هاي اعصاب از دانشگاه اسن، در آينده معالجه با "بوتاكس" گران‌قيمت و تنها محدود به يك سري مراكز پزشكي خاص خواهد بود.