به "یک پارس" خوش آمدید.

کاربران تگ شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
Like Tree2پسند شده
  • 1 Post By ! Justice !
  • 1 Post By ! Justice !

موضوع: خاطره پروانه خواننده نامي موسيقي كشورمان صبح امروز در گذشت.

! Justice ! هم اکنون آنلاین است.
    مدیر بخش ورزش

قضیه فرق کرده با قبلنا حرفامو دیگه نمیگم با کفترا
    پسند شده های دریافتی
    9760
    پسند شده های ارسالی
    57
    نوشته های وبلاگ
    7

آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

جنسیت شما ؟ حالت من

شهرت :55302

ویترین مدال ها

پیش فرض خاطره پروانه خواننده نامي موسيقي كشورمان صبح امروز در گذشت.

تبلیغات

قاصدک:خاطره پروانه(خاوری) ردیفدان موسیقی ایرانی بامداد امروز در سن 78 سالگی در گذشت.
    به گزارش خبرنگار مهر،خاطره پروانه ،خواننده موسیقی اصیل ایرانی به دلیل شکستگی استخوان پا که از سال گذشته در بستر بیماری به سر می برد پس از تحمل هشت ماه بیماری ساعت 3 بامداد امروز در خانه خود درگذشت .

این هنرمند پیشکسوت موسیقی ایران در گفتگویی که بهار امسال دردیدار نوروزی با خبرگزاری مهر کرده بود آرزو داشت که می توانست در سال جدید باز دیگر در کنار سایر بانوان هنرمند،پیام صلح و دوستی ایرانیان را با زبان موسیقی به گوش جهان برساند که اجل مهلت نداد.

خاطره پروانه در سال 1309 در خانواده ای متوسط ، اصیل و هنردوست به دنیا آمد پدر او خیاط بود و مادرش "پروانه" از خواننده های عصر قاجار و به ویژه دوره ناصری بود و در حالی که کمتر از سی سال سن داشت به دلیل بیماری سل از دنیا رفت در آن زمان خاطره پروانه تنها چهار سال داشت.

وی در سال 36 به طور حرفه ای کار خود را با ارکستراستاد صبا آغاز کرد و در ادامه با زنده یاد حسن رادمرد ،حسین دهلوی،فرامرز پایور افلیا پرتو کنسرتهای متعددی داد.

خاطره پروانه در گفتگویی که با خبرگزاری مهر( شماره خبر 645359) داشته در خصوص چگونگی آشنایی خود با موسیقی چنین گفته است : با ساز و نوای مادرم موسیقی را شناختم و پس از آن آموختن در من نهادینه شد و در تمام دوران کودکی تا نوجوانی و جوانی با موسیقی همراه بودم. زمانی که ازدواج کردم و همسرم علاقه ام را به آواز دید راه را برای من هموار کرد. در همان دوران در مدرسه "بنی احمد" درس می دادم و در زمان بیکاری برای بچه ها مثنوی می خواندم. در همین بین مدیر مدرسه از من خواست تا سرود صبحگاهی برای بچه ها بخوانم من هم پذیرفتم و بعد از آن برای ضبط کار به استودیو رفتیم و از همان جا بود که با استاد صبا آشنا شدم.

خاطره پروانه یکی از لذت بخش ترین لحظه های زندگی خود را اجرای تصنیف هایی چون "آب حیات "، "صبح شد" می دانست که اغلب آنها با ارکستراستاد صبا اجرا شده است او همچنین تصنیف هایی چون "دلم شکسته " ،"من سروش آسمانم "، "نیمه شب ها با دعا" را با گروه فرامرز پایور اجرا کرده و بهترینهای این آثار را اجرای قطعاتی چون "صبحدم ز مشرق" در دستگاه سه گاه از آثار درویش خان و همچنین "نادیده رخت" در آواز اصفهان می دانست.

لازم به ذکر است خاطره پروانه همراه با گروه موسیقی "یاران" در بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر(امسال) اجرای کنسرت داشت و قرار بود جمعه 17 آبان ماه نخستین تمرین خود را با این گروه آغازکند.

مراسم تشییع و خاکسپاری وی پس از رسیدن فرزندش که خارج از کشور به سر می برد مشخص خواهد شد.
    گروه موسیقی مهر درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به خانواده ایشان وجامعه هنری و هنردوستان کشور تسلیت می گوید.
    [/TD]
    [/TR]
    AysA پسند کردها .
    شيشه ي پنجره را باران شست
    از دل من اما
    چه کسي نقش تو را خواهد شست ؟

2. 5 کاربر از پست مفید ! Justice ! سپاس کرده اند .

! Justice ! هم اکنون آنلاین است.
    مدیر بخش ورزش

قضیه فرق کرده با قبلنا حرفامو دیگه نمیگم با کفترا
    پسند شده های دریافتی
    9760
    پسند شده های ارسالی
    57
    نوشته های وبلاگ
    7

آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

جنسیت شما ؟ حالت من

شهرت :55302

ویترین مدال ها

تبلیغات

بانو پروانه-خواننده معروف سالهای دور رادیو[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]شعر:حیدررقابیاهنگساز: مجید وفادار
    پروانه یک از خوانندگان بسیار قدیمی می باشد که سالهای سال در اوج بود و صدایش مشتاقان بسیاری داشت.وی که فعالیت هنری خود را از تئاتر شروع کرد. و بصورت آزمایشی تصنیفی از بانو روحبخش خواند که انزمان ترانه روز بود و مرتب از رادیو بی سیم پخش می شدو صفحه اش جز پروفروش های زمان خودش بود که اینطور شروع می شد"دارم شب و روز از عشق ماهی" که شعرش از رهی معیری و آهنگش از مجید وفادار می باشد و این باعث اغاز کار هنری پروانه شد.
    [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
    بانو پروانه که اصالتاٌ اذری می باشدو چندین سال در رادیو تبریز تصنیف های ترکی می خواند. و بعدا به رادیو ایران امد(گویا سال 1328) و علاوه بر تصنیفهای ترکی ترانه های فارسی خواند.و ی در همان سالها با مجید وفادار آهنگساز معروف رادیو آشنا شد .هر چند نشریه های زرد انزمان خبر ازدواج این دو را می دادند.اما در واقع هرگز این اتفاق بقوع نپیوست. و این دو تنها دو دوست هنری بودند.اکثر ترانه های پروانه مخصوصا ترانه های فارسی که خوانده اهنگهایش را مجید ساخته است و از ترانه سراهای که پروانه زیاد از ان ها شعر می گرفت می توان به کریم فکور اشاره کرد. پروانه بر روی چند ترانه که خودش سروده اهنگ گذاشتهاست. فعالیت وی تا اوسط دهه 40 استمرار شد و پس از یکدوره کم کار شدن از رادیو کناره گیری کرد و در همان سالها بر اثر بیماری پاهایش را از دست داد و فلج شد.
    [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]اهنگساز: مجید وفادار
    در موسیقی قبل از انقلاب سه خواننده با نام هنری پروانه خواننده وجود دارد که به این صورت تفکیک می شوند:
    1- پروانه مچول خانم(بر اثر سل 1305 درگذشت) 2- پروانه(ترکی) 3- خاطره پروانه(دختر مچول خانم و خواننده فرهنگ وهنر )

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]ترانه سرا:؟اهنگساز: امین الله رشیدی
    در دهه 50 از وی چندین بار در برنامه های مربوط به سالگرد رادیو دعوت بعمل امدو همچنین یکبار وی در تلویزیون در شو میخک نقره ای که بر روی ویلچر نشسته بود شرکت کرد و ترانه شبهای تهران را خواند که برای بسیاری خاطره انگیز بود و فرخزاد در برنامه های بعدی این قسمت را چندین بار تکرار کرد.از سرنوشت پروانه بعد از انقلاب خبری در دست نیست.
    AysA پسند کردها .
    شيشه ي پنجره را باران شست
    از دل من اما
    چه کسي نقش تو را خواهد شست ؟

4. 5 کاربر از پست مفید ! Justice ! سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربران خواننده این موضوع : 0

فعالیت :(نمایش - خوانندگان)

There are no names to display.

کلمات کلیدی این موضوع