به "یک پارس" خوش آمدید.

کاربران تگ شده

صفحه 9 از 12 نخستنخست ... 7891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 120
Like Tree411پسند شده

موضوع: تواستان وشهر یا روستاتون چه چیز جالبی دارین بقیه ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 1. #81
  TxTuR آنلاین نیست.
  حرفه ای

  كبوتر هاي اطلسي عادت دارن به بي كسي
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  محل سکونت
  تبريز--شهر اولين ها
  سن
  21
  نوشته ها
  8,525
  پسند شده های دریافتی
  296
  پسند شده های ارسالی
  344

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :5153


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  تبلیغات


  برج یانقین-=-اولین آتش نشانی ایران
  مسجد استاد و شاگرد
  تندیس (مجسمه) کلنل محمد تقی خان پسیان تبریزی
  اولین خلبان ایرانی
  مجموعه تاریخی زیارتی مقبره حضرت سید حمزه(ره)
  نقاشی های دیواره مقبره سید حمزه
  کارخانه چرم سازی و کبریت سازی و ژنراتور خسروی
  اولین مولد برق ایران
  پل قاری(قاری کورپوسی)
  زیباترین پل سنگی ایران
  تندیس(مجسمه)قونقا(قونقا باشی)
  اولین قطار شهری ایران
  پارک و موزه مفاخر آذربایجان
  (مقبره حضرت باقرخان-=-سالار ملی و جمعی از بزرگان)
  کلیسای کاتولیک ها تبریز
  بزرگترین کلیسای کشور
  برج خلعت پوشان
  پارک صائب تبریزی

  SALY and ARAMESHE DEL like this.

 2. 5 کاربر از پست مفید TxTuR سپاس کرده اند .


 3. #82
  TxTuR آنلاین نیست.
  حرفه ای

  كبوتر هاي اطلسي عادت دارن به بي كسي
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  محل سکونت
  تبريز--شهر اولين ها
  سن
  21
  نوشته ها
  8,525
  پسند شده های دریافتی
  296
  پسند شده های ارسالی
  344

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :5153


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  قبرستان تاریخی شاد آباد مشایخ
  دروازه خیابان-=-خیابان(خیاوان) قاپی سی
  نمایشگاه بین المللی تبریز
  اولین نمایشگاه کشور
  راه آهن تبریز(دمیر یول)
  اولین راه آهن کشور
  مصلی تبریز
  زیباترین مصلی ایران
  کوه سهند(سهند داغی)
  شاه داغیم چال پاپاقیم ائل دایاقیم شانلی سهندیم باشی طوفانلی سهندیم
  تالاب بین المللی قوری گل
  کوه سلطان داغی با قبرستان باستانی اش
  صنایع دستی تبریز
  (ال ایشلری)
  فرش تبریز زیباترین فرش دست باف ایران و جهان
  تابلو فرش
  ظروف مزین
  نقره کاری(گوموش ایشلری)
  ظروف مسی
  صنایع چرمی تبریز (کیف و کفش و...)
  مینیاتور تبریز
  مینیاتور هنری با اصالت ترکی

  SALY and ARAMESHE DEL like this.

 4. 4 کاربر از پست مفید TxTuR سپاس کرده اند .


 5. #83
  TxTuR آنلاین نیست.
  حرفه ای

  كبوتر هاي اطلسي عادت دارن به بي كسي
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  محل سکونت
  تبريز--شهر اولين ها
  سن
  21
  نوشته ها
  8,525
  پسند شده های دریافتی
  296
  پسند شده های ارسالی
  344

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :5153


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  مینیاتور روی ظروف
  پارچه های رنگی و چارقد
  کار روی ظروف فلزی(قلم زنی و...)
  سفال کاری(سخسی ایشلری)
  بزرگ و آباد و دارای باروی تودرتو وصف کرده است.
  در سال 420 هجری امیر وهسودان فرمانروای تبریز شد و از سال 446 هجری، تبریز و آذربایجان تحت سلطه حکومت سلجوقیان قرار گرفت.
  اهالی تبریز در سال 616 هجری موفق شدند با دادن هدایایی قیمتی و پول فراوان، از هجوم مغولان به شهر و ویرانی آن جلوگیری کنند.پس از حمله مغول به ایران برای اولین بار شهر تبریز به دستور آباقاخان (680-663 هجری قمری) پایتخت رسمی ایلخانان شد. در سال 685 هجری در دوران حاکمیت آباقاخان در تبریز، زندگی مدنی و اقتصادی دوباره شکوفا شد.
  سلطان محمود غازان خان معروفترین شاه مغول در 694 هجری تبریز را مقر حکومت قرار داد و آن را به منتهای درجه عظمت و بزرگی و آبادانی رسانید.
  در سال 906 هجری شاه اسماعیل صفوی(متخلص به ختایی) تبریز را پایتخت ایران کرد. در دوران صفوی شهر تبریز بارها میدان جنگ ایران و عثمانی شد.
  در آغاز حکومت قاجار به خصوص زمان فتحعلی شاه، تبریز پایتخت دوم یا ولیعهدنشین ایران شد و محل استقرار عباس میرزا نایب السلطنه گردید.
  در دوره استبداد صغیر محمد علی شاه، مردم تبریز به رهبری دو قهرمان ملی – ستارخان و باقرخان- پس از ماهها مبارزه و ستیز، ابتدا تبریز و آذربایجان و سپس ایران را از چنگ استبداد رهایی بخشیدند.
  در سال 1299 شمسی(1340 هجری قمری) قیام روحانی مبارزه شیخ محمد خیابانی در تبریز بر علیه استعمار انگلیس و عهدنامه وثوق الدوله شروع شد و به پیروزی ملت و عقب نشینی استعمار انگلیس انجامید.
  در سال 1324 شمسی مردم تبریز و آذربایجان شاهد اعلام حکومت داخلی به رهبری فرقه دمکرات آذربایجان بودند که این حکومت در آذرماه 1325 با حمله قشون دولت مرکزی سرنگون شد.
  در سال 1329 شمسی مردم تبریز و آذربایجان در ملی کردن نفت و خلع ید از استعمار پیر انگلستان در صف اول مبارزه بودند.
  شهر تبریز همچنین در پیروزی انقلاب اسلامی ایرانی نیز نقش اساسی و تاریخ سازی را به عهده داشتند.
  مسجد کبود(گوی مسجد)
  مسجد جهانشاه یا مسجد کبود تبریز( گوی مسجد) از آثار ابوالمظفر جهانشاه بن قره یوسف از سلسله ترکمانان قره قویونلو است که در 870 هجری بنای آن به همت و نظارت جان بیگ خاتون (زن جهانشاه بن قرا یوسف قره قویونلو) پایان یافت. این مسجد در قسمت شمالی خیابان امام خمینی روبروی کوچه صدر واقع شده است.
  در این مسجد کتیبه های متعددی وجود دارد که کتیبه اصلی عمارت، در بالای حاشیه های عریض طاقچه ها به عرض 60 سانتی متر جا داده شده است. قسمتی از کتیبه اصلی در طول زمان فرو ریخته و آنچه که باقی مانده بسیار زیبا و عالی است.

  مسجد جامع تبریز
  مسجد جامع تبریز یکی از بناهای تاریخی تبریز است که تاریخ بنای آن معلوم نیست. محل مسجد جامع تبریز در دوران حکومت روادیان، سلجوقیان و اتابکان قسمت مقدس شهر محسوب می شد و بسیاری از سلاطین و امرا و وزرا در کنار مسجدی که خود ساخته بودند به خاک سپرده می شدند. این مسجد در زمان ترکمانان و صفویه نیز آباد بوده است.

  مسجد ظهیریه
  این مسجد در جانب غربی صحن بقعه سید حمزه تبریز قرار دارد. بنای این مسجد بشکل مستطیل، بدون ستون که دورتا دور آنرا ازاره مرمری خوش رنگی به بلندی 105 سانتی متر کار شده که در قسمت بالای آن سوریه الاسرا یا بین اسرائیل با خط ثلث بسیار زیبا به طور برجسته نقر شده است.
  طاقهای مسجد همه مزین به نقش ترنج، ختایی اسلیمی و آیات قرآنی است. این مسجد را سابقاً قزللو مسجد می گفتند. بانی مسجد و محلقات آن، از قبیل دارالشفا و شبستان و مدرسه، ظهیر الدین میرزا محمد ابراهیم پسر صدرالدین محمد، وزیر آذربایجان بوده است که بقعه و مدرسه سید حمزه را تعمیر کرد و این مسجد را به سال 1087 احداث کرد.

  مسجد اوچ گوزلی( سه چشمه)
  این مسجد در کوچه صراف خیابان شریعتی تبریز قرار دارد. نمای خارجی مسجد ساده است ولی بالای پنجره های آن تعداد زیادی کاشی های لعابدار به عنوان تزئین کار گذاشته شده است. بر بالای سر در مسجد نیز سنگ نبشته ای وجود دارد که تاریخ بنای مسجد 1321 هجری قمری در آن نقر شده است. کاشی های لعاب دیده بسیار زیبا کار شده بر روی دیوار مسجد و همچنین حجاریهای موجود در این مسجد زیبایی تحسین انگیزی به این بنای تاریخی بخشیده است.

  مسجد ارک تبریز
  این بنا باقیمانده مسجدی است که در فاصله سالهای 716 تا 724 هجری بوسیله تاج الدین علیشاه جیلانی تبریزی وزیر سلطان محمد خدابنده و ابوسعید بهادرخان ساخته شده است.

  مسجد شاه تهماسب(صاحب الامر)
  بنای مسجد شاه تهماسب صفوی معروف به مسجد صاحب الامر در شرق میدان صاحب آباد در قلب شهر تبریز در کنار مهران رود قرار دارد. این بنای تاریخی یک گنبد و دو مناره بلند دارد و در ابتدا مسجد ویژه شاه تهماسب اول صفوی بود که در سال 1045 ه.ق به وسیله سپاهیان سلطان مراد چهارم- امپراطور عثمانی- تخریب شد.
  کاتب چلبی در کتاب جهان نما ضمن بحث از تبریز می نویسد (در قسمت شرقی میدان صاحب آباد متصل به جامع سلطان حسن، مسجد مزین دیگری وجود داشت که چون بنایش از شاه تهماسب بود عساکر عثمانی جابه جا خرابش کردند.)
  از زمان شاه تهماسب تنها دو طاق مرمری نقش دار در مدخل های دهلیز و اندرون بقعه باقی مانده است. حجاری های زیبایی از نقوش گل و بوته، اسلیمی و ختایی از جمله تزئینات معماری این بنا ست. سنگ نبشته مرمرینی هم در کنار یکی از طاق های آن نصب شده است. در بالای طاق دیگر سوره «الجن» به خط علاء الدین خوشنویس معروف زمان شاه تهماسب صفوی آمده است. این مسجد پس از عقب نشینی عثمانیان در زمان شاه سلطان حسین صفوی توسط وزیر آذربایجان- میرزا محمد ابراهیم- بازسازی شد.

  مسجد عینالی
  این مسجد که از سنگ خوشرنگ و زیبایی ساخته شده است، در جوار امامزاده ای بر فراز کوه عینالی تبریز قرار دارد و زایرین و کوهنوردان به آنجا مراجعه می کنند.

  مقبره الشعراء
  یکی از جذابترین و مهمترین اماکن تاریخی شهر تبریز مقبره الشعراء محله سرخاب است. این مقبره یا به عبارت دیگر گورستان، شعراء ، علما و فقها و عرفای بسیاری دفن شده اند. مقبره الشعراء تا پیش از هجوم و غلبه عثمانی ها در پایان سده دهم هجری هنوز آباد و معروف بود ولی در دوران اشغال چند ساله ترکان به صورت ویرانه ای درآمد.
  در حال حاضر بنای زیبایی بر روی مقبره الشعراء وجود دارد که در صورت توجه بیش از پیش و تکمیل آن، این مرکز می تواند نقش مهمی در جذب جهانگردان و گردشگران داشته باشد. از مشهورترین چهره های معاصر که در این مقبره به خاک سپرده شده است محمدحسین شهریار شاعر نامدار معاصر ایران است.

  بقه سید حمزه
  بقعه سید حمزه در جنوب شرقی تقاطع خیابان ثقه الاسلام و بازارچه سید حمزه شهر تبریز واقع شده است. آیینه بندی طاق بالای صندوق قبر و آیینه بندی طرفین شمالی و جنوبی آن که در کمر] دیوار به کتیبه ای زیبا ختم می شود، از زیبایی های درخور تحسین این بنای تاریخی است. تاریخ بنای نخستین بقعه 714 هجری قمری است(سال درگذشت صاحب مقبره).

  مقبره شیخ محمد سیاهپوش
  این بنا در یکی از کوچه های فرعی خیابان منجم تبریز در محله ای به نام ویجویه قرار دارد. ویژگی خاص این بنا به دلیل طرح و گچبری و مقرنس کاری طاق آن است که یک از شاهکارهای این هنر اصیل ایرانی به شمار می رود.
  در مورد شیخ محمد سیاهپوش روایت است که وی از مریدان خاندان صفوی ، در اواسط قرن دهم هجری بوده است.

  مقبره عون و زید
  این مقبره در کوه سرخاب واقع در شمال تبریز قرار گرفته که به آن عینالی می گویند. سبک بنا، شیوه ایلخانی دارد و در قرن نهم و دهم هجری آباد بوده و در زمان تسلط قشون عثمانی ویران شد، اما در زمان شاه عباس صفوی تجدید بنا شد و در آن زیارتگاهی ساخته شد که در سال 1193 هجری در اثر زلزله ویران شد و قسمتی از آن فرو ریخت و مجدداً به وسیله امیر لشگر، قهرمان میرزا پیشکار آذربایجان آباد شد. در سال 1342 هجری نیز به وسیله امیر لشگر اسماعیل خان والی آذربایجان و فرمانده قشون شمال غرب ایران، تعمیرات اساسی در این بنا به عمل آمد که سنگ نبشته دیوار ایوان بقعه نیز به آن اشاره شده است.
  بقعه سید ابراهیم
  بقعه سید ابراهیم در محله شتربان(دَوه چی) تبریز واقع شده است. طبق نوشته های مورخین این بقعه محل دفن شیخ ابراهیم است که از طرف شیخ حسن آق قویونلو به حکمرانی آذربایجان منصوب شده بود و در سال 870 هجری قمری در گذشته است.

  امامزاده دال و زال
  این امامزاده در محله میارمیار تبریز قرار دارد و شامل دو قبر کوچک با پوششی از کاشی سبز رنگ معمولی و ساده است که در کنار هم قرار گرفته اند و اهالی آنها را زیارت می کنند.
  مدرسه طالبیه
  این مدرسه در بازار مسجد جامع تبریز واقع شده و مدخل آن دالانی است که سطحش قریب 5/1 متر از کف بازار پائین تر است و از چهار طرف به بناهای قدیم متصل است. این مدرسه در تاریخ 1087 هجری قمری به وسیله حاج طالب خان پسر حاج اسحق تبریزی ساخته شده است. حوضچه سنگی یک پارچه ای که به شکل جام زیبایی از سنگ، تراشیده شده است نیز اثری هنری برجای مانده از اعصار گذشته که به این مسجد زیبایی دوچندان داده است.

  مدرسه اکبریه
  این بنا داخل شهر تبریز واقع شده و از آثار دوره قاجاریه سات و حجره هایی متعدد برای سکونت طلاب دینی دارد.

  بازار تبریز
  مجموعه بازار تبریز یکی از بازارهای بزرگ تاریخی و زیبای ایران و خاورمیانه است. عواملی مانند سبک معماری بازار، آرایش مغازه ها، کثرت تیمچه ها، کاروانسراها، دالانها، راسته ها و همچنین انواع مشاغل و حرفه ها و وجود تعداد بسیاری مدرسه و مسجد که عمدتاً از سابقه تاریخی برخوردارند، موجب شده تا مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافرین قرار بگیرد.
  - بازار امیر
  از زیباترین و مهمترین بازارهای تبریزسف بازار، کاروانسرا و تیمچه امیر است که در حال حاضر از مراکز عمده تجارت فرش، طلا و جواهر و منسوجات محسوب می شود. بانی بازار و کاروانسرای امیر، میرزا محمد خان امیر نظام زنگنه است. تاریخ بنای بازار و کاروانسرای امیر به سال 1255 هجری قمری برمی گردد.
  - تیمچه مظفریه
  معروفترین بخش بازار تبریز تیمچه مظفریه است که در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار به سال 1305 هجری قمری ساخته شده است و بانی آن حاج شیخ محمد جعفر قزوینی از بازرگانان تبریز بوده است. در حال حاضر تیمچه مظفریه یکی از مراکز عمده تجارت و صدور فرش آذربایجان و ایران است و شهرتی جهانی دارد.
  - راسته بازار
  شاید بزرگ ترین و کاملترین بازار تبریز از نظر تنوع اصناف و اجناس، راسته بازار باشد. وجود سراها و تیمچه های مختلف در این بازار موجب شده تا مورد توجه اهالی تبریز و گردشگران قرار گیرد.
  - بازار شیشه گرخانه
  از مهمترین و شلوغترین و ثروتمندترین بازارهای تبریز بازار شیشه گرخانه است که بین خیابان تربیت و خیابان شهدا قرار گرفته است.


  كاخ شهرداري
  كاخ و تالار شهرداري تبريز در سال 1312 شمسي در گورستان متروك و مخروبة‌ كوي نوبر با نظارت مهندسان آلماني ساخته شد. اين ساختمان داراي يك برج ساعت چهار جانبي است كه هر پانزده دقيقه يك بار، گذشت زمان را اعلام مي‌كند.

  عمارت ائل گؤلي
  شاه گؤلي (استخر شاه) سابق و ائل گؤلي (استخر مردم) فعلي از گردشگاههای زیبا و دلکش تبریز و ایران است که در هفت کیلومتری جنوب شرقی تبریز، بر دامنه تپه ای واقع شده است. ائل گولی، استخری بزرگ است با مساحت 54675 متر مربع. در جنوب آن تپه ای است که آن را از بالا تا پائین و همسطح استخر پله بندی کرده اند و نهر آبی در آنها جاری است. خیابانی از جنوب به عمارت باشکوه وسط استخر می رسد. پیرامون استخر درختانی کهنسال سر به هم آورده اند که انعکاس آنها در آب، زیبایی محوطه را دو چندان می کند.
  از تاریخچه بنای این عمارت اطلاعات مستندی در دست نیست. این بنا در سال 1346 به علت رطوبت زیاد و فرسودگی، تخریب شد به جای آن در سال 1349 بنای زیبای دو طبقه ای با همان طرح قبلی ساخته شد.

  بقاياي عمارت ربع رشيدي
  خرابه‌هاي ربع رشيدي باقيماندة ساختمانهاي عظيمي است كه در زمان ايلخانيان به همت رشيد الدين فضل الله وزير نامـي ايـران در محلة وليانكوي باغمشة تبريز ساخته شد. اين مكان به اصطلاح امروزي يك شهر علمي و دانشگاهي بود.

  خانهمشروطيت
  اين خانه محل اجتماع سران مشروطيت در تبريز بود و تاريخ ساختمان آن 1247 شمسي مطابق با 1288 هجري قمري است. باني اين خانه حاج مهدي كوزه كناني از فعالين نهضت مشروطيت بود. به علت ارزش هاي فرهنگي و تاريخي كه اين خانه دارد ، به ويژه پيوند آن با نهضت مشروطيت ، در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

  موزه آذربایجان
  ایجاد موزه آذربایجان در تبریز به سالهای 1306 و 1307 بر می گردد که در این سال نمایشگاهی از سکه های مکشوفه از تبریز در سالن سابق ساختمان کتابخانه تربیت بر پا شد. اساس موزه آذربایجان در سال 1336 با نمایش 202 قطعه از آثار فرهنگی ارسالی از موزه ایران باستان (موزه ملی) در تالار فوقانی کتابخانه ملی سابق تبریز آغاز شد و اندیشه تاسیس موزه آذربایجان در محل فعلی در اردیبهشت ماه سال 1337 جامه عمل پوشید.

  موزه سنجش
  این موزه در فضای دل انگیز خانه تاریخی سلماسی تبریز، بنا شده در دوره قاجار و ثبت شده در آثار ملی کشور (به شماره 1862) تاسیس شده است. ساختمان در سه ضلع حیاط (عرصه 650 متر مربع) در دو طبقه با زیربنای 875 مترمربع بنا گردیده است.
  طبقه زیر زمین ضلع شمالی که توسط پله ای به هشتی ورودی نیز متصل است حوضخانه نامیده می شود و دیگر قسمتهای زیر زمین شامل مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار میباشد. طبقه همکف دارای طنبی های اصلی و جانبی در اضلاع شمالی شرقی و غربی با پنجره های اروسی است. بنا دارای تذهیب در کمره اتاقها، شومینه ها و گچبری در سقف طنبی های شمالی و شرقی است.

  عمارتامیر نظام
  این عمارت در دو طبقه و با زیربنای 1500 متر مربع ساخته شده است. ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه ها و حوض ها زیبائی آنرا دوچندان می کند. 16 ستون با سرستون های زیبا ایوان سراسری را نگه داشته اند. در طبقه بالا پنجره های مشبک اروسی با شیشه های رنگی، گچبری های نمای شمالی و جنوبی، همچنین آینه کاری ها و گچبری های تالارهای داخلی و طنبی ها به زیبائی مجموعه می افزایند. در زیرزمین حوضخانه ای وسیع وجود دارد که یکی از زیباترین قسمتهای بنا است. ستون های استوار حوضخانه و آجرکاری سقف آن بسیار چشمگیر است.
  - تالارهای موزه
  تالارهای طبقه اول ) تالار سکّه ، تالار بافته ، تالار چینی ، تالار آبگینه ، تالار موسیقی، تالار خاتم و تالار فلزات
  تالارهای طبقه دوم ) تالار سنگ ، تالار اسلحه ، تالار رجال و فرامین ، تالار معماری و شهرسازی
  امیرنظام گروسی یکی از رجال برجسته ایران در دوره قاجار بود که همواره مناصب مهم حکومتی داشته است. در زمانی که سفیر ایران در فرانسه بود، دستگاه ضرب سکّه را به ایران آورد. در زمان ناصرالدین شاه پیشکار آذربایجان شد، در جریان نهضت تنباکو نقش مثبتی را ایفا نمود؛ در سالهای پایانی عمر به ماهان کرمان تبعید شد و در همانجا درگذشت.

  موزه زنده سفال تبريز
  در این موزه سفالینه های یافت شده از گذشتگان و نیاکان به نمایش گذاشته شده است که که پیغام نیاکان ما را در عرصه سفالگری به گوش، چشم، و مهمتر از همه به روح ما میرساند.

  موزه عصر آهن
  محوطه باستانی مسجد کبود واقع در شمال شرق بنای مسجد کبود تبریز است. طول (شرقی- غربی) این محوطه 276 متر و عرض (شمالی- جنوبی) آن بطور متوسط 102 متر و مساحت آن 28290 مترمربع (حدود 3 هکتار) می باشد. این محوطه طی خاکبرداری های سال 1376 بوسیله شرکتهای طرف قرارداد شهرداری تبریز شکل گرفته و طی همان سال با شناسائی آثار گورستان هزاره اول ق.م و پس از بازدیدها، گمانه زنی ها و کاوش به عنوان یک محوطه باستانی دارای آثار بویژه دوره آهن با شاخص اسکلتهایی مدفون همراه با سفالهای خاکستری و در مواردی نخودی و قرمز و اشیای فلزی شناخته شده است. بنابر نتایج کاوش، آثاری متعلق به گورستان عصر آهن و آثار پراکنده کف های استقراری احتمالا فصلی و چندین متر لایه های بالایی روی آثار عصر آهن، رسوبات طبیعی و آثار مضطرب دوره اسلامی مشاهده گردید. با توجه به موقعیت استراتژیک محوطه مسجد کبود و واقع شدن آن در میان شهر، همجواری آن با مسجد کبود و نزدیکی به موزه آذربایجان، احداث موزه باز و حفظ آثار در جای خود، امری الزامی می نمود. لذا انجام عملیات ساماندهی و تجهیز محوطه به منظور آماده سازی برای بازدید عموم از تاریخ 17/12/1385 از سوی سازمان میراث فرهنگی تبریز اقدام گردید.

  خانه استاد شهریار
  استاد شهریار فرزند آقاسید اسماعیل موسوی معروف به حاج میرآقا خشکنابی در سال 1325ه.ق (شهریور 1286 شمسی) در بازارچه میرزا نصرالله تبریز چشم به جهان گشود. در سال 1328 که تبریز آبستن حوادث خونین وقایع مشروطیت بود پدرش او را به روستای قیش قورشاق و خشکناب منتقل نمود. دوران کودکی شاعر در آغوش طبیعت و روستا سپری شد. منظومه حیدربابا مولود آن خاطرات است. در سال 1331 ه.ق شهریار به تبریز بازگشت و نزد پدر شروع به فراگیری مقدمات ادبیات عرب نمود. وی در سال 1322 ه.ق جهت تحصیل به شیوه نوین آموزشی اصول جدید به مدرسه متحده وارد شد و در این مدرسه به آموختن زبان فرانسه و علوم دینی و فراگیری خوشنویسی پرداخت.
  کتابت قرآن مجید ثمره همین تجربه خوشنویسی است. در سیزده سالگی اشعار شهریار با تخلص بهجت در مجله ادب به چاپ رسید. او در بهمن 1299 شمسی برای اولین بار به تهران سفر کرد و در سال 1300 با کمک لقمان الملک جراح در مدرسه دارالفنون به تحصیل پرداخت. شهریار در تهران تخلص بهجت را نپسندید و تخلص شهریار را پس از دو رکعت نماز و تفال از حافظ برگرفت.
  شهریار از بدو ورود به تهران با استاد ابوالحسن صبا آشنا شد و نواختن سه تار و مشق ردیف های سازهای موسیقی ایرانی را از او فرا گرفت. او همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی پرداخت و در سال 1303 شمسی وارد مدرسه طب شد. از این پس زندگی شورانگیز و پرفراز و نشیب او آغاز شد. با فوت پدر و بازگشت مجدد وی به تهران در سال 1314 آوازه شهرت او از مرزها فراتر رفت. شهریار شعر فارسی و آذری را با مهارت تمام می سرایید. در سال های 1330 یا 1329 اثر جاودانه خود حیدربابایه سلام را خلق و برای همیشه به یادگار گذاشت. در مرداد 1332 با یکی از منسوبین خود ازدواج کرد. حاصل این ازدواج سه فرزند است.
  استاد شهریار پس از یک دوره بیماری در 27 شهریور 1367 دار فانی را وداع گفت و در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شد. بزرگ ترین اثر استاد شهریار کلیات ارزشمند دیوان اشعار وی به زبان پارسی و بخشی از آن به زبان آذری است که معروف ترین آن ها کتاب «حیدربابایه سلام» است.
  در این موزه علاوه بر آثار چاپ شده استاد، دفاتر و اوراق بسیاری از آثار و اشعار ایشان به خط خود استاد و قرآنی که با خط نسخ نگاشته اند و برخی لوازم تحریر و وسایل شخصی و آلبوم های عکس محتوی تصاویر یادگاری این شاعر اندیشمند و فرزانه به معرض نمایش گذاشته شده است.

  موزه محیط زیست
  در این موزه پیکره های تاکسیدرمی جانوران و حیوانات گوناگون مربوط به مناطق مختلف کشور به ویژه منطقه آذربایجان جمع آوری و به صورت علمی ضدعفونی و آرایش شده و در ویترین های مخصوص به نمایش گذاشته شده اند. همچنین این موزه پیکره های کامل انواع پرندگان، چرندگان، خزندگان، حشرات و سایر جانوران اهلی و وحشی که برخی از آنها از انواع نادر حیات وحش می باشند را در معرض تماشای علاقمندان قرار میدهد و با کمک نقاشی و دکوراسیون، محیط زندگی و نحوه زندگی آن ها را برای بازدید کنندگان ترسیم می نماید.
  کلیسای مریم مقدس
  این کلیسا در تقاطع خیابانهای شریعتی شمالی و جمهوری اسلامی تبریز واقع شده است. ساختمان کلیسا بنایی سنگی است که دارای حیاطی مشجر و وسیع است. ساختمان آن در 1782 میلادی آغاز شد و در سال 1785 پایان یافت. بنای این کلیسا به شیوه معماری ارمنی و به شکل صلیب ساخته شده است.کلیسای مریم مقدس بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای تبریز است.

  کلیسای سرکیس مقدس
  سرکیس مقدس نام کلیسایی است که در سال 1821 میلادی به وسیله شخصی به نام پطروسیان در محله بارون آواک تبریز ساخته شد و در سال 1845 تجدید بنا شده است.سبک معماری این بنا ارمنی است و به شکل صلیب ساخته شده است.
  کلیسای شوقات(شوغات)
  این کلیسا در گورستان ارامنه در محله مارالان تبریز واقع شده است. طرح آن صلیبی و محرابش حدوده 80 سانتی متر از کف تالار بلندتر است. بنای این کلیسا قدیمی نیست و در سال 1975 میلادی ساخته شده است.
  کلیسای موجومبار
  این کلیسا در روستای ارمنی کندی موجومبار در 40 کیلومتری شمال تبریز در دهستان رودقات قرار دارد و قدمت آن به قرن نهم میلادی می رسد.
  بندر آق گنبد
  اين بندر در جزيره شاهي (اسلامي) در بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده و يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در امور بازرگاني و اقتصادي است. بندر آق گنبد ارتباط اهالي هفت روستاي آق گنبد، سراي، قبچاق، تيمورلو، گميچي، بوراچارلو، بهرام آباد (خورالو) را با شهر اروميه برقرار مي كند.

  بندر رحمانلو
  بندر و روستاي رحمانلو از دهستان ديزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شير، در ساحل شرقي درياچه اروميه واقع شده است. اين بندر يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در آذربايجان شرقي است.
  در سمت شمالي بندر رحمانلو اسكله اي براي پهلو گرفتن كشتي هاي باري و مسافري، و در بخش جنوبي محلي براي مسافريني كه به منظور استفاده از آب و لجن درياچه كه براي درمان برخي از بيماري ها مفيد است به اين بندر می آيند، بنا شده است.
  علاوه بر بنادر فوق، بندرهاي دانالو، قبادلو، زينت لو نيز در ساحل شرقي درياچه اروميه و در حدود 25 كيلومتري عجب شير واقع شده اند كه از نظر اهميت در مرتبه بعد از بندر رحمانلو قرار دارند. در تابستان بسياري از مردم براي استفاده از آب و لجن درياچه به اين بنادر روي مي آورند.

  تالاب آلماگلي
  اين تالاب در ارتفاع 2400 متري، درجنوب شرقي ارتفاعات سهند قرار دارد و 20 هكتار مساحت دارد. تالاب پوشيده از نيزار و گياهان آبزي است كه از نظر لانه گزيني پرندگاني نظير سرسبز و چنگر شرايطي مناسب دارد و به همين دليل داراي ارزش تفرجگاهي است.

  تالاب قبادلو
  اين تالاب در 22 كيلومتري شمال غربي عجب شير، بالاتر از بندر رحمانلو قرار دارد و بخشي از پرندگان تالاب هاي حاشيه اي درياچه اروميه را به خود جذب مي كند

  درياچه قوري گول
  درياچه گوري گول در فاصله 45 كيلومتري تبريز در مسير جاده تهران- تبريز قرار دارد. اين درياچه مثلث شكل با وسعت 240 هكتار با پستي و بلنديهايي نه چندان مهم احاطه شده است. اين درياچه براي انواعي از پرندگان آبزي، زيستگاه مناسبي به شمار مي رود و به علت نزديكي به كانون هاي شهري حايز شرايط مطلوب تفرجگاهي است. شماري از مردم، روزهاي تعطيل و اوقات فراغت خود را در فضاي سبز كناره هاي اين درياچه سپري مي كنند. قوري گول به دليل ويژگي هاي محيطي و زيستگاهي حيات وحش، به عنوان تالاب بين المللي به ثبت رسيده است
  سد خاكي مينق
  اين سد در 95 كيلومتري شمال شرقي تبريز و در ارتفاع 1600 متري قرار دارد و محيط زيست انواع مرغابي است.

  سهند
  توده آتشفشاني سهند در 50 كيلومتري جنوب شهرستان تبريز قرار دارد، حد شرقي آن از شهرستان هشترود و سراسكند و قره چمن ميگذرد و تا حدود قافلانكوه پيش رفته است.
  سهند يكي از بلندترين كوه هاي آذربايجان و مهمترين كوه آتشفشاني خاموش ايران است كه ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراكم توف ها و خاكسترهاي مواد آتشفشاني است كه در زمان هاي دور از دل كوه بيرون ريخته است.
  بلندترين قله سهند به نام جام داغي است به ارتفاع 3750 متر. اين كوه تعداد زيادی قله هاي آذرين دارد كه بلندي 17 قله آن از 3000 متر تجاوز مي كند. از شهرستان تبريز حداقل هشت قله كوهستان سهند به وضوح ديده مي شود، ارتفاع آن ها از 3200 متر بيشتر است. (نظير سلطان داغي در غرب و كريم داغي در شرق) اين ارتفاعات قابل ملاحظه و بلند، رطوبت هواي مناطق مجاور را به سوي خود جذب مي كند به نحوي كه تا اوايل تيرماه از برف پوشيده شده است و گاهي در دامنه ها و جبهه هاي شمالي آن، برف از سالي به سال ديگر نيز باقي ميماند.
  سهند را به دليل انبوهي گياه و چمن و گل و مرتع، عروس كوهستانهاي ايران مي گويند زيرا سطح تمام منطقه كوهستان پوشيده از گياه، چمن، گل و مرتع است. سهند در بهار گلزاري بي بديل است.


  دره هاي كوهستان سهند
  در دامنه هاي كوهستان سهند، زيباترين دره هاي آبرفتي همراه با روستاها، باغ ها و كشتزارها، جلوه هايي شگفت پديد آورده است. از مهمترين دره هاي سهند مي توان به دره بايندر، شاه يوردي، قيرخ بولاغ و ممد دره سي اشاره كرد كه به ترتيب در دامنه هاي غربي، شرقي، جنوبي و شمالي سهند واقع شده است. تمامي اين دره ها مرتعي اند و محل سكونت هفت طايفه بزرگ از عشاير سهند هستند و مردم اغلب از زيبايي هاي خاص و بي بديل اين دره ها و گردشگاههاي تابستانه بهره مند مي شوند.

  دره ليقوان
  روستاي ييلاقي و كوهستاني ليقوان در جنوب شرقي تبريز و در دامنه كوهستان سهند قرار دارد. اين روستا از قسمت شرقي همجوار دره بسيار باصفايي است كه رودخانه ليقوان از آن مي گذرد و روستاهاي حاشيه خود را مشروب مي كنند.
  كشتزارهاي سرسبز و باغ هاي ميوه هر ساله به خصوص در تابستان هزاران نفر از عاشقان طبيعت را به اين دره مصفا جذب مي كند. دره ليقوان بين تمامي دره هاي استان تنها جايي است كه امكان ارائه خدمات و پذيرايي از مسافران را دارد.

  دره سعيد آباد
  يكي از دره هايي كه تابستان ها مورد بهره برداري وسيع قرار مي گيرد دره سعيد آباد است كه در 2 كيلومتري جاده ترانزيتي تبريز- تهران قرار دارد. اين دره معبر رودخانه سيدآوا چاي است. پوشش گياهي آن را كشتزارها و باغات ميوه تشكيل ميدهد و همين عناصر زيباي طبيعت در پيوند با رودخانه سيدآواچاي فضاي بسيار مناسبي براي گذران اوقات فراغت مردم فراهم كرده است.

  روستا و چشمه آب معدني كندوان
  كندوان روستايي تاريخي و كم نظير است كه در فاصله 22 كيلومتري جنوب اسكو در ميان دره اي باصفا و كنار رودخانه پرآبي به همين نام واقع شده است. فاصله روستاي كندوان تا تبريز 62 كيلومتر است. اين روستا بدلیل معماری منحصر به فرد ساختمانها و چشمه آب معدني مهمي، به همين نام، بسيار مشهور است.
  چشمه آب معدني كندوان بعد از خروج از زمين در منبعي جمع مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد. آب چشمه خواركي است و در درمان بيماري هاي كليوي نقش بسزايي دارد. به همين منظور بيماران كليوي از دور و نزديك براي درمان و استفاده از آب چشمه، يا به خود روستا مراجعه مي كنند و يا آب چشمه را از فروشندگان آن در شهر تبريز مي خرند.

  چشمه تاپ تاپان
  اين چشمه به فاصله 5 كيلومتري آذرشهر در جاده تبريز به مراغه واقع شده است. آب در حوضي طبيعي جمع مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد. آب اين چشمه از دسته آب هاي معدني بيكربناته كلسيك و منيزين گازدار و آهن دار سرد است كه خواص درماني آن براي ازدياد گلبولهاي قرمز و تنظيم ميزان هموگلوبين خون، سهولت كار دستگاه گوارش و كمك به تغذيه و رشد ارزيابي شده است.

  دشت تبريز
  دشت تبريز حدود 3000 كيلومترمربع وسعت دارد و مهمترين رودخانه آن آجي چاي است. اين دشت به رغم فقدان تاسيسات و خدمات جهانگردي به هنگام تعطيلات و تابستان مورد استفاده گروه كثيري از اهالي اطراف، به ويژه شهر تبريز قرار مي گيرد. دسترسي به دشت از طريق راه هاي بين روستايي مسير است. حاشيه هاي رودخانه آجي چاي، كشتزارها و باغ ها، اطراقگاه هاي سياحتي مردم هستند. چشم اندازهاي طبيعي و زيباي باغ هاي متعدد و دسترسي راحت و مناسب به آن ها از جاذبه هاي مشخص دشت تبريز است

  دشت آذرشهر
  دشت آذرشهر با 4160 كيلومترمربع وسعت در شرق درياچه اروميه و جنوب دشت تبريز قرار دارد. اين دشت جزو حوضه آبريز آجي چاي به شمار مي رود.
  نزديكي دشت آذرشهر به ساحل غربي درياچه اروميه، آب و هواي معتدل و ملايم در تابستان، روستاهاي آباد و حاصلخيز، كشتزارها و باغات مختلف از جاذبه هاي سياحتي آن جا است كه در صورت ايجاد امكانات و خدمات لازم، اين دشت از كانون هاي تفرجگاهي استان خواهد شد.

  موروداغ
  كوه موروداغ در 36 كيلومتري غرب تبريز در جهت شرقي- غربي از ارتفاعات شمالي صوفيان به سمت تبريز كشيده شده است. اين رشته كوه در گردنه پايان از شمال تبريز مي گذرد و به گردنه شبلي منتهي مي شود. بلندترين نقطه موروداغ 2210 متر ارتفاع دارد و معروف ترين قله هاي آن چله خانه، پيرموسي و خواجه مرجان است.

  سلطان داغي
  اين كوه در شمال غربي كوهستان سهند، نزديك شهر اسكو قراردارد، با ارتفاعي حدود 3410 متر، سومين قله سهند محسوب مي شود. در قله آن زيارتگاهي به نام سلطان حسام الدين وجود دارد.
  در كوه سلطان داغي آثار يخچالي متعددي وجود داشته، ليكن به علت فعاليتهاي آتشفشاني سهند بسياري از آثار يخچالي پوشيده از مواد گلدازه اي شده يا در اثر آبهاي جاري از بين رفته است

  غار قدمگاه
  در نزدیکی روستای قدمگاه (بادامیار) واقع در جنوب شهرستان آذرشهر قرار داشته و احتمالا متعلق به دوره پیش از اسلام است. مقطع فضای غار زیرزمینی دایره شکل است و قطری برابر 15 متر دارد.
  دالانی به طول 9 متر و عرض و ارتفاع 5/1 و 5/2 متر است که به دهلیز وسیعتری به طول 5/4 متر و عرض20/3 متر و ارتفاع 5/2 تا 4 متر می پیوندد. سپس این دهلیز به فضای گنبدی شکل غار باز می شود. این فضا از کف تا پنجره نورگیر و سقف 12 متر ارتفاع دارد.

  غار اسكندر
  غار اسكندر به فاصله 30 كيلومتري تبريز در روستاي سعيد آباد واقع شده و دسترسي به آن از طريق جاده ترانزيتي تبريز- تهران ميسر است. عرض دهانه اين غار حدود 5 متر و ديواره هاي داخل آن داراي استلاكتيت هاي جالب توجهي است

  غار آغ بولاق
  اين غار در قسمت جنوبي روستاي قره چمن از توابع شهرستان بستان آباد واقع شده و از نوع غارهاي استلاكتيت است. عرض دهانه غار حدود 2 متر است و دسترسي به آن از روستاي قره چمن امكان پذير است. غار زيباي آغ بولاق مورد توجه و بازديد كوهنوردان علاقه مند است.

  قلعه ضحاک عجب شیر(داش قلعه)
  در 28 کیلومتری شرق عجب شیر در ساحل شرقی دریاچه ارومیه و 95 کیلومتری جنوب تبریز، قلعه ضحاک عجب شیر واقع شده است. در ارتفاعات سهند غربی، کوه سنگی مجزایی در دره سر برآورده که به داش قلعه ضحاک معروف است. در پای این کوه قبرستانی است که در آن مجسمه سنگی قوچی قرار دارد. در کنار قبرستان دهی است به نام ینگجه و در شمال قلعه روستای بازار (بالاس) قرار دارد.

  قلعه آق گنبد
  قلعه تاریخی آق گنبد در جزیره اسلامی( شاهی سابق) واقع شده است. این قلعه بر فراز کوهی در این جزیره قرار دارد، قبر هلاکو و دیگر سرداران مغول در این قلعه است.

  گورستان پنبه شلوار
  پنبه شلوار روستایی است در 6 کیلومتری جنوب شرقی تبریز و 2 کیلومتری جنوب استخر ائل گولی .در این روستا گورستانی باستانی و وسیع با سنگ قبرهای بزرگ و میلهای عظیم و پابرجا وجود دارد. معمولاً در پای هر میل اسم و تاریخ فوت صاحب قبر به طور برجسته به خط کوفی یا ثلث حک شده است. نوشته سنگ قبرها نیز همین شیوه را دارد. از مندرجات کتیبه قبرها معلوم می شود که عده ای از مشایخ و عرفا و امرای قرنهای 7 الی 9 هجری تبریز در این گورستان به خاک سپرده شده اند که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
  باباخواجه از مشایخ شادآباد، سعدالدین شاد آبادی از علمای دین، شیخ محمد، سلطان اویس دومین پادشاه سلسله ایلکانی و ...

  گورستان کججان
  روستای کججان از توابع سردرود اسکو است و گورستانی تاریخی دارد. این گورستان بر دامنه و کمره تپه ای در شرق رودخانه کججان واقع شده است و مجموعه ای از نمونه های عالی خط، طراحی و مجسمه سازی و حجاری است. در این گورستان مقابر خواجه محمد کججانی، خواجه احمد شاه، خواجه علی، قضی عمر خراسانی، خواجه عوض، امیر غیاث الدین محمد و دهها تن دیگر از رجال علم و سیاست و عرفان قرار دارد.

  گورستان اسفنجان
  اسفنجان نام روستایی است از توابع اسکو که بر دامنه تپه های شمالی آن، گورستان بسیار قدیمی وجود دارد. بر روی اغلب قبرهای این گورستان سنگ نبشته هایی بزرگ به طور عمودی یا افقی نصب شده است. بلندترین سنگ قبر مربوط به قبری است که در جنوب غربی گورستان نصب شده و متعلق به محمد جلال الدین نامی است.

  گورستان خسروشاه
  این گورستان کهن در خسروشاه که 6 کیلومتر با اسکو فاصله دارد، واقع شده است. در این گورستان عده زیادی از اهل علم و عرفان به خاک سپرده شده است. بین قبرهای کهنه و قدیمی، قبر ابوعلی حمزه ابن عبدالعزیز ، نظام الدین عبدالحمید و محمد شفیع به چشم می خورد.

  گورستان ورنق
  روستای ورنق از توابع سردرود اسکو است و گورستان آن قدمت تاریخی در خور توجهی دارد. سالخوردگان روستا این محل را گورستان مشایخ می نامند.

  گورستان خلیجان
  گورستان قدیمی روستای خلیجان سردرود پشت بقعه ابودجانه است. سنگ قبرهای حجاری شده متعددی در آن وجود دارد که متعلق به قرنهای 8 الی 10 هجری قمری است .

  گورستان بادامیار(قدمگاه)
  در شمال قریه قدمگاه آذرشهر، گورستانی به چشم میخورد که دارای سنگ نبشته ها، حجاری ها و مجسمه های متنوعی است. سنگ نبشته ها و لوح قبرها به دو خط کوفی و ثلث نوشته شده اند. بهترین نمونه این سنگ نبشته ها قبر خواجه علی و پیرچوپان است.

  گورستان پیرحیران
  این گورستان به نام خواجه یوسف دهخوارقانی ملقب به پیر حیران یا باباحیران که از عرفای بزرگ زمان خود بوده معروف است و در میان باغهای آذرشهر قرار دارد.

  گورستان آخماقیه
  روستای آخماقیه در 13 کیلومتری شمال شرقی اسکو قرار دارد. آخماقیه گورستان کهن بزرگی دارد که صدها سنگ قبر حجاری شده بزرگ و کوچک و چند مجمسه قوچ در آن به چشم می خورد. بزرگترین این سنگ متعلق به قبر خواجه امین الدین صدقه است.

  روستای تورامین
  تورامین روستای متروکی است که بین ایلخچی و ممقان از توابع آذرشهر واقع شده است. از دیدنی های این روستای متروک غاری است که دهانه یا مدخل طبیعی دارد و در کمرکش کوهی نسبتاً بلند، و بالاتر از یک استخر قرار گرفته است.

  روستای سیس
  این روستا در 14 کیلومتری شبستر، در سر راه صوفیان واقع شده است و دارای آثار تاریخی متعددی است به شرح ذیل:
  - قیزیل داش
  قیزیل داش یا سنگ سرخ که در کمره یکی از تپه های غربی سیس قرار دارد، سنگ قبری آهکی به شکل صندوق است که رنگ صورتی مایل به سرخ می باشد که بر روی آن تزئینات و حروف کوفی به طور برجسته نقر شده است.
  - مزار پیر رجب
  این بنا در تپه ای بالاتر از قیزیل داش قرار دارد. قبر درون اطاقکی است که محل زیارت اهالی منطقه می باشد.
  - مزار شیخ اسماعیل
  مزار شیخ اسماعیل از عرفای بزرگ قرون 7-8 هجری قمری در مدخل روستای سیس واقع شده است. نزدیک مزار شیخ، مجسمه قوچ سنگی بزرگی وجود دارد که مورد توجه اهالی روستا است و مقدس شمرده می شود.
  - مسجد محمد حنیفه
  این مسجد در مرکز روستا واقع شده و مسجد جامع قریه به شمار میآید. شیوه معماری بنا نشانگر تجدید عمارت آن مثل سایر مساجد بزرگ این منطقه در دوران صفویه است.
  - مقبره باله حسن
  این مقبره در کنار مسجد روستا قرار دارد که سقف و قسمتی از دیوارهای آن فرو ریخته است. درون مقبره دو قطعه سنگ سیاه و شکسته بر روی قبر منسوب به باله حسن ( یکی از مریدان شیخ شهاب الدین اهری) نهاده شده است، که دارای نوشته های مذهبی و اوراد است.

  تپه مصلی
  در ساحل شمالی رودخانه آذر شهری تپه بلندی قرار دارد که به دووا داغی یا مصلی داغی معروف است. سطح تپه وسیع و هموار است و از الواح و سنگ نبشته های قبور پوشیده شده است که غالباً مربوط به قرنهای 7 و 8 هجری می باشند.
  HamidTurk and ARAMESHE DEL like this.

 6. 2 کاربر از پست مفید TxTuR سپاس کرده اند .


 7. #84
  TxTuR آنلاین نیست.
  حرفه ای

  كبوتر هاي اطلسي عادت دارن به بي كسي
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  محل سکونت
  تبريز--شهر اولين ها
  سن
  21
  نوشته ها
  8,525
  پسند شده های دریافتی
  296
  پسند شده های ارسالی
  344

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :5153


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  بازم بگم یا کافیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  HamidTurk پسند کردها .

 8. کاربر روبرو از پست مفید TxTuR سپاس کرده است .


 9. #85
  yaser*j آنلاین نیست.
  کاربر فعال بخش سینما

  ما از جماعت کشتی فقط ابلیس را می شناسیم ...
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  محل سکونت
  جوانرودِ کردستان
  سن
  25
  نوشته ها
  3,717
  پسند شده های دریافتی
  19076
  پسند شده های ارسالی
  12419
  نوشته های وبلاگ
  1

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :32199


  ویترین مدال ها

  پیش فرض


  اينم عكسهايي از غار قوري قلعه طويل ترين غار آبي دنيا
  SALY, HamidTurk, Astiaj and 4 others like this.
  قلم و دستانتان بشکند برای آن قانون تصویب کردنتان

  .....تکبیر.....


 10. 7 کاربر از پست مفید yaser*j سپاس کرده اند .


 11. #86
  TxTuR آنلاین نیست.
  حرفه ای

  كبوتر هاي اطلسي عادت دارن به بي كسي
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  محل سکونت
  تبريز--شهر اولين ها
  سن
  21
  نوشته ها
  8,525
  پسند شده های دریافتی
  296
  پسند شده های ارسالی
  344

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :5153


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  تموم شد این همه کاربر و این همه شهر داریم کجا رفتین
  HamidTurk پسند کردها .

 12. 2 کاربر از پست مفید TxTuR سپاس کرده اند .


 13. #87
  kavir آنلاین نیست.
  کاربر فعال مهندسی عمران

  . . .
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  دیار غربت
  نوشته ها
  2,108
  پسند شده های دریافتی
  5967
  پسند شده های ارسالی
  14947
  نوشته های وبلاگ
  10

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :11017


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط TxTuR نمایش پست ها
  تموم شد این همه کاربر و این همه شهر داریم کجا رفتین
  همه رفتند مسافرت
  HamidTurk, Astiaj and ARAMESHE DEL like this.
  سلام بر مولای عشق

  امام حسین


 14. 3 کاربر از پست مفید kavir سپاس کرده اند .


 15. #88
  TxTuR آنلاین نیست.
  حرفه ای

  كبوتر هاي اطلسي عادت دارن به بي كسي
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  محل سکونت
  تبريز--شهر اولين ها
  سن
  21
  نوشته ها
  8,525
  پسند شده های دریافتی
  296
  پسند شده های ارسالی
  344

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :5153


  ویترین مدال ها

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط kavir نمایش پست ها
  همه رفتند مسافرت
  اره رفتن تبریز
  kavir پسند کردها .

 16. 4 کاربر از پست مفید TxTuR سپاس کرده اند .


 17. #89
  ((KHoonashame Mehrabon)) آنلاین نیست.
  کاربر فعال

  پَرِ خسته نشستم من، روی بامت مزن سنگم
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  خوشا شیراز و وصف بی مثالش
  نوشته ها
  554
  پسند شده های دریافتی
  1510
  پسند شده های ارسالی
  1017

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

                       شهرت :4094

  پیش فرض

  بعدش هرکی میاد شیراز اول همه میره کجا؟
  اگر گفتی؟
  خب معلومه زیارت حضرت احمد ابن موسی ملقب به شاهچراغ که مورد احترام امام رضا(ع) بودند و آقا امام رضا(ع) در حقشون دعای خیر کردن

  بعدش کجا باید رفت؟
  خدمت خواجه حافظ شیرازی که معروف هست به ناظم الاولیاء که در سراسر جهان شناخته شده هست
  بعدش بریم مقبره جناب سعدی  اینم مسجد نصیرالملک شیراز
  یه سر هم بریم باغ ارم همونجا که برنامه زیابی خوشا شیراز رو صبح های جمعه نگاه میکردین  اینم از موزه نارنجستان شیراز


  اینم یه عکس از ارگ کریم خان زند


  مقبره خواجوی کرمانی


  عمارت كلاه فرنگي در موزه پارس شيراز

 18. 5 کاربر از پست مفید ((KHoonashame Mehrabon)) سپاس کرده اند .


 19. #90
  @sim آنلاین نیست.
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  نوشته ها
  223
  پسند شده های دریافتی
  58
  پسند شده های ارسالی
  3

  آنتی ویروس شما سیستم عامل کامپیوتر شمامرورگر شما

  جنسیت شما ؟ حالت من

         شهرت :325

  پیش فرض

  تبلیغات


  نقل قول نوشته اصلی توسط TxTuR نمایش پست ها
  اره رفتن تبریز
  ما توشهرمون سعید داریم هیشکی نداره
  SALY پسند کردها .

 20. 3 کاربر از پست مفید @sim سپاس کرده اند . 
صفحه 9 از 12 نخستنخست ... 7891011 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 08-30-2011, 04:14 PM
 2. انرژِ ی یا چشم زخم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  توسط *Diamond در انجمن تصاویر و مطالب جالب و خواندنی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-22-2011, 01:08 PM

کاربران خواننده این موضوع : 3

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

اکنون ساعت 01:35 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.0
Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
SEO by vBSEO