نوزادان هفت تا 12 ماهه را براي تغذيه شبانه بيدار نكنيد
يك متخصص كودكان با بيان اين كه اختلالات ناشي از خواب در ميان كودكان شايع‌تر از بزرگسالان است، خاطرنشان كرد: 44 درصد كودكان دچار اختلالات خواب هستند.
دكتر شبنم جليل القدر در حاشيه پنجمين كنگره اختلالات خواب اظهار كرد: بسياري از مشكلات خواب در كودكان ما به عادات غلط خواب برمي‌گردد. نوزادان از 7 تا 12 ماهگي، نبايد از 12 تا 5 صبح از خواب بيدار شوند و در اين ساعات احتياجي به تغذيه شبانه ندارند. اين كه معمولا نوزاد را براي دادن شير در طول ساعات شب از خواب بيدار مي‌كنند بيشتر به تقويت عادات ناصحيح در شيوه خواب مي‌انجامد.

وي اضافه كرد: اختلالات خواب در كودكان بيشتر از بزرگسالان ديده مي‌شود. 44 درصد كودكان مشكل خواب دارند كه 25 درصد آن شديد است. در حالي كه 19 تا 20 درصد بزرگسالان در كشور به بي‌خوابي مزمن دچار هستند.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي قزوين بيان كرد: بيش از نيمي از كودكان، نخست به خواب مي‌روند و سپس در رختخواب گذاشته مي‌شوند در حالي كه كودك بايد در رختخوابش به خواب برود. همچنين 56 درصد كودكان ما در كنار مادرشان مي‌خوابند كه اين مسئله نيز از جمله عادات غلط در خواب است كه عمق خواب را كم مي‌كند.

دكتر جليل القدر درباره ضرورت تشخيص زودهنگام بي‌خوابي در نوزادان توضيح داد: اگر بي‌خوابي درمان نشود، كيفيت بدخوابي در سنين بالاتر نيز ادامه پيدا كرده و مشكل ساز مي‌شود. بدخلقي، پيش فعالي، عدم وزن گيري مناسب از جمله عواقب بي‌خوابي است و براي والدين، افسردگي و خستگي در طول روز را در پي خواهد داشت.